Kayıt Ol

Bulutsuzluk Özlemi

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Bulutsuzluk Özlemi
« : 07 Şubat 2008, 17:23:35 »

1990'lardaki müzik çalışmaları ile Türkiye'de birçok ilke imza atan Bulutsuzluk Özlemi kendi türlerinin ilklerinden biri olma özelliğini taşıyor. Türkiye'de yaşanan pop patlaması öncesinde ülkenin müzik piyasasının içinde bulunduğu kısır döngüyü kıran pop-rock çalışmaları sırasında Bulutsuzluk Özlemi'nden söz etmeden geçilemez.

Bugüne kadar kaydettikleri albümler ve Türkiye'nin her yerinde verdiği sayısız konserlerle müzikseverlerin aklından hiç çıkmayacak bir yer edindi. Müziğine Batı kaynaklı rock melodi ve ritmlerine Anadolu'nun yüzlerce yıllık birikimini de katmayı başaran ve bu sayede büyük ilgi gören Bulutsuzluk Özlemi, Türkiye'de uzun süre tartışılan "Türkçe sözlü rock yapılır mı?" sorusuna yaptıkları müzikle cevap verdi.

Şarkı sözlerinde işledikleri sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik konularda herkes kendinden bir şey bulabildi. Nejat Yavaşoğulları, Sina Koloğlu, Burak Güven, Deniz Demiröz ve Berke Özgümüş'den oluşan grup her zaman belli bir kalitenin üzerinde kalmayı başardı.

*Nejat Yavaşoğulları*

Doğma büyüme Anadoluhisarlı olan Nejat Yavaşoğulları, müziğe ilkokulda mandolin çalarak başladı. Haydarpaşa Lisesi'nde okuyan Nejat burada gitarla tanıştı. Üniversite yıllarında çeşitli gruplarla müzik çalışmalarını sürdürdü. Müzik üzerinde yoğunlaşan Nejat Yavaşoğulları Antalya Altın Portakal Şarkı Yarışması'nda en iyi sarkı ödülüne layık görüldü. 1980'li yılların başında Ferhan Şensoy Ortaoyuncular'la tiyatro müziği çalışmaları yaptı. 1986'da Bulutsuzluk Özlemi'ni kurdu. Bulutsuzluk Özlemi ile Türkiye'de müzik adına birçok ilke imzasını attı.
      Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölümünden mezun olan Nejat Yavaşoğulları halen restorasyon çalışmaları yapmaktadır. Müzisyen olarak Nejat, beste ve söz yazarlığının yanında grupta ritm gitar çalıp solistlik yapmakta. Bulutsuzluk Özlemi'nin liderliğini de üstlenen Nejat Yavaşoğulları, Türkiye'de birçok sanatçının yapamadıklarını başarmış, ileri görüşlü ve üretici bir sanatçı. Şarkı sözlerindeki özgürlük, toplumsal olaylar üzerindeki hassasiyetini müziğine yansıtması, müziğinde ticari amaç gütmemesi ve konserlerde seyirciyle adeta bütünleşmesi zaten Nejat Yavaşoğulları'nın gerçek kişiliğini ortaya koyuyor. Türk rock müziğinin gelişimini en fazla etkileyen müzisyenlerin başında Nejat Yavaşoğulları'nı saymak bütün müzik eleştirmenlerinin buluştukları ortak nokta olsa gerek.

*Sina Koloğlu*

İstanbul doğumlu Sina Koloğlu müziğe dört-beş yaşlarında klasik piyano eğitimi alarak başladı. Galatasaray Lisesi mezunu olan Sina Koloğlu lise yıllarında tiyatro kolunda tiyatro müzikleri yaparak müzik hayatını sürdürdü. Liseler arası müzik yarışmalarında tiyatro müzikleri ile ödüller aldı. Bağımsız piyano konserleri verdi. Profesyonel olarak müziğe 1986 yılında Nejat Yavaşoğulları ile birlikte Bulutsuzluk Özlemi'nin kurulmasıyla başladı.
Gazi Üniversitesi Yönetim Bilimleri'nden mezun olan Sina on sene Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Her konuda muhabirlik yapan Sina son bes senedir Milliyet gazetesinde televizyon sayfasını hazırlamaktadır. Ayrıca Rating Canavarı köşesinde köşe yazarlığını sürdürmektedir. Grubun en eski elemanlarından olan Sina Koloğlu Bulutsuzluk Özlemi'ni bu günlere taşıyan isimlerin başında gelmektedir.

*Sunay Özgür*

Bulgaristan dogumlu Sunay Özgür iki yasinda ailesiyle birlikte Bursa'ya yerlesti. Liseyi Bursa'da bitirip Istanbul'a yerlesen Sunay, 16 yasinda gitarla basladigi müzik hayatini bas gitarla sürdürdü.
Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Sunay, Columbus Recording Workshop’tan sertifika aldı.
Mart 1996'da Bulutsuzluk Özlemi'ne katildi.1999 yılında kendi stüdyosunu kurarak (Kedi Müzik) reklam ve film müzikleri üretimine ağırlık verdi. Bu alandaki çalışmaları hala devam ederken 2007 yılında gruba tekrar katıldı.

*Deniz Demiröz*

Adapazarı doğumlu olan Deniz Demiröz müziğe Akçakoca Yali Ilkokulun'da okuduğu yıllarda başlamış , Bolu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano ve keman eğitimi almıştır. Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünde Piyano, mandolin, blok flüt, san ve brans olarak klasik gitar eğitimini alarak lisans eğitimini tamamlamıştır.
1999-2000 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezinde (MSM) Gitar Öğretmenliği yapmış, 2000-2004 yıllari arasında da Hip-Hop Prova ve Davul Stüdyosu'nda gitar dersi vermiştir ve bu tarihlerde birçok sanatçı ile gitarist olarak çalışmıştır.
2005 yılında Bulutsuzluk Özlemi’ne gitarist olarak dahil olmuştur.

*Berke Özgümüş*

Adapazarı'nda doğdu. 16 yaşında davul çalmaya başladı. 1994'te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'ne girdi. 96-99 yılları arasında Pandora ve Iceberg, 98-05 yılları arasında Acil Servis ve Mehmet Güreli ile İstanbul'daki çeşitli gece klüplerinde çaldı. Şu anda Bulutsuzluk Özlemi haricinde Bora Uslusoy ile birlikte çalıyor. Ayrıca Donovan Mixon, Serdar Öztop, Tahsin Ünüvar, Nezih Yeşilnil, Imer Demirer, Önder Focan, Birol Ağırbaş, Raci Pismisoğlu, Kent Mete, Yavuz Çetin, Demirhan Baylan, Kerim Çaplı gibi müzisyenlerle çalıştı. Mehmet Güreli'nin "Odamda Yolculuk" ve Bora Uslusoy’un “Umutsuz Ask” albümlerinde davul çaldı. Altı sene devam ettiği İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü'nü bırakıp burslu olarak Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nü kazandı. Çalışmalarını halen Cengiz Baysal ve Can Kozlu ile sürdüren Berke Özgümüs , 2006 yılında Bulutsuzluk Özlemi’ne katıldı.

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bulutsuzluk Özlemi!
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2008, 17:32:10 »
Off süperler kanımca.Uçtu Uçtu,Sözlerimi Geri Alamam harıka dehsettır.Gerci oyle pek fazla sarkılarını da dınlemedım ama saygı duyulur,duydurulur  :hmm :P

Çevrimdışı Onirique

• *
  • 44
  • living is easy with eyes closed.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2008, 18:11:10 »
severrriiim (= cok iyiler ya.

sözlerimi geri alamam,pamfilya'da,hasret,numara,ankara sokakları,hayat nakısında,uctu uctu,kütürdet beni rutubet,evinde gitarın var mı? favorilermdir (= [fazla mı yazmısım ne :P ][unuttugum var mı :P ] aa bak sebo da cok güzel söylemis szölerimi geri alamam'ı :)
~
Herkes ve her şey, beni yok etmek için, durmaksızın payını isteyerek, hiçbir zaman, bana el uzatmadan, yardımıma gelmeden, böyle olduğum için ve böyle kalayım diye beni severek, üstüme geliyor.
AlbertCamus

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2008, 18:19:20 »
severrriiim (= cok iyiler ya.

sözlerimi geri alamam,pamfilya'da,hasret,numara,ankara sokakları,hayat nakısında,uctu uctu,kütürdet beni rutubet,evinde gitarın var mı? favorilermdir (= [fazla mı yazmısım ne :P ][unuttugum var mı :P ] aa bak sebo da cok güzel söylemis szölerimi geri alamam'ı :)
+Bağdat Kafe :P

Süper bir grup..Benim için vazgeçilmezdir :hug

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Onirique

• *
  • 44
  • living is easy with eyes closed.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2008, 19:40:10 »
+Bağdat Kafe :P

Süper bir grup..Benim için vazgeçilmezdir :hug

evet bagdat kafeyi unutmusum :P saol cnm  :D
~
Herkes ve her şey, beni yok etmek için, durmaksızın payını isteyerek, hiçbir zaman, bana el uzatmadan, yardımıma gelmeden, böyle olduğum için ve böyle kalayım diye beni severek, üstüme geliyor.
AlbertCamus

Çevrimdışı nymph

• 412
  • Rom: 1
  • <3 Murtagh <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2008, 22:34:35 »
neredeyse bütün şarkılarını severek dinlerim   :hug hele de şeboyla sözlerimi geri alamam düetiiiii süperdiii  :uhe
kimse yaLnız kaLmak isteMez
beLki beNde sırf bu yüzdeN iNnmak istedim saNa
kimse Mutsuz oLmak istemez
biLmem ki sen sebebtiN çok yaLan söyLedin baNa..
[/u]

Çevrimdışı em_dan_rup

• 992
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2008, 22:52:24 »
Benim bu grupla tanışmama myp vesile olmuştu sağolsun iyiki olmuş :D
Bütün şarkıları güzel ama sözlerimi geri alamam başka birşey ya =)
Geri mi dönücem :P