Kayıt Ol

Manga ve Anime

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Manga ve Anime
« : 09 Ocak 2013, 01:01:27 »
Animeyi ve mangayı seven biri olarak bu konular üzerine bir iki araştırma yaptım ve bazı kitaplar buldum. Bu kitaplardan birini aldım ve okuyorum. Okurken manganın (dolayısıyla animenin) sadece kağıt üzerine çiziktirilen çizgilerden ibaret olamdığını bir kez daha anladım. Aslında ne çok şey varmış manga hakkında bilmediğimiz (bilmediğim). Örneğin çizgi romanın japonyaya ilk defa ikinci dünya savaşı sırasında japonyaya gelen amerikalı askerler tarafından getirildiğini biliyormuydunuz? Yada dünya çapında tanınan bir çok manga çizerinin "atom bombası" faciasını yaşadığını ve onları mangaya iten sebeplerden birininde bu olduğunu biliyor muydunuz?

Ben kitabı elime aldıktan sonra yazan film belgesel ve mangaları bir bir indirip izlemeye okumaya başladım. Bu yazıyı yazmaya başlamamın asıl nedeni bugün izlediğim "White Light Black Rain" adlı belgesel. İzlemenizi tavsiye ederim japonyaya atılan atokm bombaları hakkında bombanın tahribatını bizzat yaşamış kişiler anlatıyor olayı.

Neyse bunları geçersek ve asıl yazıyı yazma amacıma gelirsek söylemek istediğim şu: Madem bu kadar manga okuyor ve anime izliyoruz , izlediğimiz ve okuduğumuz şeylerden artık yaşananlara dair çizerin anlatmak istediği şeyleri anlamaya çalışmanın vakti gelmiş demektir. Ben şu anda kafayı buna yoruyorum açıkçası çıkarabilecekmiyim onu da pek bilmiyorum. Ve sizden yardım istiyorum. Bu konuda aklınıza bir şey gelerse buraya yazmanızı istiyorum.

Herşey olabilir; aklınıza gelen olasılıkları saçma diye nitelendirip bir köşeye atmayın buraya yazın belki size saçma geleni başkası tamamlar ve ortaya hiç beklenmeyen sonuçlar çıkabilir...
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Manga ve Anime
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2013, 06:48:04 »
Yalın Ayak Gen diye bir manga vardı galiba onu araştırabilirsin 2.Dünya savaşı sonrasında yaşam mücadelesi veren bir çocuğu anlatıyordu.

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2013, 10:40:29 »
 Rüzgarlı Vadi'de ki çevre felaketleri bana biraz 2. dünya sonrası oluşan kaos ortamını hatırlatmıştı.
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2013, 11:25:12 »
Khazidhea ve Rhonin sizleri tebrik ediyorum. Adam kitapta Rüzgarlı Vadiyi anlatıyordu , White Light Black Rainde de Yalın Ayak Gen anlatılıyordu. Gerçekten dikkatli okuyucularmışsınız. Ben henüz bu ikisini okumadım ama okumayı düşünüyorum. Katılımınız iiçin teşekkür ederim.

Benimde aklıma bir şey geldi. İlk okuduğum mangalardan ve ilk izlediğim anime olan NARUTO'dan bir şey. İzleyenler bilir köy halkı içinde Kyuubi olduğu için ona yaklaşmazlar hatta onu sevmezler çocuklarını onunla oynatmazlar. Naruto kendi başına büyür. Bu durum 1945 yılından sonra Hiroşima ve Nagazaki den kurtulanlara karşı takınılan bir tutumdur. İnşallah kendimi iyi ifade edebilmişimdir.   

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2013, 17:35:22 »
Naruto hakkında hiç o şekilde düşünmemiştim. Bakış açımı genişlettin şu an çok teşekkür ediyorum :)

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2013, 17:46:09 »
Öyle düşünülebilir zaten bir çok şey öyle düşünebilir örneğin Tolkien eserlerindeki Gondor,Rohan a da İngiltere İskoçya benzetmesi yapıyorlar.Böyle şeyler normaldir yani.Bu bağlamda çok fazla bilgi sahibi değilim ama böyle benzetmelerin bazılarının bilerek bazılarınında istemeden(psikolojik olarak) yapıldığını biliyorum.En azından tahmin edebiliyorum.Ya ben bi kaç bişey daha biliyodumda unutmuşum yazarken aklıma gelmiyordu bir kaç örnek vericektim mangalardan.Mesela aynı mantıkdan Naruto'nun azmedip güçlenmesi Japonya'nın kendisini kısa sürede toparlamasına benzetilebilir.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2013, 17:51:30 »
Rhonin yazmayı unuttuklarını hatırlarsan rica ediyorum buraya yaz. Ben bu konuda ,varsayımda olsa, bazı şeyler söyleyebilmek yada nasıl desem anlayabilmek istiyorum.

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2013, 17:58:59 »
Bir ara Yüzüklerin Efendisin'de ki orklara türk akıncıları demişlerdi. Öyle bir muhabbet vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2013, 18:39:29 »
Khazidhea, fantastik edebiyat hakkında bir ton laf edildi. Ama ben bu konuyu anime hakkında olması için açtım. Öyle devam edersede sevinirim. Lütfen bunu bir sitem olarak algılama sadece ne bileyim yazarak duygularımı anlatmada bazı sorunlarım var.. :D

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2013, 16:12:40 »
Pardon bir ara konuyu unutuşum :D