Kayıt Ol

Children of Bodom (CoB)

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Children of Bodom (CoB)
« : 20 Ocak 2008, 23:07:23 »

Children of Bodom

Farklı bir klavye, farklı bir gitar... Üstüne üslük olmadık bir vokal; Children of Bodom... Finlandiya, metal müzik için önemli ülkelerden biri olmuştur her zaman. Ve 97 yılından bu yana Finlandiya denildiğinde akla bir grup fazladan geliyor. Bu grup, içinde bir çok metal müzik türünün etkilerini taşıyan ve metal müziğin nasıl yenilenerek yoluna devam ettiğini kanıtlayan Children of Bodom... Doksanlı yılların başında "Inearthed" olarak anılan topluluk, bu isim altında 2 demo yayınladı. Bu demolarda göze batan ilk şey farklı bir tarzın yapılanmış olmasıydı. Bu türe isim koymak hiç de kolay değildi. Children of Bodom'un, 'özgün tavrını' ne denli başarıyla sergilediği, bu şekilde de ortaya çıkıyordu.

Başta Finlandiyalı Stratovarius'un örnek alındığı klavye etkileri kendine özgü bir hava yakalamıştı. Ancak gruba 'power metal'damgası vurmak mümkün değildi. Alexi'nin scream (çığlık) vokal yapıyordu ve yeteneğiyle bir çok black ve death dinleyicisinin beğenisini kazandı. Grup, Chidren of Bodom olarak piyasaya 97 de "Someting Wild" ile çıktı. Albümde ilk dikkat edilen şarkı; "Deadnight Warrior" idi. Parça, bundan sonraki COB stilinin bir numaralı örneklerindendi. Albüm, grubun Finlandiya içindeki basit kitlesini yüzlerce kat arttırdı. Underground bir grup olmaktan sıyrılıp büyük bir şirketle anlaştılar ve kendi isimlerini taşıyan bir single ile kariyerlerini sürdürdüler. Bu çalışmanın, anlaştıkları şirketin ani baskısıyla piyasaya sürüldüğü biliniyor. Belki de bu yüzden plak şirketinin dileğini yerine getiremediler elde edilen vasat sonuçların gösterdiği gibi... Ancak 98'de çıkan single çalışması ile bu kez istenen gerçekleşecekti. "Downfall" single'ı beklenenden çok tutuldu ve hayran kitlesiyeni albümün çıkış tarihini gözlemeye başladı.

99'da beklenen albüm Avrupa'yı sallamayı başardı. Children of Bodom, ününe ün katarak yoluna devam ediyordu. Dönemin tanınmış gruplarıyla turnelerde sık sık sahne paylaşan grup, bir marka olarak metal piyasasında ağırlığını hissettirmeye başladı. "Hatebreeder" albümünde dikkat edilmesi gereken başlıca şarkılar "Warheart", albümle aynı adı taşıyan "Hatebreeder" ve tabii "Downfall" oldu. Children of Bodom, bir albümünde bir çok metal müzik tarzının örneklerini sergileyebiliyordu. Bir şarkıda tamamen kendinizi klavyeye vermişken diğerinde Alexi'nin süper çığlığıyla uyanıyorsunuz. Grubun en önemli özelliklerinden biri, kendine benzer ikinci bir örnek verilemeyecek olması. Müzikleri, 'power metal' kalıbına sokulmaya çalışılsa da bu tarzın alışılageldik saf vokalleriyle Alexi'ninkiler arasında çok büyük farklar olduğunu gözlemliyoruz.

Grup elemanlarının favori grupları da kendi müziklerine yansımış gibi görünüyor. Röportajlarda belirttikleri idol gruplar o kadar çeşitli ki hepsini bir arada düşünmeniz mümkün değil. Children of Bodom, gelecekteki çalışmalarında da Stratovarius, Ozzy, Wasp, Slayer, Cathedral ve Kreator'dan doğma bir çocuğun yükselişini izlettirecek bizlere...

99'un sonlarına gelindiğinde "Tokyo Warhearts" ile metal piyasasında yeni bir patlama oldu, COB ilk canlı performans çalışmasını yayınladı. Konseri en doğal haliyle çok az rötüşlü bir şekilde karşımıza çıkaran albüm, grubu canlı görme fırsatından uzak olanlara ilaç gibi bir etki yarattı. Children of Bodom, 2000 yılında "Hate Me" single çalışmasıyla yeniden hayranlarının karşısına çıktı. Bu çalışmada yer alan iki şarkıda gerçekten çok başarılılardı. Şarkılar "Hate me" ve "Hellion" idi. Bir dahaki albümde bu tarz şarkılara yer verileceğini tahmin eden müzikseverler hayal kırıklığına uğramadı. Ardından gelen "Follow the Reaper", grubun en yüksek performans gösterdiği albümlerden biriydi. Bir çok grup kısa dönemde kendini yenilemeyi denerken COB, tarzında pek bir değişim yapmamıştı. Yine aynı metal müzik karışımı karşımızda duruyordu. Tabii özgünlüğünü tümüyle koruyarak...

Çıkardıkları bu albümde kuşkusuz çok başarılı parçalar vardı. Bunlar arasında "Bodom After Midnight", yüksek bütçeli bir kliple televizyon izleyicilerine de sundukları "Every Time I Die", albümle aynı adı taşıyan "Follow The Reaper" ve single'ıyla büyük ilgi uyandıran "Hate Me"yi saymak mümkün.

Sonrasında Children of Bodom, her büyük grubun izlediği politikayı izledi. Çok başarılı ve çok satan bir albüm yapmıştı ve bu çalışmanın ödülü olarak geri çekilip dinlenmeyi tercih ettiler. Birkaç büyük festival organizasyonunda sahne alsalar da yeni bir albüm için uzun süre sessiz kaldılar. Gitarist Alexander Kuoppala ile yollarını ayıran grubun, yeni çalışmalarıyla özgün tarzını koruyup koruyamayacağını zaman gösterecek.

Not: Alıntıdır.

Nessa

Ynt: Children of Bodom (CoB)
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2008, 19:58:07 »
Taptığım grup diyebilirim işte böle iyi metalcilerde Finlandiyadan çıkıyo  :P :P süper bir grup

çok sağ ol bilgiler için harika

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2008, 20:16:22 »
Power ritmlerinin üzerine black vokal sentezi ile karşımıza çıktılar. Tarz değişikliği onların özenti damgası yemelerine mal olmuştur ki haklılar da yani. Melodic Black tadında yapmaya başladılar ve o kendi soundlarını kaybettiler çünkü. Hatebreeder albümleri başarılıdır; Bed of Razors bir masterpiece'tir.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2008, 20:18:22 »
Power ritmlerinin üzerine black vokal sentezi ile karşımıza çıktılar. Tarz değişikliği onların özenti damgası yemelerine mal olmuştur ki haklılar da yani. Melodic Black tadında yapmaya başladılar ve o kendi soundlarını kaybettiler çünkü. Hatebreeder albümleri başarılıdır; Bed of Razors bir masterpiece'tir.
şimdi hocam sen beğeniyon mu beğenmiyon mu bunları?? ;D ;D ;D

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2008, 20:20:50 »
Bıtıorm bu gruba =) gercekten cok ozqunLer.Grubun adının geLdıı yer zaten tamamen super.

Lake Bodom,
SıLent Nıght, Bodom Nıght sarkıLarını ck svıorm .

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı nymph

• 412
  • Rom: 1
  • <3 Murtagh <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2008, 20:22:16 »
severim keretaları  ;D  yani kopmam gereken durumlarda yardımcı oluyolar  ;Dbilgiler için saol  :D

not : bende anlamadım beğenip beğenmediğini  :-\ :P
kimse yaLnız kaLmak isteMez
beLki beNde sırf bu yüzdeN iNnmak istedim saNa
kimse Mutsuz oLmak istemez
biLmem ki sen sebebtiN çok yaLan söyLedin baNa..
[/u]

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2008, 20:28:44 »
Şöyle; kendi soundlarını yaratma özelliklerini (böylece de Hatebreeder albümlerini) beğeniyorum ancak günümüzdeki hallerini beğendiğimi söyleyemem. Şu an için bakarsak hayır özgün bir grup değiller, sevmem kendilerini...

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2008, 22:06:17 »
Tarz kayması yaşamış grubumuz :) . Eğer kulağınız o an için değişik melodiler duymak isterse direk olarak dinlemelisiniz. Onun haricinde pek kaliteli müzik yaptılarını söyleyemem. Brtiney Spears'ın "Oops I didn't again" parçasını güzel coverladıklarıda bi gerçektir :)
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2008, 10:58:53 »
Eh işte.. Piyasa olmuş gibi geliyor ya. Niyeyse dinleyemiyorum, bi ara birkaç şarkısını dinlerdim ama. :/ Popumsu Death Metal gibi.. :/

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2008, 13:59:08 »
Eh işte.. Piyasa olmuş gibi geliyor ya. Niyeyse dinleyemiyorum, bi ara birkaç şarkısını dinlerdim ama. :/ Popumsu Death Metal gibi.. :/

Melodic Death Metal. Evet haklısın bana da öyle geliyor; aynı olayda In Flames, Amon Amarth, Arch Enemy gibi grupları da sayabilirim.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2008, 01:07:32 »
Melodic Death Metal. Evet haklısın bana da öyle geliyor; aynı olayda In Flames, Amon Amarth, Arch Enemy gibi grupları da sayabilirim.
bu saydıkların daha iyi müzik yapıyorlar yalnız, orası apaçık ortada abicim... ;D ;)

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2008, 00:38:39 »
Sus kafir! :P Bir children of bodom'a da death diyoruz, Cannibal Corpse'a da death diyoruz ya o an beynime kan gidiyor yani...

Çevrimdışı simosopo

• **
  • 166
  • Rom: 0
  • anti-kayiprihtim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2008, 11:31:44 »
kim ne düşünürse düşünsün ;D en çok dinlediğim ve en çok sevdiğim grup bu. sonra cof da neyse şimdi konu cof deil :P
tmm janne ve alexi nin yaptığı bi şey çok itici ama özel hayatlarıyla ilgilenmiorum :P müzik yapsınlar yeter bana ;D müziklerini beğendiğimden dolayı da benm için sorun yok :) ;D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2008, 18:03:08 »
Sus kafir! :P Bir children of bodom'a da death diyoruz, Cannibal Corpse'a da death diyoruz ya o an beynime kan gidiyor yani...
Kafirmiş :P neyse bu yoruma sonuna kadar katılmadan edemiyorum... ;) doğru yola sonradan sapan bir şahsiyet miyim ben :P hayır ben bu yolda uzun süredir bulunuyorum ama tavsiyeyle değil deneyimle öğrenmeyi seviyorum, kafama en uygununu dinliyorum :D neyse uzatmayalım... uzun lafın kısası CoB artık darmadağın bir grup olmaktan kendini kurtarmak zorunda olup, özüne dönmeyi başarmalıdır diyorum ve çekiliyorum... Sevgiler, saygılar... :P

Çevrimdışı simosopo

• **
  • 166
  • Rom: 0
  • anti-kayiprihtim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2008, 18:09:18 »
Kafirmiş :P neyse bu yoruma sonuna kadar katılmadan edemiyorum... ;) doğru yola sonradan sapan bir şahsiyet miyim ben :P hayır ben bu yolda uzun süredir bulunuyorum ama tavsiyeyle değil deneyimle öğrenmeyi seviyorum, kafama en uygununu dinliyorum :D neyse uzatmayalım... uzun lafın kısası CoB artık darmadağın bir grup olmaktan kendini kurtarmak zorunda olup, özüne dönmeyi başarmalıdır diyorum ve çekiliyorum... Sevgiler, saygılar... :P
evet 2008de çıkan albümünü fan sitesinden kimse beğenmemiş o yüzden moral bozukluğu olmasın die dinlemedim  :hönk ya gerçekten kötüyse  :hemk ben cesaret edemiorum dinlemeye :P