Kayıt Ol

Hellboy - Mike Mignola

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Hellboy - Mike Mignola
« : 22 Kasım 2014, 15:07:14 »

JBC'den Hellboy Sürprizi

Guillermo del Toro’nun filmlerinden sonra Hellboy’u bilmeyen kalmamıştır herhalde. Üçüncü filmin duyurulduğu şu günlerde JBC hoş bir sürpriz yaparak Hellboy: Geceyarısı Sirki’ni bastı.

Hellboy’u okumuş olanların bildiği üzere, Mike Mignola pek sıkıntıya gelemeyen biri. Bu sebepten Hellboy her ay düzenli olarak çıkmaz; Mike Mignola ne zaman güzel bir hikaye yazmaya karar verirse bizler de o zaman yeni Hellboy fasiküllerine veya ciltlerine kavuşuruz.

Hellboy: Geceyarısı Sirki için söylenebilecek en güzel şey ise kahramanımızın daha önceki maceralarını okumamış olmanızın pek de sorun yaratmaması. Çünkü Hellboy’un çocukluğunu anlatan, tamamen
bağımsız bir hikaye var karşımızda.

Hellboy‘un manevi babası tarafından bulunmasının üzerinden pek de uzun bir süre geçmemiştir. Sorun şudur ki çocuk bir iblisle ilgilenmeyi bilen veya isteyen birilerini bulmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Özellikle de bu küçük çocuğu askeri bir üste tutmak zorundaysanız! Sonuç olarak küçük Hellboy üsten kaçar ve bir sirke rastlar. Ancak bu sirkin sakinleri pek de normal değildir.

Umarız JBC, bu ciltten sonra hikayeyi İthaki’nin kaldığı yerden devam ettirir ve The Troll Witch and Others’ı da basar. Ya da daha iyisini yapıp ilk ciltten başlar. Özellikle İthaki’nin seneler evvel bastığı ciltlere sahip değilseniz bu hikayeyi kaçırmayın diyoruz.

Çizgi romanın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Hellboy - Yıkım Dölü
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2016, 19:41:30 »
Hellboy - Yıkım Dölü

Hellboy'la ilk karşılaşmam yıllar önce, 2000'li yılların başında olmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Bir kitapçıda görmüştüm kendisini, çok ilgimi çekmişti. Ama o zamanlar bir harçlıkus olduğumdan satın alamamış, cehennem tohumlarını kalbimin en derinlerine gömmüştüm.

Yıllar sonra ilk filmi sayesinde oldu kendisiyle tanışmam. Hani Ron Perlman'ın oynadığı şu ünlü film. o zamandan beri de çizgi romanlarına başlamak için fırsat kolluyordum. Kısmet bugüneymiş.

İthaki Yayınları'ndan çıkan Yıkım Dölü adlı bu cilt aslında Hellboy filminde izlediğimiz hikâyenin asıl versiyonunu oluşturuyor. Rasputin, Nazi Almanyası zamanında gerçekleştirdiği bir büyüyle kahramanımızı bizim dünyamıza getiriyor. Ama onu bulan Profesör Trevor ve Amerikan askerleri oluyor. Böylece Hellboy adını alıp Paranormal Araştırma Bürosu'nun bir parçası oluyor. Balık adam Abe ile payromanyak kızımız Liz de onunla birlikte. Neyse ki benzerlikler burada kısmen sona eriyor, bu sayede filmi izlemiş olmanız hiçbir şey fark ettirmiyor.

Mike Mignola'nın hikâye anlatımını ve oluşturduğu Lovecraft-vari etmenleri cidden çok beğendim. Zaten Cthulhu'ya her zaman bir zaafım olmuştur. Hellboy'un da daha ilk sayıdan itibaren o bildiğimiz, tanıdığımız karakter olması işin bir diğer artısı. Diğer sayıları okumak için sabırsızlanıyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hellboy - Mike Mignola
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2016, 22:02:20 »
Abi fuarda Hellboy hakkında çok kötü şeyler söylediler, çok üzüldüm ! İyi bi çr nin Türkiye'de iş yapabilmesi için illa bi filminin çıkması ya da popüler bloglarda falan bu çr çooook iyi diye birilerinin bi taraflarını mı yırtması gerekiyor ?

Hımmm burası da popüler bi forum olduğundan bi sorayım bakayım, sizce Hellboy'un ortalama bi ana akım comics serisinden neyi eksik ? Ki bence Amerika'dan bakınca Hellboy gayet ana akım gibi duruyor, filmi bile var yahu... Ki birini de Guelmo Del Toro çekmişti, ilginç ! Demek Dark Horse'un gücü anca buna yetiyor...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Hellboy - Mike Mignola
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2017, 23:00:45 »
Abi fuarda Hellboy hakkında çok kötü şeyler söylediler, çok üzüldüm ! İyi bi çr nin Türkiye'de iş yapabilmesi için illa bi filminin çıkması ya da popüler bloglarda falan bu çr çooook iyi diye birilerinin bi taraflarını mı yırtması gerekiyor ?

Hımmm burası da popüler bi forum olduğundan bi sorayım bakayım, sizce Hellboy'un ortalama bi ana akım comics serisinden neyi eksik ? Ki bence Amerika'dan bakınca Hellboy gayet ana akım gibi duruyor, filmi bile var yahu... Ki birini de Guelmo Del Toro çekmişti, ilginç ! Demek Dark Horse'un gücü anca buna yetiyor...

Üzüldüm... Türkiye'de yeterinc epopülariteye hiçbir zaman ulaşamayan başarılı serilerden biri olarak kalacak galiba bu gidişle. Masallar, Ms. Marvel ve Harbinger gibi...

Hellboy: Maskeler ve Canavarlar (JBC Yayıncılık)

İlginçti, ama aldığım onca iyi yorumun ardından beklentilerimin birkaç tık altında kaldı. Maskeler ve Canavarlar, toplamda iki ana maceradan oluşuyor. Kırmızı tenli, devasa kahramanımızı önce Batman ve Starman ile, daha sonrasındaysa Ghost ile birlikte serüvene atılmışken okuma fırsatı yakalıyoruz.

Açıkçası Batman'le yaşayacağı macerayı daha çok merak ediyordum ama ortalamayı geçmeyen, çok sıradan bir konu buldum ne yazık ki karşımda. Ne Batman ne de Gotham aslına sadık bir biçimde yansıtılabilmiş. Mignola'nın Batman'i yorgun, hüzünlü ve yaptığı işten bıkmış biri. Batman'e yakışmayacak laflar ediyor. Sonra da tam da işlerin kızışmaya başlayacağı yerlerde bir anda sahneyi terk edip yerini Starman'e bırakıyor. Hikâye de klasik bir Hellboy macerasından öteye gidemiyor: Lovecraft'ın canavarlarından birini uyandırıp Hitler'in planlarını yürürlüğe koymaya çalışan Naziler...

Öte yandan Ghost'la birlikte yaşadığı serüveni sevdim. 1930'larda yaşanan kanlı bir mafya cinayetiyle başlayan öykü, günümüze ve alternatif boyutlara bağlanarak ortaya okuması gayet keyifli bir hikâye sunuyor. Bilmiyorum... Belki Ghost karakterine Batman kadar aşina olsam bunu da beğenmeyecektim. Ama tam aksine beni aldı, götürdü ve bir güzel eğlendirdi.

Hellboy'la tanışmak için ideal bir cilt olabilir. Ama kızıl kahramanımızın maceralarının gediklilerindenseniz okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.