Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #240 : 16 Haziran 2014, 22:28:17 »
Bu kadar tutkulu bir okur için 2. kitap hemen çevrilmeli :D. Muratcan, yorumunu okurken ben bile heyecanlandım yav. Derhal 2.kitabı getirin beyefendiye!

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #241 : 16 Haziran 2014, 22:41:12 »
Gece Nöbeti için kitabı bitirdikten sonra bir Thor sahnesinden bahsetmiştim ya, bu da aynen öyle bardağı çanağı yere fırlatmalı bir Another! Hatta hatta bu masayı komple devirmeli bir ANOTHER! :D

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #242 : 20 Haziran 2014, 14:24:23 »
Kitabı bitirdiğimden beri çevirideki bir yer aklımı kurcalayıp duruyor.

Syl'ın "Kelimeler'i hatırlıyor musun?" dediği kısımdan bahsediyorum. Muhtemelen orijinalinden "words" olarak geçiyor, fakat bunu direkt "kelimeler" diye çevirmek yanlış bence. Çünkü bu sorunun cevabı, (spoiler geliyor)

Spoiler: Göster
oldukça anlamlı bir söz. Bir cümle. Ve kitabı bitirenlerin de bildiği gibi bir ilke.

Şimdi burada "Kelimeler" demek ne kadar doğru? Ben buna en uygun olanın "Sözleri hatırlıyor musun?" olabileceğini düşündüm. Belki başka alternatifler de olabilir, ama "kelimeler" olunca benim gözümde çok manasız kaldı. Bir şekilde bu sorunun cevabıyla örtüşmüyor.

Bir de şu var ki o da spoiler olur,

2.kitabın adının Words of Radiance olduğu da düşünürlüse bu kelime olayı beni iyice rahatsız etti; çünkü o da öyle çevrilecek herhalde.

Ne dersiniz :)?

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #243 : 20 Haziran 2014, 17:43:26 »
Kitabı bitirdiğimden beri çevirideki bir yer aklımı kurcalayıp duruyor.

Syl'ın "Kelimeler'i hatırlıyor musun?" dediği kısımdan bahsediyorum. Muhtemelen orijinalinden "words" olarak geçiyor, fakat bunu direkt "kelimeler" diye çevirmek yanlış bence. Çünkü bu sorunun cevabı, (spoiler geliyor)

oldukça anlamlı bir söz. Bir cümle. Ve kitabı bitirenlerin de bildiği gibi bir ilke.

Şimdi burada "Kelimeler" demek ne kadar doğru? Ben buna en uygun olanın "Sözleri hatırlıyor musun?" olabileceğini düşündüm. Belki başka alternatifler de olabilir, ama "kelimeler" olunca benim gözümde çok manasız kaldı. Bir şekilde bu sorunun cevabıyla örtüşmüyor.

Bir de şu var ki o da spoiler olur,

2.kitabın adının Words of Radiance olduğu da düşünürlüse bu kelime olayı beni iyice rahatsız etti; çünkü o da öyle çevrilecek herhalde.

Ne dersiniz :)?

spoiler vermeyin diyordunuz şimdi kendinizi tutamıyorsunuz :)

kitabı okumadım henüz, okuduktan sonra bende mi böyle olacam acaba diye düşünmeden edemiyorum :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #244 : 20 Haziran 2014, 18:53:32 »
Bunun spoiler olduğunu düşünmedim ve özellikle dikkat ettim. Şöyle ki, açıkça yazdığım kısımlar kitabı okumayan birine gerçek anlamını ifade etmiyor. Yazdıklarımı birkaç kere okudum ve olayın aslını bilen biri olarak değerlendirince çağrıştırdığı şeyle asıl olayı yansıtmadığıma karar verdim :).

Neyse şimdi konu uzamasın. Hem kendi mesajımda hem de sizin alıntınızda rahatsız olduğunuzu tahmin ettiğim kısmı spoiler kutusu içine aldım. Madem rahatsızlık yaşandı.

Çevrimdışı bastas

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #245 : 21 Haziran 2014, 22:00:03 »
Kitabı alacağım da merak ettiğim bir şey var. Bu tamamen bağımsız bir kitap değil mi? Yani Zaman Çarkı'nın veya başka bir serinin devam kitabı değil?

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #246 : 21 Haziran 2014, 22:10:39 »
Kitabı alacağım da merak ettiğim bir şey var. Bu tamamen bağımsız bir kitap değil mi? Yani Zaman Çarkı'nın veya başka bir serinin devam kitabı değil?
başka bir serinin kitabı değil kendi serisinin ilk kitabı :D ama birçok kişinin de önereceği gibi yazarın bir diğer kitabı elantriside okumadıysan onuda okuman

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #247 : 21 Haziran 2014, 22:56:30 »
Elantris pek gerekli değil aslında, güzel bir kitap ama bu kitapla ilgili olarak tavsiye edilmesine gerek yok bence. Ama okunsun tabii, o da iyi kitap sonuçta. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #248 : 21 Haziran 2014, 23:36:37 »
tabii canım gerekli değil sadece bu tür seviyorsa  ve okumadıysa  kaçırmasın diye dedim :D

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #249 : 22 Haziran 2014, 23:51:13 »
Elantris simdilik tek kitap. hikayesi bagimsiz ama tamamen alakasiz degil krallarin yolunun serisiyle. Farkli dunyalar olsada ayni evrende geciyor hikayeler.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #250 : 23 Haziran 2014, 12:21:17 »
Bunun spoiler olduğunu düşünmedim ve özellikle dikkat ettim. Şöyle ki, açıkça yazdığım kısımlar kitabı okumayan birine gerçek anlamını ifade etmiyor. Yazdıklarımı birkaç kere okudum ve olayın aslını bilen biri olarak değerlendirince çağrıştırdığı şeyle asıl olayı yansıtmadığıma karar verdim :).

Neyse şimdi konu uzamasın. Hem kendi mesajımda hem de sizin alıntınızda rahatsız olduğunuzu tahmin ettiğim kısmı spoiler kutusu içine aldım. Madem rahatsızlık yaşandı.

estafurullah, rahatsızlık yaşamadım, zaten kitapta geçen bi olay olduğunu anladığım an okumuyorum yorumları :)

spoiler vermeden yazmanın ne kadar zor olduğunu belirtmek için espri yapmıştım. sıkıntı yok yani rahat olun

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #251 : 01 Temmuz 2014, 14:32:45 »
Elantris simdilik tek kitap. hikayesi bagimsiz ama tamamen alakasiz degil krallarin yolunun serisiyle. Farkli dunyalar olsada ayni evrende geciyor hikayeler.

Şimdi böyle diyince Cosmere dedir, ne değildir, yenir mi, içilir mi açıklamak gerekecek :)

http://stormlightarchive.wikia.com/wiki/Cosmere

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #252 : 02 Temmuz 2014, 15:36:36 »
Kitaplari okumayan icin o yazinin cogu spoiler :). Ama oyle olsa bile incelemek, daha okunmamis kitaplar icin bir istek uyandiriyor. Ama sunu soyleyebilirim. Words of Radiance (ikinci kitap) cikmadan once bir kac tane (ozellikle warbreaker) cosmere kitabi okumak lazim. Isin kotu tarafi o kitaplarin Turkceye cikmasina daha cok var.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Kralların Yolu Gerçek Boyutlu Bir Baykuşa Nasıl Dönüşür?
« Yanıtla #253 : 02 Temmuz 2014, 18:53:37 »

Tor Books editörlerinden Marco Palmieri’yi elinde bir adet Kralların Yolu ile gördüğünüzde kitabı okuyacağını düşünürsünüz. Olması gereken de budur, ama büyük oğlunun çılgın planlarına ortak olmuş da olabilir belki. Olamaz mı? O zaman haberdeki fotoğrafa tekrar bakın, çünkü Palmieri’nin büyük oğlu Jeremy bu “çılgın” planı hayata geçirmiş bile!

Kralların Yolu’nun Amerika baskısının sayfalarını kullanarak, gerçek boyutlarda bir baykuş yaptı Jeremy. Okulunun sanat etkinliği için yaptığı bu proje Kayıp Rıhtım jürisindeki herkesten 10 puanı topladı bile.

Ve evet, Kralların Yolu’nun ne kadar hacimli bir kitap olduğunu tekrar hatırlamış olduk. Neyse ki fiziksel hacmi kadar içeriği de bir o kadar görkemli! Biz okuduk ve hayran kaldık. İkinci kitap kısa sürede gelsin de hem merakımız dinsin hem de Jeremy’e yeni projeler çıksın.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #254 : 10 Temmuz 2014, 08:39:51 »
Elantris ve Kralların Yolu çevirmeni Can Sevinç ile bir röportaj yapmışlar. İlginç bir insanmış kendisi

Kim bu adam arkadaş diyen varsa buyursunlar efenim :)

bide şimdi fark ediyorum kayıprıhtım ile kardeş site sanırım whitetree :)