Kayıt Ol

Anathema

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Anathema
« : 02 Ocak 2008, 15:17:31 »

"When the silence beckons, and the day draws to a close.
When the light of your life sighs,
and love dies in your eyes,
Only then will I realise,
What you mean to me..."

Ask,ve olum..ayrilik,ve umut..hepsinin uzerine..hepsinin uzerinde,notalarin tasidigi melankoli,ve bu melankoliyi yaratanlar uzerine bir yazi...
Hersey bir grup Liverpool'lu gencin "Pagan Angel" adinda bir grup kurmasiyla baslar.1990'da ilk demolari "An Iliad of woes"i kaydederlar.Demo ardindan gurup adini Incilde tanri tarafindan lanetlenmis manasina gelen "Anathema" olarak degistir.1991'de "All faith is lost" adli dort parcadan olusan bir demo daha kaydederler.Demoda bulunanan "Memento mori","They die" gibi parcalar grup tarafindan ilerde tekrar yorumlanir,ve demo underground piyasada ses getirecek bir yapidadir.Demo ardindan,1992'de ilk resmi kayitlari 7"singels'i Wichhunt Records tarafindan yayinlanir,ve kayitin guclu yapisi Peaceville'in ilgisini ceker.

Peaceville ,Anathema,My dying bride,ve Paradise lost'u bunyesinde barindirdigi icin ileride 90 sonrasi Doom metalin merkezi olarak kabul edilecektir.Anlasma sonrasi 1992'de "The Crestfallen" EP'si yayinlanir,album klasik doom-death tarzindadir.Kadro Darren White vokaller,Vincent Cavanagh,ve Daniel Cavanagh gitarlar,Duncan Peterson bas,Jhon Douglas bateri seklineydi.Bence albumdeki en iyi parca,ayriyaten acilis parcasida olan "..and I lust"'dir,akustik gitar ve bayan vokallerden olusan "everwake"'ide dinlemenizi siddetle tavsite ederim,kisa ama buyuleyici bir melankoli barindiriyor.Grup EP ardindan Cannibal Corpse'la Ingilere'yi turlayip,canli performanslarindada basarili olduklarini ispatladilar.

1993'te bir evelki EP'le ayni tarzda olan "Serenades" albumunu yayinlarlar.Albumde goze batan parcalar,"Sweet tears",ve "Sleepless"'tir.Sleepless'i sonradan Creadle of filth'de yorumaldi,kimileri bu yorumu begenmesede,ben Dani'nin ilginc vokalleriyle suslu COF'in coverindanda hoslandim.Album ovgu dolu yorumlar aldi,ve Metal Hammer'dada ayin albumu secildi.Album sonrasi gurup My dying Bride,ve At the gates'le turladilar.

Grup 1995'te mini album,"Pentecost III" yayinlar.Bence bu albumle anathema,agir arpejler,arkadan surekli tekrarlanan bir melodi,degisken tempolardan olusan,ve bir sonraki albumde kendini dahada belli edicek,klasik gitar stilini olusturmaya basladi.Album genellikle beyendigim bir album olup,acilis parcasi "Kingdom"'in agir baslayan temposunun,son uc dakikasinda aldigi hal ilerki albumlere referans niteligindedir.

Ve sonunda 1995'te gurubun efsane albumu "The silent enigma" cikti.Benimde gurupla tanismam bu albumle olmustur,ilk dinledigim andan itibaren albumun etkisi altina girmistim.O senelerde birbirinin benzeri,yaraticiliktan uzak bir suru album arasinda silent enigma kesinlikle bir bas yapitti.Grup elemanlari olgunlasmasi,her birinin ensturemanlarina hakimiyeti her parcada kendini gosteriyodu.Anathema herzaman muzigi kadar soz yazimindaki basarisıylada ovulen bir gruptu,bu albumdede gelenek buzulmadi,album myth,Incil,ve kendi ic dunyalarini yansitan,konsept ogelerden olusan sozlerden olusuyordu.Grup icin tek sorun albumden evel vokalist Darren White gruptan ayrilmasi olur,yerini daha oncede serenades'te back vokalleri yapan,grubun gitaristi Vincent Cavanagh alir.Herkes Darren'in yerinin nasi dolacagi konusunda meraklanirken,Vincent deneysel vokalleriyle herksin agzini acik bırakti:) helal olsun babaya,ama keske bir,iki album daha boyle vokaller yapsaydi..neyse,albumdeki parcalara teker,teker ele almak haksizlik olur,ama ozellikle "Shroud of frost"'taki bas gitarin vurgusuyla,"Sunset of ages" ust uste eklenen vokalleriyle,"The silent enigma" inanilmaz melodisiyle,"A dying wish" arpej,ve distortionlarin mukemmel uyumuyla ortaya cikan agresifligiyle,dahada one cikan parcalar.Album Anathemanin undergrounddan cikip dunyaca tanınan bir grup olmasini saglar,bu arada silent enigmaya bir kilpte cekerler.Grup,Paradise lost'la Ingiltere turu,Hollandada Dynamo fesrtivali,olmak uzere bir cok konser verirler.

1996'da grup "Eternity" albumunu cikartir.Hem vokallerde,hemde muzikte degisim vardir.Albumde agirlikli olarak clean vokaller kullanilmistir.Her grupta degisimler olabilir,ama yeni cikan baska gruplar tarafından bile taklit edilen Vincent'in kendine has vokallerini sadece silent enigmada duyabilmek bence metal dunyasi icin buyuk bir kayiptir.Muzikteki degisim yalnizca vokallerle sinirli degildi,grup artik doom yerine daha akustik,ve physocodelik yapida Pink Floyd etkilesimli bir muzik yapiyordu.Hatta albumde bir Gilmour(P.FLoyd) coveri "Hope"ta vardir.Grubun soundindaki degisim bir cok doom-metal faninin gruptan sogumasina neden olur,gerci soundaki yumusama nedeniyle eskiden anathema dinlemeyen bir cok yeni fanlarda kazanirlar.Gercegi soylemek gerekirse "Eternity"i ilk dinledigimde yeni sounda bende alisamadim,ama zamanla albumu eski albumlerle karsılastirmadan dinleyince,muzikal kalite acisindan piyasadaki bir cok sert ama kalitesiz muzik yapan guruplarin albumlerinden cok daha iyi oldugunu anladim.Albumde bence "Angelica", "The Beloved","Far away",dinlenmesi gereken parcalar.Ve son olarak,tarz degismisti,ama melankoli asla!!:)

1998'de grup "Alternative 4"'u yayinlar.Albumun kaydindan evel Douglas guruptan ayrilir,yerine eski "Solsice",ve "My dying bride"'in bateristi,Shaun Steel gelir.Gurupta bir diger yenilik,parcalarda klavyenin agirlikli kullanilmasıidi,besteler yine eternity albumunun sertligindeydi.Klavyeleri eski "MDB",ve "COF"'in elemanı Martin Powell calar.Kimi parcalarda kullanilan farkli tonda klavyaler,ve tamamen cleanlesen vokaller yuzunden grup eski fanlar tarafindan agir elestirilere tutuldu,ama bence album grubun silent enigma sonrasinda cikarttigi albumler arasindaki en karanlik havaya sahip albumdur.Yogunluklu olarak,yalnizlik,olum temasi islenmis,ve bence teknik olarak Eternity albumunden cok daha iyi bir albumdur.Albumde akilda kalici melodisiyle "Fragile dreams",mutis keman ve piyano uyumuyla"Lost control",melankolik yapısıyla "Inner silence","Regret "ve "Shoroud of frost" ilk goze carpan parcalar, bide "silent enigma"nin muthis piyano versiyonunu untumamak lazim,eger olum sekle burunecek olsa fona bu parcayi secerdi:)Album sonrasi turnede,basist Duncan Petterson gruptan ayrilir,yerine Duncan'in diger gurubu Dreambreed'tan Dave Pybus gecer.

1999 yili grup icin daha buyuk degisikliklerin olacagi bir yildir.Grup "Music for nations"'la anlasip Italyaya "Judgement"'i kaydetmeye giderler.Bu sirada Martin Powel gruptan ayrilir,yerine eski Cradle of Filth uyesi Les Smith gelir.Gruba daha oncelerdede yardimci olmus olan Les Smith'in hem bestelerde,hemde kayit sirasinda guruba buyuk katkisi olur.Bence grup "Judgemnet" ile kariyeri boyunca yaptiklar albumler arasında en iyi ikinci albumunu yapmislardi,birincisi "Silent Enigma" ehh,nede olsa ilk goz agrim:)Albumdeki yogun bir Pink Floyd etkisi hessediliyordu,ve her parca hit olabilecek kalitede.Albumde "Deep","Parisienne Moonligth" ,"Anyone,Anywhere","Transacoustic" kesinlikle dinlenilmesi gereken parcalar,benim ozel favorimse "One last goodbye".

Boyle muhtesem bir albumden sonra herkes sabirsizlikla bir sonraki albumu beklerken ,ne yazikki 2001 yilinda cikan "A fine day to exit" ile Anathema, benim gibi bir cok fanlarini hayel kirikligina ugratti.Cast,Mansun,Pink Floyd'unda produktorlugunude yapan Nick Grifin tarafindan,Windy studyolarinda kaydedilen album ,bence su ana kadar cikan en zayıf sounda sahip Anathema albumu.Belki Judgement gibi albumden sonra cikacak her album biraz sonuk kalacakti,ama defalarca dinlememe ragmen albume bir turlu isinamadim.Grup albumden "Panic" isimli parcaya birde klip ceker."Temporary peace" parcasıysa bence albumdeki yegane dinlenilesi parcadır.Kayittan sonra Dave Pybus guruptan ayrilir.Su an turlarda gecici olarak George Roberts caliyor.2002'de ise Danny Cavanagh guruptan ayrilip,Duncan Peterson'un gurubu Antimatter'a katilir.Daha oncedende dedigim gibi her grup degisebilir,ve bunu anlayisla karsiliyorum,bence onemli olan emek harcanarak kaliteli bir seyler uretmek.Eger Anethema kendini Pink Floyd'un varisi olarak goruyorsa "Judgment" gibi albumler cikarmali,"A fine day to exit" gibi degil,ve biliyorumki yapabilirlerde...

Bir kadeh sarap,ve arkada calan Anathema parcasi..acilan bir kapi,gecmisten bu gune..belki bir bekleyisin,belki kaybedilenlerin aynasi..calan parcayla hatirlanan yuzlerce ani,yasanacakların hayali..hepimiz icin farkli duygular,ve Anathema'nin yasattiklari..doom-metal'den,clean vokalli akustik sounda uzanan bir yolculuk bu..ve degisimler zamanla gelen..degismeyen tek sey ise...Melankoli....

Albümler

The Crestfallen (1992 Peaceville Records)
1. ...And I Lust
2. The Sweet Suffering
3. Everwake
4. Crestfallen
5. They Die

*

Serenades (1993 Peaceville Records)
1. Lovelorn Rhapsody
2. Sweet Tears
 3. J'ai Fait une Promesse
4. They (will always) Die
 5. Sleepless
 6. Sleep in Sanity
7. Scars of the Old Stream
8. Under a Veil (of Black Lace)
9. Where Shadows Dance
10. Dreaming: The Romance (bonus track on the original CD pressing)
10. All Faith is Lost *
11. ...And I Lust *
12. The Sweet Suffering*
13. Everwake *
14. Crestfallen *

*

Pentecost III (1995 Peaceville Records)
1. Kingdom
2. Mine is Yours To Drown In (Ours Is the New Tribe)
3. We, The Gods
 4. Pentecost III
5. Memento Mori

*

The Silent Enigma (1995 Peaceville Records)
1. Restless Oblivion
2. Shroud of Frost
3. ...Alone
4. Sunset of the Age
5. Nocturnal Emission
6. Cerulean Twilight
7. The Silent Enigma
8. A Dying Wish
9. Black Orchid

*

Eternity (1996 Peaceville Records)
1. Sentient
2. Angelica
 3. The Beloved
 4. Eternity Part I
5. Eternity Part II
 6. Hope
7. Suicide Veil
8. Radiance
 9. Far Away
10. Eternity Part III
11. Cries on the Wind
12. Ascension
13. Far Away (acoustic) *
14. Eternity Part III (acoustic) * 

*

Alternative Future (1998 Peaceville Records)
1. Fragile Dreams
2. Empty
3. Alternative 4

*

Alternative 4 (1998 Peaceville Records)
1. Shroud of False
2. Fragile Dreams
3. Empty
4. Lost Control
5. Re-connect
6. Inner Silence
7. Alternative 4
8. Regret
9. Feel
10. Destiny

*

Make It Right (1999 Music For Nations)
1. Deep
2. Make It Right (F.F.S.)

*

Judgement (1999 Music For Nations)
1. Deep
 2. Pitiless
3. Forgotten Hopes
4. Destiny Is Dead
 5. One Last Goodbye
 6. Make It Right (F.F.S.)
7. Parisienne Moonlight
 8. Don't Look too Far
9. Emotional Winter
 10. Wings of God
11. Judgement
 12. Anyone, Anywhere
13. 2000 & Gone
14. Transacoustic *

*

Deep (1999 Music For Nations)
1. Deep
2. Emotional Winter

*

Resonance (2001 Peaceville Records)
1. Scars of the Old Stream
2. Everwake
 3. J'fait Une Promesse
4. Alone
5. Far Away (acoustic)
6. Eternoty (part 2)
 7. Eternity (part 3) (acoustic)
8. Better Off Dead
9. One of the Few
10. Inner Silence
11. Goodbye Cruel World
12. Destiny
13. The Silent Enigma (orchestral)
14. Angelica (live Budapest 1997)
15. Horses video enhanced tracks - Hope

*

A Fine Day To Exit (2001 Music For Nations)
1. Pressure
 2. Release
3. Looking Outside Inside
 4. Leave No Trace
 5. Underworld
6. Barriers
 7. Panic
8. A Fine Day To Exit
9. Temporary Peace

*

Resonance 2 (2002 Peaceville Records) ü
1. Lovelorn Rhapsody
 2. Sweet Tears
 3. Sleepless 96'
4. Eternal Rise Of The Sun
5. Sunset Of Age
6. Nocturnal Emission
7. A Dying Wish
8. Hope
9. Cries In The Wind
10. Fragile Dreams
 11. Empty
12. Nailed To The Cross / 666 plus multimedia enhanced video of 'Mine Is Yours'

*

A Natural Disaster(20 Ekim 2003,Music For Nations)
01. Harmonium
02. Balance
03. Closer
 04. Are You There?
05. Childhood Dream
 06. Pulled Under
 07. A Natural Disaster
08. Flying
09. Electricity
10. Violence

*Kaynak*
AnathemaTurkıye*

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anathema!
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2008, 20:42:07 »
Nieyse senden bu konuyu bekliodm yani :D
Bence doom metali sevdiren grup daha sora rocka geçmesydi daha iyi olurdu ..
Ama gerçekten süper bi grup :D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2008, 21:57:38 »
Hoba benim yazdığım yorum nerde ya alla gitmedi mi ki silindi mi ki :S Neyse Natural Disasterla kelimenin anlamıyla bir "felaket" yaşayan, yaşatan özellikle Judgement albümü fazlasıyla piyasaya düşen şahane bir doom metal grubu. My Dying Bride etkileri açıkça sezilir özellikle Pentecost albümlerinde. Alternative 4 albümünün de ve etkileyici sözleriyle şarkısının da yeri ayrıdır. Empty bambaşkadır...
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Simendifer

• **
  • 194
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2008, 18:04:40 »
Flying ve Are You There şarkılar çok güzel. Dierleride güzel ama Flying bana bu grubu sevdiren şarkıdır:P
Lost...!

Be Aggressive...!

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2008, 12:16:55 »
Flying,One Last Goodbye,Anyone Anywhere,Fragile Dreams..

Mervem yine sağol=) Anathema'nın bizde ne kadar ayrı olduğunu biliyosun sen de zaten..Bunalım günlerimizin yardımcısı olan grup=) Çok severiz bol bol tavsiye ederiz (,

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2008, 14:07:31 »
ne dmk cnm (= evt anathema bzde apayrıdır (=
fragıle dreams,angelıca,one last goodbye,deep,are you there,anyone anywhere ... (bole dvm eder bu :D ) sarkıLarına bayılmaktaım.

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2008, 14:13:40 »
Pressure bitirir olayı ya : )

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2008, 11:32:23 »
Kendımı en berbaat hısettıımde yardımıma kosan grup dıebıLırım.

AngeLıca'yı dınLerken boyLe gıdıorm bı tarafLara.O muzıqı feLan o kadar hos kı :)

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2008, 16:33:52 »
Kendımı en berbaat hısettıımde yardımıma kosan grup dıebıLırım.

AngeLıca'yı dınLerken boyLe gıdıorm bı tarafLara.O muzıqı feLan o kadar hos kı :)

kesinlikleee cok haklısınn(= bunalım günlerimizin grubu (LL)*

Çevrimdışı Onirique

• *
  • 44
  • living is easy with eyes closed.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2008, 22:51:57 »
dinlemiyorum öyle cok. ama a natural disaster,flying,one last goodbye dnlemisimdir sadece onlr da playlistimin basında yer alır. a natural disaster özeldir, önemlidir, gelmeisini istemediğim günlerde beni bitirecek parcadır (=
~
Herkes ve her şey, beni yok etmek için, durmaksızın payını isteyerek, hiçbir zaman, bana el uzatmadan, yardımıma gelmeden, böyle olduğum için ve böyle kalayım diye beni severek, üstüme geliyor.
AlbertCamus

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Ağustos 2009, 19:37:38 »
one last goodbye (akustik versiyonu) ve lost control. . . eskiye dönüşü , rahatlamamı sağlayan 2 sarkı
she's back!!

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2009, 19:44:16 »
Deep hoşuma giden şarkılarındandır. :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı megalomaniac ~

• I miss my sis!
  • *
  • 43
  • Lm. ^^
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Ağustos 2009, 17:43:04 »
One Last Goodbye dinlemeden ölmeyin derim (:
Angelica'da ayrı güzel.. =)

Is there somebody, who still believes in love? I know you're out there.
- sadece hayranlık. tamam belki biraz fazla. itiraf ediyorum çok fazla. evet tamam söylüyorum işte aşığım sana. :P

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Ekim 2009, 11:25:44 »
Angelica'nın girişi gitar tonlamaları oldukça etkileyici.
Ama en güzel şarkıları piyano girişli Parisienne Moonlight

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Ekim 2009, 13:57:22 »
Lost control den başka bir parçasını henüz dinlemedim. :)
Güneş doğacak, açacak çiçek...