Kayıt Ol

Arrival (2016)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Arrival (2016)
« Yanıtla #30 : 13 Aralık 2016, 19:42:04 »
@Lordmuti, o durumu Chappie filminde yaşayacaktım. Neyse ki filmi çıktığı ilk hafta izlemişim. Film topu topu iki hafta gösterimde kaldı :(.

@t.tevfik, eleştirileriniz gayet yerinde.

Çevrimdışı t.tevfik

• *
  • 14
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 14 Aralık 2016, 10:21:27 »
Bay_Karamsar, teşekkürler..

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 19 Aralık 2016, 01:30:59 »
Ocak'ta Monokl Yayınları'ndan çıkacak olan Geliş'in kapağı hazırmış. Ama keşke hazır olmasaymış. Şimdiye dek gördüğüm en kötü kapak tasarımlarından biri olabilir. Wool serisi kapaklarıyla harikalar yaratan Monokl'a hiç yakıştıramadım açıkçası. :P

Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 19 Aralık 2016, 10:38:43 »
Başarısız fotoşop işleri olur ya, internette bu başlıktaki listelerde yayınlanır, güleriz. Hah işte onlar gibi olmuş.

Bu haliyle filmin çekim serüvenini anlatıyor gibi duruyor. Öykü kitabı gibi değil.

Çevrimdışı zehir

• **
  • 83
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Goodreads
« Yanıtla #34 : 19 Aralık 2016, 11:44:25 »
Eğer üstteki "Neden buradalar?" yazısını görmezden gelirsek ben beğendim kapağı :-\. Yani filmden uyarlanan bir şeyler olacağı nasılsa kesindi, karakterlerin yer aldığı bir kapak olmasındansa bunu tercih ederim. Goodreads'teki kasımdan sonra yapılan diğer baskıların kapaklarıyla karşılaştırınca da Vintage baskısından sonra en güzeli bu bence.

İsim olarak da yine filmin adının seçilmesi gayet normal. Gerçi orijinal isim kullanılıp kapağın bir yerine "Arrival'ın uyarlandığı öykü" gibi bir not düşülebilirdi. Benim tek sıkıntım kitabın adının yalnızca Geliş olması. "Geliş ve Diğer Öyküler" gibi bir ismi tercih ederdim. Muhtemelen kitabın arka kapağında öykü kitabı olduğu belirtilmiştir, ama bu şekilde olunca ilk görüşte bir romanmış izlenimi uyandırıyor. Biri twitter'da MonoKL'a diğer öyküleri de kapsayacak mı diye sormuş mesela, kapağa bakınca gayet haklı bir soru.
“...Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's gonna change that.”

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Aralık 2016, 16:26:37 »
Aaa erayvılın kitabı mı çıkmış :D

Hakikaten kötü fotoşop. Yayın evinin çaycı abisinin yeğenine mi yaptırdılar bilmiyorum da o siyah şey hiç olmamış.

Ek olarak, ülkemizde hype yaratmak adına "Arrival filminin kitabı" olduğunu belirtecek bir şeyleri kapağa koysalar iyi olurmuş.

Bunları söyledim ama alıp okuyacağım, kendilerini geliştirsinler diye söylüyorum :D

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 27 Aralık 2016, 07:27:54 »
Tüm uzaylı ve bilimkurgu hazzının yanında beni ruhsal doyuma ulaştıran bir yanı daha oldu filmin.
"Sonunun ölüm olduğunu bilsek de hayatımızda geçireceğimiz güzel anlar için onu yaşamalıyız."
Onur Şahin

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 18 Ocak 2017, 12:20:37 »
 Arrival son yıllarda seyrettiğim iyi bilimkurgulardan biri,duygusal anlamda çok çarpıcı sahneleri var, bu türün meraklılarına öneriyorum .
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 22 Ocak 2017, 13:15:02 »
Hayal kırıklığı

Forumdaki genel yorumlardan ve youtube'daki yeni interstellar olacak yorumlarından dolayı galiba hayal kırıklığı oldu.
Kötü film değildi ama empati dışında beni filme bağlayan hiçbir nokta yoktu.
Ayrıca şu zaman kavramı ve gelecekten bilgi taşıma olayları artık sıkıcı geliyor.Çünkü fantastik bir evrende değilsek günümüz evreninde zamanda yolculuk yada paralel evren saçmalıkları beni tatmin etmiyor.
Ama her şeye rağmen izlenecek bir film. Puanım, 7 ile 7.5 arası bir yerlerde.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 26 Ocak 2017, 21:30:32 »
ARRIVAL Yeni Eklenen Bonus Görüntülerle Tekrar Beyazperdede!

Efendim yapımcı şirket Paramount, ekstra sahneler eklenmiş biçimde filmi tekrardan gösterime sokmaya hazırlanıyormuş. Kamera arkası görüntüler ve ekibin yorumları da olacakmış. Ya da ek sahnelerden kasıt onlardır. Bilemedim şimdi. Neyse, tekrar vizyona çıkarılması düşünülüyormuş; orası kesin.

Tabii filmin bu versiyonuyla tekrardan ülkemizde vizyona girmesini beklemiyorum. Vizyon kalabalığında gösterim şansı bulması zor gibi geliyor. Paramount'un bu konudaki politikasının ne yönde olacağı da önemli elbette.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #40 : 27 Ocak 2017, 10:16:09 »
Bizde anca DVD'ye düşer o sahneler. "Genişletilmiş versiyon" ayağına... Lotr'da öyle olmuştu. O da çıkana kadar bayağı bekletmişti diye hatırlıyorum, internetten izlemiştik çoğu sahneyi.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 27 Ocak 2017, 18:52:30 »
İşin ticareti işte.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #42 : 12 Şubat 2017, 12:50:26 »
Dün gece nihayet oturdum, izledim filmi. Uyarlandığı hikayeyi filmden önce okumuş biri olarak (böyle durumlarda çoğunlukla olduğu gibi)... beğenmedim demek istemiyorum ama iki arada bir derede kaldım. Öyküde gereksiz değişiklikler yapıldığını düşünüyorum. Hatta öyküyü sadece baz alan, gerilimli bir bilimkurgu olmuş.

Kitapla ilgili spoiler:
Mesela heptepotlar kitapta varil büyüklüğünde, yedi bacaklı yaratıklar olarak tasvir ediliyor. Bu kadar büyük ve devasa değil. Kovan denilen o yarı yassı, kocaman şeyler de yok kitapta. Onun yerine ayna denilen, bir çadırın içine sığan, daha makul ölçülerde uzaylı teknolojisi cihazlar var. 12 tane... Uzay gemileri ise yörüngede ve hiçbir şekilde tarif edilmedikleri gibi gezegene de inmiyorlar. Diğer ülkelerle olan gerilim, ayaklanmalar, bombalar vs hepsi yönetmenle senaristin eklemeleri.

Öte yandan bunlar olmadan seyirciyi salonda tutmak da çok zor olurdu herhalde. Çünkü öykü filmden bile daha ağır bir tempoda ilerliyor ve içerisinde logogramlar, ideogramlar ve semagramlar gibi pek çok dilbilimsel terim ve fizik kurallarıyla alakalı şemalar var (Sormayın :) )

Ammavelakin Louise'in hikayesini aslına yakın bir şekilde aktarmaları, öyküdeki farklı zaman olgusunun ekrana iyi yansıtılmasını, kızıyla olan diyaloglarını ve eşinin kim olduğunu tıpkı kitaptaki gibi son ana dek saklamalarını da sevdim. En azından gereksiz aksiyona boğup yazarın vermek istediği "mesajı" bozmamışlar.

Ian'ın (ya da kitaptaki adıyla Gary) Louise'e yazmaktan başka ne işe yaradığını merak edenleri kitaba davet ediyorum. Çünkü o kısım havada kalmış bayağı, etkisiz eleman gibi olmuş.

Kitapla ilgili spoiler:
Bir de Louise'in heptapotlara kitapta verdiği isimleri (Frambuaz ve Pırpır) ben daha çok sevdim :P Abbott ve Costello'dan daha güzel.

Film : 7,5 / 10
Öykü: 8,5 / 10
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 01 Mart 2017, 19:00:12 »
Arrival, en iyi ses kurgusunda Oscar almayı başarabildi. Bilimkurgu filmlerinin Oscar yarışındaki kaderi bu zaten. Şaşırtmadı. Neyse, gişede başarılı olması bana yetmişti.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #44 : 04 Mart 2017, 20:10:00 »
Uzaylıların 3000 yıl sonra falan insanların yardımına ihtiyaç duyacağını gördük filmde ama nedenini düşününce pek ilerleyemedim. Esas öyküde bununla ilgili bir bilgi var mı acaba? Neden insanların yardımına ihtiyaç duyacaklar, bilen veya tahmini olan var mı? Bu göstermelik ihtiyaç Çocukluğun Sonu'ndaki gibi bir aldatmacadan mı ibaret yoksa?