Kayıt Ol

Aphrodite

Çevrimdışı Killy

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Aphrodite
« : 21 Ocak 2008, 13:47:31 »
Hoşuma gitti paylaşıyım dedim =)
---
Göz kamaştıran bir güzelkliğe sahip olan Aphrodite güzellik tanrıçasıdır. Efsaneye göre dalgaların köpüğünden doğmuştur. Bir ilk bahar sabahı, Kıbrıs adası kıyılarında kıpırtısız olan deniz birden bire köpüklü beyaz bir dalga ile hareketlendi. Bu dalga ile birlikte bir sedef kabuğu kıyıya vurdu. Sedefin kapağı açıldığında içinden güzeller güzeli Aphrodite çıkmıştı. Beraberinde aşk tanrısı olan oğlu Eros da vardı. Kumsalda yürüdükçe bastığı yerlerde renk renk güzel kokulu çiçekler açıyordu.

Zaman tanrıçaları olan Horalar onları karşıladılar ve önce Aphrodite'I güzelce yıkayıp vücudundaki tuzlu deniz suyunu temizlediler. Uzun saçlarını örüp başını altın bir taçla süslediler, üzerine tülden süslü elbiseler giydirip, boynuna kıvılcımlar saçan kolyeler taktılar. Daha sonra onu ve oğlunu alıp Olympos'a çıkardılar. Olympostaki tanrılar bu güzeli görünce hayranlıklarını gizleyemediler.

Ogünden sonra Aphrodite güzellik ve aşk tanrıçası olarak Olymposta diğer tanrı ve tanrıçalarla birlite yaşamaya başladı.

Aprodite güzelliğ ile sadece tanrıların değil insanlarında gönlünü fethetmişti. İnsanların kalplerine sevgi ve aşk tohumları serpiyor onlara neşe ve sevinç veriyordu. Diğer yandan kimi zaman bu neşe ve sevinç aşk acısına da dönüşebiliyordu. Güzel tanrıçagücünü sadece insanlar ve tanrılar üzerinde göstermezdi. O tümtabiata söz geçirebilirdi. Tek bir tatlı bakışıyla kudurmuş dalgaları sakinleştirir, nefesi ile deli gibi esen rüzgarları dindirirdi. Yeryüzünde her şeyi o diriltir, o canlandırırdı.Kurumuş çiçekleri tekrar canlandırır, dünyayı süsler, güzelleştirirdi.

• *
  • 46
  • BU KISMI ANLAMADIM
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aphrodite
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2008, 16:29:16 »
ne kadın beeee peehh  ;D
istanbulda bir son bahar ,dışarda yine çisil çisil bir yapmur var,gitme monalisam kal biraz daha,bir sigara daha yak,uzan yatağıma,bir nefes daha

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2008, 23:44:25 »
Herkül'ün bir ara çizgi filmini yapmışlardı. Orada mükemmel bir şekilde geliyordu. Mitolojik halini pek sevmiyorum ama orda bayılıyorum :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı KaraKedi..!!

• *
  • 24
  • MetaLLica..!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2008, 18:37:19 »
aynen ha  :P yinde kzımayın el kadar cocuqa :D  (= dalga gibi olmasın pehh SaqoL kardeşş
              Aşk Sadece acı söyler Yalan asLa

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2008, 20:05:37 »
vay be diyorum sadece.=) bilmiyodum hikayesini, güzel paylaşım aras sağol. =)

Çevrimdışı Gaia Beetlebum

• *
  • 3
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2008, 11:34:32 »
mitoslar her kaynakta farklı anlatılır.. peylaşım için teşekkürler.. ama kendi bildiğim şeyleride paylaşmak isterim izin verirseniz;

Cycloplar ve Hekantonheirler`e yaptığı acımasızlığa artık dayanamayan Gaia, oğlu Kronos`u babası Uranos`a karşı kışkırtır. Kronos annesinin hazırladığı bir bağcı bıçağı ile babasının cinsel organını keserek okyanusa fırlatır... ve evet sizinde dediğiniz gibi köpükler arasından gelen Aphrodite bunun üzrine doğar/gelir vs... Eros ise daha polemikli bir durumdur... çünkü 3 farklı rivayeti var;

1- Kaos`u yırtarak çıkan evrenin ilk temel gücü, ana tanrıça Gaia çıktıktan sonra oluşan yırtıktan bir süre sonra tüm duygusal olgularıyla Eros da çıkar...

2- Killy arkadaşımızında anlattığı gibi Okyanustan Aphrodite ile birlikte gelir...

3- Aprodite ve Ares`in oğludur....