Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson
« Yanıtla #615 : 17 Nisan 2016, 13:43:14 »
Ciltli sevmeyen bir ben mi varım acaba koca forumda :D Taşıması ve okuması çok zor geliyor. Tek cilt Yüzüklerin Efendisi kitabını açıp okumaktansa üç tek kitap olan versiyonundan okuyorum mesela.

Hafta başlasın da bir an önce kitaba başlayayım. 65 lira çok ama Brandon reyiz ile Akılçelen'e helali hoş olsun.

Serinin ilk kitabı karton kapaklı olmasına rağmen okuduğum en ağır kitaptı. Bu seri için çok geçerli bir şey değil yani. Nasıl bir kağıda basıyorlar tam olarak bilmiyorum ama müthiş ağır.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #616 : 17 Nisan 2016, 14:27:19 »
Birinci hamur kağıda basıyorlar kitabı. Eh, bir de boy büyüyünce fazla ağır oluyor tabii.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #617 : 17 Nisan 2016, 15:32:35 »
Yani bu kitaplar ciltli olsa daha mı hafif olacak kitap, okuması daha mı kolay olacak? Yoksa ciltli olsa daha mı ucuz olacağını sanıyorsunuz? Tam anlamadım ne demeye çalıştığınızı.

Kitapları kalın oldukları için sevmiyorum diye bir şey yok. Uzun kitabı severim, okuması uzun sürer. Benim sevmediğim şey zaten sayfası çok olan kitabı "Kitap kalınmış öyleyse ciltli yapalım." diyerek daha da hantallaştırmak. Ciltli kitap tamam güzel görünüyor ancak kullanması pratik değil. Ya isteyenler için özel ciltli bir koleksiyoncu versiyonunu çıkarsınlar ya da hiç ciltli çıkarmasınlar bence.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #618 : 17 Nisan 2016, 17:49:52 »
Kitap elinize ulaştığında edebi tartışmalar da yaparsınız umarım çünkü baskıyla ilgili tartışmalar yüzünden başlık güncellendikçe acaba okuyucular ne diyor diye giriyorum sürekli.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #619 : 17 Nisan 2016, 23:27:42 »
Yani bu kitaplar ciltli olsa daha mı hafif olacak kitap, okuması daha mı kolay olacak? Yoksa ciltli olsa daha mı ucuz olacağını sanıyorsunuz? Tam anlamadım ne demeye çalıştığınızı.

Kitapları kalın oldukları için sevmiyorum diye bir şey yok. Uzun kitabı severim, okuması uzun sürer. Benim sevmediğim şey zaten sayfası çok olan kitabı "Kitap kalınmış öyleyse ciltli yapalım." diyerek daha da hantallaştırmak. Ciltli kitap tamam güzel görünüyor ancak kullanması pratik değil. Ya isteyenler için özel ciltli bir koleksiyoncu versiyonunu çıkarsınlar ya da hiç ciltli çıkarmasınlar bence.

Hayır, ikisini de söylemeye çalışmıyorum elbette. Dediğim şey şu, bu boyutta ve bundan daha ağır olmayan(ilk kitaptan bahsediyorum) ciltli kitaplara sahibim. Yapılabiliyor yani. Ciltli olunca okuması daha kolay oluyor bence, kolay zarar da görmüyor. Önemli bir şey bu. Daha çok kalın kitapların ciltli basılmasının bir sebebi var, bunların okunurken zarar görmesi çok daha kolay oluyor. 1000 sayfalık bir kitap ciltli olduğunda okurken çok daha rahat ediyorum açıkçası. Zaten ağır oldukları için taşımak zor bunları, cilt çok bir fark yaratmıyor bence. Taşıma amacıyla basılacaksa yine Zaman Çarkı serisindeki gibi iki parça halinde basılabilir.

Fiyat konusunda söylediğim ise bunun ciltli kitap fiyatı olduğu. Karton kapaklı kitabı 60 liradan fazlaya satmak saçmalık.

Şöyle anlatmak gerekirse bir kitabı (ideal olarak) iki şekilde basıp satışa çıkarmak mümkün:

- Ciltsiz, hafif, ucuz.
- Ciltli, ağır, pahalı.

Bu serideki kitaplar ise ciltsiz, ağır ve pahalı. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #620 : 18 Nisan 2016, 07:48:22 »
Grayswandir' e katılıyorum. Bir kere bu kalınlıktaki kitabı bitirmek için çok uzun süre okumanız, dolayısıyla da o derece kitabın elinizden düşmemesi gerekir. Bu da tabii ki kitabı zedeler.
Mesela kralkatili güncesi serisinde yazı puntu çok büyük olmakla beraber sayfa sayısı fazla. Ama kitap (2. Kitap) kralların yoluna oranla daha hafif çünkü sayfaları daha ince yapmışlar. Eğer kralların yolunu küçük harflerle ve saman kağıtla bassalardı olurdu. Grayswandir' in dediği gibi ciltli ve ağır versiyonunu da çıkartabilirlerdi. Bu şekilde hem kitap zarar görmez hem de okuyucu rahatlıkla daha ucuzu alıp okuyabilirdi. Ciltli sevenler de ciltliyi alıp okurdu. Ama fiyat konusunu çok da dert etmemek gerek. İşin ;"Türkiyede kaç kişi bu kitabı alıp okur, yayınevi ne kadar kazanır?" Kısmına bakacak olursak yayınevine de hak vermek zorundayım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #621 : 18 Nisan 2016, 16:16:45 »
Kitabın daha küçük boyutlu olması ve ince kağıtlarla basılması taraftarıyım ben de ama nasıl olsa her türlü elektronik hale dönüşecek elimde. :D

Aslında dün Kralların Yolu'nu bitirdim ve kafamda bir sürü teori dolanıyor ama Parlayan Sözler birkaç güne elimde olacağı için susuyor ve kitabı merakla bekliyorum.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #622 : 18 Nisan 2016, 22:00:43 »
İşin ;"Türkiyede kaç kişi bu kitabı alıp okur, yayınevi ne kadar kazanır?" Kısmına bakacak olursak yayınevine de hak vermek zorundayım.

Yayınevinin para kazanma metodu, sadık okuyuculara fahiş fiyatla kitap satmak olmamalı. Kitaba verdiğim parayı hiç dert etmedim, para harcamaya gerçekten değen nadir şeylerden biri bu. Ama biz kaç para olursa olsun alacağız diye fiyat şişirmek de yakışmıyor. Hak veremiyorum buna pek.

#hayır

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #623 : 18 Nisan 2016, 22:47:05 »
Haklısınız tabii ki ama insanların aldığı o kadar pahalı ve gereksiz şey var ki. Bu alışveriş çılgınlığı döneminde bence alırken en rahat olacağımız şey kitap olmalı. Bahsettiğim şey, "nasıl olsa okuyan bir kitle var, basalım zammı zaten alacaklar." gibi bir düşünceyi desteklemek değil. Benim söylemek istediğim türkiyede yayınevlerine de okur olarak destek olmak. Açık konuşmak gerekirse Brandon Sanderson imzalı bir kitap okurken kitabın fiyatı bakacağım son şey olur. Çünkü türkiyedeki okur sayısı, hayran kitlesi belli. 1000 küsür sayfayı gözü korkmadan alıp okuyacak kişi sayısı da belli. Ama genel olarak kitaplar için fiyat aralığı ne kadar olmalı derseniz tabii ki de ne kadar ucuz o kadar iyi derim. Çünkü ben bir okur olarak daha fazla kitap okumak, daha fazla kitap okuyan kişiyi de görmek isterim. Metroda telefonla uğraşanlar eline bir de kitap alıp okusa derim. Benim tek hassas olduğum nokta sevdiğim bir yazarın kitaplarını, sorunsuz bir biçimde okuyabilmek. Başka bir şey değil.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #624 : 18 Nisan 2016, 23:17:48 »
Bu hepimizin isteği ancak yayınevi bazen editöryel hatalarla dolu bir kitap da önümüze sürebiliyor. Sanderson kitaplarını bizlerle buluşturdukları, beni böyle bir yazarla tanıştırdıkları için kendilerine her ne kadar minnettar olsam da, hatta ve hatta o parayı verme konusunda bir an bile tereddüt etmesem de okuduğum şeyin mümkünse hem kaliteli hem de ucuz olmasını isterim açıkçası. Ve ne yazık ki Akılçelen'e bu konuda güvenemiyorum. Güvenmek istiyorum, ama güvenemiyorum.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #625 : 19 Nisan 2016, 10:33:19 »
Kitap ilk nokta da %30 indirimli
Fiyat: 44,80 TL

Bu boyutta ve kağıt kalitesinde bir kitap için makul bir fiyat, yayınevinin ödediği telif hakkınıda unutmamak lazım...5-6 sene önce basılmış zaman çarkı kitaplarını(ciltli) 40-60 TL arasında satın aldığımızı düşünecek olursak ve zam görmemiş bir üründe kalmadığına göre(kağıt da düzenli fiyatı artan ürünlerden) kitap fiyatının bu noktaya gelmesi normal...

Hayalimiz bedava kitap okuyabilmek ama hayaller gözümüzün önünde gerçekler ayağımızın altındadır...hayallere erişebilmek için bile olsa gerçeklere basmak zorundayız.

Diğer taraftan ciltli kitaplara yönelik olumlu görüşlere bende katılıyorum... özellikle sürekli yanında kitap taşıyan ve daha sonra o kitabı kitaplığına koyup yıllar sonra tekrar göz gezdiren birisi olarak, kitapların kolay yıpranmaması önemli bence.
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Fin

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #626 : 19 Nisan 2016, 10:49:23 »
Bu arada kitabım kargodan biraz önce geldi. Tek kelime ile MUHTEŞEM :D

İlk kitabın baskısını kaliteli diyoruz ya, bu onu 3'e 5'e katlamış o derece güzel.

Çevrimdışı Fin

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #627 : 19 Nisan 2016, 12:23:35 »
Hayy bin kunduz şansa bak ya

siparişi verdik kitap elimize geldi. Bu sefer de yayın evi gitmiş bugün Kralların Yolu ve Parlayan Sözler için set indirimi yapmış, kargo da ücretsiz :/ gittik %26 indirim ile aldık üzerine kargo ödedik.

http://www.arkadas.com.tr/kitap/parlayan-sozler-krallarin-yolu/9789995090245

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #628 : 19 Nisan 2016, 13:31:25 »
Kitabım geldi, çok heyecanlıyım.  ;D Bu arada ben siparişimi dün saat 14'de vermiştim ve 24 saat geçmeden kitap geldi. Hızlarına hayran oldum.

Çevrimdışı Fin

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #629 : 19 Nisan 2016, 13:52:35 »
Kitabım geldi, çok heyecanlıyım.  ;D Bu arada ben siparişimi dün saat 14'de vermiştim ve 24 saat geçmeden kitap geldi. Hızlarına hayran oldum.
Kapağı çok sevdim ben, kulak yapmışlar, kapak daha kalın olmuş

ve dikkat ettiniz mi, Kralların Yolu'ndan 100 sayfa daha kalın olmasına rağmen daha hafif gibi, sanki farklı bir şey yapmışlar.