Kayıt Ol

Amithara Mina'nın Çığlığı

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Amithara Mina'nın Çığlığı
« : 24 Nisan 2008, 11:47:05 »
Neşe Günfer Bilgin
Arion Yayınevi / Roman Dizisi

Gaz lambasını kitaba iyice yaklaştırıp, kızıl kızıl parlamakta olan deri cildi açtı. Dokunuşuyla birlikte dağılacakmış gibi ellerinin arasında çatırdadı sayfalar. Biraz daha dikkatli bakınca parşömen yapraklarının bir çeşit tutkalla birbirlerine, daha sonra da cilde yapıştırılmış olduklarını fark etti.

Oldukça eski görünen ilk parşömen yaprağı boştu. Özen göstermeye çalışarak ikinci sayfayı açtı Litchia. Karşısına itina gösterilerek hazırlandığı anlaşılan bir el yazısı çıktı. Sayfanın sağ üst köşesine tarih atılmıştı: Birinci Güz Ayı,425. Bu bir kitap değil; bir günceydi anlaşılan. Metne hızla göz gezdirirken Litchia’nın bakışları sayfanın sonundaki imzaya takılıp kaldı: Zhantor Dhora

Bir feryat koptu yaşlı tarihçinin ağzından. Nefes alışverişleri hızlanırken kalbi, tekleyip onu sıkıştırmaya başladı. Elini istemsizce göğsüne bastırdı. Günce masadan kayarak büyük bir patırtıyla yere düştü…

“Zhantor Dhora’nın bedeni, kalenin şapelinin soğuk zemininde grotesk bir açıyla yatıyordu. Yılların etkisiyle artık kutsallığını kaybetmiş olan mekân, ana binadan kopup, zamandan bağımsız eski bir rüzgârın kucağında göğe doğru yükselmeye başladı. Zhantor, yüzüne vuran esintinin etkisiyle gözlerini araladı. Az önce rüzgârı yararak sert toprağa yaklaşmakta olan bedeni şimdi bulutların beyaz yumuşaklığına doğru süzülüyordu. Madetõra Kalesi, Zhantor’un düş görmesine izin verdi. Eski yaşanmışlıkları bu yolla hatırlatmak her zaman daha etkiliydi. Ve kale, onun unutmasına asla izin vermeyecekti.”

Savaşın ve aşkın arasında sıkışıp kalmış bir komutan… Kendisine başkaldıranların arasında bir sevgili… Tercihler, zorunluluklar… Sonuçları yüzyıllar boyunca sürecek bir yanlış ve ardında bıraktığı lanet! Ve tüm bunları, hayatını adayarak araştıran bir tarihçi… Geçmişin tozlu raflarında cevapları ararken, gerçeğin utangaç yüzü dünün sayfalarında değil, bir kâhinin kehanetinde saklıdır aslında. Mina’nın Çığlığı’ndadır; bir piçin kimliksiz bırakılmış yüzünde azıcık tebessüm yaratma isteğinin sancısını çekerek doğuranların isyanı Amithãra’nın satırlarında sorgulanır…

--

Bugün aldım kitabı.. Türkiye'de fantastik kurguya dair eserler görmek sevindirici..  :ole

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amithara Mina'nın Çığlığı
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2009, 16:17:17 »
Tanıtımı şimdi okuyabilme fırsatım oldu, peki okuyabildin mi Onur? Bunun hakkında konuşmadık fakat okuduysan tanıtımı ile uyumlu mu yahut istediği düşünceyi yansıtabilmiş midir merak ettim?
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Amithara Mina'nın Çığlığı
« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2009, 19:13:48 »
Tanıtımı şimdi okuyabilme fırsatım oldu, peki okuyabildin mi Onur? Bunun hakkında konuşmadık fakat okuduysan tanıtımı ile uyumlu mu yahut istediği düşünceyi yansıtabilmiş midir merak ettim?

Valla biliyorsun acayip yoğunum. Okumak için can atıyorum aslında, ama diğer serilerden pek bir fırsat kalmıyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki, kısa bir incelemeyle bile başarılı bir kitap olduğunu anlayabiliyorsunuz. Özellikle giriş bölümündeki sembolik anlatım çok hoşuma gitmişti. Okuduktan sonra en ayrıntılı biçimde yorumlayacağımı da zaten biliyorsun. ;)