Kayıt Ol

Black Mirror

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Black Mirror
« : 31 Temmuz 2013, 18:28:50 »
IMDb Puanı: 8.4

Konu: Black Mirror, İngiliz Channel 4 kanalında 4 Aralık'ta yayınlanmaya başladı ve 3 haftada sona erdi, zira 3 adet birbirinden bağımsız kısa film gibi bölümü var. Öyle ki her biri farklı yazar, yönetmen ve oyunculara sahip. Üstelik süreleri bile farklı. Üçlemenin ortak paydası ise hayatımızı kolaylaştırması beklenen teknolojinin, bizi nasıl avucuna aldığı ve sosyal yaşantımızı nasıl da alt üst ettiği.

Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker ise şu şekilde özetliyor diziyi:

Teknoloji bir ilaçsa -ki bir ilaca benziyor- yan etkileri tam olarak nelerdir? Black Mirror (Kara Ayna) dizisi, (teknolojiden kaynaklı) keyif ile huzursuzluk arasındaki bu alanda kurgulanıyor. Başlıktaki kara aynayı dizideki her duvarda, her masada, herkesin avucunda göreceksiniz: Televizyon, monitör, akıllı telefonların soğuk, parlak ekranı.

Yorumum: Aslında bu dizi hakkında söylenecek bir süre şey var. Her bölümden sonra insanı sarstığı ve bazı şeyleri sorgulamamızı sağladığı gerçeğiyle yüz yüze kalıyoruz. Birbirinden bağımsız 6 bölümlük mini bir dizi Black Mirror ve bu 6 bölümde anlatılanlar da insanın yüzüne tokat gibi çarpıyor adeta.

Dizideki bölümlerin hepsi bilimkurgu unsurları içeriyor fakat dizinin adından ve konusundan da anlaşılacağı üzere teknolojinin insan hayatını nasıl ele geçirdiğini ve ne gibi sorunlara yol açabileceğini gözler önüne seriyor. Her biri bir distopya aslında. Kara bir senaryo.

Her bölümde çok ilginç ve ilginç olduğu kadar da gelecekte olabilitesi yüksek olaylar işlenmiş. Senaryoyu yazanlara hayranım. Müthiş bir zeka. Ayrıca oyunculuklar da yabana atılacak cinsten değil. Ben en çok 1.sezonun 2.bölümünü sevdim. Hepsi etkiledi ama en çok bu bölümde etkilendim diyebilirim.

Her bölümü tek tek ele alıp uzun uzun yorumlamak çok daha iyi olacaktır aslında fakat şimdilik kısaca sadece şunu söyleyebilirim: Birçok kişinin "hayatımda izlediğim en iyi şey" dediği Black Mirror'ı sizler de izlemelisiniz. Herkes izlemeli. Böyle şeyler izlenmeli. Gerçekten.

Herkese önerimdir.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Black Mirror
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2013, 22:11:36 »
Her bölümüyle insanın yüzüne bu kadar çarpan başka bir televizyon yapımı olamaz herhalde. Bazen sonunda ne olacağını bilseniz bile öyle bir etki yaratıyor ki insan üzerinde sanki yanı başınızda bir bomba patlamış gibi oluyorsunuz adeta. Anlatılmaz izlenir bir mini dizi. Bu İngilizler televizyon işinde iyi mi ne!
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2013, 19:10:41 »
İlk sezonu az önce bitirdim; fena halde rahatsız olmuş durumdayım.

Her bölümde bambaşka bir senaryo, senarist ve oyuncularla ilerlemek bence çok özgün bir fikir olmuş ve bu sizi diziden hiç koparmıyor. Bir kopukluk yaratır mı diye şüphelerim vardı, hepsi yersiz çıktı. Bir dizi değil de ana kabuk etrafında şekillenen birbirinden bağımsız filmler izler gibi hissediyor insan. Bölümlerin 1er saatlik oluşu da bu hissi destekliyor.

Ben detaya girmeyeyim, en iyisi siz izleyin kendiniz görün :).

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2013, 20:13:43 »
Baya güzel bir dizi. İzlediğiniz her bölümden sonra mutlaka biraz durup düşünüyorsunuz ve hayatınızla ilgili birkaç çıkarımda bulunuyorsunuz. Rahatsız olmak istiyorsanız izleyin.

2. sezonu bir türlü izleyemedim o ayrı.  Bakmak lazım bir ara.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2013, 23:00:33 »
İlk sezonda yer alan "White Bear" isimli bölümü oldukça etkileyiciydi, ikinci sezonunda ise en çok hoşuma giden "Be Right Back" idi. Kısa süren ama oldukça düşündüren bir dizidir.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Black Mirror’a Christmas Özel Bölümü Geliyor!
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2014, 15:26:28 »

Çok dizi geldi geçti. Bazısı sezonlarca uzun, bazısıysa göz açıp kapayıncaya sürecek kadar kısaydı. Ama o kısacık anda izleyiciye en sağlam tokadı kim atabildi? Aklınıza sadece birkaç isim geliyor, değil mi? Ama eminiz, onların arasında mutlaka Black Mirror var.

Özel bölümün konusu, kadrosundaki şaşırtıcı ve bir o kadar tanıdık yüzler ve daha fazlası için haberin devamına buyurun.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2014, 15:29:46 »
Son bölümün rezilliğinden sonra iyi olacak, gelsin de izleyelim.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2014, 17:04:45 »
Özellikle ilk sezon ilk bölümünü asla unutamadığım harika ötesi bir dizi.

Noel özel bölümü merakla bekliyorum.  :aww

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2014, 17:32:11 »
Birinci sezonun ikinci bölümü favorimdir hala ve uzun zamandır yeni bölümler geleceği umudunu taşıyordum, sonunda geldi o haber. Şu an mutlu oldum ama izledikten sonra mutsuz olacağım. İşte böyle de bir dizi Black Mirror, izleyicisini mutsuz yapıyor!

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2014, 01:28:33 »
"White Christmas" isimli noel özel bölümünü an itibariyle izledim. Yine mükemmel, yine etkileyici, yine oldukça düşündüren bir bölüme imza atılmış. Ayrıca durduk yere içinizin kararmasını istiyorsanız bu dizi biçilmiş kaftan gerçekten, şu an oldukça rahatsız olmuş durumdayım.

Yine teknoloji temalı bir bölüm olmuş ve konu içinde konu şeklinde geçiyor. Spoiler vermemek adına konusundan hiç bahsetmesem daha iyi. Sadece izleyin ve teknolojinin "insanlığa" ne gibi felaketler getirebileceğini bir kez daha çarpıcı bir biçimde görün.

Bu bölümde özellikle son sahne çok ürkütücüydü, dizinin konu yaptığı distopik gelecekte yaşamadığıma gerçekten seviniyorum şu an.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2015, 15:56:35 »
Az evvel 2. sezon 1. bölümü izledim. Muhteşem. Muhteşem. Muhteşem.
Her şey öyle yerindeydi ki... Ne eksik ne fazla. Hiçbir anında cılkını çıkarmadı. Harika başlayıp harika bitti. "Köpekbalığı Metinleri" adlı kusursuz kitabı okuduktan sonra sürekli zihnimde dolanan o "bizi biz yapan nedir?" sorusunu kusursuz işledi bu bölüm. Çok sevdim. Black Mirror neredeyse her bölümünü böylesine seviyorum. Tabi bazı bölümleri zihnimde daha üst sıralarda. Mutlaka izlemelisiniz. Mutlaka.

Ek: 2. sezon 2. bölümü, hangi bölüm olduğunu bilmeden daha evvel izlemişim. Tabi ki benim için an itibariyle Black Mirror'ın en iyi bölümü budur: 2. sezon 2. bölüm.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2015, 16:00:11 »
Keşke 6 tanecik bölümle bitmeseydi :/. Gerçi bir de Christmas özel bölümü var, ama yine de yetmiyor bence.

Bir bakım mini dizi olması etkileyiciliğini daha üst seviyede tutuyor. Öte yandan, dizinin bir hayranı olarak daha çok rahatsız olmak istediğim bölüme açım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2015, 16:09:43 »
1.5 yıldan fazla olmuş konuyu açalı, puanı daha da yükselmiş IMDb'de. Çoğu kişi takmaz bu puanları ama ben yine de dikkate alırım. Sonuçta çok iyi bir süzgeçten geçerek hesaplanıyor o puanlar, severek takip ettiğim bir sitedir.

Yılbaşında yayımlanan özel bölümü ben hala izlemediğim için kendimi şanslı sayıyorum. İzledikten sonra bir kez de en baştan izleyip, bölümler hakkında uzun uzun yazmak istiyorum Rıhtım'da, bunu da şimdiden duyurayım.

İzlemeyen var mı hala? Mesela şu güzelim pazar gününü bu diziye ayırabilirsiniz. Ama peş peşe izlemeyin, çarpar.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2015, 16:14:50 »
Bir bu dizi, bir de Sherlock. Bu kadar çok istenen ve bu kadar az çekilen başka dizi yok. Kasım'da 3. sezon gelecek deniyor nasipse Black Mirror için. İlk bölümden sonra 3-4 ay izlememiştim sonra devamını getirmiştim. Gerçekten çarpıyor bu dizi.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #14 : 11 Ekim 2016, 16:17:49 »
Oldukça geç keşfettim bu diziyi sanırsam. Şu aralar dönenen 3. sezon tanıtımlarından duydum kendisini ve fragmanı ilginç geldiği için konusuna ve puanına bakmadan bir izleyelim bakalım demiştim. İyi ki de demişim, wow!

Kullanılan mekanlardan hiç bahsedilmemiş olması tuhaf geldi. Dizide beni en çok etkileyen şey 1. sezon 2. bölüm hariç kullanılan mekanların tanıdık olmasıydı. Bilimkurguda yakın gelecek kurgusu yapılsa dahi kullanılan fütüristik mekanların burada olmaması,gelişen teknolojinin günümüz dünyasının içine entegre olmuş halde olması bana çok daha gerçekçi geldi.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie