Kayıt Ol

Boncuk Çocuk Uçunca

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
Boncuk Çocuk Uçunca
« : 03 Aralık 2010, 18:10:50 »

Yıllar yıllar önce ya da yıllar yıllar sonraymış. Çok uzak yahut çok yakın bir kasabada; bir annesi, bir babası, üç kardeşi ve dedesi ile ninesi olan bir çocuk varmış. Bu çocuğun adını bilen ya çokmuş ya azmış. Bu yüzden en iyisi biz ona Boncuk çocuk diyelim.

Ufacık tefecik içi dolu tatlıcıkmış Boncuk çocuk. Kömür karası saçları boncuk boncuk bakan gözlerinin üzerinde dalgalanırmış. Damdan dama zıplayıverir, görenlerin yüreğini ağzına getirirmiş. Ama aynı zamanda tam bir bastıbacakmış. Pek çok soru sorar, pek az cevap alırmış.

Yine öyle zamanlardan biriymiş. O gün Boncuk çocuk, Remzi Ağa'nın damından Hatice Eze'nin çatısına hoplayıvermiş. Bir mutlu olmuş bir mutlu olmuş ki hiç sormayın. Köyün veletlerinden hiç biri Hatice Eze'nin çatısına böyle hop diye hoplayamazmış. Sözüm ona göğe değermiş Hatice Eze'nin çatısı. Bir çıkan bir daha inemezmiş. “Hadi oradan!” demiş çocuk kendi kendine. “Aha da çıktım şimdikte incem!” diyerekten kasım kasım kasılmış.

Kasılması, övünmesi bitince Boncuk çocuk sıkılmış, aşağıya inmeyi canı çekmiş. Bir sağ eline tükürmüş bir sol eline tükürmüş. Hadi "Ya Allah" demiş. Ama tam harekete geçerken gözüne bir kıpırtı takılıvermiş. Meğer o kıpırtı havalanmaya hazırlanan bir kuş değil miymiş? Ama öyle sıradan bir kuş değil;  köyün ağasının Pirinç Dıkdıkıymış. Pek güzel bir güvercinmiş Pirinç Dıkıdık. Mübarek hayvan saldın mıydı bir takla atarmış bir takla atarmış ki görenler parmaklarını ısırırmış. Tamamen beyazlara bezenmiş güzel tüyleri ile köy kargalarının gönlündeki kuşmuş. Şimdi dersiniz böyle güzel kuş adı sanı bilinmeyen bir köy de ne iş eder? Köyün ağası benim kuşum benim kuşum dese de işin aslı böyle değilmiş. Bu kuşun nereden geldiğini nereye gittiğini kimsecikler bilmezmiş. Ağanın bir arkadaşı gelip bu güvercinin çok değerli bir ak taklambaç olduğunu söyleyince ağa sahip çıkmış bu güvercine.

Pirinç Dıkdık bir göz etmiş bizimkine. İş olsun kurnaz hayvan takılmış Boncuk çocuğun yüreğine. Neyse bizim Boncuk çocuğun gözleri de takılı vermiş Pirinç Dıkıdık'a. Kuş havalanmış, bulutlar arasında takla atmaya başlamış. Öyle güzel uçmuş ki Boncuk çocuğun aklına da bir soru düşüvermiş. “Yav” demiş Boncuk çocuk “Her işi yapan insanoğlu neden uçamıyor acep?”. Bu soru karşısında Boncuk çocuğun kendisi bile hayrete düşüvermiş. “En iyisi” demiş “Bir bubama sorayım.” Allem etmiş kallem etmiş inmiş damdan yere. Koşa koşa varmış tarlaya.

Bakmış babası elinde kazma kürek çalışıyor. Bağırıvermiş “Buba” diye “Soru soracam sana.” Babası kırmamış Boncuk çocuğu “He evlat sor.” demiş. Boncuk çocuk sormuş bubasına sorusunu. Bubası bakakalmış çocuğunun sorusuna. “Ben nereden bilem ki evlat.” deyivermiş. Boncuk çocuk üzülmemiş bir koşu eve gitmiş. Anasına seslenmiş, varmış yanına sormuş sorusunu. Anası da bubası gibi cevap vermemiş. “Git bir de dedenle nene sor .”demiş. Boncuk çocuk gitmiş dedesini ve nenesini  bulmuş. Sormuş soruşturmuş yine de yanıt bulamamış.

Canı sıkılmış bizimkisinin. Bakmış kimse cevap vermiyor “Anlaşılan bunu anca ben bilirim.” diye karara varmış. Gitmiş tekrar Hatice Eze'nin çatısına tırmanıvermiş. Çatının kenarına iyice yanaşmış ve gözlerine semaya dikmiş. Kafasını bir sağ yatırmış bir sola yatırmış; kara kara düşünmüş. Aklına kuşları getirmiş. Demiş “Hayvan uçuyorsa ben de uçarım.” Ya Allah diyerekten kendini çatıdan aşağıya bırakıvermiş.

Ve Boncuk çocuk uçmuşta uçmuş.

Ancak uçan bedeni değil ruhuymuş...

Berre & Diana           

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Boncuk Çocuk Uçunca
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2010, 18:15:55 »
İlginç bir hikâye oldu bu: Hikâyedeki tema diana'ya, ayrıntılar ve yazım bana aittir :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2010, 18:34:18 »
Okuması kolay, sanki bir tekerleme gibiydi. İp atlarken falan çocuklar bir tekerleme söyler ya, aynı ona benziyordu.

İçinde kendi kültürümüzü barındıran, kendi insanlarımızla buram buram kokan, konuşmalarda söylenen sözlerle bizden bir şeyler katan bir hikaye olmuş. Bir de seçilen isimelr pek bir hoşuma gitti :D. Pirinç Dıkdık'ta bir kahkaha attım hatta.

Bir çırpıda okunan, çok farklı ama farklılığıyla göz dolduran şeket bir hikaye olmuş doğrusu. Temanın güzelliği ve farklılığı için diana'yı, anlatımın ve kelime oyunları için de berre'yi tebrik ediyorum.

Ellerinize sağlık dedikten sonra, bir de kızayım azıcık :P. Kurgu İskelesi'nde de görmek istiyorum sizi. Fantastik şeyler de görelim ama :).

Not: birkaç ufak yazım hatası var, bir ara onları çıkarın aradan ^^.

Çevrimdışı Bardes

• **
  • 210
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2010, 19:14:23 »
İkinizi de kutluyorum. Güzel bir masal olmuş. Konu ilginç, dil akıp gidiyor. Ama son cümleyi yeniden düzenleseniz daha iyi olur gibi. "Ve Boncuk çocuk uçmuş da uçmuş. Ancak uçan bedeni değil ruhuymuş." yerine "Ve Boncuk çocuk toprağa konmuş, ruhu uçmuş da uçmuş." gibi bir şey daha etkili olabilir mesela. Ama bu haliyle de güzel elbet :). Ufak tefek yazım hataları var, onlar da düzenlenir. Ellerinize sağlık :).

Not: Fotoğraf süper!

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2010, 19:18:00 »
Hani bu yazının hakkı övgü dolu satırlardır, tahmin ediyorum ki herkes hakkını verir bu yazının. Ben özet geçmeyi uygun gördüm; Özgün ve zevkli. Ellerinize sağlık, harika bir yazı olmuş.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2010, 17:46:33 »
Öncelikle yazıyı okuyupta buraya yorumlarını yazan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Beğenmeniz beni gerçekten çok mutlu etti. :)

Söylemeliyim ki bu yazıda berrenin emekleri çok yüksektir. Kendisine gönderdiğim ilk yazıyı konunun dışına çıkmadan genişletti vede bazı ayrıntılarla süsledi. Eminim ki berrenin yardımı olmasaydı bu kadar güzel bir öykü meydana gelmezdi. Buradan kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. :)

NOT:Görebildiğim tüm yazım hataları düzenlenmiştir.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2010, 18:22:47 »
Okuması kolay, sanki bir tekerleme gibiydi. İp atlarken falan çocuklar bir tekerleme söyler ya, aynı ona benziyordu.

İçinde kendi kültürümüzü barındıran, kendi insanlarımızla buram buram kokan, konuşmalarda söylenen sözlerle bizden bir şeyler katan bir hikaye olmuş. Bir de seçilen isimelr pek bir hoşuma gitti :D. Pirinç Dıkdık'ta bir kahkaha attım hatta.

Bir çırpıda okunan, çok farklı ama farklılığıyla göz dolduran şeket bir hikaye olmuş doğrusu. Temanın güzelliği ve farklılığı için diana'yı, anlatımın ve kelime oyunları için de berre'yi tebrik ediyorum.

Ellerinize sağlık dedikten sonra, bir de kızayım azıcık :P. Kurgu İskelesi'nde de görmek istiyorum sizi. Fantastik şeyler de görelim ama :).

Not: birkaç ufak yazım hatası var, bir ara onları çıkarın aradan ^^.

Övgü dolu yorumlarından ötürü çok teşekkür ederim Hazal abla (diana zaten teşekkür etmiş bu yüzden bu teşekkürü kendi adıma yapıyorum :P)

Yazım hataları konusunu elimizden geldiği kadar düzenlemeye çalıştık, eğer gözümüzden kaçan olduysa affola :)

İkinizi de kutluyorum. Güzel bir masal olmuş. Konu ilginç, dil akıp gidiyor. Ama son cümleyi yeniden düzenleseniz daha iyi olur gibi. "Ve Boncuk çocuk uçmuş da uçmuş. Ancak uçan bedeni değil ruhuymuş." yerine "Ve Boncuk çocuk toprağa konmuş, ruhu uçmuş da uçmuş." gibi bir şey daha etkili olabilir mesela. Ama bu haliyle de güzel elbet :). Ufak tefek yazım hataları var, onlar da düzenlenir. Ellerinize sağlık :).

Not: Fotoğraf süper!

Çok teşekkür ederim okuyup da yorumladığın için.

Yazının son cümlesi zannımca benim için diana için de özel bir cümleydi. Diana bana hikâyesini ilk yolladığı zaman çok sevmiştim bu cümleyi. Bu yüzden yazıyı düzenlerken (yada yeniden yazarken :P) özellikle de bu cümle de hiç bir değişiklik yapmak istemedim. Ama y,ne tevsiyeniz için çok teşekkür ederim.

Hani bu yazının hakkı övgü dolu satırlardır, tahmin ediyorum ki herkes hakkını verir bu yazının. Ben özet geçmeyi uygun gördüm; Özgün ve zevkli. Ellerinize sağlık, harika bir yazı olmuş.

Çok teşekkür ederim, yorumunuz benim (bizim) için gerçekten çok değerli :)

Çevrimdışı animania

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Karalama Defteri
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2010, 23:03:17 »
ben de beğendim.masal gibi birşey olmuş bu yazı; hikaye.
İkinizin de eline sağlık...
@nim@ni@

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2010, 17:19:28 »
ben de beğendim.masal gibi birşey olmuş bu yazı; hikaye.
İkinizin de eline sağlık...

Okuyup da yorumladığınız için çok teşekkürler :)

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2010, 19:53:19 »
Çok tatlı diyorum çıtı pıtı, mini mini, hoşdan da öte, gibi gibi ikilemelerle anlatmaya çalışıyorum ama olmuyor. Ç

Cidden çok hoş olmuş, ikinizin de ellerine sağlık. =)

Anlatım tarzı kesinlikle ya çok güzel ya çok güzel. :P
May the force, be with you.