Kayıt Ol

Teknolojik hokus-pokus (Aman Harry Duymasın!)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Teknolojik hokus-pokus (Aman Harry Duymasın!)
« : 08 Ekim 2010, 12:02:09 »

Film kahramanı Harry Potter'ın kullandığı asa Türkiye'de de 200 liradan satışa çıktı. 'Sihirli Asa'yla televizyondan DVD oynatıcıya, bilgisayardan perde ya da klimaya kadar kumandayla çalışan her şey kontrol edilebiliyor...

Spoiler: Göster

Spoiler: Göster

İngiliz yazar J.K. Rowling’in romanından uyarlanan Harry Potter film serisi, girişimcilere de ilham kaynağı oldu. Filmde başrol oyuncusu Harry Potter ve arkadaşlarının büyücülük okulunda sihir yapmak için kullandığı asa, teknolojiyle birleşip evlere girdi. İngiliz girişimci Chris Barnardo’nun filmi izledikten sonra etkilenip ürettiği ‘sihirli asa’, Türkiye’de de moda oldu. Dünyada 20 bin adetten fazla satan asa Buldumbuldum.com, bunlarsuper.com, bunlardanistiyorum.com gibi yaratıcı ürünler satan internet sitelerinde birkaç hafta içinde yaklaşık 300 adet sattı.

13 farklı komutu var
Duyurulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi gören sihirli asayla televizyon ve bilgisayarlar uzaktan açılıp kapatılabiliyor ya da sistem uygunsa ışıklar ya da elektrikli perdeler bile bir asa hareketiyle kontrol ediliyor.
Sihirli asa klima, elektrik süpürgesi, DVD, Bluray oynatıcı veya oyuncak gibi uzaktan kumandayla çalışan her türlü elektronik cihazı çalıştırabiliyor. İnternetten siparişle iki gün içinde ev ya da iş adresine teslim edilen ya da The Wand Company’nin Türkiye distribütörü olan buldumbuldum.com’un Kanyon ve Capitol alışveriş merkezlerindeki mağazalarında satılan Sihirli Asa, 13 farklı hareketle elektronik eşyaları ‘büyülüyor.’

Nasıl kullanılıyor?
Nintendo’nun harekete duyarlı oyun kollarına benzer bir sensör sistemi kullanan asa, her türlü uzaktan kumandadan komutları öğrenebiliyor. Asaya ‘büyü’ öğretmek için dik tutup dört kez parmakla dokunmak gerekiyor. Daha sonra asa öğrenme moduna geçiyor ve kumandanın istenen işlev tuşuna basarak asaya tanıtılıyor. Ardından asaya istenen komut yükleniyor. Hareketi kaydetmek için de asayı ters tutup iki kez parmakla dokunmak yetiyor. Cihaz yapılan hareketleri tanımlayarak hafızasına alıyor. Böylece daha önce belirlediğiniz şekilde asayı hafifçe sallayarak televizyonu açıp kapatmak, sesini kısıp açmak ve kanalları değiştirmek mümkün hale geliyor.

Uyku moduna geçiyor
Pili zayıfladığında hafif kalp atışları şeklinde uyarı veren asa iki adet standart pille çalışıyor. Elde tutulmadığında ise enerji tasarrufu için 60 saniye içinde uyku moduna geçiyor. Sihirli Asa, üç internet sitesinde de ortalama 199 TL’den satılıyor.

Haber kaynağı: Radikal Kitap

Yorum:
"Vay anasını arkadaşım ya!" demek geldi içimden, tüm haberi okuyunca. Olaya bakar mısın?! Ben haber başlığını ilk gördüğümde sadece 'Aman, sadece bir tuş ekleyip asa ürettik, diyorlar' şeklinde düşünmüştüm,  oysa ki hem hareketleri sen belirliyor hem de istenilen işlevleri sen yüklüyorsun. Bir tane edinmeli mi ne?

Ekleme:

Bu arada satıldığı adrese de baktım. Gerek resimlerini gerekse asa için hazırlanmış videoyu görebilirsiniz:
http://www.buldumbuldum.com/urun/sihirli_asa/505.aspx
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Teknolojik hokus-pokus (Aman Harry Duymasın!)
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2010, 12:53:02 »
Vay canına! Haber başlığını ilk okuduğumda ben de tıpkı senin gibi düşünmüştüm. Meğer adamlar sahiden yapmışlar. Helal olsun!

Yalnız şöyle bir şey var; hareketleri unutursak ya da karıştırırsak ne olacak? :) Diyelim ki evin adam iç çamaşırlarıyla dolaşıyor. Televizyonu açayım derken yanlışlıkla önce ışıkları, ardından da perdeleri açarsa ne olacak? :D

Yaşlı kimselerin bu kumandayı kullanmaya kalktığını düşünemiyorum bile. Sinir krizi geçirmemeleri imkansız :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Ekim 2010, 13:16:03 »
Yalnız şöyle bir şey var; hareketleri unutursak ya da karıştırırsak ne olacak? :) Diyelim ki evin adam iç çamaşırlarıyla dolaşıyor. Televizyonu açayım derken yanlışlıkla öce ışıkları, ardından da perdeleri açarsa ne olacak? :D

Helal olsun mit, iki dakika da kurguladın tüm olumsuz senaryoları! :D Büyük ihtimalle vardır reset tuşu ya da ona benzer bir şeyi, hiç olmadı pilleri çalışır anda söker yine takarız yahu. [*]bkz. Türk Usulü[/*]
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2010, 13:34:11 »
Ya o değil de Türkiye de satılmaya başlamıştır. Biz daha çok alternatif ekleriz.
Burun karıştırma, çay karıştırma, koltuğun altına kaçmış şeyleri çıkarma, ev hanımlarının elinin yetişmediği yerleri temizlemesi için aparat ( ucunu bez takarlar)... :D

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Ekim 2010, 13:36:55 »
Yalnız şöyle bir şey var; hareketleri unutursak ya da karıştırırsak ne olacak? :) Diyelim ki evin adam iç çamaşırlarıyla dolaşıyor. Televizyonu açayım derken yanlışlıkla öce ışıkları, ardından da perdeleri açarsa ne olacak? :D

Helal olsun mit, iki dakika da kurguladın tüm olumsuz senaryoları! :D Büyük ihtimalle vardır reset tuşu ya da ona benzer bir şeyi, hiç olmadı pilleri çalışır anda söker yine takarız yahu. [*]bkz. Türk Usulü[/*]

Çalışmadığı zamanlarda da asayı duvara vurmak, avucun içiyle hızlıca birkaç kez kavuşturarak sopa muamelesi yapmak cabası. :) Tabii yaratıcı zekalı biz Türkler o haliyle bile "Ron'un bantlı-kırık asası" diyerek alıcı buluruz, o ayrı. :)

Hatırladığım kadarıyla her şeyi kumanda edebilen saatler vardı Casio'nun, ona benzer bir teknolojiyi Wii ile harmanlamışlar. Meraklandım ama almayacağım bana çok müthiş bir teknoloji gibi gelmedi, sadece tasarımı iyi düşünmüşler.

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2011, 13:51:00 »
Yorumu görmesem haberin devamını okumadan geçiyordum, harbi hoş bi sistem olmuş.
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."