Kayıt Ol

Black Eyed Peas

Çevrimdışı HoLier

  • **
  • 148
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Black Eyed Peas
« : 26 Nisan 2008, 19:55:37 »

1989 senesinde Los Angeles’da tanışan William Adams (will.i.am) ile Allan Pineda (Apl.de.ap), o senelerde rap performanslarında bulunduktan sonra yanlarına yakın dostları Dante Sandiago’yu da alıp rapçi Easy-E’nin plak şirketi Ruthless Records ile anlaşmaya vardılar. İlk adları “Atban Klann” olan üçlü “Grass Roots” adında bir albüm hazırladı. Ancak Ruthless Records albümün içeriğini beğenmeyip albümü piyasaya sürmedi. 1995 senesinde Easy-E’nin AIDS’den ölmesinden sonra isimlerini “Black Eyed Roots” yapan üçlü, daha sonra isim konusunda “Black Eyed Peas”de karar kıldı. Kadrolarına Jaime Gomez (Taboo)’i katarak 1996’da Brian Austin Green’in albümü “One Stop Carnival”a “That’s Right” parçasıyla katılan Black Eyed Peas, Kim Hill’i de ekibe ekledi ve böylece bayan vokal eksikliğini gidermiş oldu. Los Angeles’ın Ozomatli ve Jurassic 5 gibi mekanlarında sahne almaya başlayan ekip, o sıralarda sürmekte olan ‘gangsta rap’ akımından farklı bir şekilde müziklerini lanse ediyordu.

Sahnede canlı performanslarda bulunan ve özellikle sahne kostümleriyle dikkat çeken Black Eyed Peas, 1998 senesinde Interscope Records ile anlaşarak ilk albümleri “Behind The Front”u piyasaya sürdü. İlk albüme gelen eleştiriler pozitif olurken albümden sadece bir tane single çıktı; “Joints And Jam”.

2000 senesinde “Bridging The Rap” isimli 2. albümünü çıkartan Black Eyed Peas, bu albümden çıkardıkları single “Request + Line”da Macy Gray ile beraber çalıştı. Albümde ayrıca Mos Def, Wyclef Jean, De La Soul, Esthero ve Chali 2na grubun bazı parçalarında gruba eşlik ederken, albüm listelerde bir başarı yakalayamadı.

2003 yılında Kim Hill’in yerine Wild Orchid grubundan Stacy Ferguson (Fergie)’ın gelmesiyle aynı sene 3. albümleri “Elephunk”ı çıkartan Black Eyed Peas, bu albümle Amerika listelerinde 14 numara olurken İngiltere listlerinde 3 numaraya ulaştı. Tüm dünyada 7 milyon satarak Amerika’da 2 kez platin plak kazanan “Elephunk” albümünden çıkan hit şarkılar “Where Is The Love?”, “Shut Up”, “Hey Mama” ve “Let’s Get Retarted” oldu. Savaş karşıtı parça “Where Is The Love?”da Justin Timberlake ile düet yapan grup, bu parçayla Amerika listelerinde 8 numara oldu ve İngiltere listelerinde de 6 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başardı. Diğer hit parça “Let’s Get Retarted”, gruba 2005 Grammy’lerinden “En iyi Rap Perfromansı” ödülünü kazandırırken, parça aynı zamanda NBA’de “Let’s Get Started” olarak değiştirilerek reklamlarda kullanılmaya başlandı.

2005 senesinde “Monkey Business” ile Amerika listelerinde 2 numara olan Black Eyed Peas, bu albümle İngiltere listelerinde 4 numarada kaldı. Albümdeki çoğu şarkı 2004 senesindeki N.E.R.D. ile katıldıkları turne sırasında oluşurken, albümden çıkan ilk single “Don’t Phunk With My Heart”, Amerika listelerinde 3 numaraya ulaştı. Single, gruba ayrıca 2006 Grammy’lerinden “En iyi Rap Performansı” ödülünü kazandırırken, “Monkey Business” tüm dünyada 10,5 milyon satarak Amerika’da 4 kez platin plak kazandı. Albümden çıkan bir diğer single “My Humps”, radyolarda hit oldu ve Amerika listelerinde 3 numara olmayı başardı.

Dünyadaki yardıma muhtaç çocuklar için “Pea Pod Foundation” adlı bir organizyon kuran Black Eyed Peas, 2006 Şubat ayında Justin Timberlake, John Legend ve Sergio Mendes gibi sanatçılarla bu organizasyona yardım amaçlı bir konser düzenledi. Aynı senenin Mart ayında “Renegotiations: The Remixes” isimli bir remix EP’si çıkartan grup,
Nisan ayında İtalya, İsrail, Almanya, İrlanda ve İngiltere’de konserler gerçekleştirdi. Temmuz ayında Tayland’da konsere giden Black Eyed Peas, burada “Where Is The Love?” parçasını, Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi’ye armağan ettiklerini belirtti.

Eylül 2006’da Black Eyed Peas üyesi Fergie, “The Dutches” adlı kendi solo projesini piyasaya sürerken, grup konserlere tam gaz devam ediyor.
Let's get is started [en sevdikLerimden biri :P ]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=lzG_p1z8YSQ[/youtube]
aLıntı.

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Black Eyed Peas
« : 26 Nisan 2008, 19:55:37 »