Kayıt Ol

Ay - Moon (2009)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ay - Moon (2009)
« : 09 Kasım 2009, 00:05:52 »

Tür : Bilim Kurgu / Gerilim  / Gizem

Yönetmen : Duncan Jones

Senaryo : Duncan Jones  , Nathan Parker

Görüntü Yönetmeni : Gary Shaw

Müzik : Clint Mansell

Yapım : 2009, İngiltere , 97 dk.

Oyuncular
Matt Berry , Robin Chalk  (Sam)  , Dominique McElligott (Tess Bell)  , Sam Rockwell (Sam Bell)  , Kevin Spacey (Gerty)

Lunar Industries ay istasyonunda çalışan Sam Bell için hayat çok zor geçmektedir. Üç yıllık bir anlaşması olduğu için bu ıssız üsse alışmak zorundadır. Dünyayla herhengi bir bağlantısı yoktur ve eşiyle bağlantı kuramamaktadır.

Zaman içinde arzuları ve hayelleri doğrultusunda halüsinasyonlar görmeye başlar. Fakat bunların bazıları beraber çalıştığı robot tarafından hazırlanmakta ve her şey giderek birbirine karışmaktadır.

2001'i hatırlatan bu ilginç bilim kurgu filmi gösterildiği festivallerde epey ilgi topladı. Fragmanı da çok beğeniliyor.

try again fail again fail better

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ay - Moon (2009)
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2009, 00:17:15 »
İndirdim ve şöyle bir göz gezdirdim süper bir filme benziyor en kısa zamanda izleyeceğim. Konusu özellikle çok ilginç

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2009, 13:28:13 »
Hey, başlığı çok şeker yapmışsın! :P

Konu gerçekten iyi gözüküyor, bir heves indirdiğim bilim kurguların yanına iliştireyim bu filmide. :D

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2009, 15:30:54 »
Şekil çocuk Özgür. :P
Cidden konu açılımı iyi olmuş. :P
Beğendim. :P

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2009, 20:33:36 »
Az önce izledim. tek kişilik performans açısından gördüğüm en iyi filmlerden biri. Kurgusu müthiş, müzikleri ana uygun vs vs yani neresinden bakarsam bakayım oturmuş bir film. Aynı mekanda geçen bir hikaye için sıkmıyor ve CGI efektleri harika. Bilim kurgu gibi bakmaktansa psikolojik bir deney olarak bakmak gerekli bu filme.
Spoiler: Göster
Karşınızda sizden bir tane daha bulsaydınız ne yapardınız?

Tanıtım için teşekkürler, olmasaydı 3 gün önce gözüme adı takılan bu filmi edinmezdim  ;D

Edit: Aktörü gözüm bir yerlerden ısırıyordu acayip ve meraklanıp baktım imbd'ye... sonuç: "Confessions of a Dangerous Mind" adlı aşırı sevdiğim bir filmin başrol oyuncusuymuş. Birkaç yıl bir insanı ancak bu kadar tanınmaz hale getirebilir. http://www.imdb.com/name/nm0005377/

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Kasım 2009, 20:57:54 »
Film uzun süredir elimde ama hala izleyemedim. Aslında bu yüzden gözümde epey büyüdü film. Millet modern çağın 2001'i falan demiş IMDB puanı 8.1, fragmanları çok güzel, Sam Rockwell de var. Bilim-kurgu'nun bu boyutu daha çok hoşuma gidiyor. Yakında izleyip bir incelemesini yaparım herhalde.

Teşekkürler konuya övgüleriniz için :P

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2009, 12:43:33 »
Az önce izledim ve sıcağı sıcağına kısa bir yorum yapayım dedim. Film bu senenin en iyi filmlerinden birisi. Özellikle son sahneleri gerçekten çok güzel. 2001'e bilgisayar Gerty dışında pek fazla benzemiyor aslında. Hatta bilgisayar Gerty de pek benzemiyor. Ben daha yavaş, Sam Rockwell'in oyunculuğuna dayalı bir film bekliyordum. Ama daha çok olay örgüsüne sahip hiç sıkmayan bir film çıktı. Film bitince insan kurguya ayrı bir hayran kalıyor. Ama yine de acaba bir hayal olsa daha iyi olmaz mıydı demeden edemedim.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2009, 10:47:46 »
Filmi dün akşam izledim. İlk olarak izlememiş arkadaşlar için kesinlikle District 9 ile kıyaslamamalarını, onun gibi bir film bekliyorlarsa büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaklarını belirteyim.

Sonrasında Nihbrin'in dediği gibi filmin bilim kurgusal yanından çok psikolojik yanı ağır basıyor.

Hiç beklemediğiniz bir anda kendinizle karşılaşmanız, sonrasında üç yılda bir yeni klonunuzun sizin yerine gelerek yaşadıklarınızı tekrar yaşaması ise çok sinir bozucu bir durum.

Özellikle tek kişinin oynadığı ve performans olarak bayağı sağlam bulduğum filmin benim açımdan eksi yanı oyuncunun mimikleri. Yani kaç kişi kendi klonunu görüp, hatta ilk başta bırakın klonu - kendisini gördüğünü sanıp sanki hiç bir şey olmamış gibi spor yapmaya devam edebilir ki?

Film boyunca Sam'e yardımcı olan robot Gerty'nin kesinlikle onu bir yerde öldüreceği izlenmi vardı bende. Hatta hat safhadaydı. Fakat sonunda asıl amacı ile insani tavırları çok hoşuma gitti. Son yaptığı fedakarlık görülmeye değerdi açıkçası.

Peki sonu nasıldı? Kendi açımdan böyle bir son beklemiyordum. Daha hüzünlü ve sinir edici bir son bekliyordum. (Aklım District 9'da kaldı nedense.) Bu bakımdan son kısım eğlenceliydi.

Kıysalma yapmadığımdan bu filmin yılın en iyilerinden olduğunu, bilim kurgudan öte bakılması gerektiğini söyleyebilirim son olarak.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı t.tevfik

• *
  • 14
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2016, 14:21:04 »
Çoğu kaliteli BK filmi gibi, üzerinden belli bir süre geçtikten sonra tekrar izlediğim filmlerden biri. Zaten filmi hiç izlememiş kimse de pek yoktur buralarda zannederim.

Uzayda madencilik gibi gayet gerçekçi bir zemin üzerinde kurgulanan film içerisinde derin uzay, bolca yalnızlık ve bir miktar da dram barındırıyor.

Düşük tempoda başlayan ama devamında sürekli bir gerilim hissi oluşturan, bu sayede insanı zinde tutan, sürükleyici ve aynı zamanda rahatsız edici bir film. Büyük ölçüde gerçekçilik sınırları içinde kalmaya özen gösteren, atmosfer oluşturmada başarılı, yalın.

Yakın gelecekte gerçekten gündemimize gireceğini düşündüğüm bir konuyu, benzerlerinden farklı bir bakış açısıyla ele almış film. Biraz distopik bir dünya öngörülmüş. Başımıza gelecek bazı sorunlara karşı şimdiden uyarıda bulunulmuş gibi.

Belki de BK’nın önemli işlevlerinden birisi de budur. Yani geleceğe hazırlık yapmak: “Aman ha bak şu da olabilir bu da olabilir” “Sakın şöyle yapmayalım neler olur sonra” “Efendim şu başımıza gelirse ne yaparız acep?..” Bu bana çok orijinal geldi. Zira bildiğimiz tarihin hiçbir döneminde bilim bu kadar gelişmemiş ve bu kadar öngörüde bulunamamıştı. Üstelik hiçbir zaman bilgi bu kadar kolay yayılamamış, iletişim bu denli gelişmemiş ve diğer yandan edebiyat da bu kadar evrensel olamamıştı.

Demek istediğim bu insanlığın ömründe ilk kez yaptığı bir şey. Neredeyse her konuda projeksiyonlar yapmak. Birşeyleri hayata geçirmeden önce, sanki varlarmış gibi üzerinde oyunlar oynamak. Üstelik bunu yapmak için bilim adamı olmanız da gerekmiyor ve yapmak çok zevkli. Film hakkında yazayım derken BK üzerine yazmaya başladım  :D (Sanırım buna ilham deniyor) Neyse efendim, sizi de bu konu hakkında düşünmeye davet etmiş olayım. Belki bir ara bu konuyu tartışırız birlikte.

Kısaca iyi bir film Moon. Tekrar izlemeye, üzerine düşünmeye değer bir film.

Sonsöz; filmi izlerken sahip olduğunuz ruh hali, üzerinizde bırakacağı etki bakımından önemli. Zira film “ışın kılıcı bilim kurgusu” değil. Yani pek aksiyon yok. Biraz böyle sakin kafayla, geniş bir zamanda (kimileri de yalnız başına demiş. olabilir) izlenirse daha bir keyif verir gibi. Filmin müzikleri de pek hoştu bu arada. İzlemek isteyenlere iyi seyirler..