Kayıt Ol

Psycho Pass

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Psycho Pass
« : 08 Aralık 2012, 23:41:11 »

Cyberpunk tarzda bir yeni dönem animesi olan Psycho Pass, Sbyl Sistemi adı verilen ve insanların duygusal analizini yaparak suç işleme olasılıklarını hesaplayan bir teknolojinin geliştirildiği yakın geleceği konu alır. Zihinsel analizleri yani Psycho Pass'leri “bulutlanmış” olan potansiyel suçluları yakalamak için ise Kamu Güvenliği Bürosuna bağlı Unit 1 adında bir devlet birimi kurulmuştur. Bu birimde müfettişlerin yanı sıra tehlikeli fakat bir o kadar da yetenekli eski potansiyel suçlular olan infazcılar da görev almaktadır.

Anime genel olarak insanların Psycho Pass'lerinin bulutlanmaması ve Sybil Sistemiyle karşı karşıya kalmamak için koyunlar gibi ve teknolojiye bağımlı halde yaşadıkları bir dünyada geçiyor. Şu ana kadar dokuz bölüm yayınlandı sanırsam ve animenin yirmi iki bölümden oluşması planlanıyor. Pek anime izleme alışkanlığı olmayan biri olarak her bölümünü neredeyse saat sayarak beklediğim nadir animelerden o yüzden yeri ayrı bende.

Aynı zamanda Psycho Pass yönetmenlerinden Katsuyuki Motohori (Antique Bakery ve Night Head Genesis uyarlamaları ile Space Travelers) ve Senarist Gen Urobuchi (Fate/Stay Night külliyatı, Madoka Magica) verdikleri bir demeçte “çoğu bayan seyirciye hitap etmeyecek ve kabul görmeye başlayan anime trendlerine karşı durmak isteyen” bir seriyi hayata geçirdiklerini söyleyerek takdirimi kazandılar.

Animeden Görseller :

Spoiler: Göster

Opening ve endingi de ayrı hoşuma gitti.

Çevrimdışı Arthur515

• **
  • 101
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Psycho Pass
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2012, 10:02:33 »
Bence son zamanlarda çıkan sağlam animelerden biri tavsiye ederim :)

Çevrimdışı Alpi

• *
  • 26
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2015, 21:34:00 »
Psycho-Pass sadece 22 bölümle insanın doğasını, iyiliğin ve kötülüğün net sınırları olmadığı, bunların konulara nasıl yaklaştığında ilgili olduğunu anlatan çok güzel bi distopyaydı.

Karakterlerin düşünceleri, birbirleriyle ilişkileri, yaşayış tarzları, toplumlarının yargılarının onlara - onların düşüncelerinin topluma etkisinin işleniş tarzı etkileyici.

Kahramanlar yine kahraman, fedakarlar yine fedakar, hırslılar yine hırslı tabii ama 'hiç bi şeyin göründüğü gibi olmadığı' teması da güzel işlenmiş. İzleyiciye verdiği bilgiler ve mesajlar bi çok yerde net, ihtiyacın olan bilgiyi tam zamanında ve bilmen gereken kadarını veriyor.

Çevrimdışı KimseninBiri

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Kasım 2015, 14:31:32 »
İlk sezonu çok kalitelidir. Konusu güzeldir, kurgusu güzeldir, soundtracklar ve karakter gelişimi çok iyidir. Villian'ı ayrı kalitelidir. Ancak 2.sezon tüm bu kaliteyi bir anda aşağı çekiyor. Birkaç bölümlük konuyu bir sezon işliyor. Akane'nin gelişimi dışında iyi bir yan bulamıyorum 2.sezonda.
Filme gelirsek her şey yerli yerinde. Gereksiz uzatmadan 3.sezona güzel bir prolog yapmışlar.
Puanlayacak olursam:
1.Sezon: 8.5
1.Sezon Extented Versiyonu: 8.8
2.Sezon: 6.5
Film: 7.5

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2015, 00:33:27 »
Çok yavaş tüketiyorum bu animeyi. Hemen bitsin istemiyorum çünkü. İlk sezon oldukça heyecan verici gidiyor. Şimdiden çoğu kişinin gözünde kült anime statüsüne girdi bile ve bence bu ünvanı hak ediyor.

Bu arada yanlışlıkla da olsa 2. sezondan bir bölümü yarısına kadar izleme gafletine düştüm. İlk sezon kadar iyi gözükmüyordu. Belki de akışı yakalayamadığım içindir. Zamanı gelince göreceğiz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2015, 05:04:00 »
Çok yavaş tüketiyorum bu animeyi. Hemen bitsin istemiyorum çünkü. İlk sezon oldukça heyecan verici gidiyor. Şimdiden çoğu kişinin gözünde kült anime statüsüne girdi bile ve bence bu ünvanı hak ediyor.

Bu arada yanlışlıkla da olsa 2. sezondan bir bölümü yarısına kadar izleme gafletine düştüm. İlk sezon kadar iyi gözükmüyordu. Belki de akışı yakalayamadığım içindir. Zamanı gelince göreceğiz.

İlk sezon efsane, ikinci sezon vasat maalesef. Görüntü iyi, hikaye beş para etmez.

İkinci sezonu izlemeniz hem düş kırıklığına sebep olur hem de zamanınızı boşa harcamış olursunuz kanımca.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2016, 18:21:57 »
Kurgu ve işleyiş olarak benim için, "olması gerektiği gibi" kategorisine girmiş bir anime. Başından o son bölümüne kadar her şey aynı mantıkta ve o mantığı hiçbir şekilde aksatmayacak şekilde ilerledi. Tıpkı Sibly Sistemi'nin kendisi gibi. Bu da sanki senaryonun Sibly'in kendisi tarafından yazılmış hissi veriyor ki, bu da ayrı bir güzelliği.

Anime içerisinde bilimkurgu dünyasında filozoflara dek yapılan geniş çaplı alıntılar ve bu alıntıların kullanıldığı sahneler (an ve atmosfer ve dekor) göz dolduruyor.

Sibyl Sistemi'nin arkasında yatan mantık her ne kadar tam bir mindfuck ve kolay kabullenilemeyecek türden olsa da, (ayrıca öyle bir fikir ancak Japonlar'dan çıkardı zaten) kendi içinde fena bir mantık da değil hani. Bunu düşünüyor olmak da beni tekrar tekrar dehşete düşürüyor doğrusu.

Karakterleriyle ve konusuyla göz dolduran bir bilimkurgu-polisiye. Ama aslında çok daha fazlası. Yegane eleştirim Akane'ye fazlaca kolay biçimde güvenildiği konusunda. İnsanlar ona güvenlerini sunarken henüz pek de bir şey başaramamıştı bence. Dahası, ben bir ara şöyle düşündüm:

Makisihma falan gibi Psycho Pass'i okunmayan biri olduğunu sanıyordum. Her daim toz pembe bir Psycho Pass ile gezebiliyor oluşunun ardından böyle bir şey çıkar diye beklemiş/ummuştum. Olmadı :/.

Makishima gibi bir villian'a da sahip oluşu bakımından ayrıca değerli. Makishima, savunduğu şeyler bakımından izleyiciyi sistemi ve kendini an be an sorgulatıyor. Bunu da iyi biçimde yapıyor. Ayrıca Rikako gibi bir karaktere sahip oluşu da, her ne kadar Rikako bölümleri beni ciddi anlamda sarsmış olsa da, yine animenin değinmek istediği noktalara olabilecek en sert biçimde değindiğini bir kanıtı gibi.

Finali de tam olarak beklediğim şekilde gerçekleşti, ama bundan hiç de rahatsız değilim. Özellikle olmasını beklediğim ve olduğu için mutlu olduğum şu an, benim için çok değerli (ağır spoiler):

Ginoza'nın da bir tazı olup çıkması olmazsa olmazdı bence. Bunu bekliyordum ve sonunda da olması gayet yerli yerindeydi. Animeyi izlerken hep, "bu adam tazı olsa aslında dünyası daha rahat bir hale gelecek." deyip durmuştum. Finalde görüyoruz ki, öyle de olmuş :).

İzlediğim için mutluyum. Sağda solda okuduğum yorumlardan sonra 2. sezonu izlemeyi düşünmüyorum ama. İlk sezonun bende bıraktığı tadı bozmak istemiyorum.

Çevrimdışı ataberk

• *
  • 23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Mayıs 2016, 00:17:47 »
ben 2.sezonu da sevdim felsefe içeren konuşma az ama bence kurgu gayet güzeldi ve sonuda süpriz bitti.

Çevrimdışı MeLaNCHoLy

• *
  • 20
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Psycho-Pass
« Yanıtla #8 : 17 Kasım 2016, 09:40:35 »
Psycho-Pass 1. Sezon

Özet;

Teknolojinin gelişmesiyle insanların suç işleme potansiyellerini ve suç işledikleri zaman işledikleri suçun derecesini ölçebilen "Psycho-Pass" adında bir cihaz icat edilmiştir. "Dominators" adlı silahlar ise sadece Psycho-Pass adlı cihazın üst düzey suçlu olarak gösterdiği kişiler üzerinde etkili olan bir silahtır.

Akane Tsunemori, güvenlik okulundan birincilikle mezun olmuş ve özel olarak kurulmuş olan "Unit 1" adlı güvenlik biriminin başına getirilmiştir. Bu birimin özelliği, üst düzey suçlu ve aynı zamanda yetenekli olan, dominators adlı silahlarla kontrol altında tutulan kişilerden oluşuyor olmasıdır.

İzlemek için Tıklayın

Psycho-Pass 2

Özet;

12 Ekim 2012 - 22 Mart 2013 tarihleri arasında yayımlanan Psycho Pass serisinin, bir buçuk yıl aradan sonra yayımlanan devam serisidir.

İzlemek için Tıklayın

Çevrimdışı MeLaNCHoLy

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
Ynt: Psycho-Pass
« Yanıtla #9 : 17 Kasım 2016, 09:41:11 »
Çok sağlam bir animedir. İzlediğinize pişman olmazsınız.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Kasım 2016, 09:54:54 »
Merhaba,

Konu zaten mevcuttu. Hem de ilk sayfada :). Birleştirilmiştir efendim.

Çevrimdışı MeLaNCHoLy

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Kasım 2016, 10:02:54 »
Bakmadan açmışım GOME :D