Kayıt Ol

Deadman Wonderland

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
Deadman Wonderland
« : 13 Temmuz 2011, 15:47:26 »

10 yıl önce yaşanan büyük bir depremde Tokyo'nun %70'i sular altında kalmıştır. O sırada Tokyo'da bulunan 14 yaşındaki Ganta Igarashi, felakete dair hiçbir şey hatırlamayan ve sadece normal bir hayat sürdürmeye devam etmek isteyen bir gençtir. Kendisi gibi felaket bölgesinden kurtulan insanlara 'kaçak' denmektedir. Arkadaşlarıyla yakında olacak olan bir sınıf gezisini tartıştıkları sırada sınıflarının dışında bir adam belirir. Red Man diye anılan bu adam bir anda Ganta'nın sınıfındaki herkesi katleder ve geriye sadece onu hayatta bırakır. Adam, ortadan kaybolmadan önce Ganta'nın göğsüne kırmızı bir kristal yerleştirir.

Gözlerini hastanede açan Ganta, neler olduğunu anlayamadan işlemediği bir suçtan hüküm giyer. Sınıftaki herkesi onun katlettiğine inanılmaktadır ve idam cezasına çarptırılır. Depremden sonra Tokyo'yu kalkındırmak amacıyla turistik bir yer olarak inşa edilen özel bir hapishaneye gönderilir: Deadman Wonderland'a. Bu hapishanede mahkumlar hem oranın çalışanları hem de ziyaretçilerin "eğlencesi" olarak görev yapmaktadır.

İdam cezalarının bile ilginç şekillerde gerçekleştirildiği bu hapishanede boynuna, bedenine zehir enjekte eden özel bir boyunluk takılan Ganta'nın 3 günde bir özel bir panzehir alarak kendini kurtarması gerekmektedir. Ganta, burada kendisini eskien tanıyor gibi görünen Shiro adlı gizemli bir kızla ve herşeyin yerini belirleyebilme yeteneğine sahip olan kleptoman Yoh ile dostluk kurar. Bu sırada göğsündeki kristalin kendisine ilginç bir güç sağladığını keşfeder. Bu suçu üzerine atan Red Man'i bulmaya ve masumiyetini kanıtlamaya kararlı olan gencin hayatı, anlam veremediği sayısız karmaşanın içine sürükleneceği bir 'şova' dönüşmek üzeredir.

Deadman Wonderland'e hoşgeldiniz!

Yorumum:

Öncelikle Deadman Wonderland'i oldukça beğendiğimi söylelemeliyim. Gerek aksiyon, gerek animenin konusu gerek animasyonlar, gerekse müzikler.. Herşeyiyle mükemmel olmuş. Anime 2011 yılının en iyi animesidir bana göre. Death Note dışında benim gönlümde ayrı bir tutmuştur.

Animenin olumsuz yönü 12 bölüme sığdırılmış olması. Mutlaka bir 2.sezonu istiyor. Ve ya bir OVA.
İkincisi ise baş karakterimizin biraz büyük olması daha uygun olurdu bence.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Deadman Wonderland
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2011, 15:57:08 »
2.sezon olacaktır çünkü 12.bölüm bir son gibi bitmedi.

Ganta gibi bir başkahraman kurguda zayıf kalsa da geri kalan herkes gerçekten çok sağlam. Kanın gövdeyi götürdüğü bir anime olduğunu vurgulamakta fayda var. Gerçekten şiddet oranı azımsanmayacak düzeyde. Bu bakımdan +13 diye düşünüyorum ben.

Bu arada, Shiro rulezz.

Ne diyebilirim ki? I will be your deadman.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2011, 16:03:24 »
Deadman OVA'sı 08.10.2011 de geliyormuş. 25 dakika olacakmış. Sevindim bayağı  :D

Kaynak : http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=8307

Çevrimdışı Rooney

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2011, 16:55:24 »
"Ga-Ga-Ganta fight, gambareee Ganta hoy, Shi-Shi-Shiro waaa geeeenki a sore." :D

Deadman Wonderland mükemmel bir anime.Seyretmeyenler seyretsin.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2011, 10:23:06 »
Gerçekten son yıllarda yapılan en iyi animelerden birisi Deadman Wonderland. Ben mangasından devam ediyorum. Ama manga aylık çıktığından dolayı, bir süre aralıklı aralıklı ova verirler. Yeni bir anime sezonu çıkmaz.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2012, 00:29:45 »
Samimi konuşmak gerek, diziye başladığımda beklediğimi alamayacağımı düşünmüştüm.

Tamam, hiçbir animede rastlamadığım bir sertlik derecesine sahipti, tamam, gidişatı kökünden değiştirecek şoklar vardı bolca, tamam aksiyon hep doruktaydı, ama birşey eksikti hep.

Hissettiğim eksikliği şöyle tarif etmeye çalışayım: Hani bazı animelerde rastlarsınız, karakterler, kurgu ve diğer bileşenler fevkaladedir, ama arka planda bunları bile gölgede bırakacak bir mesaj vardır. Belki herkes farklı bir mesaj alır bu durumlarda ama, genellikle alınan mesajın uyandırdığı hayranlık değişmez. İşte bu mesajı bekledim uzun süre animeyi izlerken.

Sonra geç de olsa farkettim ki, sorun animenin kendisinde değil, bendeymiş. Ganta' da, Minatsuki' de ararken, Wonderland'in kendisinde buldum aradığımı (Yine saol Hazal :P O filmi de izle artık lütfen). Ama işin kötü yanı ben bunu bulduğumda animenin son bölümü de bitmişti. Tam alıştığınızda ayrılma vakti gelmiştir ya, o hesap oldu benimkisi yine. Animenin, biterken ağızda bıraktığı hafif acı tadı çok sevdiğimi söylemeliyim bu arada.

Shiro'nun varlığı tek başına o hissi yaratıyor insanda zaten. Onun o cıvıl cıvıl haliyle hapishanenin yarattığı o garip kontrast insanın nasıl hissedeceğini bilememesine yol açıyor çünkü. Sonra Crow gibi bir karakter var, bıçak gibi bir adam, doğru ve tehlikeli. Ayrıca eğlenceli ve alaycı olduğu kadar gerçekçi ve materyalist. Bu ikisi dizideki favori karakterlerim.

Dizinin beni kendine en fazla bağlayan tarafı bütün o fantastik hallerin yanında hikayenin her nasılsa gerçekçiliğini kaybetmeyişiydi. O kadar sert bir biçimde sokuyor ki gözümüze kafamızı çevirdiğimiz gerçekleri, Branches of the Sin hiçbir gerçekdışılık katmıyor diziye. Deadman Wonderland, üçüncü sayfa haberlerinden yola çıkıyor hayatı anlatmak için, hayli rahatsız edici biçimde. Ve istismara uğramış çocukların, anne baba katillerine, insanlık için yaptıkları boşa çıkan kimselerin canavarlara dönüşmesine sahne oluyor her bir bölüm. Sert yanlarını buradan alıyor bilhassa.

Beğenmediğim bir kaç yanından da bahsetmek isterim. Öncelikle cinsellikle alakalı öğelerin diziye gereksizce serpiştirildiğini gördüm şaşırarak. Şaşırdım, çünkü her sanat dalında olduğu gibi animelerin de bir parçasıdır cinsellik, ama böyle eserin içeriği ile cinsel öğelerin ilişkisini kurmakta başarısız olununca eserin yaratıcıları, sanki bir pazarlama aracına dönüşüyor bu sahneler. Rahatsız edici bir durum. Bunun yanında animenin, mangasının bir özeti olduğunu açıkça hissettiren sıçrayışlar var, orta ve son bölümlerde. Ana karakterlerin bir kısmını yeterince göremeden serinin bittiğini fark etmek bir hayal kırıklığı oluşturuyor insanda.

Ama bunlara rağmen izlenilesi olduğunu düşünüyorum alt düzey bir animesever olarak. Özellikle kurguyu içselleştirmek kolay oluyor izlerken. Ne de olsa hepimiz zehir gibi de olsa yiyoruz o şekeri her gün, bir vakit daha hayatta kalabilmek için.

Çevrimdışı Arthur515

• **
  • 101
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2012, 19:00:52 »
beni hayal kırıklığına uğrattı bu anime fazla seinen yani bana fazla geldi açıkçası ama sevenlerde vardır diye düşünüyorum teşekkür ediyorum anlatım için :)