Kayıt Ol

Türkiye Fantastikleşiyor (mu?) | Makale

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Türkiye Fantastikleşiyor (mu?) | Makale
« : 19 Ocak 2011, 14:20:41 »

Her türlü incelememiz var ama hiç makalesiz olur mu? Gelin sizlerle şöyle güzel bir konu üzerine tartışalım, görüşlerinizi alalım.

Türkiye Fantastikleşiyor. Yoksa şöyle mi demeliyiz: Türkiye Fantastikleşiyor mu? Bu sorunun cevabını isterseniz Alper Kaya, nam-ı diğer alpi'den alalım. Bakalım Kaya, nasıl bir tespit yapmış. Meraklandırıcı bir konu olduğu için sizleri fazla sıkmadan BURAYA alıyoruz…

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiye Fantastikleşiyor (mu?) | Makale
« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2011, 01:11:19 »
Güzel bir çalışma olmuş Alpi, teşekkürler.
Türkiye’nin fantastik kurgu, bilim kurgu ya da korku tarzında gelişeceğine inanıyorum tabii. Ama mesela şu ilk başlarda verdiğin örneklere güldüm. :D Sanırım sen de o amaçla yazmıştın onları.
Türk kültüründe zaten fantastik denebilecek çokça malzeme var ama dediğin gibi popülist yaklaşımlar arasında bu zengin kültür kaybolup gidiyor. 2010 gerçekten de vampirler yılı oldu! Ama ben, Alacakaranlığın ilk filmine gittiğimde –ki ona da, diğer filmi, sanırım bir aşk filmi falandı, tercih etmediğim için gitmiştik- ama maalesef çıkışta hüsrana boğuldum. Çünkü ben aşk filminden kaçmak isterken çok daha absürt bir aşk filmine yakalanmıştım.
Her neyse, yağmurdan kaçarken doluya yakalanma öykümü bir kenara bırakayım.
Dediğim gibi, kültürümüz, fantastiğe ve korku tarzına aslında oldukça yatkın. Sözgelimi, cadı denen mahlûkatın Türk kültüründeki adı “congoloz”dur. Yöre şivelerine göre kara koncolos, Kara congolos gibi varyantları da vardır. Misal, bu kültürü, amacı sadece yazmak ve bu türe katkıda bulunmak olanlar bu gibi şeyleri araştırıp yazabilir. Şu an benim böyle bir araştırmam olmadığı için derinlemesine giremiyorum maalesef. Geniş bir vadidir Türk Kültürü, Dede Korkut Masallarından tutun da halk söylencelerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.
Bir de, cılk hayal gücüne dayalı bir kurgu geliştirme tekniği vardır ki bu benim aslında en sevdiğim şeklidir. Zaten bu konuda bir çalışmam da var ve yıllar içerisinde yarattığım dünyaya dair gerek dil olsun gerek kültür, ırklar vs, bunları Rıhtımda da paylaşacağım. Umarım hayal ettiğim başarıya ulaşabilirim. (=
Bu kısa ve güzel yazı için bir kez daha teşekkür ediyorum ve sesimi ne kadar duyuramayacak olsam da şu yayınevlerine artık, “Biz Türk yazar basmıyoruz” demelerinden vazgeçmeleri çağrısında bulunuyorum.
–Kapitalizme savaş açmış Don Kişot…-