Kayıt Ol

Google Bizi Spoilerlardan Korumaya Hazırlanıyor!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Google Bizi Spoilerlardan Korumaya Hazırlanıyor!
« : 10 Nisan 2015, 15:37:55 »

Spoilerlar. Onlar her yerde! Bir arkadaşınızın sosyal medya iletisinde, internette olmadık bir yerde… Meğer Google da onlardan bizim kadar nefret ediyormuş. Şimdi de keyfimiz kaçmasın diye onları engellemeye çalışıyor.

Google Amca spoilerlara karşı! Hem de hemen şurada oluyor bunlar.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: Google Bizi Spoilerlardan Korumaya Hazırlanıyor!
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2015, 16:02:58 »
Bunu yapabileceklerini zannetmiyorum, milyonlarca itirazla geri döner bu sistem. Google Lab'da yitip giden onlarca proje gibi. Kime göre neye göre spoiler olacağını belirleyebilme ihtimalleri yok. Resmen tüm hayatımızın içine girmeye çalışıyor bu google, biz ona neleri bildiğimizi söyleyeceğiz o da ona göre spoiler belirleyecek öyle mi? Kaçıncı bölümde kaldığımızı falan nereden bilecek? Kitabı okuyup okumadığımızı, çizgi romanı okuyup okumadığımızı vesaire nereden bilecek?

Şu anki sistemde insanların bilinçli olması yeterli sanki. Spoiler'ı yazanın da okuyanın da bilinçli olması gerekiyor. İnsanlar "uyuzluğuna" bunu yaptıkları için bunun önüne geçilmesi gerekiyor.

Gerçi geçtiğimiz aylarda Walking Dead'in facebook sayfası bölüm yayınlandıktan sonra paylaştığı fotoğrafla milyonlarca kişiyi spoiler'lamıştı.

Kısacası hayata geçmeden bile ben bu sisteme karşı çıkarım, normal bireyler için kullanışlı olabilecek tarafları olabilir ama benim gibi sürekli bu konunun içinde olan biri için çok yanlış bir adım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2015, 16:07:49 »
Aslında özeti şu: "Seni spoilerlardan korurum ama internet profilini sonuna kadar sömürürüm."

Gerçi artık okuduğumuz kitapları, oynadığımız oyunları, izlediğimiz dizi ve filmleri hep internette belirtiyoruz. Vikitap ya da Goodreads'te hangi kitapta kaçıncı sayfaya geldiğimizi biz kendimiz ilan ediyoruz mesela. Ama en büyük sorun tüm bu şirketlerle anlaşmaları gerektiği. Bense Facebook'un, Twitter'ın falan buna yaklaşacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2015, 16:11:07 »
Aynen öyle, hayatımıza girmenin daha detaylı yollarını arıyor. Dediğin gibi ne kadar işin için olsak da bilinçli olunca google'ın erişemeyeceği şekilde korunabiliriz bu konudan. Bu proje başlamadan bitmeye mahkum :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2015, 21:04:24 »
Bunun internet profilimizi sömürme zorunluluğuyla geleceğini sanmıyorum, bence hangi bilgiyi vermek istediğimiz bize kalmış bir şey olacaktır. İzlediğimiz filmlerin, okuduğumuz kitapların falan da çok gizli bilgiler olduğunu düşünmüyorum. :P Ayrıca Google'ın(ve başka şirketlerin tabii) yaptığı birçok başarılı projeye başlamadan bitmeye mahkum dendi, o kadar acele konuşmayalım da... Üç-beş tane heyecanlı gencin heveslenmesi değil bu sonuçta, koca Google böyle bir şeyi duyuruyorsa nasıl etkin bir sistem yapacaklarına dair birkaç fikirleri vardır diye düşünüyorum.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2015, 21:17:29 »
Koca google 1 tane proje yapıyorsa 4-5 tane proje batırıyor bunu da göz önüne almak gerek :) Zaten bir çok ayrıntıyı biliyor google buna da biz izin veriyoruz ama bu izini zorunlu hale getiriyor. Bilmediği bir bu kalmıştı diyebiliriz yani.

Bu basit bir konu değil aslında, okuduğumuz kitaplardan profilimizi çıkarmak çok daha kolay. Birkaç filmde/dizide bile kullanıldı bu olay. Katiller okuduğu kitaplar sayesinde kütüphane taramalarından bulundu.

Tamam google büyük şirket olabilir, spoiler konusu da önemli olabilir ama bunu bu kadar basit görmemek gerek. Şöyle ki sadece Game Of Thrones üzerinden gidelim, neyi spoiler olarak belirleyecekler? Bu neye göre kime göre olacak? Kitabın neresinde kaldığın veya dizinin neresinde kaldığına göre bile değişecek.

Hiç de basit bir iş değil, basite indirgenmiş hali zaten uygulanıyor. Diğer türlü biz google'a bu bizim için spoiler desek zaten spoiler'ı yemiş olacağız. Sonrasında onu gizlese ne olur gizlemese ne olur. Mantık yönünden bakıldığında bile fiyasko bence :D

Bekleyip görmek gerek yine de tabi ;)