Kayıt Ol

Engelsiz Çizgiler Tartışma Platformu

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Engelsiz Çizgi Roman
« Yanıtla #30 : 30 Mayıs 2015, 13:57:29 »
En azından bu da bir adımdır, konunun daha çok kişiye ulaşması açısından gayet güzel bir adım. İnsanlar öğrenip destek verebilir. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 01 Haziran 2015, 18:54:14 »
Graphic Audio diye bir amerikan şirketi var, romanları ve çizgiromanları dramatize ediyorlar. Ben de aklıma gelmişken Marvel kısmına biraz baktım. Belki bize biraz fikir verir diye buraya koyuyorum. İsimlere tıkladığınızda ilgili sayfalara gidiyor, orada örnekler de var. Ayrıca yukarıda DC de var. En azından üzerinden gidebileceğimiz bir örnek oluşturacaktır bizler için. :)

Marvel

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 05 Haziran 2015, 22:54:59 »
Sevgili Rıhtım ahalisi. Gönüllülüğünüzden ve samimiyetinizden herhangi bir şüphem olmasa da konunun tozlu raflara doğru kaymaya başlayacağından korkuyorum. Ve kimse önümüze bir engel çıkarmadan, biz yaparız, siz bize bırakın falan deyip projeyi soğumaya bırakmadan pilot bir şeylere başlama taraftarıyım. İnsanlar önlerine örnek koyduğumuzda endişelenmeyi bırakacak ve bu örnekten cesaret alacaklardır. Biz de bu örnekteki hatalarımızı bulup daha iyilerini yapabilmek için çalışacağız. Bu konuda yapacağımız atılımların olabildiğince erken olması gerektiğini düşünüyorum. En azından yazılı tasfir işine başlamalıyız. Yazılı tasfirin denemelerini yapıp kendimizi geliştirebiliriz. Sizin için de bir mahsuru yoksa tabii, ben sadece bunca emeğimizin ve hayallerimizin forumun unutulmuş bir yerinde tekrar karşımıza çıkmaması. Yoksa kimseyi zorlamak, sıkboğaz etmek gibi bir niyetim yok. Lütfen beni yanlış anlamayın. Bu, isteyeceğim en son şey. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #33 : 08 Haziran 2015, 17:33:06 »
Yok mu arttıran? :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 09 Haziran 2015, 22:46:02 »
Arttıran?

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 09 Haziran 2015, 23:12:03 »
Merhaba, neler yapabileceğimi düşündüm ama bir şey bulamadım. Cankut sen bizi yönlendirebilirsen konuya alakalı daha iyi olur. Ses kaydı yapmamızı mı istiyorsun yada daha fazla yayınevi gibi platformlarla görüşmemizi mi? Bu konuyu anlayamadım ben, tekrar tekrar okudum ama kendi adıma neler yapabileceğimi bulamadım malesef.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 09 Haziran 2015, 23:55:31 »
Ses kaydından ziyade yazılı metinler hazırlayalım derim ben. Görme engelliler bunları ekran okuyucularla okuyabiliyor. Çizgiromanlardaki kareleri yazılı olarak anlatmak şimdilik yeterli. Bunun için denemeler yapmaya başlarsak başarırız, varsayımlarla ancak buraya kadar gelebiliriz diye düşünüyorum. Ufak tefek denemeler yaparak neyi nasıl yapabileceğimizi görme taraftarıyım. Yayınevlerinin dikkatini çekmek için bir örnek ve imza kampanyası yardımcı olacaktır.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 10 Haziran 2015, 01:03:19 »
Tamamdır şimdi daha açık bir şekilde anladım. Yalnız şöyle bir sıkıntı var burada, çizgi romanları yazıya çevirdik diyelim. Bunları internet üzerinden sizlere ulaştırdık. O zaman yayınevlerinin bu konuya el atması gerek, telif ve yayın hakları gibi konular olacak. Ayrıca eser çizgi roman haricinde öyküye dönüşeceğinden dolayı bunu kabul edecekler mi?

Ayrıca çizgi romanlarda resimleri betimlemeye çok nadiren gerek duyarız sanırım bunu yaparken. Karelerin içinde geçen konuşmaları direk olarak diyalog şeklinde de birleştirsek yaklaşık olarak aynı sonuç çıkacaktır(eserine göre değişebilir tabi ki). Bu konuda çizgi romanları severek okuyan diğer arkadaşlar ne düşünüyor acaba?

Basit bir örnekle denesek aslında güzel olur elbette. Elimde sadece ingilizce birkaç çizgi roman var şu anda. Bu sayede Seyfettin Efendiyi en yakın zamanda edinmeye çalışacağım o zaman.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 10 Haziran 2015, 02:11:14 »
Zaten benim söylemeye çalıştığım şey şu: Biz Kayıp Rıhtım olarak bir iki örnek azırlayalım. Bu örnekleri de yayınevlerine göndeririz incelemeleri için. Onlar olur derse zaten en temel şekliyle proje hayata geçmiş olacak. Bir de e kitap olayı olsa, normal baskı alıp taramamıza gerek kalmaz, yayınevi bunu koruması olmayan bir e kitap olarak engelli okurlarına sunabilir. E kitap olayı şimdilik ütopik, o yüzden benim şahsi fikrim özel baskıların olması. Engelliler için olduğu üzerinde yazan baskılar; ama elektronik ortamdan dağıtılmasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Taramada hatalar olabiliyor, özellikle kalın kitaplarda, ince kitaplar pek sorun olmuyor aslında.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 17 Haziran 2015, 19:21:15 »
Rıhtımın bazı haberlerinde ön okuma niyetine örnekler oluyor, şimdilik bu ufak ön okuma örneklerini denersek nasıl olur sizce? Orada neler olduğunu yazılı anlatımla sunmaktan söz ediyorum. Yazılı olmasının şu an daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Çünkü olur da gerçekleşirse yazılı metinlerin insanlara ulaştırılması daha kolay olacaktır. :)

Çevrimdışı eroniki

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 17 Haziran 2015, 20:00:04 »
Sizin aklınızda herhangi bir çizgi roman var mı ? Benim aklıma (sizce de uygun olursa) Batman: Öldüren Şaka geldi . :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 17 Haziran 2015, 20:36:11 »
Telifler ve telifler :).

Türkçeye hiç çevrilmemiş bir çizgi romanla başlamak çok daha garanti olur. Çünkü biliyorsunuz, suskun gezen yayınevleri böyle durumlarda birdenbire canavara dönüşüyorlar.

Ön okuma işi de olabilir efenim.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 17 Haziran 2015, 20:37:54 »
Mesela en üstteki habere ön okuma olarak iki kare konulmuş, alttaki haberlerde de var. Ufak denemeler yapalım, sonra büütürüz, önce bunlarda neler yapabileceğimize bir bakalım. :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 18 Haziran 2015, 23:33:57 »
Erişilebilir Belge Hazırlama

Bize epey yardımcı olacak bir belge. Resimlerin üzerine açıklama yazarak belgeleri nasıl düzenleyeceğimizi anlatıyor, ayrıca küçük bir betimleme örneği de sunuyor. Arkadaşlar, kimseyi baskı altında bırakmak istemiyorum, sıkboğaz edip bıktırmak hiç istemiyorum; ama ufak tefek ön okumaları artık yapmazsak bu iş gerçekleşmeyecek. Sürekli konuştuk, fikirler bulduk; ancak çıkacak diğer fikirlerin iş yürürken ortaya çıkması daha mantıklı olacaktır. :) Ne dersiniz? :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 23 Haziran 2015, 20:10:06 »
Az once İbooks Store'un amerikan mağazasına baktım. Çizgiromanlar da var, Yenilmezler'den bir tanesini indirdim. Voiceover tarafından okunuyor mu diye merak ettim ama hepsi sayfanın üzerine resim olarak yapılmış.

Bu arada şunu söylemem gerek. Çizimler konusunda bir şey bilemyorum tabii; ama tasfir yaparken özellikle karakterlerin görünüşleri, bulunulan mekan ve çizimde ne varsa artık sözel tasfiri çok önemli. Sadece kare içindeki konuşmaları metinleştirirsek tam bir verim elde edemeyebiliriz. Yine de deneyip görmek lazım elbette.