Kayıt Ol

Anlaşılmak ve Delilik üzerine

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Anlaşılmak ve Delilik üzerine
« : 23 Haziran 2010, 03:25:04 »
Adam sigarasını yere atıp ayağının altında ezdi. İzmaritlerin, yağan yağmura akıp, uzaklara gidişini çok kısa bir süre sonra izledikten sonra derin bir iç çekip sokaktan aşağıya doğru yürüdü. Bir bakkalın ve bir kitapçının önünden geçti, sonra ağır ağır ona doğru yürüyen çiftlere garip gözlerle baktı.

Çiftlerden sağındaki, oydu. Hatırlıyordu.

Gözlerini kapattı. Sonra tekrar açtı gözlerini, ışık gözlerini kamaştırdı çok kısa bir süre ve yatağından kalktı. Başı zonkluyordu. Farklı bir duyguydu bu, nasıl olduğunu unutmuştu. Tıpkı bir dondurma yerken çay içmek gibiydi bu, ne hissettiğinizden asla emin olamazdı. Gözleri ağırlaşıyordu, tıpkı başı ve omuzlarındaki palto gibi.

O yine binadan dışarı çıktı, paltosunun altında sigarasını yaktı ve yüzünne her zamanki kızgın, huysuz ifadesini takındı.

Arkasını döndü, seyircilere baktı. Sahnedeydi, bir tiyatro. Gülümsemeliydi, çünkü bunu bekliyorlardı. Birazdan onu öldürmeliydi, çünkü bunu bekliyorlardı. Sibirlenmeliydi, çünkü bu onun tek savunmasıydı. Paltoyu hiç çıkarmadığını iki sene önce fark etmişti adam. Tiyatroda oynadığı ilk gün taktığı o palto, asla çıkmıyordu. Banyoyu bile o paltoyla yapmak zorundaydı. Sevişirken, palto bir yüktü. Severken bile, palto oradaydı.

Gözleri ağırlaşıyordu yine, kitap okumaktan. Uzak Doğudaki rahipler gibi, bedeninden kurtulduğunu sanmak için kendi ibadetine sahipti, kitap okurdu.

Bir de onları yazdığı zamanlar vardı, o zamanlar paltonun ağırlığı yetmiyormuş gibi, iğrenç bir nefret duygusu sarardı adamı. Ve hayır, bu kimseye değildi. En sevdiği söz, belkide söylendiği kitlenin en az anladığı sözdü.

''Yarınızı gerektiğinin yarısı kadar tanımıyorum,
yarınızdan daha azına da hak ettiğinin yarısı kadar sevgi gösterebildim.''

Adam sevgi göstermişti, sadece bunu görememişti kimse.

O sırada, sokakta yürüyen çift ayrıldılar. Yanındaki, geride kaldı ve yavaşça gölgelerde kayboldu. Kadın ise paltolu adamın yanına geldi. Hafifçe gülümsedi ve elini adamın kalbine koydu.

"Yiğit, artık bırakmalısın." dedi kadın. Yağmur kara, kar doluya döndü. Ardından palto su çekti, iyice ağırlaştığını fark etti adam. Yüzünü göğe çevirdi ve gözlerini kapattı. Uyumak istiyordu.

Saati çaldı. Adam yavaşça yatağından kalkıp gözünü ovuşturdu. Güzel bir gün diye düşündü içinden ve banyoya gitti. Kabusunu hatırladığında, güldü. Aynaya baktığında ise korktu.

Palto, gerçekti.
#rekt

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anlaşılmak ve Delilik üzerine
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2010, 14:56:32 »
İlk okuduğumda kafamda kesin bir şey oluşmayan bu tarz yazıları seviyorum. Dönüp tekrar okutuyor insana, ve her okuyuşta farklı bir kısmı dikkat çekiyor. Karambol şeklinde yazılmış, manalı bir yazı. Çok güzel!
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2010, 15:20:28 »
İlk okuduğumda kafamda kesin bir şey oluşmayan bu tarz yazıları seviyorum. Dönüp tekrar okutuyor insana, ve her okuyuşta farklı bir kısmı dikkat çekiyor. Karambol şeklinde yazılmış, manalı bir yazı. Çok güzel!

Oldukça manalı ve anlamaya çalışana gerçekten bir şeyler anlatan, beni anlatan bir yazı esasında. :) Okuyup yorum yaptığın için teşekkür ederim.
#rekt

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2010, 15:52:08 »
Baal Adramelech , yazınızı beğenerek okudum.Okurken neden bilmiyorum ama aklıma Edip Cansever'in 'Masada Masaymıs Ha' şiiri geldi. :)

Bu tür yazıları okumak insana sıkıcı gelebilir fakat parçadaki her cümleden farklı farlı anlamlar çıkartabiliriz .Özellikle  ''Yarınızı gerektiğinin yarısı kadar....'' şeklinde başlayan cümleniz beni çok etkiledi.Elinize sağlık.
Güneş doğacak, açacak çiçek...

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2010, 16:05:51 »
Baal Adramelech , yazınızı beğenerek okudum.Okurken neden bilmiyorum ama aklıma Edip Cansever'in 'Masada Masaymıs Ha' şiiri geldi. :)

Bu tür yazıları okumak insana sıkıcı gelebilir fakat parçadaki her cümleden farklı farlı anlamlar çıkartabiliriz .Özellikle  ''Yarınızı gerektiğinin yarısı kadar....'' şeklinde başlayan cümleniz beni çok etkiledi.Elinize sağlık.

Çok teşekkürler, yorum ve okuduğun için. :)

Yalnız, o söz Bilbo'nun Yüzüklerin Efendisinde söylediği sözdü. =)
#rekt

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2010, 16:08:06 »
Hadi ya :)

Malesef daha yüzüklerin efendisi ni okumak kısmet olmadı :)

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2010, 16:09:20 »
Hadi ya :)

Malesef daha yüzüklerin efendisi ni okumak kısmet olmadı :)

Herkes ediyordur da, ben de bir kez daha tavsiye edeyim. :)
#rekt

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2010, 16:31:12 »
Huyum kurusun bir seriyi bitirmeden diğerine geçmek istemiyorum.Em yi bitirmeme birkaç kitap kaldı. İlk sırada zaten yüzüklerin efendisi var. Tavsiyen için saol :)