Kayıt Ol

Elantris - Brandon Sanderson

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Elantris - Brandon Sanderson
« Yanıtla #60 : 25 Aralık 2014, 20:32:56 »
Yalnız orada 2006'da çıkmış bir The Hope of Elantris isimli kısa bir öyküden de bahsediliyor.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 05 Temmuz 2015, 18:35:35 »
Yeni nesil fantastik okur olarak uzun zamandır Brandon Sanderson'u araştırıyordum. Üstüne bir de bütün kitaplarının aynı evrende geçtiğini öğrendiğimde kaçınılmaz oldu. Giriş için Elantris'i okudum. Çok beğendim , bir an bile elimden düşürmedim kitabı.

Kitap gayet akıcı , heyecan ve merak hiç dinmiyor. Bazı yerlerde küçük bir kız çocuğu gibi çığlık attığımı bile hatırlıyorum. Kendi içerisinde ki mantıkta pek ala yerindeydi " ulan şunu niye şöyle yapmadılar " dediğim bir an bile olmadı.

Sanderson fantastik sınırlar çizerek bizlere politika , aristokrasi , monarşi , din gibi kavramları güzelce anlatmış. Hele Hrathen trafından söylenilen şu söz " bizler din adamlarıyız arteht ve bizim düşmanlarımız da dinsel olmalı " oldukça anlam taşıyor.

Spoiler: Göster
Bunun dışında beni en çok üzen Elantrianlar'ın durumu oldu. O küçük çocukları düşünüp , onların en ufak acıyı dahi hatırlayacak olmalı.

ayrıca bir kaç sorum olacak tam olarak anlayamadığım. Raedon havuzdan çıkıp dağdan aşağı koştururken elinde ki çubukla tamamladığı aon rao şu muydu ?

do nedir ? nereden geliyor ? seonları kim , nasıl üretti ? seonlar neden sahiplerinin karakteristik özelliklerini taşıyor ? fjorden'de do'ya açılan bir kapı bulmuştu , yeni bir savaş çıkacak mı ?

eğer ki bu soruların cevapları farklı kitaplarda belirtilmişse söylemeyin lütfen ^^

ayrıca kayıp rıhtım ekibine de özel olarak teşekkür ediyorum Elantris’in Umudu 'nu çevirdikleri için.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 05 Temmuz 2015, 18:53:04 »
Ooo bir Elantris sever daha ^^.

Elantris'in tam devamı denemez ama, onunla aynı dünyada geçen bir kısa roman var: Emperor's Soul. Hugo Ödülü'nde En İyi Kısa Roman dalında ödülün sahibi olmuştur. Maalesef dilimize çevrilmedi. Hala hem de.

Bu kısa roman bizim kahramanları da içermiyor. Yepyeni karakterler ve zaman diliminde geçiyor.

Şimdi sorduğunuz soruların cevabı bu kısa romanda mı? Bilmiyorum :). Ama aramızda okuyan arkadaşlarımız vardı, onlar mutlaka cevap verecektir. Onun dışında, Brandon Sanderson'ın resmi sitesini sömürmenizi tavsiye ederim ^^.

Emperor's Soul'u ilk ben söylemezsem çatlardım :P. Şimdi sözü kitabı okumuşlara bırakıyorum.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 06 Temmuz 2015, 10:19:01 »
blir belki birgun elantris 2 de yazilir (tarihi belirsiz ama planda var)

Emperor's Soul ozellikle guzel ve Kozmere acilan ilginc kapilar sunuyor. Ama tum kozmer kitaplarini okumamis arkadaslar Sanderson yazilarini didiklerken cok dikkat etsinler. Krallarin yolunda bile elantris ve sissoyluya dair minik spoiler var o kadar soylim.
Elantrisin olusturdugu Aonu revize diyor. O haritaya benzer birsekilde yarik ekleniyor. Bu arada havuza dikkat. Kozmerle ilgili seyler var orda.
Ikinci soru dogrudan Kozmer ile ilgili. Bahsi gecen sey o gezegendeki buyunun tabiatina verilen isim, ek bilgiler diger kitaplardan ipucu seklinde ogreniliyor Bknz. Krallarin Yolu-Mektup. Gezegendeki medeniyetler de bu buyu tipine ulasmak icin degisik yontemler gelistirmisler.
Seonlara ek olarak sonlarda bir yerde"skaze"den bahseder. O da onemli. Kotucul Seon olarak bilinir. Seonlarin neden sahiplerinin ozelliklerini tasidiginin cevabi cok yeni bir bilgi, aciklanmasi Kozmer spoileridir.

Bu tip sorularin cevaplari cogu zaman kitaplarda da bulunmaz, azara sorulan sorularda ortaya cikar.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 06 Temmuz 2015, 18:08:11 »
blir belki birgun elantris 2 de yazilir (tarihi belirsiz ama planda var)

Emperor's Soul ozellikle guzel ve Kozmere acilan ilginc kapilar sunuyor. Ama tum kozmer kitaplarini okumamis arkadaslar Sanderson yazilarini didiklerken cok dikkat etsinler. Krallarin yolunda bile elantris ve sissoyluya dair minik spoiler var o kadar soylim.
Elantrisin olusturdugu Aonu revize diyor. O haritaya benzer birsekilde yarik ekleniyor. Bu arada havuza dikkat. Kozmerle ilgili seyler var orda.
Ikinci soru dogrudan Kozmer ile ilgili. Bahsi gecen sey o gezegendeki buyunun tabiatina verilen isim, ek bilgiler diger kitaplardan ipucu seklinde ogreniliyor Bknz. Krallarin Yolu-Mektup. Gezegendeki medeniyetler de bu buyu tipine ulasmak icin degisik yontemler gelistirmisler.
Seonlara ek olarak sonlarda bir yerde"skaze"den bahseder. O da onemli. Kotucul Seon olarak bilinir. Seonlarin neden sahiplerinin ozelliklerini tasidiginin cevabi cok yeni bir bilgi, aciklanmasi Kozmer spoileridir.

Bu tip sorularin cevaplari cogu zaman kitaplarda da bulunmaz, azara sorulan sorularda ortaya cikar.

Yorumunuzdan sonra oldukça heyecanlandım ben. Kralların Yolu hazırda sırasını bekliyor , Ejderhaların Dansı biter bitmez başlayacağım. Bunun dışında Emperor's Soul'u da okumaya çok isterdim fakat ingilizcemin yeterli olacağını düşünmüyorum. Sanderson'ın yarattığı evren çok büyük merak uyandırıyor bende. Olabildiğince içine girmeye çalışıyorum , bakalım artık.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 07 Temmuz 2015, 09:58:47 »
Ingilizce biliyorsaniz o kadar cekingen davranmayin. Secdiginiz tur kitaplari okurken akip gidiyor hikaye. Emperor's Soul oldukca hos bir hikaye. Hikayesi cok guzel. Yuksek potansiyeli var am su anda kosmerin temel taslaindan biri sayilamiyor. Ama bir Warbreaker olmazsa olmaz bir kitap.

Çevrimdışı Ridianod

• *
  • 18
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 24 Ağustos 2015, 16:06:52 »
Merhaba arkadaşlar. Bu kitabı Arkadaş Yayınlarından mı yoksa Akılçelen yayınlarından mı almalıyım ? Arkadaş yayınları 120 sayfa daha fazla görünüyor fakat font'u hakkında hiç bir bilgim yok. Teşekkürler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 24 Ağustos 2015, 16:44:59 »
Akılçelen Yayınları'nınki epey büyük boy. O nedenle arada 120 sayfa kadar bir fark oluyor.

İkisi de aynı yayınevi. Çeviride bir şey değiştiğini de sanmıyorum. Ben Arkadaş Yayınları'nın kapağını daha çok sevdiğim için onu öneririm. Olay biraz şekilcilikte bitiyor.

Çevrimdışı colruzgari

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 24 Ağustos 2015, 18:47:07 »
Elimde Arkadaş Yayınlarının çıkarmış olduğu kitap var, fontu gayet güzel ve okuması daha kolay oluyor. Arkadaş Yayınlarından çıkan kitabı tavsiye ederim.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 24 Ağustos 2015, 19:14:05 »
İki versiyona da sahip birisi olarak şu şekilde söyleyebilirim ;

İki kitabın içeriği aynı , Akılçelen'e ait olan basımın boyutu daha büyük. Yine aynı yayınevinden çıkmış olan Brandon Sanderson'a ait diğer kitaplar (Kralların Yolu / Sissoylu) ile aynı boyda. Eğer bu kitapları da almayı düşünüyorsanız büyük boyutlu olanı tavsiye ederim. Hepsini yan yana koyduğunuz zaman gayet hoş gözüküyor.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 24 Ağustos 2015, 20:59:55 »
Elantris'i geçen hafta tekrar okudum. Doğrusu aklımda şu an hepsini hatırlayamadıım başka sorular belirdi. Gerçekten, buraya onları yazacaktım ama tuhaftır, hiçbirini hatırlamıyorum. :P Ancak şunu söyleyebilirim ki, Elantris'in ya bir devam kitabı olacak ya da Cosmere'e bağlanacak gibi. Arkaplanda yarım kalan şeyler var zira.

Çevrimdışı Ridianod

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 25 Ağustos 2015, 17:01:51 »
Bilgiler için çok teşekkür ederim. "Uveybaba" sizin verdiğiniz extra bilgi için daha çok teşekkür ediyorum. Kralların Yolu kitabı bende mevcut. Kitabın kapağı önemli olsa da boyut uyumu daha bir önemli benim için.

@cankutpotter : Reyiz kendisi cevap vermiş bu sorunuza ^^

http://brandonsanderson.com/faq-will-there-be-a-sequel-to-elantris/

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 05 Kasım 2015, 20:33:44 »
Daha önce Hangi kitabı Okuyorsunuz başlığına Elantris'in beklentilerimi karşılayamadığını, biraz daha vasat olduğunu söylemiştim. Hatta kitabı bitirince bu kötü yorumlarımdan dönmeyi istediğimi de eklemiştim.

Eh, tam olarak dönmüş sayılmam. O yorumu yazdıktan sonraki bölümlerde kalitede fark edilir derecede artış oldu, ancak muhtemelen ilk kitabı olduğu için birkaç amatörlük benim bile gözüme battı.

Örneğin sonu. Kralların Yolu'nu okuyanlar bilirler Sanderson'ın climax yazma ustalığını. Bu kitap da öyle. Ama bir sorun var. Sanki bir zorlama hissediyorsunuz o sonu okuyunca. Yazarın istediği sonu yazması için daha fazla sayfaya ihtiyacı varmış ama izin vermemişler, (gerçi bu gayet de olası bir durum ama  ;D ) o da keserek kısaltarak böyle bir son yazmış gibi. Tatmin edici mi? Evet. Ama yine de bahsettiğim şeyleri hissediyorsunuz, okuyunca daha net anlayacaksınız bence.

Şimdi, geldik spoilerlara.

Her ne kadar Cosmere ile alakalı bir kitap olduğunu bilsem de, Hoid'in yine bir yerlerden fırtlaması hem şaşırttı hem de hoşuma gitti :D

Daha önce bir arkadaş açık bırakılan birçok soru olduğunu yazmış, katılıyorum. Sanderson The Emperor's Soul gibi farklı karakterler ve hikaye değil de, bu kitabın karakterleri ve hikayesiyle yeni bir kitap yazsa ona da yetecek kadar malzeme var yani.

Sanderson'ın en çok bu yönünü seviyorum aslında. Başlarda bu kitaptaki büyü sistemini anlamakta zorluk çeksem de, hikaye ilerledikçe net bir şekilde oturdu kafama. Über süper özgün harika diyemesem de, fantastik evrenlerde büyü sistemlerinin net bir şekilde açıklanması daima hoşuma gitmiştir. Zaman Çarkı'nda da durum böyleydi mesela. Sanderson işte öyle bir dünya yaratıyor ki, kapasitesi muazzam oluyor.

Bu arada, benim de anlamadığım bir şey var. Kitabın sonunda Raoden, kitabın kapağındaki işareti (Aon'u) çizerek Elantris'i hayata geçiriyordu. Ben, tamamen bilinçsiz bir şekilde, kitapta bir yerlerde Elantris'in dört şehir tarafından çevrili olduğu söylenince, direk kapağa bakıp demek anlamı bu demiştim. Önemini kavrayamamışım ne yazık ki. Neyse, sorum şu. Bu Aon laneti nasıl düzeltebildi? Anlamış değilim.

Sonuç olarak, beğendim. Eğer Sanderson'dan okuduğum ilk kitap bu olsaydı, çok daha fazla beğenirdim eminim. Daha iyi eserlerini görünce bu biraz yavan kaldı sadece.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 05 Kasım 2015, 21:38:06 »
Daha önce Hangi kitabı Okuyorsunuz başlığına Elantris'in beklentilerimi karşılayamadığını, biraz daha vasat olduğunu söylemiştim. Hatta kitabı bitirince bu kötü yorumlarımdan dönmeyi istediğimi de eklemiştim.

Eh, tam olarak dönmüş sayılmam. O yorumu yazdıktan sonraki bölümlerde kalitede fark edilir derecede artış oldu, ancak muhtemelen ilk kitabı olduğu için birkaç amatörlük benim bile gözüme battı.

Örneğin sonu. Kralların Yolu'nu okuyanlar bilirler Sanderson'ın climax yazma ustalığını. Bu kitap da öyle. Ama bir sorun var. Sanki bir zorlama hissediyorsunuz o sonu okuyunca. Yazarın istediği sonu yazması için daha fazla sayfaya ihtiyacı varmış ama izin vermemişler, (gerçi bu gayet de olası bir durum ama  ;D ) o da keserek kısaltarak böyle bir son yazmış gibi. Tatmin edici mi? Evet. Ama yine de bahsettiğim şeyleri hissediyorsunuz, okuyunca daha net anlayacaksınız bence.

Şimdi, geldik spoilerlara.

Her ne kadar Cosmere ile alakalı bir kitap olduğunu bilsem de, Hoid'in yine bir yerlerden fırtlaması hem şaşırttı hem de hoşuma gitti :D

Daha önce bir arkadaş açık bırakılan birçok soru olduğunu yazmış, katılıyorum. Sanderson The Emperor's Soul gibi farklı karakterler ve hikaye değil de, bu kitabın karakterleri ve hikayesiyle yeni bir kitap yazsa ona da yetecek kadar malzeme var yani.

Sanderson'ın en çok bu yönünü seviyorum aslında. Başlarda bu kitaptaki büyü sistemini anlamakta zorluk çeksem de, hikaye ilerledikçe net bir şekilde oturdu kafama. Über süper özgün harika diyemesem de, fantastik evrenlerde büyü sistemlerinin net bir şekilde açıklanması daima hoşuma gitmiştir. Zaman Çarkı'nda da durum böyleydi mesela. Sanderson işte öyle bir dünya yaratıyor ki, kapasitesi muazzam oluyor.

Bu arada, benim de anlamadığım bir şey var. Kitabın sonunda Raoden, kitabın kapağındaki işareti (Aon'u) çizerek Elantris'i hayata geçiriyordu. Ben, tamamen bilinçsiz bir şekilde, kitapta bir yerlerde Elantris'in dört şehir tarafından çevrili olduğu söylenince, direk kapağa bakıp demek anlamı bu demiştim. Önemini kavrayamamışım ne yazık ki. Neyse, sorum şu. Bu Aon laneti nasıl düzeltebildi? Anlamış değilim.

Sonuç olarak, beğendim. Eğer Sanderson'dan okuduğum ilk kitap bu olsaydı, çok daha fazla beğenirdim eminim. Daha iyi eserlerini görünce bu biraz yavan kaldı sadece.

Sorulan soruya cevap :
Elantris'in şu haritasına baktığınız zaman etraftaki dört şehri görebilirsiniz. Büyük bir deprem sonucu (Elantris'e ceza olarak verildiği düşünülen ve laneti başlatan büyük zelzele) yer kayması yüzünden Aon Rao bozuluyor ve Elantris büyüsünü kaybediyor. Roaden büyülü suyun bulunduğu tepedeyken durumu fark ediyor ve elindeki sopayla deli gibi koşturarak Aon Rao'nun bozulan düzenini yeniden çiziyor. Tamamladığı zaman yeniden aktif oluyor ve tüm güçler geri geliyor.

Zaten elinde sopayla yukarıdan aşağıya koşturmaya başladığında ne heyecanlanmıştım , tüylerim ne diken diken olmuştu. Çok mu çabuk gaza geliyorum ne O.o

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 05 Kasım 2015, 22:23:59 »
Of ya, bu kitap benim için çok özel. Okuduğum ilk Sanderson kitabı olmakla birlikte manevi değeri de büyük. Yılbaşında aldığım, finallerim biter bitmez okuduğum kitaptı. O rahatlamayla öyle bir başlamıştım ki kitaba... Neyse. Keşke 1. sınıfın o gününe geri dönüp kitaba tekrar başlayabilsem... Ah ah... *İç çeker.*

Ancak bu yaz kitabı ikinci kez okuduğumda başka şeyler dikkatimi çekti. Sanderson'ın diğer kitaplarını da okuduğum için kitap gözüme biraz farklı göründü. Kitap bir şekilde Cosmere'e bağlanacak mı diye meraklardayım. :)

Ama daha önce yazamadığım sorular şimdi aklımda, bu yüzden kutumuz gelsin lütfen.
 Öncelikle her şey bitmiş gibi görünüyor olmasına rağmen ortada kocaman bir Fjorden imparatorluğu var. WYRN Wulfden hâlâ Teod ve Arelon'u istiyor olabilir. Raoden Elantiris'i düzeltti; ancak nasıl yapıldığı hâlâ bir sır, kitapta tam olarak anlatılmamış. Üstelik Elantris'in tekrardan yükselişe geçmesi Fjorden'in öfkesini de arttırabilir. Bunun dışında Dilaph'ın Aondor'u kontrol edebildiğini öğrenmekle birlikte, Dakhor manastırı ve diğer Fjor topluluklarının -gerçi onların nasıl işlediklerini tam olarak bilmiyoruz- da çeşitli güçlere sahip olduklarını biliyoruz. Bunlardan bir dolu kitap daha çıkar, üstelik benim gözden kaçırdığım başka ayrıntılar da vardır eminim ki.

Elantrianların içinde eriyerek çözüldüğü havuz da bir gizem bana kalırsa.
Yani daha çoooook ayrıntı var öğrenilecek. Ve Sanderson, bir şekilde bunca seriyi nasıl birbirine bağlayacak gerçekten çok merak ediyorum. Eminim yine zekice bir şeyler yapacaktır. Yeni Sanderson kitapları için sabırsızlanıyorum. :)