Kayıt Ol

Belirsiz'in Eğlencesi

Çevrimdışı Elerki

 • ***
 • 441
 • Rom: 15
  • Profili Görüntüle
Belirsiz'in Eğlencesi
« : 23 Aralık 2009, 02:42:30 »
BELİRSİZ’İN EĞLENCESİ
         
“Şu an aklınızın kapısını birkaç gıcırtılı santimle muzipçe açıp kaçan her gölge; gözünüzün önünden kayan, sizi, ayağınız altında bir anda hiçbir şey yokmuş ve diğer bir anda ise bir metre yukardan yürümeye devam ediyormuşsunuz gibi şaşkınlığa uğratıp o garip, salak ifadeli bakışlarınızı bana bahşetmenizi sağlayan her imge aslında burada olup da size ulaşamayanların –ulaşmayanların- size kendilerinin var olduklarını rahatsız edici –bence oldukça eğlenceli- gösterme biçimleridir. Paranoya yaratmak istemeleri değil tabi ki bunların tek sebebi. Onların görevi budur. Anlıyor musunuz?” Çarpık bir sırıtış denemesi yaptı belirsiz kişi. İyi ki konuştuğu kişi bu denemeye tanık olacak derecede dikkatli değildi. Karşısındakini ağlatacak derecede korkunç bir başarıydı belirsiz kişinin yakaladığı. İstediği de bu tür bir branşta başarılı olmaktı belki de.

“Neredeyim ben?” gibi çok ama çok basmakalıp bir cevabı, yine bu tür bir durumda verilen, bir o kadar aşina, biraz uykulu, biraz da ne dendiğini anlayacak durumda olmadığını ortaya koyan bir ses tonu ile verdi karşısındaki. Zavallı kafasını kaşıyordu. 

“Tamamen size ait; tatile çıktığınızda bir yazlık ya da kışlık olarak kullandığınız, dönemlik bulunduğunuz bir yerdesiniz farz edin ki. Bakın, sizin anlamanızı sağlamak için elimden geleni yapmak zorunda değilim, böyle bir zorunluluk getirilmedi bana ama suratınız beni çok eğlendiriyor. Bu arada, adımınıza dikkat edin lütfen.”  Uyarısı, karşısındakinin yere talihsizce kapaklanmasından hemen bir an sonra gelmişti. Karşısındaki bu durumdan pek etkilenmiş gözükmedi. Esneyerek ayağa kalktı ve etrafını anlamaya çalışmak için nafile uğraşısına dört gözle –tamam, baygın baygın bakan iki gözle- sarıldı. Belirsiz kişinin söylediklerinden midir bilinmez, bir an birkaç mırıltı duydu ve kendini bir yazlığın balkonunda buldu. Hilal, hafif bir meltemin estiği gecenin içinde pırıl pırıl parlıyor, dingin ışığıyla geceyi ve…  Evet, tek sorun ışıkla parlatılacak bir denizin olmamasıydı. Bir de kahve tabi.

“Bunu bir daha yapmanızı tavsiye etmiyorum,” dedi belirsiz kişi. Giderek belirsizliği –mümkünse- derinleşiyordu. “Bir sonrakinin sizi nereye getireceği bilinmez. Gerçi, siz bilebilirsiniz, ben bilemem.” Bu sefer isterik bir kahkaha attı belirsiz kişi. Eğer yeterince ‘belirgin’ olsaydı, karşısındaki onun bir Quasimodo ile Hyde karışımı taklidi yaparak ne kadar dehşet verici olabildiğini görürdü. Şanslı çocukmuş.

Bir mırıltı daha duyuldu. Sonrasında ufak, rahatlatıcı ‘şlak şlak’ sesleri bu mırıltının arkasına vokal oldu. “Pek fena sayılmaz, değil mi? Gelecek vaat ediyor mu sizce?” diye sordu belirsiz kişi. Koroya katılan bariton gurultular da duyulduğunda sesi biraz uzaktan gelmeye başlamıştı sanki.

                                                 ******

Bir sabah ritüelini daha gerçekleştirmek üzere karşısındaki onu terk ettiğinde, belirsiz kişi, oyuncak bebeğini kaybeden bir kız çocuğu gibi ağlamaya başladı. Evet. Gerçekten kontur-tenor olabilirdi. 

   
                                                                                                              Elerki TAŞKIN
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı mit

 • *
 • 5540
 • Rom: 96
 • Kronik Anakronik
  • Profili Görüntüle
  • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Belirsiz'in Eğlencesi
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2009, 11:20:12 »
Bu hikaye için tek kelimelik bir yorum yapmam gerekseydi şöyle derdim; eğlenceli :) Hafif bir Douglas Adams havası vardı sanki. Özellikle çarpık sırıtış denemesinde... Kısacası beğendim, okurken keyif aldım, bitince üzüldüm, kontur-tenor sesimle ağladım. Yok, bu sonuncusu biraz abartı oldu :D Kalemine sağlık...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı deanna

 • **
 • 324
 • Rom: 9
 • ***
  • Profili Görüntüle
Ynt: Belirsiz'in Eğlencesi
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2009, 16:49:33 »
gerçekten eğlenceli bir yazı olmuş ve evet, bende biraz Douglas Adams kokusu aldım :)
eline, kalemine, aklına sağlık :D

.


Çevrimdışı Elerki

 • ***
 • 441
 • Rom: 15
  • Profili Görüntüle
Ynt: Belirsiz'in Eğlencesi
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2009, 01:01:58 »
mit, deanna,

Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumadım. Aslında, Douglas Adams'ın hiçbir eserini okumadım, ama Terry Pratchett'ın Diskdünya'sını okuyan biri olarak ondan özendiğimi söyleyebilirim bu tarz bir şey yazmak konusunda. :)

Eğlendiğinize çok sevindim. Amacım da buydu açıkçası. :D
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Belirsiz'in Eğlencesi
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2009, 01:01:58 »