Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #450 : 25 Ağustos 2015, 07:54:29 »
Elimizdeki turkce kitaplardaki en onemli Kosmer bilgisi "mektup" diye bilinen yazidir. Mektup, Krallarin yolu ikinci kisimdaki bolum baslarinda verilmis satirlarin  birlestirilmesinden olusur.

Mektubun yazari Hoid. Spoiler degil cunku kitapta soylnmiyor. Uzun tartismalardan sonra yazarin aciklamasiyla ortaya cikmisti. Mektupda baska dunyalar hakkinda da ilginc bilgiler veriliyor.

Bu bilgiler ikinci kitap cikmadan aciklanmistir o yuzden ilk kitabi bitirenler guvenle bakabilir.

Spoiler: Göster
Mektup Hoid tarafindan eski bir arkadasina yazilmis. Mektubun muhtevasi icinde ikinci kitap cikisina kadar anlasilmis seyler sunlar:

Mektubun alicisi Hoidin cok eski bir dostu. O kadar eski ki tanisikligi adonalsium parcalanmasindan onceye dayaniyor.

Hoidin sakladigi seyin ne oldugu bilinmiyor tam olarak. Ama bir teoriye gore Szeth e verilen siyah kure.

Kitapta bahsedilen kisiler, Ati, Rayse, Aona, Skai, Bavadin adonalsium pareleri, yani bulunduklari dunyalarda tanri statusundeler.

Raysenin ziyaret ettigi dunya Sel, Elantrisin gezegeni. Aona ve Skai olmeden once Sel'in tanrilariydi. pareleri parcalandigi soyleniyor, bu parcalanma sonucunda Seon ve Skazeler otaya cikiyor.

Rayse baska dunyalara gidip oralardaki pareleri(tanrilari) olduruyor. Krallarin yoluncaki bahsedilen tanriyi olduren de ayni varlik.

17. Pare Kosmer capinda gizli bir orgut. Krallarin yolunda Hoidin arayan uc kisilik grup 17. Pare uyeleri. 17 denmesinin sebebi, toplamda 16 tane adonalsium paresi olmasi. 17. pare orgutunun bu duzeni koruma amacli kurulmus oldugu saniliyor.
.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #451 : 25 Ağustos 2015, 09:05:25 »
Çok güzel oldu bu bilgiler :)

Hoid'in bu dostu Kaladin'e bahsettiği dost ile aynı kişi mi acaba ? Dostunu aramak için buraya geldiğini , geri kalan zamanını da ondan saklanarak geçirdiğini söylemişti. Ayrıca Hoid tanrıların oluşumundan önce bile hayattaysa , bu onu daha üstün bir varlık yapabilir mi ? Bir de kafama takılmıştı Hoid Kaladin'e hikaye anlatırken çaldığı flüt sürekli kendisini tamamlıyordu. Ben bunu fazlasıyla Parshendiler'in savaş şarkılarına benzettim. Acaba aralarında bir ortak nokta var mıdır ?

Galladon'da 17. pare üyesi. Acaba Galladon bu gruba nasıl üye oldu ? Elantris de bize tanıtıldığı kadarıyla çok fazla bu şekilde bir potansiyele sahip değildi. Çok fazla teori çıkabilir sanırım buradan. Ayrıca gezegenden gezegene yolculuğu nasıl yapıyorlar acaba ? Elantrian'lar mesafeyi tahmin edip o ışınlanma tarzı bir şey yapıyorlardı. Acaba bir gezegenden diğerine böyle bir tahmin yürüterek gidebilmek mümkün mü ?

O değil de yafeshan tekrardan teşekkür ederim :) Foruma ilk üye olduğum zaman Elantris ile ilgili Seon'ların nasıl ortaya çıktığını sormuştum , sorumun cevabını burada buldum .

Mektup yazısını toparladım.

Eski dost , umarım ki bu mektup sana ulaştığında sağlığın yerinde olur. Gerçi artık temelde ölümsüz olduğun için , sağlıklı olmanın senin açından garantili bir durum olduğunu tahmin ediyorum.

Büyük olasılıkla hala kızgın olduğunun farkındayım. Bunu bilmek hoş bir şey. Daima sağlıklı olman gibi , bana karşı olan memnuniyetsizliğine de bel bağlar oldum. Sanırım bu Kozmer'in büyük sabitlerinden birisi.

İlk önce elementin oldukça güvende olduğuna dair seni temin etmeme izin ver. Onun için iyi bir yuva buldum. Güvenliğini kendi postumu koruduğum için koruduğumu söyleyebilirsin.

Benim arayışımı onaylamıyorsun. Bunu anlıyorum , en azından bu kadar kesin bir şekilde uyuşmazlık yaşadığım birini anlamanın mümkün olduğu kadarıyla.

Açık konuşabilir miyim ? Daha önce , neden bu kadar endişeli olduğumu sormuştun. Bunun sebebi işte şu :

Ati bir zamanlar nazik ve cömert bir adamdı ve onun ne hale geldiğini gördün. Öte yandan Rayse , hayatımda gördüğüm en tiksindirici , düzenbaz ve tehlikeli kişilerden biriydi.

Ve tüm Parelerin içinde en korkutucu ve korkunç olanına sahip. Bunun üzerinde bir süre düşün , seni yaşlı kertenkele , ve söyle bakalım müdahale etmeme konusundaki ısrarcılığın sağlam kalacak mı ? Çünkü seni temin ederim ki , Rayse benzer şekilde kısıtlanmış olmayacak.

Dediklerimin kanıtını görmek için sadece Sel'e yaptığı kısa ziyaretin akıbetine bakmak bile yeterli.

O felaketi görmezden gelmiş olman olasılığına karşı , bil ki Aona ve Skai'nin ikisi de öldü ve sahibi oldukları da Yongalandı. Büyük olasılıkla herhangi birinin çıkıp da Rayse'a meydan okumasını engellemek için.

Beni hedefimde kibirlilikle suçladın. Beni Rayse ve Bavadin'e karşı olan kinimi sürdürüyor olmakla suçladın. İki suçlama da doğru.

İki nokta da sana burada yazmış olduğum şeyleri asılsız yapmaz.

Takip ediliyorum. Onyedinci Pare'den arkadaşların olduğundan şüpheleniyorum. İnanıyorum ki hala kayıplar ; onlar için bırakmış olduğum sahte bir izi sürüyorlar. O şekilde daha mutlu olurlar. Eğer ebi gerçekten de yakalayacak olurlarsa benimle ne yapacakları hakkında en ufak bir fikirleri olduğundan şüpheliyim.

Eğer dediğim herhangi bir şey sana azıcık bile mantıklı gelmişse , onları geri çağıracağına güveniyorum. Veya belki de beni hayretler içinde bırakarak bir kez olsun onlardan işe yarar bir şeyler yapmalarını isteyebilirsin.

Çünkü asla bundan daha önemli bir amaca kendimi adamadım ve buradaki savaşımızın sonuçları ile bizzat gökyüzünün sütunları bile sallanacak. Tekrar rica ediyorum. Beni destekle. Bir kenarda durup da felaketin daha fazla hayatı yutmasına izin verme. Daha önce asla sana bir şey için yalvarmadım , eski dost. Şimdi yalvarıyorum.

Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #452 : 25 Ağustos 2015, 13:33:11 »
Bu mektubun birleştirilmiş olması çok iyi oldu. Normalde asla dikkatimi çekmeyecek şeyleri fark ettim. Sanderson tüm kitaplarını ilginç bir sistem haline getiriyor.
Galladon'un bu gruba nasıl dahil olduğunun yanısıra bu karakterlerin gerçekten bulundukları dünyanın yerlisi mi olduklarını, yoksa orada Hoyd gibi gizli kimlikler mi edindiğini çok merak ediyorum. Yani mesela Galladon bir Elantrian olmayabilir ya da Sissoylu'dan gelen karakter yüzbaşı olmayablir. Eğer iş böyle değilse, her karakter yolculuk edebilir mi, Elantris'ten ya da Sissoylu'dan ve bilmediğimiz -maalesef- diğer kitaplardan başka karakterler de görebilir miyiz acaba?

Ve bu soru her ne kadar Elantris'le alakalı gibi görünse de Cosmere'le ilgili bir şey mi merak ediyorum. Şimdi ben Cosmere araştırması yaptığımda Sell'in tanrısı Dominion(sanırım böyle yazılıyor)olarak gözüküyordu. Ama Shudereth mensupları Jaddeth'e tapıyor. Bu, sadece bir lisan farkı mı yoksa Jaddeth bir pare mi, gerçekten iddia edildiği gibi bir tanrı mı acaba?
Ne olur çabuk çıksın bütün kitaplar. :D Sabırsızlanıyorum.

Ve son bir şey, Warbreaker kitabını internette aradığımda hep taslaklar çıkıyor karşıma, orijinal kitabı nasıl bulabilirim?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #453 : 25 Ağustos 2015, 13:58:50 »
Cosmere acayip bir sistem, içine daldıkça her karakterin, her parenin ne kadar önemli olduğunu kavrıyorsunuz.

Şu anda bize gösterilen (ingilizce-türkçe tüm kitaplardan bahsediyorum) cosmere evreninin ufacık bir kısmı sadece. Sanderson ilerde bu ufacık kısmı nerelere bağlayacak, tahmin bile edemiyorum :)

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #454 : 25 Ağustos 2015, 14:52:06 »
Bu mektubun birleştirilmiş olması çok iyi oldu. Normalde asla dikkatimi çekmeyecek şeyleri fark ettim. Sanderson tüm kitaplarını ilginç bir sistem haline getiriyor.
Galladon'un bu gruba nasıl dahil olduğunun yanısıra bu karakterlerin gerçekten bulundukları dünyanın yerlisi mi olduklarını, yoksa orada Hoyd gibi gizli kimlikler mi edindiğini çok merak ediyorum. Yani mesela Galladon bir Elantrian olmayabilir ya da Sissoylu'dan gelen karakter yüzbaşı olmayablir. Eğer iş böyle değilse, her karakter yolculuk edebilir mi, Elantris'ten ya da Sissoylu'dan ve bilmediğimiz -maalesef- diğer kitaplardan başka karakterler de görebilir miyiz acaba?

Ve bu soru her ne kadar Elantris'le alakalı gibi görünse de Cosmere'le ilgili bir şey mi merak ediyorum. Şimdi ben Cosmere araştırması yaptığımda Sell'in tanrısı Dominion(sanırım böyle yazılıyor)olarak gözüküyordu. Ama Shudereth mensupları Jaddeth'e tapıyor. Bu, sadece bir lisan farkı mı yoksa Jaddeth bir pare mi, gerçekten iddia edildiği gibi bir tanrı mı acaba?
Ne olur çabuk çıksın bütün kitaplar. :D Sabırsızlanıyorum.

Ve son bir şey, Warbreaker kitabını internette aradığımda hep taslaklar çıkıyor karşıma, orijinal kitabı nasıl bulabilirim?

Jaddeth'in parelerden birisi olduğunu düşünmüyorum. Daha doğrusu Elantris kitabında geçen herhangi bir kırallığın parelerden haberi olduğunu düşünmüyorum. Ne Arelon ne de başka bir krallığın haberi yoktu. Hatta eski Elantrian'ları tanrı olarak görüyorlardı. Zaten Sel'in Elantris boyutunda ki üç dinde birbirlerine fazla benzer ama bir kaç konuda hem fikir olamayan dinlerdi. Shu-Dereth fetih etmeye yönelik bir politika izliyordu.  

Sanderson kendi sitesi üzerinde ücretsiz olarak yayınlamış. Şuradan indirilebilir. Ben Eric’s PDF of Warbreaker 6.1 sürümünü indirdim çıktı alacağım için.

@farus

Bu durumun büyüklüğü beni en çok heyecanlandıran kısım zaten :) Dilerim ömür yeter bir engel olmazda Cosmere evreninin sonuna şahitlik edebilirim.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #455 : 25 Ağustos 2015, 15:35:31 »
Ikinci kitaba hic girmeden bildiklerimi paylasmaya calisacagim.

@uveybaba
Bahsedilen dostun kim oldugu belli degil ama o gezegende daha pek ise karismamis bir pare daha var. Hoid ile de tasbiiki tanisikliklari var. saklandigi o olabilir. Hoiding ne tur guclere sahip oldugu hala buyuk spekulasyon konusu ama her dunyadan biseyler kaptigi kuvvetle muhtemel.

Hoid'in flutu cok unludur kosmer takipcileri arasinda. Her akaladiklarinda yazar en az bir flut sorusu sorarlar. Flutun yarattigi etki, Hoid'in kendi oz buyusuyle alakali, gordugumuz dunyalardan degil ama benzerlikler var.Parshendilerin sarkilariyla benzer olmasi da tabiiki muhtemel.

Galladonun nasil oralrda gezdigi ile ilgili pek bir bilgi yok. Gezegenler arasi yolculuk icin Elantrisde kocamn bir ipucu oldugu soylenmisti. Yakinlarda bu ipucunun Elantris kutuphanesinde gordukleri resim oldugu anlasildi. Havuzun betimlendigi resim. Gezegenler arsinda seyehatin baska yollari da varmis.

Elimin altinda kitap olmadigi icin mektubu toparlayamamistim(isyerinden yaziyorum). tesekkurler

@cankutpotter
O karakterler gercekten baska dunyalardan gelmis karakterler. Galladon gercekten o elantrian galladon. ama nasil normal gorunuyor, buyuleri kullanabiliyorlar mi falan bunlar hakkinda kesin bilgi yok. Dogasindan oturu elantrian buyusunu roshar gezegeninde kullanmak biraz zor. Yuzbasi da bildigimiz sissoyludaki karakter.

Yontemini biliyorsa hemen herkes yolculuk edebilir. Ilerde baskalari da karsimiza cikiyor hatta baska gezegenden oldugu halde uzun sure farkedilmeyen baska isimler var (bknz Krallarin yolu)

Sel' de iki tane pare(tanri) vardi, Dominion ve Devotion(Skai ve Aona bu parelerin sahiplerinin isimleriydi). Sel buyusu bu ikisinin birbirine harmanlanmasiyla ortaya cikiyor. Jaddeth belki eskiden bu tanrilardan birine verilen isimdi belirsiz ama gercek olan su ki Sel gezegeninde su an guc sahibi bir tanri yok. Ama Seon ve Skaze ayrimina dikkat etmek gerekiyor.

Yazarin aciklamasina gore Seonlar Devotion, Skazeler Dominion parelerinin parcalnmasindan ortaya cikiyor. Jaddeth takipcilerinin skazeler tarafindan perde arkasindan yonlendirildigine dair de hafif aciklamalar vardi.
Dikkat edilirse seonlar kosulsuz hizmet uzerine yasiyorlar, kaynaklari olan pare Devotion anlamina uygun. Dominion ise daha cok yonetmek etki altinda tutmak gibi bir anlami oldugundan skazeler kotu niyetli olabilir.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #456 : 25 Ağustos 2015, 15:44:34 »
kitabı ikinci kez okumama rağmen Skazelerin ne olduğunu anlayamadım. Dominion Domi değil mi yoksa ben mi yanlış anladım acaba? Bunun dışında anladığım kadarıyla Fırtınaışığı tam bir Cosmere serisi olacak. Ama acaba başka kitaplar da yazılacak mı Cosmere hakkında?

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #457 : 25 Ağustos 2015, 16:24:16 »
kitabı ikinci kez okumama rağmen Skazelerin ne olduğunu anlayamadım. Dominion Domi değil mi yoksa ben mi yanlış anladım acaba? Bunun dışında anladığım kadarıyla Fırtınaışığı tam bir Cosmere serisi olacak. Ama acaba başka kitaplar da yazılacak mı Cosmere hakkında?

Dogrudan Kosmer ile ilgili kitap Sissoylunun son 3lemesi olacak. Bas Karakter hoid olacak. Bunun disinda baska Kosmer kitaplari da cikiyor irili ufakli.
Ama soyle yaklasabiliriz. Simdiye kadar Kosmer ile en cok baglanti kurulmus seri Firtinaisigi.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #458 : 25 Ağustos 2015, 16:42:12 »

Dogrudan Kosmer ile ilgili kitap Sissoylunun son 3lemesi olacak. Bas Karakter hoid olacak. Bunun disinda baska Kosmer kitaplari da cikiyor irili ufakli.
Ama soyle yaklasabiliriz. Simdiye kadar Kosmer ile en cok baglanti kurulmus seri Firtinaisigi.

Son üçlemesi derken hangisi olacak ? 2016 senesi için Mistborn era-2'nin son kitabını bekliyorlar. Ondan sonra bir üçleme daha yapılıp on kitap olarak mı tamamlanacak acaba Mistborn ?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #459 : 25 Ağustos 2015, 18:24:53 »
Mistborn veya sissoylu yanlış bilmiyorsam dokuz kitap olacak. Şu an ikinci üçleme yazılıyor ve üçüncü üçleme 21. yüzyıl gibi bir dönemde geçecek, baş karakter de Hoyd olacak yukarıda da söylendiği gibi.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #460 : 25 Ağustos 2015, 19:28:18 »
Mistborn veya sissoylu yanlış bilmiyorsam dokuz kitap olacak. Şu an ikinci üçleme yazılıyor ve üçüncü üçleme 21. yüzyıl gibi bir dönemde geçecek, baş karakter de Hoyd olacak yukarıda da söylendiği gibi.

ikinci dönem dörtleme olacak sanırım , goodreads üzerinden eklenmiş durumda. şuradan bakılabilir.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #461 : 25 Ağustos 2015, 20:39:34 »

ikinci dönem dörtleme olacak sanırım , goodreads üzerinden eklenmiş durumda. şuradan bakılabilir.

Bunu bilmiyordum. Ben üç tane üçleme olacak diye duymuştum. Lost Metal'dan hiç haberim olmadı. Ve bu arada Warbreakera başladım, 11. bölüme kadar geldim. İngilizce çok zor değil, anlaşılıyor. :) Umarım en kısa zamanda türkçesini de okuyabiliriz, tek temennim budur. :)

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #462 : 26 Ağustos 2015, 07:37:26 »
Mistborn ikinci donem ana planda bile yoktu. Bir yan hikaye gibi dusunulmustu ama baska yonlere dogru gidiyor. 4 kitap olmasi yazarin 2. ve 3. kitabi beklenmedik bir bicimde cok kisa surede yazmasi. zaten 2. kitap ekimde, 3 de subatta cikiyor.
Mistborn 2. donem oldukca ilginc yerlere gidiyor, bir rivayete gore gezegenin guney kutbunda yasayan halkla ilgili olmasi muhtemel.

Mistbornun son uclemesinin planlanan tarihi 2030lu yillar falan sanirim. Arada cok sey var cunku, esas kosmer hikayesi yazilacagi icin onceden butun diger hikayelerin bitmesi gerekiyor.

Warbreaker disinda Elantris gezegeninde gecen Emperor's soul guzeldir. bunlardan baska baska kosmer dunyalarinda gecen mini hikayeler de var. Ana resme pek bir etkileri yok ama su anda.

Krallarin yolu 5+5 olarak planlanmis. 5. kitap bittikden sonra Mistborn yazmak icin ara vereckmis yazar. en az 5-6 sene belki daha fazla. Ikinci 5li kitap hikayesi de 10 sene ileri bir tarihden devam edecek.

Bu sure zarfinda tabii ki irili ufakli baska ara kitaplar, hikayeler olacak. Ocakta Steelheart ile baslayan seri bitiyor. Ingilizceden bitirmek isteyen varsa sesli kitap versiyonu harika yapilmis, tavsiye ederim. Ritmatistin ikincisi hazirlaniyor. Bunlardan baska yepyeni bir kosmer serisi planlanmis. Adi Dark One, ritmatist bitince yazilacak.

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #463 : 26 Ağustos 2015, 08:15:50 »
Brandon Sanderson'a saygı duymamak mümkün değil. Çoğu yazar tek bir seri de boğulurken, onun yaptıkları...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #464 : 26 Ağustos 2015, 16:35:10 »
Gerçekten inanılmaz ya. :) Şu adam serilerinin tamamını bitirmeden göçüp gitmeyelim inşallah. :D

Tahminimce Fırtınaışığı serisinin ikinci beşlemesi bir Cosmere hikâyesi olacak, değil mi? Calamity daha çıkmadı bildiğim kadarıya, sesli kitabını çıkarmışlar mı?