Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #285 : 09 Eylül 2014, 22:15:33 »
Zaten bende dışarıya bunu çıkaramadığım için ekitabını bekliyorum. Basılı hali kitaplığımda başköşede yerini aldı:)  Ama dediğiniz gibi ikiye de bölünebilirdi. Gerçi ben yine gider tek cilt halini alırdım:)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #286 : 11 Eylül 2014, 01:18:03 »
Kitabın kalın olmasının bir dez avantajı da benim gibi engelli okuyucuların kitabı tarayamaması. Kitap tarayıcıma bir türlü sığmadı, keşke yayınevleri engelliler için e kitaplar çıkarsa, tarama derdinden ve dolayısıyla hata payından da kurtulmuş olurduk. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #287 : 11 Eylül 2014, 10:16:11 »
Alıntı
Kitap tarayıcıma bir türlü sığmadı, keşke yayınevleri engelliler için e kitaplar çıkarsa

Ülkenin hangi kesimi engellileri önemsiyor ki? Çok haklısınız, sizin için ne kadar olurdu. Ayrıca sadece engelliler için değil, herkes için e-kitap büyük kolaylık. Bizler de rahatça her yere taşırız (bir arkadaşımızın da dediği gibi).

Ama bu e-kitap sektörünün artık ülkemizde büyümesi gerek. Çünkü farklı kesimlerin farklı ihtiyaçları için çok basit çözümler sunuyor :).

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #288 : 11 Eylül 2014, 22:21:12 »
Kitap en sonunda bitti. Bitirmem okulların başlamasından dolayı biraz aceleye getirilmiş olduğu için dört gün sürdü. Bu sürede bitirdiğim için memnun muyum: Evet. Peki dört ayda tadına doya doya okuyan arkadaşlarımız gibi okumak istemez miydim: Ona da evet. Lakin ben o tarz bir okumada kitaptan birazcık soğuyorum.

Kitap gerçekten güzeldi. Sadece Shallan bölümleri biraz felsefi konuşmalar içerdiği için o bölümlere başlamak hep canımı sıktı ama  daha sonra sonunun gelmesini hiç istemediğim bölümlere dönüştüler. (Ki kitabın bütünbölümleri için bu geçerli.)
Spoiler: Göster
Neyse. Arka kapakta ne yazıyordu "Ve bir tanesi bizi yok edecek" cidden kitabın sonlarına doğru bir kıyamet bekledim ama gelmedi. Hep kitap arkası yazısının suçu :D

Bu Sanderson'dan okuduğum ilk kitaptı. Açıkçası R.A.Salvatore'dan hemen sonra iyi geldi. Çünkü Salvatore hayal etmekten artık usandığım "palaları fırtına gibi dönüyordu" kesiminde canımı sıkmaya başlamıştı. Aşağıdaki cümleler azıcık spoiler içerebilir.
Kitapta Szeth ve Kaladini Parlayanlarla hemen ilişkilerndiremediğim için canım biraz sıkıldı. Halbuki (özellikle Szeth için bu onda daha ilk anda barizdi Kaladinden daha farklı birşeylerin çıkacağını umuyordum) ismiyle müsemmah (yanlış yazmış olabilirim :D) Parlayanlar. Bizimkilerde ışık çektikçe parlıyordu.

Kitap hakkında konuşturur ama ben buraya o kadar yazamam. Sanırım.

Yalnız yazıya ekleyeceğim bir iki sorum var.

1) Bütün Sanderson kitaplar "Kozmir" adlı bir evrende geçiyor doğrumudur.
2) "Evren" kelimesinden yola çıkarak aynı dünya olmadığı sonucuna varmam mı gerekir. Yani Elantris, Kralların Yolu, Steelheart farklı dünyalarda mı yoksa aynı dünya farklı kıtalarda mı?
3) Bir iki yorumda Elantrisin, Kralların Yoluyla beraber okunması iyi olur gibi yorumlar okudum. Siz ne dersiniz?
4) Sanderson'un hangi kitabını devam olarak okumalıyım?
5) Words of Radience ne zaman çıkacak bilgi var mı? Yoksa elimde olan ingilizcemle okumaya çalışmaya başlayayım mı? Çünkü bu kitap gibi iki üç yıl süreceğine ben hersene bu serinin bir kitabını okurum herhalde :D

Şimdiden cevaplayan cevaplamayan herkese teşekkür ederim.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #289 : 11 Eylül 2014, 23:37:33 »
Şimdi, Cosmere bir evren, tıpkı bizimkisi gibi ama Steelheard'ın bununla bir ilgisi yok, o tamamen üzerinde bulunduğumuz dünyada geçmekte.
Words of Radience konusu ise... bilmiyorum, umarım çabuk çıkar.
Elantris'i okumanız güzel olur bence ama Kralların Yolu'yla okunmasının alakasını anlayamadım doğrusu. :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #290 : 12 Eylül 2014, 12:48:02 »
Elantris de kozmir evreninde geçiyor. O yüzden  okunması öyle tavsiye ediliyor ama şuan için gözle görülür bir bağ yok iki kitap arasında.Ama ilerde ne olur artık orası Sanderson abimize kalmış . Mesela Mistborn ve  Warbreaker ve bir veya birkaç kitapta yine kozmir evreninde geçiyor bildiğim kadarıyla .Ama steelheart bunlardan biri değil.Son çıkan Rithmatist'te durum ne onu bilmiyorum ama :D

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #291 : 12 Eylül 2014, 20:59:21 »
Tavsiye edilen kitaplarda aynı evrende geçiyor.wikiden aldıgım spoilerlere göre
Gazap sadece Roshar da degil diger dünyalarda da faaliyetlerde bulunuyor.Zaten kitapta Gazap geliyor diyor.Geldigi yerden kasıt diger dünyalar.Dolayısıyla diger kitaplardan kosmerin işleyişi ve bu on altı ilahi gücün yapısını anlamak önemli.Ama bunları zaten yazar sonraki kitaplarda zamanı gelince anlatır.Bu kadar önemli bir konuyu atlamaz.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #292 : 16 Eylül 2014, 22:44:06 »
ilk 200 sayafı okuduktan sonra kafamda oluşan şey ;

Kaladin = Raoden
Shallan  = Sarene

elantrisi okuyan arkadaşlar ne demek istediğimi anlamıştır :)

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #293 : 17 Eylül 2014, 01:18:25 »

Kaladin = Raoden
Shallan  = Sarene

Kitap bittiği zaman bakarsınız. :)

Zorlarsak belki Sadeas = Hrathen

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #294 : 17 Eylül 2014, 03:06:41 »
Bitirdiğimde ilk işim olacak merak ettim şimdi  ;D  :fight:

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #295 : 17 Eylül 2014, 08:15:52 »

Kaladin = Raoden
Shallan  = Sarene

Bence ı-ıh :). Çünkü şöyle düşünüyorum,

Hrathen her zaman görevinin adamıydı. Bu konuda tutkuluydu. Ancak Sadeas tam bir züppe ve soyluluğu dışında önemsediği pek bir şey yok. Sonra Dalinar'la olanlar falan.

Elantris'i okuyanların bileceği gibi, Hrathen bir de Sarene'ye karşı beslediği hislerle de iyice farklılaşan bir karakterdi. Hem görev adamıydı hem de kendi içinde tuhaf bir çelişkisi vardı. Yani fazlasıyla karmaşıktı. Sadeas ise benim gözümde düz bir bencil :).

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #296 : 17 Eylül 2014, 14:22:02 »

Kaladin = Raoden
Shallan  = Sarene

Bence ı-ıh :). Çünkü şöyle düşünüyorum,

Hrathen her zaman görevinin adamıydı. Bu konuda tutkuluydu. Ancak Sadeas tam bir züppe ve soyluluğu dışında önemsediği pek bir şey yok. Sonra Dalinar'la olanlar falan.

Elantris'i okuyanların bileceği gibi, Hrathen bir de Sarene'ye karşı beslediği hislerle de iyice farklılaşan bir karakterdi. Hem görev adamıydı hem de kendi içinde tuhaf bir çelişkisi vardı. Yani fazlasıyla karmaşıktı. Sadeas ise benim gözümde düz bir bencil :).

Doğru, bazı şeyleri unutmuşum. Şöyle düşünmüştüm;

Sadeas'ta bir görev adamı aslında, ülkenin iyiliğini kendi bildiği yolla sağlamaya çalışıyor ve bu uğurda her şeyi yapıyor. Dalinar ile olan münasebetinde de ayrı bir düşünce var kafasında, iyilik olarak görüyor yaptıklarını.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #297 : 18 Eylül 2014, 01:20:35 »
Elantris'i okudum ama anlamadığım bir şey var, Neden Raoden ve Kaladin, Sarene ve Shallan olarak bir düzenleme olduğunu anlayamadım doğrusu. Şartları ve yaşadıkları deneyimler biraz farklı. Ancak zorladığım zaman bir bağlantı kurabiliyorum ve bu bana pek de mantıklı gelmiyor doğrusu.

Çevrimdışı Son_Silahsor

• *
  • 20
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #298 : 18 Eylül 2014, 02:01:01 »
Bu kitabı okumaya yeni başladım. Kitapta okuduğum yaklaşık 120 sayfalık kısımda kadar en çok takıldığım nokta "Plaza Türkçesi"nin sıklıkla kullanılması.

Konuşuyor olacağı (konuşacağı), tutuyor olmadığı (tutmadığı), sağlıyor olacağını (sağlayacağını), giyiyor olmasına (giymesine), yapıyor olmayı (yapmayı) gibi gereksiz (ve yanlış) yardımcı fiil kullanımı var. Maalesef sıklıkla.

Off off...
Ya hep ya hiç...

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #299 : 18 Eylül 2014, 02:14:40 »
Elantris'i okudum ama anlamadığım bir şey var, Neden Raoden ve Kaladin, Sarene ve Shallan olarak bir düzenleme olduğunu anlayamadım doğrusu. Şartları ve yaşadıkları deneyimler biraz farklı. Ancak zorladığım zaman bir bağlantı kurabiliyorum ve bu bana pek de mantıklı gelmiyor doğrusu.

Şuan 270 lerdeyim kitapta belki ilerde olaylar daha farklı gelişecektir ama buraya kadar gözümde canlanan tablo şöyle :
Kaladin sürekli çevresindeki insanları motive etmekte onlara  yaşamak için , savaşmak için birer amaç vermek . Kendi mangasındaykende böyleydi , diğer mangalardaki acemileri alıp onları koruması onlara savaşmayı öğretmesi , onları ölüm korkusundan uzaklaştırması vs. Durum Köprü Dörttede aynı.İlk başlarda vazgeçmiş olsada daha sonraları kendini topluyor ve tıpkı çökmüş Elantristeki Elantrianlar gibi olan (Amaçsız,sadece o günü kurtarmaya bakan, hergün   ölümle (ya da aklını kaybetme tehlikesi ile) yüzleşen , hatta ölümü hoş karşılayan ) bir topluluğu tekrardan hayata döndürmeyi onlara bir amaç verip kendi ayakları üstünde durmalarını ve hayatlarından bu kadar kolay vazgeçmemelerini öğretmeye çalışıyor.Kısacası onlara bir umut veriyor.Tıpkı Raoden'in Elantriste yaptığı gibi bir düzen oluşturmaya çalışıyor.En iyisi kendisi olduğu için değil başka biri yapamayacağı için liderliği üstleniyor.

Sarene ve Shallana gelirsek hatırlarsınız Sarene ve Raoden evliliği politik bir evliliktir .Amacı Geriye kalan son iki Shu-Korath ülkesi olan Teod ve Arelon arasındaki bağları doğuda büyüyen Fjorden dolayısı ile Shu-Dereth mezhebine karşı güçlendirmektir.Sonuç olarak iki ülke ittifak haline gelecekler ve herhangi bir savaş durumunda birlikte savaşacaklardır.Sarene bu evliliği ülkesini korumak,kurtarmak adına seve seve yapıyor (tabii evde kalmış olmasınında payı büyük).Sarene uzun boylu bir kadından beklenmeyecek kadar açık sözlü, yeni girdiği Arelon politikasında kendini birilerine kanıtlama çabasında , bu yoldada gayet inatçı ve zeki bir kadın.Shallana gelirsek kendisinin evinden neden ayrıldığı malum.Jasnah Kholin'i bulucak , ona kendisini kanıtlayacak ve yeteri kadar yakınlaştığında ruhdökümcüsünü çalarak , batmış olan ailesini çukurun dibinden çıkaracak.Kendisi aynı sarene gibi başlarda biraz çekingen olsada kitap ilerledikçe dobralaşıyor . Zekasını ve kararlılığını ortaya koyuyor yavaş yavaş.Sarene nasıl babasının Arelon ile güçlü bir bağ için son umuduysa Shallan'da ailesinin kurtuluşu için öyle .

Ben gözümde böyle görüyorum. Zaten aynı yazarın karakterlerinin benzemesi pek tabii doğaldır. Zaten ben bu benzerliği kötü bir nokta olarak belirtmiyorum . Aslında tanıdık karakterler görmek hoşuma gidiyor :D  Belki  detaya girince dediğiniz gibi karakterler birbirinden uzaklaşıyor . Benzetmek biraz zorlama oluyor ama en dış, genel hatlarıyla benim gözümde şuan böyle belki ilerleyen sayfalarda değişir ama onun içinde okumam gerek :D