Kayıt Ol

Fullmetal Alchemist

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Fullmetal Alchemist
« : 05 Ocak 2008, 23:31:15 »
Vikipedi'den alıntı:

Fullmetal Alchemist (Jap: 鋼の錬金術師 - Hagane no Renkinjutsuşi, Metal Simyacısı), -genelde hayranları tarafında FMA veya Hagaren şeklinde kısaltılır- Hiromu Arakawa tarafından yaratılan ve Enix’in (şimdi Square Enix) Aylık Shonen Gangan dergisinde seri halinde yayınlanan mangasıdır. Ayrıca anime serisine de dönüştürülmüştür ve bir de devam filmi çekilmiştir. Yan ürün olarak romanları ve video oyunları da vardır.

Manga Japonya’da hala yayınlamaktadır ve 16 cildi bulmuştur. Diğer taraftan anime 51 bölüm ve bir devam filmi ile tamamlanmıştır. Hem manganın hem de animenin Japonya ve Kuzey Amerika’da çok büyük bir hayran kitlesi oluşmuştur. Eylül 2005’te, TV Asaşi’nin internet anketinde tüm zamanların en iyi animesi seçilmiştir. 2006’da yapılan ankette de tekrar 1 numara seçilmiştir. 2005’te Anime Insider tarafından "Yılın Animesi" seçilmiştir.

Konusu: Fullmetal Alchemist, 20. yüzyılın başlarında, alternatif bir dünyada, Amestris isimli bir ülkede geçen bir fantastik mangadır. Bu alternatif dünyada abartılmış bir simya bilimi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır ve gerçek hayatta görülmeyen ayrı fantastik bir olgudan bahsedilmektedir. Gerçek hayat simyacılarının daha düşük metalleri altına dönüştürme teşebbüsleri vardı. Dizinin kurgusal dünyasında, simya, dönüşüm çemberleri kullanılarak bir maddeyi başka bir maddeye dönüştürme bilimidir; gerçek-dünya bilimi temel alınarak ve sihir de eklenerek oluşturulan bu simyanın kullanımı sınırsızdır. Yetenekli simyacılar, State Alchemist (Devlet Simyacısı) olup Amestris askeriyesinin Devlet Simyacıları’na katılabilmek için sınava başvurabilirler.

Edward ve Alphonse Elric Amestris ülkesinin Resembool köyünde yaşamaktadırlar. Babaları Hohenheim, yetenekli bir simyacı, Edward çok küçükken ve Aphonse daha bebekken evden ayrılmıştır. Yıllar sonra anneleri Trisha Elric’i ölümcül bir hastalıkta kaybetmişlerdir. Annelerinin ölümünden sonra, onlara simya öğretecek bir Sensei (öğretmen) buluncaya kadar Winry ve onun babaannesiyle yaşarlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra, babalarının notları arasında buldukları dönüşüm çemberi ile annelerini yeniden canlandırma isteği içinde eve dönerler. Bununla beraber, bu girişim başarısız olur, biçimsiz et ve kemik yığınıyla sonuçlanır ve Edward’ın sol bacağına, Alphonse’un da tüm vücuduna mal olur. Kardeşini kurtarmak için ümitsiz bir çabayla Edward, sağ kolunu kurban eder ve kardeşinin ruhunu bir zırha mühürler. Bundan sonra, Edward’ın sol bacağı ve sağ kolunun yerine Automail, bir çeşit gelişmiş protez uzuv, takılır. Aslen Japonca’da “Fullmetal” tabiri inatçı birini tanımlamak için kullanılır. Seride, küçük karakterler tarafından, “Fullmetal” ismi Ed’in automail kolu ve bacağına veya Al’in zırhına yorulur. Altıncı mangada ortaya çıkar ki; bir simyacı Devlet Simyacısı olduğu zaman ona özel bir isim veriliyordur ve Ed’in ki de onu Fullmetal Alchemist (Metal Simyacı) yapan Fullmetal’dir.

Roy Mustang isimli bir Devlet Simyacısı, çocukların babalarını aramak hakkında (babalarının dikkatini çekip eve döndürmek ümidiyle) gönderdikleri mektuplara cevaben başarısız geçen insan dönüştürmesi esnasında gelir. (Bu olay mangada farklı gelişir. Mustang, Ishbal’deki katliamdan sonra görevi bırakan birçok Devlet Simyacısı’nın yerine yeni Devlet Simyacıları bulma görevindedir. Askeriye kayıtlarındaki bir baskı hatası Mustang’i 31 yaşındaki Edward Elric’i aramak için Resembool’a gönderir. Onun yerine 11 yaşında sakat birini bulunca dehşete düşer fakat ne olursa olsun asker toplama emrini de yerine getirmelidir.) Çocukların simyadaki yeteneklerini görünce Mustang, amaçlarını başarmanın yolunun Devlet Simyacısı olmaktan geçtiğini söyler ve kendisi için çalışmalarını teklif eder. Adamın teşvikiyle Edward, Devlet Simyacılar’ının kaynaklarından faydalanarak kendisinin ve Alphonse’un kaybettiklerini nasıl geri alabileceklerini araştırabilmek için Devlet Simyacısı olacağını beyan eder. Kardeşler sonradan Felsefe Taşı’nı öğrenirler ve onu araştırmak diğer bir değişle vücutlarını geri kazanabilmek için yola çıkarlar. Yol boyunca Felsefe Taşı’nın hiçbir zaman bilmek istemeyecekleri sırlarını keşfederler ve ayrıca onu elde edebilmek için yapamayacakları hiçbir şey olmayan insanlarla karşılaşırlar.

Bide benden yorum: anime severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken 51 bölümlük bir seri olmadı 16 bölümlük mangasını bulun. Video google'dan izleyebilirsiniz fma 01, fma 02... gibisinden yazarak bölüm adlarını. Sadece kavga dövüşten oluşmayan, felsefi göndermeler ve oldukça duygusal ögeler barındıran harika bir anime. Şiddetle öneriyorum!
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Barthen

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Türkiye Sözlük
Ynt: Full Metal Alchemist
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2008, 00:58:28 »
Piyasadaki ve ekrandaki bir çok animeden farklı olduğunu her bölümüyle, bilhassa her sahnesiyle kanıtlayabilen bir dizidir. Farkını, her sahnesinin ve genel olarak sekansının yansıttığı felsefik ve romantik mesajlardan anlamak gayet mümkündür. Haliyle de, her mesaj veren şey gibi, mesajı anlayanınadır.
*Platonizmi yaşa, büyüklüğünü hisset. İroniyi kullan, büyüklüğünü hissettir.
*Gece gibi karanlık, cehennem gibi sıcak ve kadın kadar tatlı; kahve..

*Gitar çaldım, ço'ok acayip ter attım.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2008, 23:55:01 »
İzlerken keyif almak ve yer yer anlamak için belirli bir düzeyin üstünde kültüre sahip olmayı gerektiren bir anime. Bir çok listede ilk 10da görmek mümkündür ancak grafikler biraz eskidiği için kaliteli olarak stream izlemek yada dvix den iyi kalite ummak mümkün değil. İzleyecek olanlar kendilerine bir iyilik yapıp dvdlerini bulmalı derim.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2008, 20:49:12 »
İlk 4 bölümünü izledim iki günde, gerek höndermeleri olsun gerek kurgusu olsun çok hoşuma gitti. Bir an önce bitirmek için can atıyorum.

İlk bölümü izlediğimde, işte bu tamamen büyük bir dizi demiştim. Büyükten kastım kendinizi gerçekten büyük bir şeyin içinde bulduğunuz, zekice boş olmayan bir dizi, mutlak olarak anlaması çok da basit değil. Göndermelerle dolu, çok güzel.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #4 : 28 Ekim 2008, 12:37:01 »
yeni öğrendiğim üzere 51. bölüm bittikden sonra izlenmesi gereken "Fullmetal Alchemist - The Conqueror Of Shamballa" adı altında bir filmi var. Henüz izlemedim ama sabit sürücümde tatlı tatlı izlenmeyi bekliyor  :=) hayranları ve seriyi izlemeksizin izleyenler tarafından ayrı ayrı değerlendirilmesine rağmen sabit olarak yüksek oy alan iyi bir film.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2008, 21:21:50 »
Filme bende daha geçemedim. Bir de 2 tane küçük filmisi var. Ayrıcana 2. sezonu da gelecek imiş bunun.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2008, 17:08:53 »
ilk 50 bölüm 2 sezondu zaten, Nisan 2009da 3. sezon başlayacak... çok geç oldu yıllar var arada, umarım bu efsane seriyi berbat etmezler.

edit; nisan ayında çıkacak olan sadece bir remake.. aynı şirket tarafından daha yenilikçi grafikler eşliğinde mangasındaki hikaye kronolojisi daha uygun olarak aynı hikaye yayınlanacak...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Ocak 2009, 14:03:16 »
Nasıl bir animedir o...Ağladım ya,gayet ciddi ağlattı beni  :fringa.hani şu Al'in uzun süre sonra kendisiyle ilgili bir şey söylediği ilk bölümlerinde"Abi...Sürekli bilrlikteyiz,ama ben sana dokunmayı çok özledim!Sana dokunduğumdaki sıcaklığını nasıldı bunu hatırlayamıyorum!"kısmında ben de gözyaşları sel olmuştu.
Çok akıllıca ve göndermeler dolu.Belki karakterleri yaş olarak genç ama,yaptıkları işler,başardıkları olaylar ve gönderdikleri mesajlar kesinlikle ne kadar seviyeli ve kesin duruşunun göstergesidir.
Çektikleri acılarla olgunlaşırmış insanlar...Onlara da böyle oldu...

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2009, 16:25:49 »
Başlayalı 1 hafta oldu ama ben yarıladım bile çok muhteşem bir yapım :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Şubat 2009, 13:09:52 »
Sonunda indrdim bütün bölümlerini! yine İngilizce altyazılı ama olsun(napıyım insanın ana dilinde olan altyazılılarının verdiği tat ayrı :P,ama bulamıyorum ki).Yarım bırakmak zorunda kalmıştım,dün itibariyle durmaksızın devam ediyorum.

O Al'ı göğsüme bastırma isteği şiddetle katlanarak gidiyor! annelik içgüdüsü müdür nedir?(sanki çocuğum varmış gibi xD!).Ama yazık çocuk orda duygusal travmalar yaşayıp duruyor,benim de içim gidiyor.

3.sezon mu gelecekmiş? İşte buna çok şaşırdım. Uzun bir ara olmuş gerçekten de.İpin ucunu kaçırmazlar umarım da,bir yabancılık ya da souma hissettirmezler bizlere.

Çevrimdışı Auron

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Şubat 2009, 13:33:42 »
:clap tavsiye edilecek bir anime,bende tavsiyeler üzerine başladım.Memnun kaldım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Şubat 2009, 20:36:58 »
Full Metal Alchemist, Sensei İzumi'siz olmazzz ;D!

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Şubat 2009, 20:49:40 »
Hehe kardeşlerin kıçını ateşe veren yeryüzündeki tek kişi olsa gerek izumi ama barındırdığı acı bir hikayesi de var...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Şubat 2009, 20:50:43 »
Bir de beğendiklerimden şunları da ekleyeyim :P.

Son resmin gerçekleştiği bölümü hatırlayan var mı ;D? Ben yarılmıştım gülmekten o an  :ayh

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Şubat 2009, 21:18:38 »
Ben führer olursam muhabbetiydi değil mi o? Orda ben de kopmuştum zaar.