Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #255 : 13 Temmuz 2014, 02:48:00 »
Alıntı
Brandon Sanderson’ın diğer kitaplarını çevirmeyi düşünüyor musunuz?

Tabii ki. Fantastik edebiyatın “Yeni Prensi” olarak adlandırılan Sanderson’un kitapları üzerinde bir süredir çalışıyoruz zaten. Elantris’i yayınlamıştık bir süre önce. Takip edenler bilirler, şu an için dört kitaptan oluşan Mistborn serisi var. Bu serinin üçüncü cildinin çevirisi devam ediyor şu an ve çok yakında, Sissoylu adıyla raflara yerleşmeye başlayacak bu dizi de.

Ben bunu ilk kez gördüm ya  ;D

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #256 : 15 Temmuz 2014, 03:10:07 »
Brandon Sanderson cidden ama cidden acayip bir adam. Bunu Kralların Yolu'yla bir kere daha anlamış oluyoruz bence.
Elantris'i okuyup hayrete düşen ben, etkisinden günlerce, belki de haftalarca kurtulamayan ben, Kralların Yolu konusunda ne düşüneceğimi bilemiyorum. Ancak, Elantris'in çok sevdiğim bir yanı vardı: Olaylar Kralların Yolu'ndan daha hızlı ilerliyordu, Kralların Yolu'nda ise tam olarak konunun sonlara doğru netlik kazanmaya başladığını düşünüyorum ama bunun temel sebebinin de birinin tek kitap olması, diğerinin de koca bir serinin başlangıcı olmasına bağlıyorum. Bu yüzden de ilerleyiş hızlarındaki fark bir dezavantaj değil gibi duruyor.
Ben Spoiler kutusu koymayı tam olarak öğrenemediğimden malesef biraz üstü kapalı geçeceğim her şeyi ama çenem açılabilir, garanti veremem. :)

Spoiler: Göster
Kaladin'le başlayalım...
İlk başta başarılı bir komutan olarak gördüğümüz adamın sonradan perişan bir köleye dönüşmesi olayı bana garip geldi ne yalan söyleyeyim. Ama bir şekilde belini doğrultacağı aşikardı, ortalara doğru bu daha fazla anlaşıldı. Bana kalırsa bunda Syl'in de desteği var her ne kadar ufak tefek olsa da bir ana karakterin yanında görmeye pek alışık olduğum bir tür karakter değil. Zevkliydi okuması. Neyse. Kaladin'in Açıkgözler konusundaki ırkçılığını Dalinar'a kadar doğru bulsam da ondan sonra bırak artık kardeşim dedim, saçmalama! Dalinar Demişken...
Dalinar biraz Ned Stark'ı andırıyor -bu şimdi aklıma geldi-. Ama bana kalırsa onca dolandırıcı ve yapmacık açıkgöz arasında gayet iyi bir duruş sergiliyor. Görülere gelirsem, onların içinden bir türlü çıkamıyorum. Bu görüler ona bir şey işaret edecek mi etmeyecek mi artık onu ileriki kitaplarda göreceğiz ancak son kısım... Voooooo!
Ve Shallan. Onca erkek karakterin arasında anlatılan tek kadın karakter kendisi. Bir vijdanı var, şahsen sevdiğim karakterler arasında ilk sıralarda, gerçi hepsini sevdim. Belki Adolin dışında. Neyse, Shallan'a dönelim. Jasnah'a gelme amacı ve sonradan dönüştüğü şey oldukça ilginçti bence. Bölümlerinde genelde hareket olmasa da bazı kısımlar nefes kesiciydi ve her nefes kesen kısmın sonunda tekrar onu iple çektim -bu sadece Shallan için geçerli değil-. Jasnah da iyi bir karakter ama fazla gerçekçi ve ne bileyim... Ukala? Belki. Çokbilmiş? Mümkün. Eh, bu özellikler çevremdeki bir insanda arayacağım özellikler değil ve... Bunu Spoiler vermeden nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum ama o gece Ruhdökümcünün ondan çalınmasını hakettiğini düşünüyorum ben.
Seth(sanırım ismini doğru yazamadım) tamamen bir gizem. Nedir, ne değildir neredeyse hiç bilemiyoruz ama şu bir gerçektir, en çok acıyı o çekiyor. Ve en sonda geldiği noktaysa bana sorarsanız inanılmaz, dehşet verici bir şey.

Yan karakterlerin hikâyeyle ilgisini tam olarak kuramasam da zevkliydi onları okumak. Yolumuz uzun, nasılsa anlaşılacaktır diyorum.
Sonuca gelirsek, bence Kralların Yolu çok güzel bir kitap. Yukarıda arkaplandaki dünyadan bahsetmeyi unuttum gerçi ama Roshar çok akıllıca kurgulanmış. Ülkeler, kültürler, adetler gerçekten o kadar farklı ki bunu bir insan nasıl olup da yaratabilir diye düşünmeden edemiyorsunuz. En başta da dediğim gibi, kitap Elantris kadar hızlı ilerlemiyor ama bunun sebebinin Kralların Yolu'nun koca bir serinin başlangıcı olmasına balıyorum ben.
Son bir şey, Cosmere:
Bir ara, sırf can sıkıntısından oturup Cosmere'yle ilgili yazılar okudum, yalan yok. Onca apayrı evren yaratan Margaret Weis ve Tracy Hickman'ın aksine, Sanderson'ın tek bir evren yaratıp içine karakterler sokuşturması ve kitapların az biraz bile birbirlerini içermeleri bence çok etkileyici ve güzel bir şey. Bir yazarın kitaplarında en azından ufak bir bağ olmalı diye düşünüyorum ben.
Neyse, benim yorumum bu. Sanırım artık diğer Sanderson kitaplarını bekleyebilirim, hem de büyük bir merakla.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #257 : 16 Temmuz 2014, 21:59:22 »
Benim açıkgöz nefretine en çok sinirlendiğim yer Parekılıcı'nı almadığı yerdi. Orada bir süre kitabı bırakıp kendisinin ve birçok akrabasının kulaklarını çınlattım.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #258 : 18 Temmuz 2014, 03:32:41 »
Benim açıkgöz nefretine en çok sinirlendiğim yer Parekılıcı'nı almadığı yerdi. Orada bir süre kitabı bırakıp kendisinin ve bir çok akrabasının kulaklarını çınlattım.

Bence orada kılıcı almamakla haksız sayılmazdı, sonuçta askerleri öldürüldü. Ben olsam ben de almaz mıydım bilemiyorum ama orada vijdan yaptığı aşikar. Gerçi bir bakıma şu da var, Parekılıcını alsaydı köle olmayacaktı ve bir açıkgöz olmak demek yalancı olmak demek değil.

Bu arada merak ediyorum, Firefight dışında ufukta yeni bir Sanderson kitabı görünüyor mu türk okuru için?

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #259 : 18 Temmuz 2014, 14:05:24 »
Benim açıkgöz nefretine en çok sinirlendiğim yer Parekılıcı'nı almadığı yerdi. Orada bir süre kitabı bırakıp kendisinin ve bir çok akrabasının kulaklarını çınlattım.

Bence orada kılıcı almamakla haksız sayılmazdı, sonuçta askerleri öldürüldü. Ben olsam ben de almaz mıydım bilemiyorum ama orada vijdan yaptığı aşikar. Gerçi bir bakıma şu da var, Parekılıcını alsaydı köle olmayacaktı ve bir açıkgöz olmak demek yalancı olmak demek değil.

Bu arada merak ediyorum, Firefight dışında ufukta yeni bir Sanderson kitabı görünüyor mu türk okuru için?
uslu bir çocuk olursanız belki mistborn u bile görebilirsiniz :P

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #260 : 18 Temmuz 2014, 22:05:30 »

uslu bir çocuk olursanız belki mistborn u bile görebilirsiniz :P

Hayırlısı bakalım. :D

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #261 : 25 Temmuz 2014, 12:11:43 »
---Konu Dışı---

Sitenin arka teması ne güzel olmuş öyle :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #262 : 07 Ağustos 2014, 01:43:18 »
Fuarda Akılçelen Kitap'tan bombalar arka arkaya gelse ne güzel olur. Fuar yaklaştıkça beni bir heyecan aldı yine. İkinci kitap için de feci meraktayım :/. Kralların Yolu'na bakıp bakıp iç çekiyorum resmen. Eh, ama bu kitaptan daha kalın bir kitap var ortada. Çevrilmesi zaman alacak. Yine de azıcık umut besliyorum :P. Belki başka Sanderson kitapları gelir karşımıza.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #263 : 08 Ağustos 2014, 03:51:39 »
Mistborn ya da Warbreaker falan çıksa en azından. Umarım olur. :)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Sanderson’dan Words of Radiance Sonrası İçin Bir Sahne
« Yanıtla #264 : 14 Ağustos 2014, 15:00:29 »

Fırtınaışığı Arşivi Serisi’nin ikinci kitabı olan Words of Radiance henüz çeviri aşamasında. Kralların Yolu’nu büyük bir açlık ve müthiş bir tatminle okumuş bizlerse kitabın heyecanla dilimize kazandırılmasını bekliyoruz.

Ancak aramızdan bazıları Kralların Yolu’nu çevrilmeden önce okumuştu. Bir kısmımız ilk kitabı okuduktan sonra hiç vakit kaybetmeden Words of Radiance’ı İngilizceden okuyarak yoluna devam etti. İşte bu haberimiz bu grup için!

Brandon Sanderson Jasnah Kolin karakteriyle ilgili bilgiler verdiği bir “sahne” yazmış. Kendisi şiddetle uyarıyor, eğer Words of Radiance’ı okumadıysanız bu sahne fazlasıyla SPOILER içeriyor. İşte tam da bu yüzden bu yazıyı bizler de çevirmedik. Ancak Words of Radiance’ı okumuş olanları haberdar etmek istedik.

Sanderson’ın imza günlerinde okuduğu bir parçaymış bu. Kendisi yine ısrarla üzerinde durarak bunun oldukça kaba bir taslak olduğunu da söylüyor. Ama Sanderson’dan ne olsa okuruz değil mi? O zaman lafı uzatmadan bu parçayayönlendirelim sizi.

Eğer hala Kralların Yolu’nu okumadıysanız o zaman hiç üzülmeyin, çünkü bizzat yayınevinden aldığımız harika bir ön okumamız da var!

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #265 : 15 Ağustos 2014, 09:49:00 »
Bildigim kadariyla Warbreaker yayin hakki arkadas/akilcelen elinde degil. Yaniliyor olabilirim, yazarin ajansinin listesine bakmistim. Ama Firtina Isigi serisinin ikinci kitabi icin onceden okunmasi siddetle tavsiye edilen bir kitap. Gerekli degil ama onemli.
Bu arada Firtina Isigi serisi Sandersonun genisletilmis evreni "Cosmere" icin en cok bilgi veren serisi. Simdilik.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #266 : 16 Ağustos 2014, 13:01:28 »
Sanderson'un kitapları hakkında en çok merak ettiğim şey Cosmere aslında. :) Yani evrenin kendisi. Ayrıca kitapların biraz daha hızlı çevrilmesi güzel olurdu ancak kitaplar bayağı kalın, gecikme sebeplerinden biri de bu sanırım.
Warbreakaer'a da biraz baktım internetten, merak ettim doğrusu, Akılçelen kitaplarda değilse kimde yayın hakları acaba?
Neyse, kitaplar yavaş yavaş çıkıyor, geç olsun güç olmasın demiş atalarımız. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #267 : 16 Ağustos 2014, 14:21:45 »
Warbreakaer'a da biraz baktım internetten, merak ettim doğrusu, Akılçelen kitaplarda değilse kimde yayın hakları acaba?

Hiçbir yayınevinde değil muhtemelen. Yayın haklarının alındığına dair bir bilgi (en azından) bize ulaşmamıştı. Ama alınırsa belki Dex alabilir. Çevrilirse ben de merakla okuyacağım.

Her neyse, konumuz Kralların Yolu'ydu :). Yok mu bu güzel kitabı başka okuyan?

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #268 : 16 Ağustos 2014, 16:17:20 »
Her neyse, konumuz Kralların Yolu'ydu :). Yok mu bu güzel kitabı başka okuyan?

Gözü azıcık korkan var :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #269 : 16 Ağustos 2014, 22:49:17 »
Gözünüz korkmasın bence, sayfalar hızla akıp gidiyor. :)
Valla ben okuyup bitirdim, ikincisinin çevirisini bekliyorum. :)