Kayıt Ol

9 (2009)

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
9 (2009)
« : 13 Kasım 2009, 16:04:50 »

2009 yapımı fantastik, bilim kurgu, dram ve aksyon içerikli animasyon filmi "9" Shane Acker tarafından yönetilerek yazılmış; Tim Burton ve Timur Bekmambetov prodüktörlüğünde yapılmıştır. Ses aktörleri sıra ile Elijah Wood, John C. Reilly, Jeniifer Connelly, Crispin Glover, Martin Landau ve Christopher Plummer. 2005 yapımı ve aynı adı taşıyan Acker's Academy Ödülleri'ne en iyi kısa film olarak aday gösterilmiş film üzerine kurulmuştur.

Film 9 adlı bez bebeğin bir bilim adamı tarafından dikilir ve işlenirken dış sesçe bilmin insanlığı hırsı yüzünden nasıl yok ettiğini anlatırken başlar. Bebek uyandığında konuşamaz haldedir, yanı başında duran ne olduğu belirsiz tılsımı cebe atar ve artık ölü olan bilim adamının evinden ayrılır. Kısa zaman içinde harabeye dönmüş ve savaşın küllerini taşıyan dünyada yalnız olmadığını keşfeder. Aynı kendisine benzeyen "2" adındaki bir başka bez bebek ile karşılaşır, ne var ki kediyi andıran vahşi bir makine çıkı verdiğinde 2'yi alır ve gider. 9'un hayatını zor kurtarmıştır ve tılsım da kedi'nin eline geçmiştir. 5 onu bulduğunda 9 bayılmıştır ve birkaç dikişi atmıştır...

Filmde 9 bez bebek ve insanlığın sonunun gelmiş olduğu, makinelerin çok zaman önce kazandığı savaşın ardından uykuya yattığı harabe halinde bir dünyayı izliyoruz. 1'den 9'a her bebeğin bir kişiliği var. İnsana ait farklı duyguları dominant şekilde yaşıyorlar. Ancak 9 diğerlerine göre bir bütün, hepsinden bir parça taşıyor gibi. Dokuz bebeği de yapan bilim adamı onlardan önce insanlığın sonunu getirmiş olan "brain" adındaki makine üreten makineyi imal etmiş ve onu kara büyü ile çalıştırmıştır. Bebekler Brain'i yok etmek ve onun eline geçmiş olan tılsımı alarak arkadaşlarını kurtarmak için mücadele ederler, belkide bu pişman olan bilim adamının bulduğu son çaredir. Dokuz ayda bitirilmiş bu film 79 dakika ve 11 Aralıkta Türkiye'deki sinemalarda gösterime girecek.

Filmi Almanya'da izlemiş bir arkadaşımın yorumu şu: "Film bittikten sonra hayatımda ilk kez şahit olduğum bi'şi gerçekleşti, sinemanın hemen hepsi mekan aydınlandıktan sonra oturmaya devam etti ve filmi yapan ekibi, casting'i, izledi. Sanki bir saygı gibi... Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim"

Bana göre film inanılmaz başarılı bir animasyon. Her sahnesi izlerken hayran bırakıyor. Ratatouille benim en sevdiğim animasyondu... bunu izleyene dek  ;)
Not: 9, hint kültüründe mükemmeliği sembolize eder. 3 ile 4'ü aşırı miktarda sevdiğimi belirtmeden edemeyeceğim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: 9 (2009)
« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2009, 16:54:49 »
Bu aralar izlemeyi en çok istediğim filmlerden bir tanesi... Tim Burton işin içinde olunca insan ister istemez heyecanlanıyor ve meraklanıyor. Almanya'daki arkadaşının anısı da çok ilginçmiş gerçekten. Tanıtım için teşekkürler...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2009, 17:01:21 »
Kimin ne özelliği olduğunu alttaki resimlerden çevirdiğime göre ben 6.yı en çok sevicem.Eğer rastlarsam bunu kesinlikle izleyeceğim.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2009, 23:19:32 »
Tim Burton sadece maddi destek mi vermiş neymiş bilmiyorum, ama filmin atmosferi azıcık hissettiriyor. İzlensin bence.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2009, 23:51:09 »
Sadece maddi destek verdiğini sanmıyorum  ;D pek çok açıdan filmde izine rastlamak mümkün; en büyük örnek her yerde makaslar bıçaklar ve kesici aletlerin olması. Timur Bekmembetov ismi hiç birinizde mi heyecan oluşturmadı?  :ohmy en az Tim kadar başarılı başka insanlar da var bu endüstride... Yönetmen Shane Acker'ın ise olağan üstü emeği var tüm filmin üzerinde. Tim'in adı sihirli, ama tüm büyü ona ait değil  ;)

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2009, 16:05:35 »
Konusu harika ...Süper bir fikir rakamlara insanların karakteristik özelliklerini vermek ...
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2009, 16:20:02 »
Dün akşam izledim, gerçekten de güzel bir filmdi. Uzun zamandır (Wall-E'den beri) böyle güzel bir animasyon izlememiştim. Bu nedenle de izlerken sürekli Wall-E ile kıyasladım, kendime engel olamadan... Muhteşem görsel efektler, sağlam bir bilim kurgu havası ve başarılı seslendirme kadrosuna rağmen ( Elijaaah :P ), hala Wall-E diyorum efendim.

Spoiler: Göster
Açıkçası şu uyandırılan yaratığın alevlerin içinde kalmasından sonra, yeniden geri dönmesi gibi klişe bir harekette bulunulmasaydı, Wall-E'yi her şekilde geçebilirdi benim kitabımda. :)

Sonuç olarak süresinden dolayı -çok kısa- yakınabileceğimiz, harika bir bilim kurgu filmiydi. Teşekkürler Nihbrin. :)

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2009, 16:40:48 »
Bursa'da yaşayanlar varsa bugün bunu izleme şansını yakalamışlardır. İpek Yolu Film Festivali sağolsun. Orada tanıştığım bir sinema öğrencisi bu senenin en iddialı animasyon yapımı olduğunu söylediğinde o kadar da değildir demiştim ama sahiden öyleymiş. Şu Wall-e ile karşılaştırma olayı bende de oldu. Film başladığı andan itibaren bu sahne Wall-e kafasında, şu sahne öyle falan dedim ama çok farklı olduğu gerçek. Akabinde Wall-e'den iyi olduğunu da düşünüyorum, çizim açısından falan.
Darly'nin dediği sahnede, heh güzel bitiyor film, ay iyi oldu, falan derken olayların tekrar düşüşe geçmesi sinirimi bozdu ama orada bitmesi konu açısından biraz saçma olurdu zira yarım kalan işler olmuş olurdu. Sonuç olarak iyi bitmesi bir şey değiştirmedi :P.
Ve bir de kapanıştaki isimlerin arasında Timur Bekmambetov'u görmek neden bilmiyorum ama beni bayağı bir şaşırtmıştı o an.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2009, 18:39:33 »
Üfff ya ben Film festivalini kaçırdım. Şimdi ''9'un'' olduğunu öğrenince daha çok üzüldüm ya...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2009, 22:05:27 »
Az önce izledim. Gerçekten çok iyiymiş. Dibine vurmuşlra animasyonun, film Shane Acker'in önceki kısa filmindenmiş. Ama filmde Tim Burton izlerine rastlıyorsunuz. Gerçi senaryo dönüşlerinde falan epey klişeler var ama çok güzel 1 saat 20 dakika yaşatıyor. Kısa ve çok iyi bir film. Karakterler ise epey özgün. Hepsi bir bütünü oluşturuyor. Hepsi bir parçası. Favorim 6 ve 7 oldu.
try again fail again fail better

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Ocak 2010, 18:10:30 »
İzledim ve çok beğendim favorim 3 ve 4 oldu ama 3,4 sinirlerimi bozmuyor değil. :D Fakat sonunu sanki bağlayamamışlar mı ne?
Spoiler
Spoiler: Göster

2'nin ölmesine çok üzüldüm tam sevdim.Zeki filan dedim.O ses olayı filan güzeldi ama çok kötü öldü hüzünlendim.9 olmasaydı hiçbiri olmucaktı sinir oldum.:D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #11 : 15 Haziran 2010, 18:15:01 »
Bu hafta sonu kablolu tv.de izledim. Aldığı övgüler az bile... Çok başarılı ve bir o kadar da eğlenceli bir yapım. Herkese tavsiye edilir.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.