Kayıt Ol

Elantris - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elantris - Brandon Sanderson
« Yanıtla #75 : 06 Kasım 2015, 00:20:29 »
Kitabı okuyalı bayağı zaman oldu. O sıralar aklıma bir şey takılmıştı ama sorma fırsatı bulamamıştım. Şimdi soracağım kitapla ilgili detaylar aklımda olmadığı için saçma bir soru olabilir.
Spoiler: Göster
Şimdi Sarane dulluk çilesi için Elantris'e giriyor. Bundan önce de gidip kraldan izin alıyor. Kral izin veriyor ama Raoden'i içeriye atan kral değil mi? Neden izin verip risk alsın ki? Sarane içeri girdiği zaman Raoden kimliğini açıklayıp sorun yaratabilir. Acaba ben bir şeyler mi kaçırdım?

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 06 Kasım 2015, 00:29:50 »
Kitabı okuyalı bayağı zaman oldu. O sıralar aklıma bir şey takılmıştı ama sorma fırsatı bulamamıştım. Şimdi soracağım kitapla ilgili detaylar aklımda olmadığı için saçma bir soru olabilir.
Şimdi Sarane dulluk çilesi için Elantris'e giriyor. Bundan önce de gidip kraldan izin alıyor. Kral izin veriyor ama Raoden'i içeriye atan kral değil mi? Neden izin verip risk alsın ki? Sarane içeri girdiği zaman Raoden kimliğini açıklayıp sorun yaratabilir. Acaba ben bir şeyler mi kaçırdım?

Kral ve halkının , hatta Elantris duvarlarında görevli muhafızların bile Elantrian'lar hakkında bilgileri yok. Onların gözlemlediği kadarıyla gelen dönüşümden sonra Elantris'e gönderilen hastalar kısa bir süre sonra vahşileşiyor , korkuyor ve saklanıyor. Raoden de ilk Elantris'e girdiği zaman direk saldırıya uğruyor zaten. İnsanların çektikleri kalıcı acılar yüzünden aklı dengelerini yitiriyorlar.

Kral büyük ihtimal Raoden'in ya öldüğünü ya da vahşileştiğini (benliğini unuttuğunu) düşünüyordur ki eğer Galladon ile tanışmasaydı bu yüksek bir ihtimaldi. Galladon'un rehberliğinde ve tecrübeleriyle birlikte hayatta kaldılar.

Diğer bir nokta ise şu ; Sarene Raoden'i hiç görmedi. Tanımıyor. Raoden ve Galladon Elantris içerisinde yeni bir medeniyet inşa ettikleri için bunun açığa çıkmasını istemiyorlar ve özellikle saklıyorlar. Bu yüzden sürekli muhafızlardan ve muhafızların görebilecekleri noktalardan uzak duruyorlar.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 06 Kasım 2015, 00:40:12 »

Kral ve halkının , hatta Elantris duvarlarında görevli muhafızların bile Elantrian'lar hakkında bilgileri yok. Onların gözlemlediği kadarıyla gelen dönüşümden sonra Elantris'e gönderilen hastalar kısa bir süre sonra vahşileşiyor , korkuyor ve saklanıyor. Raoden de ilk Elantris'e girdiği zaman direk saldırıya uğruyor zaten. İnsanların çektikleri kalıcı acılar yüzünden aklı dengelerini yitiriyorlar.

Kral büyük ihtimal Raoden'in ya öldüğünü ya da vahşileştiğini (benliğini unuttuğunu) düşünüyordur ki eğer Galladon ile tanışmasaydı bu yüksek bir ihtimaldi. Galladon'un rehberliğinde ve tecrübeleriyle birlikte hayatta kaldılar.

Diğer bir nokta ise şu ; Sarene Raoden'i hiç görmedi. Tanımıyor. Raoden ve Galladon Elantris içerisinde yeni bir medeniyet inşa ettikleri için bunun açığa çıkmasını istemiyorlar ve özellikle saklıyorlar. Bu yüzden sürekli muhafızlardan ve muhafızların görebilecekleri noktalardan uzak duruyorlar.

Öyle ama kesin bir bilgi yok. Kimse öldüğünü görmüyor Raoden'in. Birde Sarane krala o teklifi götürdüğünde kralın bu dediğimi hiç düşünmediğini hissettim. Yani kral ''Raoden ölmüştür sorun olmaz'' şeklinde değil de ''Şu kızı başımdan savayım'' şeklinde düşünüyormuş gibi geldi.
Sarene'nin Raoden'i görmesine gerek yok ki. Sarane içeri girdiğinde açıklamasıyla kim olduğunu belli edecek zaten. Raoden kurduğu düzeni sağlamlaştırmak için Sarane'yi kullanabilirdi de. Yani yine Raoden'in içeri atıldığı ortaya çıkardı. 

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 06 Kasım 2015, 00:57:19 »

Öyle ama kesin bir bilgi yok. Kimse öldüğünü görmüyor Raoden'in. Birde Sarane krala o teklifi götürdüğünde kralın bu dediğimi hiç düşünmediğini hissettim. Yani kral ''Raoden ölmüştür sorun olmaz'' şeklinde değil de ''Şu kızı başımdan savayım'' şeklinde düşünüyormuş gibi geldi.
Sarene'nin Raoden'i görmesine gerek yok ki. Sarane içeri girdiğinde açıklamasıyla kim olduğunu belli edecek zaten. Raoden kurduğu düzeni sağlamlaştırmak için Sarane'yi kullanabilirdi de. Yani yine Raoden'in içeri atıldığı ortaya çıkardı. 

Raoden Sarane'yi tanıyor zaten. Hatta uzun bir süre kimliğinden bahsetmiyor. Raoden dışarı çıkmak istemiyor , isteyemez. Kendisi düzeni bir prens olarak biliyor. Bundan sonraki hayatının Elantris'e ait olduğunuda. Onun için önemli olan nokta Elantrian'lara olabildiğince yaşanacak , mümkün bir hayat sağlamak. Kendisinin oraya atıldığının ortaya çıkmasının bir faydası olmayacaktı ki büyük ihtimal Elantris'e giderken de bu yalanın bilincindeydi.

He sorunuza tekrar dönelim. Kral'ın düşüncesi hakkında açıklayıcı bir paragraf olmadığı için malesef niyetini tam olarak bilmiyoruz. Belki Raoden'in konuşamayacak durumda olduğunu düşünmüştür , belki sadece Sarane'yi başından savmak için yapmıştır. Belki ikisini birden. Çünkü Elantris'e giren kişilere direk ölü gözüyle bakılıyor zaten.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #80 : 13 Aralık 2015, 12:26:16 »
Hey maşallah! Ne var acaba bu kadar bunun içinde?

O değil de bizde basılır mı bu ya da gerek var mıdır bilemedim...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 13 Aralık 2015, 12:44:17 »
Anladığım kadarıyla harita yenilenmiş, içinde yazarın sevdiği kapak resimleri var, bazı kısımlarda mavi mürekkep falan kullanılmış ve tabii ki ciltli. Ama bu fiyat yine anlamsız :D

Türkiye'de bu versiyonu basmak cesaret ister bence zira hem kitap çok ünlü değil hem de 150-200 liradan aşağı bir fiyatı olmaz. Ve daha Emperor's Soul basılmadı ki küçücük bir kitap olduğu halde onu bile basmayabilirler :(

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #82 : 13 Aralık 2015, 14:01:50 »
Valla bir ara beş liraya satılıyordu Elantris, korsan filan da değil ha. Hikaye aynı hikaye, resimler de olmayıversin şimdilik. 100 dolara ev geçindirilir be.
May the force, be with you.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 14 Aralık 2015, 00:30:10 »
Emperor's Soll'un filmi gelecekti, bassalar keşke.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 14 Aralık 2015, 20:02:54 »
Elantris yakin zamanda yeni editle yayinlandi(10. yil kutlamasi icin). Bir kac kucuk ama onemli ekleme var.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 17 Aralık 2015, 22:18:04 »
Evet ama kendisi bayağı pahalı. Yani, Amerika'da bile oldukça pahalıyken, sanırım bizde basılsa servet değeri olur. Anladığım kadarıyla kapak resimleri falan var. İçinde değişen sahneler olup olmadığını bayağı merak etsem de türkçeye bu şekilde geleceğini sanmıyorum, zaten gelse bile dediğim gibi oldukça pahalı olacaktır.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 17 Ocak 2016, 01:12:11 »
Elantrisi 2 gün içinde yarıladım.Zaten Brandon Sanderson'u en iyi fantastik yazar olarak görüyordum bu kitapla fikrim gittikçe pekişiyor.Çok söze gerek yok kitabı almayı düşünüyorsanız incelemeleri filan okumayın hiç düşünmeden alın ve başlayın.Yazarın diger kitaplarını okuduysanız aynı hazzı aldıgınızı göreceksiniz

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 17 Ocak 2016, 02:26:18 »
Aslında şu var, Elantris'ten başlayarak yazarın tüm kitaplarını sırayla okuduğumuzda yazarın nasıl geliştiğini görüyoruz. Maalesef o şansı türk okuru olarak tam olarak bulamasak da bunun bir diğer önemi de Kozmer'le ilgili ip uçları. Bence de günümüz fantastik edebiyatının en iyi yazarlarından biri o ve her geçen gün kendisini geliştiriyor. Açıkçası Parlayan Sözleri merakla beklemekle beraber Elantris'in yeni ktaplarını da sabırsızlıkla bekliyorum, ki çıkacakmış, gerçi dört beş sene sonra falan. :D

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 18 Ocak 2016, 00:28:37 »
Yahu keşke şu yeni başlayan gençlere hitab eden kitapları boşversede fırtınaışıgı hızlı ilerlese.Birde elantriste kozmere fazla yer vermemiş olması kötü oldu.Her ne kadar tüm kozmeri wikiden okumuş olsam da :)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 18 Ocak 2016, 00:35:03 »
Yahu keşke şu yeni başlayan gençlere hitab eden kitapları boşversede fırtınaışıgı hızlı ilerlese.Birde elantriste kozmere fazla yer vermemiş olması kötü oldu.Her ne kadar tüm kozmeri wikiden okumuş olsam da :)

Aslında Elantris Kozmer ile ilgili çok çok önemli bir bilgiyi barındırıyor. Dikkatli okumak lazım :)