Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #270 : 16 Ağustos 2014, 22:59:16 »
Zaman çarkları dağ gibi duruyor gözümün önünde. Seriye dahil olmayıp okumaya başladığım her bir kitap için ağlayıp sızlanıyorlar. Gözümün korkması bu yüzden. Birde kralkatili güncesi gibi bir seri vardı hevesimde. :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #271 : 16 Ağustos 2014, 23:06:47 »
Zaman Çarkı çürütür hakikaten, ondan korkmakta haklısınız bir şey demiyorum. Çok kalın olup nasıl bittiğini anlamadığınız kitaplar da vardır ama Zaman Çarkı maalesef onlardan değil. :P Fakat Kralkatili'ni kesinlikle okuyun, toplamda 2000 sayfa civarında olan iki kitabı okumam 1 hafta sürmemişti. Aynısı Kralkatili kadar olmasa da bu kitap için de geçerli, akıcı bu da.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #272 : 18 Ağustos 2014, 08:54:09 »
Brandon Sanderson kitaplari uzundur belki ama sonu doyurucu biter. Seri ve hatta 10 kitabin ilki olmasina ragmen Krallarin yolu muhtesem bitiyor. Zaman carkinda bu etki cok az kitapta var. Mistbornda falan ise cok daha guzel. Hatta ilk kitap bittikden sonra bundan sonra daha ne olabilir ki diye dusunmustum az.

Warbreaker konusu biraz karisik, kitap Bir Krallarin yolu/Mistborn kalitesinde degil. Ama tek kitap olmasi bir avantaj.

Cosmere ilk defa Krallarin Yolunda bahsi geciyor. Hatta bazi karakterler bu yapinin varligindan da haberdar, bazilari ise bizzat kullaniyor. Ikinci kitapla beraber biraz daha diger dunyalarla baglantilar kuruluyor kucuk ipuclariyla. Onlari farketmek okura kalmis. Roshar dunyasinin Cosmere de ozel bir yeri var. Ama bu kitaplardan daha cok yazarin aciklamalariyla ortaya cikan bir bilgi.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #273 : 18 Ağustos 2014, 10:43:01 »
Kesinlikle, Zaman Çarkı tabiri caizse "climax" noktalarından yoksun. Çok az yerde var bu. Bu kitapta ise sona yaklaştıkça olaylar hızlanıyor, bir çözülme anının geleceğini anlıyorsunuz. Sona gelene kadar ise Sanderson gerekli yerlerde sürprizler yaparak ilginizi ayakta tutmayı başarıyor. Su gibi akıp gitmedi, ama okurken hiç sıkılmadım diyebilirim.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #274 : 19 Ağustos 2014, 12:29:39 »
Sanderson'ın yaptığı bunca açıklamayı bizler de okuyabilseydik güzel olurdu diye düşünüyorum. :)
Zaman çarkının ilk altı kitabını okuyabildim sadece, müsait bir zamanımda yeniden başlamayı düşünüyorum ancak Brandon Sanderson'ın kitaplarının Zaman Çarkı'ndan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum, yukarıda da dediğiniz gibi adam en sona doğru olayları zirveye çıkarıp okuyucuyu şaşırtmayı çok iyi biliyor. Özellikle Kralların Yolu'nun son bölümleri, dehşete düşürücüydü.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #275 : 02 Eylül 2014, 21:40:14 »
Yazarin okuyucu imza gunlerinde orda burda verdigi cevaplardan derlenmis "Words of Brandon" - "WoB" bilgiler var. Yazarin kitaplarina adanmis en buyuk forum 17thshard sitesi tarafindan derlenir. Ama diger kitaplari okumadan WoB okumak cok tehlikeli.

Hatta bazen Brandon bazi kitapcilara kitabin yaninda gizli bilgiler saklar, okuyucular da ulkenin her tarafinda(ABD tabiki) ortak operasyonla o bilgileri aciga cikarirlar. Firtina isiginin ikinci kitabi ciktiginda kitapta verilmis sifreli bir cumleyi okurlar bi araya gelip bir kac gunde cozmustu. Meraklilari o siteyi kesinlikle ziyaret etmeli.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #276 : 04 Eylül 2014, 23:36:14 »
Adam harbi orijinal yani. :D Mistborn da yakında çıkar umarım. Hatta Fırtına Işığı Arşivi'nin 2. kitabı da gelse keşke. Kalın bir kitap olduğunu biliyorum ama ne olur arkadaş yayınları biraz hızlı olsun. Gerçi şu anda Buz ve Ateşin Şarkısı'na devam ediyorum ama yine de bekliyorum işte...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #277 : 07 Eylül 2014, 13:28:03 »
Kitabı dün bitirdim fakat aklımda iki soru işareti kaldı 
Spoiler: Göster
Şimdi kitapta yaratıcı diye geçen fakat benim kendimi tutamayıp internetten ögrendigim almighty adlı tanrı önceden öldügüne göre kaladinine asıldıgı sırada yardım eden yüz kimin yüzü ?

Spoiler: Göster
Birde akılı yani hoidi çok merak ediyorum çünkü okudugum kadarıyla diger kitaplarında da bulunuyormuş ve bu adamın Gazap ile baglantısı ne?
.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #278 : 07 Eylül 2014, 23:33:41 »
magister, yasefhan sizin söylediklerinize kulak verip aldım kitabı. Bu gün başladım 220. sayfadayım. Tek kötü yanı kitabın hacmi yüzünden okumakta zorlanmam :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #279 : 08 Eylül 2014, 15:28:56 »
Kitabı ben alalı çok oluyor da hacminden ötürü daha başlayamadım ekitabı düşse ondan okurum. Ağır kitap ha deyince taşınmıyor :(

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #280 : 08 Eylül 2014, 21:56:07 »
Başlarda hiç beğenmedim lakin gerçekten sonradan açıldı ve hayatımda okuduğum en sağlam kitaplardan biri oldu.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #281 : 08 Eylül 2014, 22:14:04 »
Bugün itibariyle 4 aylık süreç sona erdi ve kitabı bitirdim. 4 ay sürmesini ben istedim, yoksa sürükleme konusunda herhangi bir sıkıntısı yok kitabın. İyi ki de öyle yapmışım. Brandon Sanderson gerçekten zeki bir yazar. Gerçek hayatta gördüğü ince ayrıntıları çok iyi işlemiş. Hayatın bazı durumlarını tahlil edip kitabına güzelce göze batmayacak şekilde aktarmış. Shallan kısımlarında ki âlimce tartışmaları bazen gözüme batsada bunun üstünü kapayacak şekilde bahanelere açık alan bırakmış.

Son bölümlere doğru heyecanı doruğa taşıyıp kitabı malesef bugün itibariyle bitirmeme sebep oldu. Gerçekten Elantris'ten bu yana gösterdiği gelişimi farkettim. Hele ki son noktada, tam son olmasa da patlattığı bombalar soruları cevaplıyor ancak farklı sorular doğurarak seriyi takip etmemizi garanti altına alıyordu. Genel olarak iyi kitaptı güzel kitaptı, Sanderson abimizin eline sağlık ama Patrick Rothfuss ile atışmalarında yanlı olduğum taraf Rothfuss'tur. :)

Edit: Parekılıçları'nı ilk başta ingilizce sanıp öyle okumuştum. Türkçe olduğunu buradan öğrendim ama okunuşu hoşuma gitmediği için ingilizce şivesiyle okumaya devam ettim. Bence sizde öyle yapın türkçe gibi okumak yoruyor insanı.

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #282 : 08 Eylül 2014, 23:01:27 »
Kitabı ben alalı çok oluyor da hacminden ötürü daha başlayamadım ekitabı düşse ondan okurum. Ağır kitap ha deyince taşınmıyor :(
Aslında böyle hacimli kitaplar yurtdışında yaygın, özellikle kalın kitaplarda. Ülkemizde bunun gibi kitap basılmadı. Hep maddi kaygılar yüzünden kitap 2-3 parçaya bölünerek haşat edildi. Bu kitabı bölmeyip, orjinal boyutlarında basmak ciddi bir risk, ama riskin adı  Brandon Sanderson olunca yapıyorlar sanırım :)  

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #283 : 09 Eylül 2014, 14:29:25 »
Aslında Zaman Çarkı'nda yapıldığı gibi hem parçalı, hem de kalın ve ciltli halde sunulsa çok daha iyi olur. Çünkü kitabın ağırlığı ve hacmi gerçekten bir dezavantaj. Sadece evde oturup okuyabiliyorsunuz. Taşımak isteyenler için bir alternatif sunulması iyi olurdu.

#hayır

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #284 : 09 Eylül 2014, 22:06:32 »
Kitabın ağır olup olmaması kişiden kişiye değişir.

Misal Zaman Çarkı kitapları veya Yerdeniz'in tek ciltli versiyonunun hacmi fazla olsa da bana hafif geliyor ve okurken hiçbir zorluk yaşamıyorum, biraz da okuma pozisyonuna bağlı. Abartılması bence çok gereksiz, kitap bu sonuçta ağırlık değil, boyutlara bakıldığında ağırlığı normal.

Eğer ağır geliyorsa ve amacımız dışarıda da kitap okumak ise; cep boy kitaplar tercih edebiliriz veya ayrı bir cep boy kitap alıp iki kitap birlikte okuyabiliriz. Şahsen ben kitabımı asla dışarı çıkartmam çünkü yıpranıyor, çıkartırsam cep boylarını çıkartırım. Eziyet çekmeye gerek yok. :)
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.