Kayıt Ol

Dedektif Bol Bel - Aşkın Güngör

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Dedektif Bol Bel - Aşkın Güngör
« : 06 Temmuz 2011, 20:07:25 »

Gizemli Şeyler Dedektifi Bol Bel'in İnanılmaz Serüvenleri geliyor!

Usta yazar Aşkın Güngör'ün kaleminden dökülen ve Gökçe Akgül'ün çizimleriyle canlanan Dedektif Bol Bol, ilk kitabı "Sözcük Korsanı"yla çok yakında siz değerli okurlarıyla buluşacak!

Peki kim yahu bu sempatik isimli kahraman mı diyorsunuz? Bakalım Aşkın Güngör yaratısını nasıl anlatmış:

Alıntı
"Dedektif Bol Bel, ergenlik sonrasında Bırak Artık Çocukluğu Yetişkin Ol Fakültesi'nde (BAÇYOF) okumak zorunda kalan, ancak bundan hiç de hoşnut olmayan biridir. Çünkü orada 'Çocukları Görmeme Teknikleri', 'Dayağa Giriş', 'Üç Aşamalı Azarlama', 'Çizgiromanları Yakma', 'Fantastik ve Bilimkurguyu Kötüleme' gibi derslere girmek zorundadır. Öyle uyumsuz davranır ki, sonunda ÖBÇOK cezası alarak BAÇYOF'tan atılır. ÖBÇOK, Ömür Boyu Çocuk Olarak Kalmak demektir ve Bol Bel bu cezayı severek kabullenir. Ama böyle olunca yetişkinlerin çalıştığı hiçbir işte çalışamaz. Bir müddet Tilki Tilki Saatin Kaççılık, El Yakmacılık, Kaydırakçılık, Yakan Topçuluk gibi işlerle iştigal etse de sonunda dedektiflik mesleğini icra etmeye karar verir. Doğrusu iyi de olur."

Bol Bel, Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatı'nın saygın markalarından biri tarafından yayınlanacak. Editasyon koltuğundaysa Mavisel Yener var.

Kitaptan çizimler ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Bol Bel Geliyor Bol Bel!
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2011, 10:15:35 »
Aha! Selim Kuzgun’a bir rakip geliyor desenize! Bu iş en çok İstanbulluların işine yarayacak kuşkusuz. Paranormal vakalara bakan iki yetenekli dedektif var ellerinde, daha ne olsun?

Bu arada ben de ÖBÇOK cezasına çarptırılmak istiyorum!  Çizimler gayet hoş, öykü şahane, konu ise muhteşem. En güzeli de sizin kaleminizden çıkacak olması.

Çok başarılı olması dileklerimle. Beklemedeyim!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2011, 10:19:34 »
 Benim de beklentilerim yüksek, ülkemizde bu tür kitapların olmasına ihtiyaç var, heyecanla bekliyorum, Aşkın Güngör gibi kalemi sağlam bir yazarımızdan olunca hele daha da tadından yenmez olacak!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2011, 10:25:20 »
Girişilen iş çok güzel. ÖBÇOK cezasına çarptırılmak belirli bir yaştan sonra her insanın isteği haline geliyor herhalde.

Bir süredir Aşkın Güngör okumuyordum. Şu tanıtımı okuyunca bile eski kitaplarını karıştırasım geldi. Özlemişim adamın yazılarını.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Bol Bel "Sözcük Korsanı"yla Raflarda!
« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2011, 12:54:12 »

Ve Aşkın Güngör'ün daha önceden duyurduğu Dedektif Bol Bel'in maceraları nihayet başlıyor! İlk kitap Sözcük Korsanı ile aramıza katılacak olan Dedektif Bol Bel, İstanbul'un bir kısmını etkisi altına alan 'konuşamama' sorununu çözmeye çalışıyor. Bu olayda en büyük yardımcıları Büyük İlköğretim Okulu'nun beş afacan öğrencisi.

Dedektif Bol Bel, ergenlik sonrasında Bırak Artık Çocukluğu Yetişkin Ol Fakültesi'nde (BAÇYOF) okumak zorunda kalan, ancak bundan hiç de hoşnut olmayan biridir. Çünkü orada 'Çocukları Görmeme Teknikleri', 'Dayağa Giriş', 'Üç Aşamalı Azarlama', 'Çizgiromanları Yakma', 'Fantastik ve Bilimkurguyu Kötüleme' gibi derslere girmek zorundadır. Öyle uyumsuz davranır ki, sonunda ÖBÇOK cezası alarak BAÇYOF'tan atılır. ÖBÇOK, Ömür Boyu Çocuk Olarak Kalmak demektir ve Bol Bel bu cezayı severek kabullenir. Ama böyle olunca yetişkinlerin çalıştığı hiçbir işte çalışamaz. Bir müddet Tilki Tilki Saatin Kaççılık, El Yakmacılık, Kaydırakçılık, Yakan Topçuluk gibi işlerle iştigal etse de sonunda dedektiflik mesleğini icra etmeye karar verir. Doğrusu iyi de olur.

Dedektif Bol Bel, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda, Fillibaba Yolu 11 Numara'daki deniz mavisi rengindeki kulübecikte yaşar. Hayal Gücü'yle oluşturulmuş nesnelere sahiptir. Şekli de üzerindeki yazılar da değişebilen tabela, papağan sesli kapı zili, Babil Taşı, Boyut Anahtarı ve daha nicesi... Hepsi bir yana, Genişleyen Oda adını verdiği, bütün bu nesneleri koyduğu, zamanla başka bir boyuta dönüşen bir de odası vardır bürosunda. O boyuttan gelen Hayal Gücü Varlıkları zaman zaman bir olayı çözmesinde yardımcı olur ona, zaman zaman da kendileri bir olaya dönüşür.

Fuardan da edinebileceğiniz "Sözcük Korsanı"nın editörlüğünü Mavisel Yener, kapak ile iç çizimlerini Gökçe Akgül yaptı. Kitabın tanıtım ve künye bilgileriyle beraber kitaptan bir bölümü de okumak isteyenler buraya tıklayabilir.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Dedektif Bol Bel Geri Döndü!
« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2013, 14:38:51 »

Çocuk ve gençlik edebiyatının “hayalsever” kalemi Aşkın Güngör yepyeni bir Dedektif Bol Bel macerası ile eğlenceye kaldığı yerden devam ediyor: "Doktor Otukuru’nun Işınlama Makinesi"

Top gibi göbeği, yaz kış üzerinden hiç çıkarmadığı turuncu şapkası ve pardösüsü ile Fillibaba yolunun çocuk ruhlu “yakışıklı” hayalperesti yeniden iş başında! Üstelik bu seferki görevi hayli karışık bir vaka: Asrın icadına imza atmaya hazırlanan Doktor Otukuru’nun izini sürmek. “Bu iş bizim tanıdığımız Dedektif Bol Bel için çantada keklik” dediğinizi duyar gibi olsak da, sizi temin ederiz ki bu sefer işler hiç de tahmin ettiğiniz kadar kolay ilerlemeyecek. Neden mi? Çünkü BAÇYOF’un (Bırak Artık Çocukluğu Yetişkin Ol Fakültesi) yüz karası Bol Bel, uzun yıllar sonra ilk kez yetişkin birinin dedektifliğini yapmaya soyunuyor da ondan. Ama telaşa gerek yok. Bol Bel başarmaya kararlı. En azından öyle görünüyor…

Şıngırdak Otukuru, Bol Bel’in dedektiflik bürosuna geldiğinde nasıl bir dünyaya adım atacağını rüyasında görse inanmazdı. Höyküren bir kapı zili, genişleyip duran bir oda, gerçek bükücü iksir, boyut anahtarı, konuşan hatta yürüyen bilge bir kitap gibi sıra dışı hayal nesneleriyle gücüne güç katan böylesi uçarı bir dedektif kendisine nasıl yardımcı olabilirdi?

Aşkın Güngör’ün hayal dünyasından ışınlanarak ödüllü çizer Gökçe Akgül’ün çizimleriyle ete kemiğe bürünen, tüm zamanların en matrak dedektifi Bol Bel’in maceraları katlanarak devam edecek!

Tudem Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.