Kayıt Ol

2014’ün (Bize Göre) En İyi ve En Kötü Oyunları Dosyası Yayında!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

Bilgisayar oyunları da tıpkı çizgi romanlar gibidir. Çocukluğunuzdan kalma, bir türlü bırakamadığınız, bırakmak da istemediğiniz bir alışkanlık, bir hobidir. Başkaları ne kadar ayıplasa da umurumuzda olmaz. Çünkü onların yeri apayrıdır bizim için.

Bu yıl da oyun dünyasından pek çok yapım geçip gitti. Çoğu bağırlara basıldı, çoğu hayal kırıklıklarıyla uğurlandı. Arada yine birkaç sürpriz çıktı, hatta biri de bizden bir yapımdı. Ama geçen yıla damgasını vuran asıl şey hatalarla dolu yapımlar oldu muhakkak. Firmalar her oyunu tüm konsollara çıkarma aşkının çokomelini çıkarınca oyunlardan çok bugları konuşur olduk. Umarız bu sorun en kısa zamanda atlatılır da bizler de ağız tadıyla eskitebiliriz klavyeleri, gamepadleri, check-pointleri…

Bu liste tamamen şahsi kanaatimize göre hazırlandı ve doğal olarak sadece oynama fırsatı bulabildiğimiz oyunları kaleme aldık. O yüzden size göre burada yer alması / almaması gereken yapımlar olursa lütfen yukarıda belirttiğimiz noktayı göz önünde bulundurun.

Karşınızda, şenliklerimize özel, en iyileriyle ve hayal kırıklıklarıyla 2014’ün oyunları!

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Bence içinde Kal of Dati olmayan bir liste, liste değildir. Hiç beğenmedim oyundan anlamıyorsunuz. 0/10

Şaka bir yana bu listeden adam akıllı sadece Transistör'ü oynayabildim. Onu da çok beğendim zaten, <3 . Diğer oyunları da takip ettim ancak listedeki büyük AAA yapımları oynama fırsatım olmadı daha.

Sondaki hayal kırıklıkları kısmına da Watch_Dogs açısından katıldım, +1

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Güzel bir liste olmuş bence. Eklemek isteyeceğim oyunlar olur tabii, epey bir kısmını da oynamadım yazılanların ama bize göre demişsiniz zaten, kötü oyun da yok diye düşünüyorum listede.

AC: Unity'i de oynayamadık diye üzülmeyin hiç, olsa olsa hayal kırıklıkları listesine girebilirdi. Gerçi artık AC ile ilgili bir hayali olan kaldı mı bilemiyorum tabii...
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Alıntı
AC: Unity'i de oynayamadık diye üzülmeyin hiç, olsa olsa hayal kırıklıkları listesine girebilirdi. Gerçi artık AC ile ilgili bir hayali olan kaldı mı bilemiyorum tabii...

Hayal kırıklıkları listemize ekleyecektik onu. Ama buglarından ötürü kimse oynamamıştı :). Oynamadığımız oyunlara da (ister iyi olsun, ister kötü) yer vermeyelim dedik.

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Watch Dogs'a fazla haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Evet, sürüş dinamikleri sıkıntılı olabilir ama oyun kesinlikle şahaneydi. En büyük hatasını GTA 5 ile kıyaslamasıyla yaptı ki GTA fanatikleri yüzünden oyun yerin dibine sokuldu. E tabi ki reklamını yapmak için şişireceklerdi oyunu, bunu da kabullenmek gerek (hangi oyun firması yapmıyor ki?)

Halbuki milleti öldürmeden, hatta pislik içine girmek yerine iyilik yaparak da (genelde tabi) oyunun gayet oynanabilir ve zevkli olabileceğini göstermiştir. Kaldı ki GTA5 için 265 milyon dolar harcanırken Watch Dogs 68 milyon dolar ile yapıldı. Yani GTA için harcanan para bunun için harcanmış olsa eminim çok çok daha iyi bir oyun olacaktı.

Araç sürme dinamikleri sıkıntılı olabilir ama genelde oyun oynayanlar için "elimde silah, etrafa bakıyorum, aaa bak olmamış şurası duvarın arkas görünüyor ehehehe" şeklinde bakılıyor oyunlara... LOD sistemi, Occlusion Culling, Lightmap ve daha bir sürü oyun içi kullanılan ve bizlerin oyunu mümkün olduğunca hızlı çalıştırmasını sağlayan sistemlerden haberi olmadan konuşmak kolay...

Burada demek istediğim olay şu... GTA5 ile kıyaslarsak, GTA da gerçek manada bir gün döngüsü yok. Belirli zamanlarda "Animated Lighmap" denilen bir animasyon ile güneş hareket edip bir müddet orada kalıyor. Bu da sabit objelerin gölgelerini çizmek ile uğraşmadığını gösteriyor. (ki bu ayrıca görselliği çok daha iyi hale getirir.) Ancak Watch Dogs tam anlamıyla gün dönümü kullanıyor ve bu emin olun inanılmaz derecede işlemci yoran bir sistem. (ki bunu da direkt gölgelendirme değil, yumuşatılmış gölgeler kullanarak yapıyor ki bu daha da çok yoran bir olay) Buna rağmen benim külüstür bilgisayarda bile kasmadan full grafiklerle açılabiliyor olması, optimizasyon konusunda müthiş işler çıkarıldığını gösteriyor.

Aynı şekilde şehirdeki her bireyin bir karakteri olması ve random spawn olmamaları da işlemci yoran bir olay. (tahminimce araç sürerkenki frame düşmeleri de bu yüzden gerçekleşiyor) Tabi ki GTA daki özgürlük, 10 kişi de öldürseniz peşinize koşmayan polisler, koşsalar bile çabucak atlatabilme ve aradaki 200 milyon doların getirdiği detaylar GTA yı çok daha zevkli yapabilir. Ama sırf GTA fanatizmi ile Watch Dogs'un berbat bir oyunmuş gibi lanse edilmesine üzülüyorum. (ki genel eleştirilerde vaadettiklerinin altında olması denilse de bence fazlasını bile vermiştir. Digital Trips'ler bile başlı başına yeterdi oyunu oynamaya)

E tabi GTA kötü demiyorum, ancak Watch Dogs da kesinlikle müthiş bir oyundu :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Watch_Dogs'un hayal kırıklıkları arasında yer almanın GTA fanatizmiyle bir alakası yok :) GTA IV'ü oynamadım, V'i de bu fiyatla en az 3-4 yıl almam. Yani serinin sıkı bir takipçisi değilim. Diğer arkadaşların da öyle olmadığını biliyorum.

Watch_Dogs'un hayal kırıklıklarının arasında yer alması vadettikleriyle sunulan arasında dağlar kadar fark olması. Kalkıp da "Los Santos'dan umduğunuzu bulamayınca Chicago'ya bekleriz," gibi iddialı bir laf etmeselerdi, E3'te gösterdikleri devrimsel özelliklerle gerçek oyun arasında bu kadar fark olmasaydı, görevleri bir yerden sonra kendini tekrar etmeseydi (AC 1 vakası) kimse sesini çıkarmazdı.

Kötü bir oyun mu? Hayır. 7 puanı hak eder bence. Ama herkesin en az 9 beklediğini, o beklentiye sokulduğunu unutmamak gerek. Kısacası, hayal kırıklığı :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Tamam zaten bunları kabul ediyorum. Beklentiyi fazlalaştırdılar ama yine de 7-8 puanlık bir oyun sonuçta. Fakat nerede yorumlara baksam "piyuu berbat" deniyor. Sırf E3 yüzünden mi bütün bunlar? Bu kadar şişirilip de fiyasko çıkan bir sürü oyun var ama bunun kadar laf edilmediler. Benim üzüldüğüm nokta bu yani.

Bu arada E3'de neler vaadettiler bilmiyorum işin aslı. Sadece E3 trailer videolarını izledim ki zaten videolarda gösterilen her şey oyunda mevcuttu... Benim bilmediğim bir şey mi söylediler yoksa :D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Berbat değildi canım, o kadar da değil. Ama kendi elleriyle yükselttikleri beklentinin ÇOK aşağısında kaldılar. Özellikle de konsol oyuncuları bu konuda ne deseler haklılar. Şu videonun ilk dakikasını izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız sanırım :)

https://www.youtube.com/watch?v=dDQem9-ghc4

Beklenen grafik bu olunca tepkiler de aşırı sert olabiliyor haliyle. Bir de E3'te trenden inen insanlar, araç sürerken ateş etmek, kan, detaylı patlama ve parçalanma efektleri görülüyordu. Oyundaysa bunlar yok. Sandıkların, elektrik direklerinin vs parçalanma efektleri de şaka gibiydi. Hepsi aynıydı çünkü, çat diye.

Neyse... Önemli olan eğlenmek. Siz de eğlenmiş, keyif almışsınız. Ne mutlu size :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Dosyayı henüz okudum. (Neden hep böyle geriden geliyorum ben de bilmiyorum) Çok güzel olmuş. Alien'ı çok severim. Kendisi en sevdiğim kurgusal karakterdir. Oyununa sıcak bakmamıştım ama bu yazıyı okuyunca fikrimi değiştirdim. Özellikle fragman, ilk filmdeki gerilimi ortamı yansıtmış, oynama listeme aldım.

Wolfenstein'e hala soğuk bakıyorum. Oldum olası ısınamadım bu seriye. Child of Light çok ilgimi çekti ama Ubisoft ismi geçtiğinden tereddütlerim var. Ubisoft'a gıcığım. Divinity: The Original Sin hakkında şimdilik bir şey diyemeyeceğim. İtiraf ediyorum ben de ilk Wasteland'i oynamadım ve itiraf ediyorum, ikincisini de oynamadım. Vurun beni.