Kayıt Ol

Aşk Üzerine

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Aşk Üzerine
« : 28 Mart 2008, 22:43:19 »
“İnsan birine aşık olmaz, aşık olma eylemine aşık olur” der Nietzsche. Sizce haksız mı? Kendinizden bilirsiniz elbet, hani bazen size hiç benzemeyen, farklı kişilikli birini seversiniz. Bir kişi kendisine uymayan birini nasıl sevebilir ki? Yada sürekli tartıştığınız bir sevgiliniz vardır ama kasıtlı olarak unutursunuz tartışmaları, ilişki devam eder. Çünkü insan sevmeden edemez! Ama sevdiğiniz “karşıdaki” değil “karşıdakinin” içimizde yarattığı hislerdir. Onun güzel yüzünü, dolgun göğüslerini ya da - karşı cins için - kaslı vücudunu değil o özelliklerin midemizde yarattığı kıpırtıyı, yüreğimize oturtan sıcaklığı severiz.
   Peki, karşı cins bizi sevmese, bizi reddetse onu sevmeyi hemen bırakır mıyız? Aşk karşılıklı bir şey değil! Çoğunlukla da karşıdaki bizi sevdiği sürece biz onu seviyoruz ancak aşkı dışarı vurmak zordur, gösterilmez, anlatılmaz, anlaşılmaz; yaşanır! Seks iki kişilik, aşk tek kişilik bir eylemdir!
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Rüya

• **
  • 226
  • Rom: 0
  • ~ röya. *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aşk Üzerine
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2008, 22:17:25 »
Evet evet.. Aşık olduğumuz kişiye değil de aşka aşık oluruz aslında..
Öyle bir şey ki gerçekten sevmeyi bilmeyenler aşkı çıkara yönlendirebiliyorlar... Karşılık beklemeden sevmektir aşk.. Eğer karşılık beklersek gerçek anlamıyla çıkar olur.. Belki bir çok kısım böyle düşünmüyor ama mantık içinde boğulup kalınca bunu kabullenmek zorunda kalıyoruz...
Aşk .. Artık aklıma geldikçe içimden gülmek geliyor.. Gerçekten gerçekliğine inandığım bir kavram değil sanırım... Olduğunu düşünmediğim bir şey..
Hey Erdost! Haklısın. Bunu bildiğine eminim (: Teşekkürler :hug:

yeşilboncuk

« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2008, 08:28:36 »
Alıntı
Evet evet.. Aşık olduğumuz kişiye değil de aşka aşık oluruz aslında..
Öyle bir şey ki gerçekten sevmeyi bilmeyenler aşkı çıkara yönlendirebiliyorlar... Karşılık beklemeden sevmektir aşk.. Eğer karşılık beklersek gerçek anlamıyla çıkar olur.. Belki bir çok kısım böyle düşünmüyor ama mantık içinde boğulup kalınca bunu kabullenmek zorunda kalıyoruz...
Aşk .. Artık aklıma geldikçe içimden gülmek geliyor..
bu cümlelere tam anlamıyla katılıyorum....
paylaşımın için tşk. ;)

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2008, 20:24:54 »
Mide kıpırtıları..o kadar haklısın ki Herr..sözler hafif kalır ya bazı şeylere bu: a$k öyle bir şey işte, gelmeyeceğini bilipte özlemek, dokunamayacağını bilip tutsak kalmak, bağlı olmak..insanın hayatındaki mana a$ktır, başka bir şey değil.imkansız olduğunu bile bile sevmek..
a$ık olmak;tekrar tekrar tekrar..

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2008, 20:33:30 »
zıtlıktır bazen birbirini çeken.. derler ya zıt kuvvetler birbirini ceker die.. öyle bir bahçedesindir ki bu bahçe sadece tek renk tek ceşit tek kokuya sahip bir bahçedir. basta cok seversin sürekli orda kalmak istersin ama zaman geçtikçe hep aynı hep aynı sıkılırsın ve birgün o bahçede öyle birşey cıkarki belki bi bir ottur belkide ısırgandır ama o tek düzelik içinde odur seni ilgini çeken.. neyse bu kadar betimleme yeter. aşk diye bi eylemin bir hissin oldugunu bile sanmıyorum sadece bu zıtlık cercevesindeki çekim alanına girersin.. belkide önceden aşk vardı yada yoktu bilmiyorum ama su aralar öyle bir hale getirildiki bu aşk artık ona olan inancım iyice yok oldu.. aşkı sanki ağızlardaki bir sakız gibi görüyorlar.. her önüne gelen cok rahat seni seviyorum sana aşığım diyor gerçekten biliyormusun aşkıda konusuyorsun be adam diyesim geliyo.. ben kendi adıma söylüyorum söylemektende çekinmiyorum gerçek aşkı bilmiyorum cünkü yasatacak insan yok herkes tek düzelikte ayaklar altına alınmış coğu kişide aşk...

neyse tam toplayamadım umarım anlatabilmiştir durumu
she's back!!

Çevrimdışı Rüya

• **
  • 226
  • ~ röya. *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2008, 20:59:25 »
zıtlıktır bazen birbirini çeken.. derler ya zıt kuvvetler birbirini ceker die.. öyle bir bahçedesindir ki bu bahçe sadece tek renk tek ceşit tek kokuya sahip bir bahçedir. basta cok seversin sürekli orda kalmak istersin ama zaman geçtikçe hep aynı hep aynı sıkılırsın ve birgün o bahçede öyle birşey cıkarki belki bi bir ottur belkide ısırgandır ama o tek düzelik içinde odur seni ilgini çeken.. neyse bu kadar betimleme yeter. aşk diye bi eylemin bir hissin oldugunu bile sanmıyorum sadece bu zıtlık cercevesindeki çekim alanına girersin.. belkide önceden aşk vardı yada yoktu bilmiyorum ama su aralar öyle bir hale getirildiki bu aşk artık ona olan inancım iyice yok oldu.. aşkı sanki ağızlardaki bir sakız gibi görüyorlar.. her önüne gelen cok rahat seni seviyorum sana aşığım diyor gerçekten biliyormusun aşkıda konusuyorsun be adam diyesim geliyo.. ben kendi adıma söylüyorum söylemektende çekinmiyorum gerçek aşkı bilmiyorum cünkü yasatacak insan yok herkes tek düzelikte ayaklar altına alınmış coğu kişide aşk...

neyse tam toplayamadım umarım anlatabilmiştir durumu

Aslında aşk değil problem ol. Yani aşık olmak eylemi değil. Aşık olunan kişi. Yani nesne. Bu olaydan etkilenen o insan.. Evet, bence sevgili değil aşk.. Dost değil dost..
Yani ben bunu seviyorum sanırım. Sevgiliden çok aşkı, dosttan cok da dostluğu.. Ve bu açıdan aşka değil, aşık olmayı beceremeyenleri benzetmek lazım. Dostluğa değil dost olmayı beceremeyenlere çamur atmak lazım..

Evet aşık olmayı beceremeyen insanlar var elbette.. Aşık olmayı bir hiçmiş gibi gösterenler .. Evet evet .. işte bu yüzden soğuduk bu kavramlardan..

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2008, 09:11:16 »
Uhh
Aşka inanmıyorum artık nedense...
Bu da düşüncelerimi destekliyor, biz kişiye değil, aşka aşık oluyoruz. Aşk bizi o kadar üzeren, bir aşka aşık oluyoruz...
Aşk ; en acımasız sevgili değil mi ?

Zıt kişilikler meselesi ise söyle bence, insanlar yenilikleri severler. Kendilerinden farklı bir kişi, onlara yeni şeyler gösterebilir, farklı zevkler tattırabilir, bu içimizdir. Ya da dış görünüşe aşık olunur, işte bu aşk değildir, aşka aşık olmaktır.

Dünyada gerçek aşk yok mudur ? Belki vardır; ama istemez, kalsın...