Kayıt Ol

Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

Ynt: Uğultulu Tepeler//Emily Bronte
« Yanıtla #15 : 26 Nisan 2010, 09:11:45 »
lise 1 de on beş saat ingilizce görünce
dersler dışında ingiliz klasikleri okuyup izlerdik
aşk ve gurur, uğultulu tepeler,babalar ve oğullar
o zamandan okumuş olduğum kitaplar
hepside birbirinden güzel bence
bu kitapta ise ana karaktere basta çok gıcık oldum ama
adam sırf sevdiği kadın kendi yerine zengin bi adamı secti diye öyle oluyor
en sonda ki ölüm olayları falanda cok duygusaldı,
kitabın sonunda seviyorsunuz adamı....
Melekler alsa beni götürse,Karanlığa teslim olmadan...

Çevrimdışı gHosT

• *
  • 37
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Mayıs 2010, 21:20:57 »
bu kitabı duydum ama okumadım..:D

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 15 Mayıs 2010, 22:09:37 »
bu kitabı duydum ama okumadım..:D
Sana okumanı tavsiye ederim.Kendisi benim en sevdiğim klasikler arasında.

Çevrimdışı gHosT

• *
  • 37
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Mayıs 2010, 12:56:56 »
merak ettiğim o kadar çok kitap var ki bi gün onada sıra gelicek ve okucam .. ;D

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 14 Temmuz 2011, 10:03:06 »
İlk başlarda çok sıkıldığım ama okudukça sevdiğim bir kitap oldu.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 14 Temmuz 2011, 10:17:04 »
İngilizcesini okumaya başlayıp, sıkıntıdan kalp krizi geçirme tehlikesi geçirdiğim için doktorumun yasakladığı, bu yüzden yakmak zorunda kaldığım kitap.

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 22 Ağustos 2011, 19:55:11 »
Bir sitede klasikler için herkesin okumuş olmak istediği ama pek çoklarının okumayı sevmediği kitaplar şeklinde bir yorum okumuştum. Kısmen dopru olduğunu düşünüyorum bu yorumun. Herhalde bu kitap da Alacakaranlık'ta geçtiği için okunanlardan. En azından klasik okumaktan haz etmeyen okurlar için bir kapı aralamış oldu artık kabak tadı veren Alacakaranlık.

Çevrimdışı Moonstone

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 04 Eylül 2011, 23:17:06 »
Aşk romanlarını pek tercih etmememe rağmen bu kitabı çok severek okumuştum. Kısacası, tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
Ynt: Uğultulu Tepeler - Emily Bronte
« Yanıtla #23 : 21 Şubat 2016, 14:10:47 »
Selamlar. Ben de alıp, okumaya karar verdim. Bayağıdır da merak ediyorum ama Can'dan mı yoksa Ayrıntı'dan mı alsam karar veremedim. Ayrıntı'nın kapağını daha çok beğendim ama çeviriler arasında fark var mıdır, bilmiyorum. Ayrıntı'dan okuyan var mı kitabı? Nasıl çevirisi?
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 21 Şubat 2016, 14:14:25 »
Selamlar. Ben de alıp, okumaya karar verdim. Bayağıdır da merak ediyorum ama Can'dan mı yoksa Ayrıntı'dan mı alsam karar veremedim. Ayrıntı'nın kapağını daha çok beğendim ama çeviriler arasında fark var mıdır, bilmiyorum. Ayrıntı'dan okuyan var mı kitabı? Nasıl çevirisi?
Yıllar önce Ayrıntı'dan okumuştum. Çevirisi gayet iyiydi, herhangi bir eksiklik görmemiştim.

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 21 Şubat 2016, 15:25:29 »
Yıllar önce Ayrıntı'dan okumuştum. Çevirisi gayet iyiydi, herhangi bir eksiklik görmemiştim.

Çok teşekkür ederim bilgi için. Ben de sitelerinden ön okumaları buldum. İkilemde kalan varsa/olursa diye bunları da buraya bırakayım.

https://www.ayrintiyayinlari.com.tr/kitap/ugultulu-tepeler/961
https://canyayinlari.com/Emily-Bront%D1%91/U%C4%9Fultulu-Tepeler/9789750714153
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 29 Mayıs 2016, 13:13:33 »
Yıllar önce kendisine edebiyat proje ödevi hazırlama gayesiyle okumuştum. Gayet hoş ve klasik olmasına rağmen hiç sıkmayan bir kitaptı. Gizemli ve fantastik kısımları da olan bölümlere sahipti ayrıca.
Bitirdikten sonra Juliette Binoche ve Ralph Fiennes'ın (Ralph, gerçekten Heathcliff'e çok uyan bir aktör.) başrollerini paylaştığı filmini de izlemiştim. Garip bir şekilde her ikisinde de aynı sahnesinde gözlerim dolmuştu..

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Mart 2017, 09:39:48 »
Bu kitap için bazı yerlerde aşk romanı (!) deniyor. Alakası yok! Bu açıkça bir dehşet romanıdır. Okurken ruhum çürüdü ve bu kitap boyunca boğazıma kadar kötülüğe, hırsa, nefrete ve öfkeye batmış olmama rağmen kendimi okumaktan alamıyorum! (Kitabı bitirmek üzereyim)

Başkarakter Heathcliff, kendisine 5 kötülük yapılıp buna 5 milyon kötülükle karşılık veren gerçek bir iblis. Kitap boyunca çeşitli karakterlerin bakış açısından şeytan ve iblis olarak tanımlanmakta sonunda kadar haklı. Ayrıca Emily Bronte öyle bir eser yaratmış ki, kitap boyunca iyi karakter resmen yok. İyi diyebileceğimiz kişilerse açıkça basiretsiz.

Kitabı okurken o zamanlar oldukça genç bir yazar olan Emily Bronte'nin içten içe şöyle dediğini hayal ettim hep:

Spoiler: Göster

Monte Cristo Kontu nasıl "haklı" bir intikamın hikayesi ve uzun zamana yayılmış müthiş bir planı anlatır, bilirsiniz. Uğultulu Tepeler de dış kabukta ona benziyor, ama çok büyük bir farkla: İş daha çok başlarında haklı intikam olmaktan çıkıp açık bir "kötülük" kisvesine bürünüyor.

Ortada bir aşk var mı? Var aslında. Ve Heathcliff'in aşkı olan Catherine de bir başka kötü karakter. Bir başka bencil, bir başka öfkeli birey. Birbirlerine olan sevgileri "canavarca" ve bunun çok yanlış bir güzelliği var.

Uğultulu Tepeler, henüz yeterince sömürülmediği için bugün bile özgünlüğünü koruyor. En çok da buna şaşırdım.

Başkarakteri sevmek mümkün değil, ama diğer karakterler de başlarına geleni hak ediyor. Kitapta çok çok az karaktere gerçekten üzülebiliyoruz. Hepsi birbirinin kuyusunu kazıp bir kazık attığı ve bunun fırsatını her daim kolladığı için acınacak çok karakter yok.

Burada da şöyle bir fark çıkıyor: Hani Kemalettin Tuğcu romanlarında olur ya, ailenin/kişinin başına bin felaket gelir, biz de onlara üzüle üzüle helak oluruz, burada öyle bir durum yok. Bronte'nin taşralı İngilizliği öyle bir acımasızlık içinde ki, Orta Doğu kültüründeki trajedilerle çok ciddi bir dil ve hissiyat farkı yaratıyor. Bu fark oldukça dikkatimi çekti. Ve ayrı bir keyif aldım.

Uğultulu Tepeler 19. yüzyılda yazılıp da bugün hala güncelliğini koruyabilen en nadir romanlarından biri şüphesiz. Sizi çok farklı bir ruh haline sürükleyecek, bir kin ve kötülük çukuruna çekecek.

Ve Heathcliff, sen haklı değilsin. Sen doğrudan kötüsün. Tıpkı diğerleri gibi. Ama bu da senin en özgün yanın ve en hastalıklı güzelliğin :)

Çevrimdışı Everfever

• *
  • 57
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 16 Mart 2017, 10:22:10 »
Bronte kardeşler iyi yazarlardır ama İngilizlerin dediği gibi "not my cup of tea". Okulda zorla okutmaya uğraşmışlardı ama direnmiştim. 19. yüzyıl yüzünden desem, değil aslında. Dickens'a hastayım, Wilkie Collins'i severim. Ama bir türlü Jane Austen ve Bronte kardeşlerle yıldızım barışamadı. Kazuo İshiguro da öyle, kaliteli bir yazar ama kesinlikle benlik değil.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 16 Mart 2017, 10:28:11 »
Kazuo Ishiguro için benzer duyguları paylaşıyorum :) Ama Bronteler arasında Emily'nin kardeşlerine karşı bir üstünlüğü ve gönlümde bir yeri var :). Diğer kardeşler için de size yakın düşünüyorum diyebilirim.  Emily içinse, özellikle yaşamını okuyunca Uğultulu Tepeler'deki hakim duygular daha bir anlam kazanıyor.

Ayrıca yukarıdaki yorumumu daha da genişleteceğim müsait bir zamanda. Kitaptan çok güzel tespitler çıkıyor. Muhteşem bir eser.