Kayıt Ol

2312 - Kim Stanley Robinson

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« : 12 Ekim 2016, 20:28:34 »

Alıntı
Yıl 2312… Bilimsel ve teknolojik ilerlemenin ışığında insanlık, uzaydaki alanını genişletmiş ve birçok gezegene yayılmıştır. Merkür’ün Tanyeri şehrindeki beklenmedik bir ölümü izleyen sıradışı olaylar, Swan Er Hong’un hayatını değiştirecek ve insanlığı bekleyen tehlikeli geleceğin adımlarını hızlandıracaktır.

Mars Üçlemesi’yle tanıdığımız ödüllü yazar Kim Stanley Robinson’ın politika, cinsiyet ve insan doğası gibi kavramları uzay gemileri, yapay zekâ ve uzak gezegenlerle buluşturduğu 2312, okura alegorik bir evrenin kapılarını aralıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Çevirmen: M. İhsan Tatari
Düzelti: Emre Aygün
Yayına Hazırlayan: Ömer Ezer
Ekim 2016 (İthaki Yayınları)

Bilimkurgu Klasikleri içerisinde değil belki ama dikkat çeken bir kitap bu ayın 21'inde bizlerle olacak: Kim Stanley Robinson'dan 2312.

Jeff Vandermeer'in Harikalar kitabında kendisinden kısaca bahsedilmişti. "Gezegenler arasındaki entrikaları konu edinen epik bilimkurgu" olarak tanımlamıştı kitabı. Romantizmde işin içinde.  520 sayfa olması gözümü korkuttu biraz :)

Çevirmen olarak kimleri görüyorum: M. İhsan Tatari
Üstelik editörlerden biri de kendisi.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: 2312 - Kim Stanley Robinson
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2016, 21:11:40 »
Merakla beklediğim bir kitap. Çok iyi oldu çıkması.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2016, 22:26:14 »
Bilimkurgu Klasikleri içerisinde değil belki ama dikkat çeken bir kitap bu ayın 21'inde bizlerle olacak: Kim Stanley Robinson'dan 2312.

Jeff Vandermeer'in Harikalar kitabında kendisinden kısaca bahsedilmişti. "Gezegenler arasındaki entrikaları konu edinen epik bilimkurgu" olarak tanımlamıştı kitabı. Romantizmde işin içinde.  520 sayfa olması gözümü korkuttu biraz :)

Sonunda... :) Geçen yılın 8 ayını bu kitabı çevirmeye harcadım. Çok zor bir çalışmaydı benim için. Editörlüğü de neredeyse bir o kadar sürdü, bayağı bekletti. Editörü Ömer Ezer'miş bu arada, karışıklık olmasın.

Kitabın bendeki baskısı 776 sayfaydı bu arada. Büyük ebat mı basılıyor acaba bizde? 500 küsura indiğine göre. Şimdiden keyifli okumalar herkese.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı serhatkayisi

• **
  • 95
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2016, 23:06:05 »
İthaki gerçekten son yıllarda bilim kurgunun tarihini baştan yazıyor. Resmen bu ay hangi kitabı bizimle buluşturacak diye merak ediyorum sürekli. Kim Stanley Robinson'un 2312 kitabını da merakla bekliyorum. Çıkar çıkmaz alıp okumak için can atıyorum. İnşallah bilimurgu klasikleri serisine dahil edilerek çıkarırlar seri daha hoş olur. Bence baskısı olmayan veya bulunmayan kitapların seriye dahil edilmesi okuru daha çok memnun ediyor gibi görünüyor.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2016, 23:34:29 »
@mit,

Harikalar Kitabı'ndan anladığım kadarıyla bol tema içeren bir kitap. Neyse ki çabanızın meyvesinin görücüye çıkmasına az kalmış :).

Mesajımı Eganba'daki bilgilere göre yazmıştım. İnternetin yalancısı sayılırım yani :(. Kitabın boyunu posunu, daha başka kimlerin katkı sağladığını en doğru yolla, kitap çıkınca öğreneceğiz :). Az kaldı neyse ki.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2016, 07:09:24 »
"Bol tema" hafif bir tabir olarak kalıyor :) Kim Stanley Robinson gerçekten de her alanda çok bilgili biri ve bunu kitabında da açıkça yansıtmış. Ciddi bir araştırma yükü getirdi bu da bana. Neyse, detayları Çevirmenin Çemberi yazıma saklıyorum :)

@serhatkayisi, Bilimkurgu Klasikleri kapsamında çıkacağını sanmam. Çünkü adı üstünde, o seri yıllar önce çıkan klasikleri kapsıyor. Bu ise çok daha yeni bir kitap.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Rom: 0
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2016, 16:56:36 »

Jeff Vandermeer'in Harikalar kitabında kendisinden kısaca bahsedilmişti. "Gezegenler arasındaki entrikaları konu edinen epik bilimkurgu" olarak tanımlamıştı kitabı. Romantizmde işin içinde.  520 sayfa olması gözümü korkuttu biraz :)

Sonunda... :) Geçen yılın 8 ayını bu kitabı çevirmeye harcadım. Çok zor bir çalışmaydı benim için. Editörlüğü de neredeyse bir o kadar sürdü, bayağı bekletti. Editörü Ömer Ezer'miş bu arada, karışıklık olmasın.

Kitabın bendeki baskısı 776 sayfaydı bu arada. Büyük ebat mı basılıyor acaba bizde? 500 küsura indiğine göre. Şimdiden keyifli okumalar herkese.

Goodreads'e kayıt açılmış.

Odakitap önsipariş'e açmış.

https://www.odakitap.com/2312-kim-stanley-robinson/9786053755968

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2016, 17:23:06 »
Bence 2312'yi kendi başlığına taşımak gerek... Admin uyuma :p

Edit: Teşekkürler efenim! :D
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Ynt: 2312 - Kim Stanley Robinson
« Yanıtla #8 : 13 Ekim 2016, 21:11:33 »
As you wish mistress ancillary u_u
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Ekim 2016, 23:16:26 »
Bir anlığına, böyle başlık açmış mıydım sorunsalı yaşadım :D

Anlaşıldı, anlaşıldı. Er geç o  520 sayfayı okutturacaksınız efendim :D

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Ekim 2016, 00:33:21 »
Ne çektin be Ihsan abi. Bittiğine ben sevindim resmen. :)
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2016, 09:35:35 »
Bir anlığına, böyle başlık açmış mıydım sorunsalı yaşadım :D

Başlık açtırılır, kısmet de açılır (kendiminki hariç). Her türlü katakulli var efenim bizde. This is Galle... öhöm... Kayıp Rıhtım.

Ne çektin be Ihsan abi. Bittiğine ben sevindim resmen. :)

Teşekkürler Emre :) İnşallah değer, inşallah okuruna ulaşır.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Ekim 2016, 12:44:41 »
Kitabı edindim. Ve sayfa sayısı hakkında içinizi az da olsa rahatlatacak bilgiye ulaştım. Kitap 520 değil 509 sayfa. 11 sayfa daha az olması, 520 sayfa bekleyen bende ince kitap psikolojisi yarattı ;D.

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2016, 17:55:36 »
 Kitabın sayfa sayısı keşke 1000 olsa Kızıl Mars'tan sonra okuyabileceğim diğer piyasada zor bulunan Kim Stanley Robinson kitaplarını saymazsak,ikinci kitap olacak,okuma listeme ekledim,fuarda temin etmeyi düşünüyorum.İhsan bey elinize sağlık şimdiden.İthaki Kızıl Mars ve devamını bekliyorum...
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Ekim 2016, 23:03:43 »
Teşekkürler, umarım keyifle okursunuz. Mars Üçlemesi o kadar çok söylendi ki... İthaki (ya da Kabalcı) ne yapacak çok merak ediyorum. Belki bu sayede KSR'ın diğer kitaplarının da önü açılmış olur. 2312 kritik bir kitap bu yüzden. Mesela Cebirci istenen satış rakamına yaklaşamadı ve Culture serisini göremedik. Bakalım...
Try to hide if you dare.