Kayıt Ol

The Sandman

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Muhteşem Bir Sandman Kısa Filmi!
« Yanıtla #30 : 03 Ağustos 2017, 16:22:34 »

Sandman'in "24 Saat" adlı öyküsünden uyarlanan hayran yapımı kısa film hem görselleri hem de hikâyeye olan sadakatiyle izleyenleri mest ediyor.

Gerçi aslına o kadar sadık, o kadar başarılı ki hayran yapımı demeye insanın gönlü elvermiyor doğrusu. Sandman’in ilk cildinde yer alan, 1989 tarihli 24 Saat‘ten uyarlanan kısa film, Rüya Taşı’nı çalan Doktor Dee’nin bir restoranı kendine mesken edinip oradaki bir avuç müşteriye türlü türlü işkenceler yapmasını konu alıyor. Evet evet, tıpkı bir Stephen King romanından fırlamış gibi olan o hasta ruhlu öyküden bahsediyoruz.

Evan Henderson ve Nicholas Brown ikilisinin hazırladığı Sandman: 24 Hour Diner adlı kısa film aslına İ-NA-NIL-MAZ derecede sadık. Karakterlerin görünüşü, giysileri, diyalogları, televizyonda çıkan haber ve reklamlar, çalan şarkılar… Her şey ama neredeyse her şey birebir aktarılmış. Öyle ki bir noktada sadece izlemeyi bırakıp koşarak kitaplığımdan Sandman: Prelüdler ve Noktürnler‘i aldım ve bir yandan izlerken diğer yandan da sayfaları kontrol etmeye başladım. Aradaki müthiş uyum, detaylardaki muhteşem özen beni benden aldı doğrusu. İmkânınız varsa size de aynını yapmanızı tavsiye ederim.

Tabii 24 Saat aslında iki bölümden oluştuğundan bir noktadan sonra, en en en sonlara doğru ufak değişiklikler görüyoruz öyküde ama o kısımlar da o kadar güzel hazırlanmış, içine öyle tatlı bir sürpriz eklenmiş ki buna hiç de bozulmuyorsunuz doğrusu. Hatta Neil Gaiman da sonuçtan çok memnun olacak ki filmi sosyal medya hesaplarından duyurmaktan geri kalmadı.

Yalnız uyarmadı demeyin, Sandman’in en sert öykülerinden biridir bu ve bol miktarda şiddet ve cinsellik içerir. O nedenle küçük okurlarımıza izlemelerini tavsiye etmiyoruz.

Sandman: 24 Hour Diner‘ı hemen BURADAN İngilizce altyazı seçeneğiyle izleyebilirsiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Sandman Kısa Filmi Artık Türkçe
« Yanıtla #31 : 04 Ağustos 2017, 20:48:56 »
Dün paylaştığımız Sandman: 24 Hour Diner adlı kısa film, yapımcı ekibin bizimle irtibata geçmesiyle artık Türkçe altyazı seçeneğine sahip dostlar :) Bendeniz M. İhsan Tatari çevirisiyle... Hemen ilk saniyelerde beliren adımın altına Kayıp Rıhtım'ın adını ve adresini yazmayı da ihmal etmedim tabii ki, hehehe :D

Tek yapmanız gereken videodaki CC işaretine tıklamak ve Türkçe seçeneğini seçmek. Elif Ersavcı'nın şairane çevirisinden sonra benimki biraz kuru kaldı ama kısıtlı sürede elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler dilerim...
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Sandman
« Yanıtla #32 : 04 Ağustos 2017, 23:35:55 »
Dün paylaştığımız Sandman: 24 Hour Diner adlı kısa film, yapımcı ekibin bizimle irtibata geçmesiyle artık Türkçe altyazı seçeneğine sahip dostlar :) Bendeniz M. İhsan Tatari çevirisiyle... Hemen ilk saniyelerde beliren adımın altına Kayıp Rıhtım'ın adını ve adresini yazmayı da ihmal etmedim tabii ki, hehehe :D

Harika! Dün vakit ayırıp izleyememiş, bu akşama bırakmıştım. Ne şanslıyım ki bir gün içinde çeviri hazırlanmış hali karşıma çıktı. :uhe Eline sağlık mit, çeviri gerçekten iyiydi. Rıhtım adını görmek de çok tatlı oldu. :)

Filme de yorum yapayım. Arkadaşlar İZLEMEYİN! Göreceklerimi önceden bilmeme rağmen yirminci dakikaya varamadan tükendim. Hepsini izleyene kadar perişan oldum, pek çok sahnede ekrana bakamadım. Şu an bunları yazarken bile midem bulanıyor. ;D

Kısa film çekmek üzere bir Sandman öyküsü seçecek olsam son tercihim bu olurdu. Haberi ilk gördüğümde de çok şaşırdım zaten ve ekrana nasıl aktardıklarını çok merak ettim. Gerçekten yapabilmişler, hikayeyi bozmadan açık açık tüm vahşeti kendi zeki yöntemleriyle işleyebilmişler. Bu işi ortaya çıkaranları çok takdir ediyorum şu anda. :)

Spoiler: Göster
Bu arada bir kabus bitmeden öbürüne geçmek nedir yahu? :-\ Ben biraz daha rahatlamak, biraz daha Sandman'e bakmak ve artık onun sesini duymak istiyordum. Ama onlar ne yaptı, tutup serideki en tiksindiğim ikinci karakteri ortaya çıkardılar. Mehh.

En dayanamadığım öyküsü bile olsa başarılı bir Sandman kısa filmi izlediğim için gerçekten çok mutluyum. Sevinç ve dehşet dolu bir akşam yaşadım. Gene de tekrar edeyim, bence İZLEMEYİN! :D (Şaka şaka izleyin. Elinizle yüzünüzü kapatın, parmaklarınızın arasından bakın filan ama bir şekilde izleyin.)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 05 Ağustos 2017, 02:09:56 »
Hahaha :D Vallahi sana hak vermeden edemiyorum Sayhh. Beni de ilk ciltte en çok rahatsız eden, aklıma en çok kazınan öykü bu olmuştu. Haberi yazarken bile "Acaba?" deyip durdum :) Sosyal medyada kendi hesabımdan paylaşırken hele, offf! Annem babam, akrabalar falan kazara izleseler yandım! "Sen ne biçim şeyler okuyorsun öyle?" diyerekten kitaplığımı gaz döküp yakarlar herhalde...

Çeviriyi beğenmene sevindim :) Ben teşekkür ederim.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 04 Ocak 2018, 00:25:56 »
Sisler Mevsimi'ni yarıladım.

Önceki ciltlere kıyasla daha sakin ve daha fazla ana hikayeye odaklı geldi. Öncekilerde de ana hikaye vardı. Ama buradaki gibi yan öykülere fazla girilmeksizin ana hikayeye değinilmiyordu. Şu an yan öyküde kalmış olsam da, ana hikayeden kaynaklı durum yüzünden önemli bir konuyu işliyor. Önceki ciltleri okuyunca, sonraki ciltlere hazırlık yapıldığını düşünmüştüm. Geçmiş ciltlerdeki karakterler ve meseleler karşıma çıkınca, beklentimin boşuna olmadığını anladım. İlk üç cilt enfesti. Aksini iddia edemem. Ama anlaşılan, Rüya Lord'un asıl yolculuğu dördüncü ciltten itibaren başlıyor ;D

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 05 Ocak 2018, 16:28:14 »
Sisler Mevsimi'ni bitirdim.

Ve çoktan vermiş olmam gereken kararımı, şimdi veriyorum: Sandman, tam anlamıyla mitolojik bir hikaye. Hayır, mitolojik varlıkları konuk etmesinden ya da kendi mitolojisini oluşturduğundan değil. Ahlaki yargıdan muaf varlıkların akla hayale sığmaz işlerini okuduğum için. O yüzden, daralıp genişleyen kurallar eşliğinde yaşanan olaylara mantıksız demeye dilim varmıyor. Çünkü aşina olduğum kahramanların hikayelerini okumuyorum. Kahramanların maceralarında kurtarıcısı ya da belalısı rolünü üstlenirken, maceradaki rolünün getirdiği iyilik-kötülük payesinden soyutlanmış kadim güçlerin hikayesini okuyorum. Sandman, herhangi bir mitolojiden farkı olmayan hikayelere sahip. Arada bir fanilerin kendilerini göstermeleri mitolojikliğini değiştirmiyor.