Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü

Kralların Yolu’nun Devamı ‘Parlayan Sözler’de Bizleri Neler Bekliyor?

Fırtınaışığı Arşivi serisini orijinal dilinden takip eden, sitemiz üyelerinden Orhan Çapaş (yafeshan), 2. kitap olan Parlayan Sözler’de bizi neler beklediğini genel hatlarıyla, spoiler vermeden anlattı.

Brandon Sanderson’ın dünya çapında büyük ilgi gören serisi Fırtınaışığı Arşivi’ne 2 senelik bir bekleyişin ardından Kralların Yolu ile giriş yapmıştık. Herkes soluğunu tutmuş halde devam kitabı olan Parlayan Sözler’i (Words of Radiance) beklerken Akıçelen Kitaplar’dan çeviri bitti, baskı aşamasına geçilecek bilgisi geldi. Biz de kitaba bir adım daha yaklaşmışken sizler için spoiler içermeyen bir tanıtım hazırladık.

Okumak için buraya tıkalayabilir, burada yazacağınız yorumlarınızı portaldan da esirgemeyebilirsiniz belki :)

Yafeshan'a bu güzel ve detaylı ama bir o kadar da spoilersız çalışması için çok teşekkür ediyorum, keyifle okudum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson
« Yanıtla #496 : 19 Kasım 2015, 14:54:40 »
Vallaha portalda dün gördüm, okudum ve merakım öyle bir arttı ki anlatamam. İçim içime sığmadı resmen.

Gerçi çıkmış örnek bölümleri ingilizce olarak okumuştum; ama tabii ki tatmin etmedi. :D Bu arada ne zaman çıkacağını biliyor muyuz kitabın?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #497 : 19 Kasım 2015, 15:11:30 »
Yilbasina kadar cikti cikti, cikmazsa nisana kadar goremem ben.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #498 : 19 Kasım 2015, 15:59:15 »
Şu an kitabı okumakta olan biri için söyleyebilirim ki, on numara olmuş abi. Acayip gaza geldim sınav haftamı boşverip kitabı okumayı düşünüyorum :D

Bu arada Kozmer ile ilgili yazın da yayımlanır umarım, o da çok iyiydi. Ülkemizde bu yazarı bilen insanların sayılarının artmasını umuyorum bu vesileyle :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #499 : 19 Kasım 2015, 16:07:39 »
Kozmer'le ilgili bir şeyler kesin lazım zaten, ilk Kozmer araştırması yaptığımda ağzım açık kalmıştı, öyle diyeyim.

Umarım kitap çabuk gelir de hemen okuruz. :)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #500 : 19 Kasım 2015, 16:11:22 »
Şahsen ben şimdiden kestim umudumu Akılçelen'den, o yüzden başladım zaten okumaya orijinalini. yafeshan'ın dediği gibi, en erken yılbaşında görürüz kitabı bence. O da görürsek tabi :D

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #501 : 19 Kasım 2015, 18:35:48 »
Bakacağız artık. Akıl Çelen'e benim de fazla güvendiğim söylenemez; ama okuyacak bayağı bir kitabım olduğundan şu an çok takmıyorum.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #502 : 24 Kasım 2015, 23:10:57 »
Bu serinin dünyasında canımı en çok sıkan iki şey, açıkgöz koyugöz olayı ve erkeklerin okuma yazma bilmemesi olmuştur hep. Hadi ikincisini bir tür eleştiri gibi kabul edebiliriz, Sanderson tarzında. Ama ya şu açıkgözler? Kaladin'in açıkgöz ırkçılığından şikayet edenler vardı, yapmasın diyorlardı. Valla benim yaşadığım dünyada böyle salak bir sistem olsa ben de nefret ederdim açıkçası açıkgözlerden (evet bir koyugözüm :D ).

Ve anlamadığım şey, daha doğrusu iki şey. Birincisi, bu sistem sadece Alethkar'da mıydı yoksa her yerde mi vardı tam hatırlayamadım. İkincisi ve daha önemlisi, tarih boyunca hiç mi kimse isyan etmemiş, hiç mi kimse düşünmemiş "aga bu nedir?" diye? Bütün açıkgözler, rütbeleri ve saygınlıkları doğuştan gelen bir hakmış gibi davranıyor, en mütevazi açıkgözler bile kendilerinin üstün olduğunu varsayıyor. Bir karakter açıkgözlerden nefret etse veya koyugözleri küçük görse bile, hiçbiri hali hazırda olan sistemin değişebileceğini düşünmüyor (gerçi bu gerçek dünyada da var olan büyük bir sorun bence ama konumuz değil :) ). Hakikaten anlamıyorum, biraz beyin fırtınası yapalım da açıklığa kavuşturalım şu işi :D

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #503 : 24 Kasım 2015, 23:16:14 »
Şimdi düşündüm de bu açıkgöz koyugöz olayı zenciliğe yapılan bir gönderme olabilir. Sonuçta bugün bile aşılamamış bir ırkçılık var ortada, ki eskiden ne boyutlara uzandığını hepimiz biliyoruz. Bana kalırsa aynı şey.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #504 : 24 Kasım 2015, 23:19:43 »
Haklı olabilirsiniz ama bu benim sorumu değiştirmiyor. Hiç kimse karşı durmayı düşünmemiş mi bu duruma ?

Ama şimdi hatırladım, Dalinar'ın görülerinden birinde o vakitler bu ayrımın olmadığını görüyordu, belki de ileride açıklığa kavuşturulacak bir durumdur.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #505 : 24 Kasım 2015, 23:26:26 »
Şöyle ki, okuyacağımız dokuz kitap daha var, pek çok şey aydınlanacaktır diye tahmin ediyorum ve Kozmer'le ilgili büyük şeyler öğreneceğimiz varsayıyorum. Ama elbette bu konu da açıklığa kavuşacaktır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #506 : 25 Kasım 2015, 01:19:00 »
Bu serinin dünyasında canımı en çok sıkan iki şey, açıkgöz koyugöz olayı ve erkeklerin okuma yazma bilmemesi olmuştur hep. Hadi ikincisini bir tür eleştiri gibi kabul edebiliriz, Sanderson tarzında. Ama ya şu açıkgözler? Kaladin'in açıkgöz ırkçılığından şikayet edenler vardı, yapmasın diyorlardı. Valla benim yaşadığım dünyada böyle salak bir sistem olsa ben de nefret ederdim açıkçası açıkgözlerden (evet bir koyugözüm :D ).

Ve anlamadığım şey, daha doğrusu iki şey. Birincisi, bu sistem sadece Alethkar'da mıydı yoksa her yerde mi vardı tam hatırlayamadım. İkincisi ve daha önemlisi, tarih boyunca hiç mi kimse isyan etmemiş, hiç mi kimse düşünmemiş "aga bu nedir?" diye? Bütün açıkgözler, rütbeleri ve saygınlıkları doğuştan gelen bir hakmış gibi davranıyor, en mütevazi açıkgözler bile kendilerinin üstün olduğunu varsayıyor. Bir karakter açıkgözlerden nefret etse veya koyugözleri küçük görse bile, hiçbiri hali hazırda olan sistemin değişebileceğini düşünmüyor (gerçi bu gerçek dünyada da var olan büyük bir sorun bence ama konumuz değil :) ). Hakikaten anlamıyorum, biraz beyin fırtınası yapalım da açıklığa kavuşturalım şu işi :D

Cevap
Spoiler: Göster

Tüm Roshar'da kabul gören bir sistem değil bu. Vorin krallıklarında kabul ediliyor , bunun sebebi ise dini bir öğreti olması. Renkli gözlü doğan kişilerin Herald'lar (Yaradan'ın -Almighty- hizmetkarları) tarafından seçildiğine inanılması.  

Bu sistem başlangıçtan beri yok. Hatırlarsanız Dalinar görülerinden birinde Parlayan Şövalyeler'in sırtını insanlığa döndüğü ana gidiyordu. Orada koyu kahverengi gözlü bir subay vardı ve Dalinar bu durum karşısında şok olmuştu.

" Ancak o zaman adamın gözlerinin koyu kahverengi olduğunu gördü. Dalinar bu gördüğüne inanamayarak şaşkınlık içinde bakakaldı. Etrafındakiler adama bir berrakbeymiş gibi davranıyorlardı." sf.655

Bu sistemin ne zaman başladığıyla ilgili şu an için bir bilgi yok veya ben keşfedemedim.

Gelelim isyan konusuna. Bu bir Brandon Sanderson kitabı. Ortada dini bir ayrım olacak ve isyan olmayacak öyle mi ? Bekleyip görelim diyorum , belki geçmişte yaşanan bir isyanı öğreneceğiz , belki gelecekte yaşanacak mükemmel bir savaşa tanık olacağız.

Ayrıca sorunuz için ise teşekkür ediyorum. Yeniden bu mükemmel kitabı elime aldım sayfaları karıştırdım ve yeniden paragraflar okudum. Çok seviyorum.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #507 : 25 Kasım 2015, 01:29:13 »
Kitabı okuyalı bir sene oldu neredeyse ve pek çok ayrıntı hafızamın derinliklerinde kayboldu sanki.

Bir ara baştan okuyacağım; ama yazın neşeli günlerinde, Karadeniz turundayken bile okumaktan geri durmadığım günlerin hasreti var içimde. Kitabı neredeyse tüm yaza yaymıştım sanırım, Feribotla Bursa'ya giderken, devam ettim, Bodrum'da yazlıkta... Ah ah, bayılıyorum bu kitaba ve bana bıraktığı anılara...

Öhüm öhüm neyse... Soruma gelelim. Bu kitapla ilk kez Berrak bey ve Berrak hanım tabirlerini duydum, tam olarak nedir, daha önce duyanınız, bileniniz var mı efenim?

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #508 : 25 Kasım 2015, 01:53:09 »
Yüksek seviye renkli göz sahibi kişiler için kullanılıyor. Orjinal dilinde erkekler için Brightlord , kadınlar içinse Brightlady veya Brightness kullanılmış. Berrakbey veya Berrakhanım çevirisi güzel olmuş bence. Daha önce dilimizde bu tarz bir ünvan olduğunu sanmıyorum.

Seviyeler içinse Dan dedikleri bir kast sistemi var. Zaten kitapta sık sık bahsediliyordu. Şu sayfadan çok daha detaylı bilgiye sahip olunabilir sistemle ilgili.

Edit : Kurduğum cümle aşırı devrik olmuş , düzenlendi.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #509 : 25 Kasım 2015, 02:00:19 »
Hah tamam, oturdu şimdi. Bence de mantıklı ve güzel bir seçim olmuş. Ama bu kelimeyi bu kadar yaratıcı bir şekilde çevirenin kılıç isimlerini... Tamam, konuyu açmayacağım.