Kayıt Ol

Arthur C. Clarke’ın Childhood’s End (Son Nesil) Adlı Eseri Televizyona Uyarlandı

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle

Büyük bilimkurgu ustası Arthur C. Clarke’ın Childhood’s End (Son Nesil) adlı eseri televizyona uyarlandı. İlk olarak önümüzdeki aralık ayında yayınlanacak olan yapım bilimkurgu dizileriyle ün salmış Syfy kanalında gösterilecek.

Battlestar Galactica, Stargate Universe ve Merlin gibi başarılı fantastik ve bilimkurgu dizileriyle ün salmış Syfy kanalı yepyeni bir bilimkurgu dizisine daha imza atmaya hazırlanıyor. Bu kez tüm zamanların en büyük bilimkurgu yazarlarından sayılan Arthur C. Clarke’ın ilk olarak 1953 yılında yayınlanan Childhood’s End (Son Nesil) adlı eserini televizyona uyarlıyor. Yazılan en iyi bilimkurgu kitapları arasında gösterilen eser, 2004 Retro Hugo Ödülü’nün de sahibi. Aynı zamanda daha önce sitemizdeki yayınlanan En iyi 100 Fantastik ve Bilim Kurgu Kitabı listesinde de yer alıyor...

...

Haberin devamını okumak ve fragmanı izlemek için sizleri buraya alalım.

Haber: Gürkan "Elendil_XX" Akkaya

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler Doğukan. ;)

Clarke'ın bu kitabını okumadım ama konu olarak bana 2009 yapımı "V" (Visitors) dizisini hatırlattı. Belki o dizi de bu kitaptan esinlenmiştir bilmiyorum. Ama oldukça ilgi çekici bir konusu var.

"The Expanse" ile beraber Syfy'ın en çok beklediğim yapımları arasına girdi bakalım.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
Olmamış. Olmamış. Olmamış.

Geçenlerde kitabını okudum diye izleyeyim dedim ama gerçekten çok kötü bir diziymiş. Üç bölüm olmasına rağmen günlerce sürüne sürüne bitirdim. O kadar kötü ki anlatmaya bile değmez.

Not: Uyarlamalara karşı genel bir yaklaşım sıkıntısı vardır. Şöyle diyeyim; kitabı okumamış biri şu diziye on üzerinden sekiz veya üstü verebilir, gayet normaldir. Fakat kitabı okumuş olarak diziyi pekte uyarlamadan saymadığım için en fazla -o da Karellen'in hatırı için- yedi veririm. Okumuş olanların pek beğeneceğini de düşünmüyorum. Vakti ve özverisi olanlar şu diziyi birçok gereksiz noktasından ötürü uzun uzun yerin dibine sokan bir yazı yazarlarsa zevkle okuyabilirim, delicesine.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
Arthur C. Clarke'tan ve kitabını da okumamamdan ötürü merak edip izledim.

Olayların geldiği nokta ilgi çekici olsa da -ki kaynaklık eden kitabın büyüklüğünden gelmekte bu- belirtildiği gibi, kitabı okumamama rağmen bir şeylerin eksik olduğunu hissettim.

NOT: Kitap raflardayken alıp okumak farz oldu.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
@Rosemary, diziye uzun uzun giydiremediğim için üzgünüm :(. Belirttiğinizden feci. Kitabı okumadan diziyi izlesem bile beğenememiştim. Kitabı okuyunca, beğenmemekte haklı olduğumu anladım. Kitabın tüm iyi yanları kırpılmış >:(.

Dizinin inanç konusu üstüne fazla gitmesi, bu konuya kırıcı olmadan değinen kitabın asıl içeriğini hikayeden uzaklaştırmış.

Kitabın üstünde fazla durmadığı taraf dizinin temelini oluşturunca, kitaptaki önemli ve asıl düşündürmek istedikleri yer alamamış. Belki de inanç kısmını çok kafaya taktıklarından kitabın yazılış amacını unutmuşlardır. Kitapta olmayan dini ve mistik referansların yoğunluğu, diziyi kitabın içeriğinden daha da uzaklaştırıyor -hatta silip atıyor.

Sonundan çıkarılacak ders ne diye yapımcılara sorulsa, kendilerinin de net cevap vereceğinden şüpheliyim  >:(.

Spoiler: Göster

Dizi, bilimkurgu soslu kıyamet senaryosu. O yönden kendi türünün gereklerini gayet güzel yerine getiriyor.

Diziyi izledikten sonra: Zamanında ATV'de, "en pahalı bağımsız filmi" reklamı yayınlanan; Amerikan başkanının Mesih, kardeşinin Şeytan olduğu kıyamet senaryosunu içeren film geldi. 2000 öncesi bu tarz filmler çok revaçtaydı.

Dizi de bu alt türün örneği olarak iyi olabilir. Ama kesinlikle alakasız bir uyarlama.