Kayıt Ol

Manga: Japon Çizgi Romanının Tarihi

Çevrimdışı Akuma_Blade

• **
  • 97
  • Rom: 5
  • "All Worms are my prey!"
    • Profili Görüntüle
Manga: Japon Çizgi Romanının Tarihi
« : 12 Ekim 2010, 23:18:34 »

Yayıncı : Plan B Yayınları

Yazar : Paul Gravett

Sayfa Sayısı : 176

Bu kitabı önceden görmüştüm ama açıkçası önyargıyla yaklaşmıştım: "Manga tarihi ve altkültürü üzerine bir batılı ne derece birikimli olabilir ki?" diye düşünmüştüm kendi kendime. Bir tek "damsız girilmez" tabelası eksik olan Shonen Jump sergisinde ne yapsam ne etsem diye dolanırken dikkatimi önce Sasuke'nin metrelik kartonetinin arkasındaki kitap rafları, ardından bu kitap çekti. Tümünü okuyamadım gerçi ama bu haliyle bile günün nenim için anlamlı tek şeyi oldu bu kitap.

Yazar sıradan bir çizgiroman okuyucusu (ve potansiyel manga öğretisi ihtiyacı çeken okuyucu) için harika bir derleme hazırlamış. Manga tarihinin neredeyse tüm ustaları ve klasik örneklerinin yanısıra bol bol trivia, bol bol resim (konuşma balonları Türkçe) ve akademik araştırma ürünü yüzlerce referans kaynağının zenginleştirdiği harika bir bilgi hazinesi ile karşılaşacaksınız.

Manga tarihi, alttürler, bilinmeyenler, gerçek efsaneler ve yeni başlayanlar için gerekli tüm birikimleri içeren, sayfa yetersizliğinden ötürü -değinilen çoğu örneklere 4-5 cümleden ziyade ayrılamaması- karşın resim bolluğu ve müthiş doyurucu tirivia'ları ile bu eksiği fazlasıyla kapatan, -belki de en önemlisi- Manga'yı sadece Anime izleyen herkesin bildiği birkaç isme indirgeme hatasına düşmeyen potansiyel bir başucu kitabı. Japonca metinlerde ayrı bir çevirmenle çalışılması ve tüm kitap boyunca neredeyse göze batan hiç hata olmaması, kitabın kalitesine iyi tercüme lezzeti de eklenmesini sağlamakta.

Hemen bir yerlerden edinin ve okuyun! Sadece bunu diyorum.

Kişisel not: 18 Eylül'deki söyleşide Yoshiyuki Tomino üstad -ki kişisel olarak en sevdiğim yönetmendir-, nasıl ve ne koşullarda Anime sektörüne girdiği, günümüzün bundan ne derece farklılaştığı üzerine yaptığı açıklamanın başında Osamu Tezuka ve onun "story manga" haline getirdiği Suç ve Ceza adaptasyonunu kendi ilk gençliğinde okumasıyla geçirdiği uyanışı -belki de için için gözleri dolsa da- betimlemeye çalışmıştı. Bu kitapta Suç ve Ceza'ya kısımlara da rastlamak benim için hoş bir detay oldu.

Kitap hakkında yayıncının sitesinden:

http://planb.com.tr/seksek/archives/304

http://www.planb.com.tr/manga/index.html

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Manga: Japon Çizgi Romanının Tarihi
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2010, 08:47:00 »
Vermiş olduğun adreslerden örnek sayfalara da ulaşılabiliyor, ve gördüğüm kadarıyla oldukça ayrıntılı ve bir o kadar da özenilmiş kitap çıkartmışlar orataya. Kapak resmini şu an nerede gördüğümü anımsayamadım lakin geçmişte gözüme ilişmişti.

Manga okumaya başladığım şu günlerde güzel bir ayrıntı oldu bu. Ellerine sağlık Akuma, fiyatı da el yakacak gibi ama! [*]ilknokta'da 40 TL'ye bulunabiliyormuş.[/*]
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
Ynt: Manga: Japon Çizgi Romanının Tarihi
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2011, 15:30:14 »
Gerçekten çok pahalı. Niye böyle acaba ?