Kayıt Ol

Sissoylu - Brandon Sanderson

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Sissoylu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #195 : 08 Aralık 2015, 18:46:05 »
Kağıt ilk kitaptaki gibi aslında, neden bu kadar pahalı ben de anlamadım. Hem avrupa okuma kağıdı diyordu, hem de siparişim sabah gelmiş, kağıt normal kağıt aslında.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #196 : 08 Aralık 2015, 22:41:16 »
Aradaki 100 sayfalık farkı ve geçen seneye göre dolardaki uçuk artışı unutmayın :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #197 : 08 Aralık 2015, 23:57:00 »
Of ya, yaktın bizi dolar. Dolar dolmaz gösterecğim sana. :D Nese, söylemedim varsayın. :P

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #198 : 08 Aralık 2015, 23:57:13 »
İlk kitabı var bende ama seri biraz toparlansın diye bekliyorum. Bu dünyada teknoloji var mı çünkü yabancı kapaklarda karakterler takım elbise giyip tabanca taşıyor?

Bilginiz yok mu arkadaşlar?
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #199 : 09 Aralık 2015, 07:18:02 »
Takim elbise tabanca olayi ikinci sissoylu serisine ait birsey. Ilk serinin hikayesi bittikten 300 sene sonra geciyor. Yeni karakterler, yeni hikaye. Bu seride teknoloji artik gelismeye baslamis, dunya endustri caginin sonlarinda bir yerde ama hala alomanserlik var.

Iki seri arasidna dogrudan baglanti yok, birbirinden tamamen bagimsiz hikayeler. Ama ilki okumadan ikincisinden baslamak tehlikeli. Ilki icin agir spoiler olabilecek seyler var.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #200 : 09 Aralık 2015, 12:59:50 »
Umarım ikinci seriye de kavuşuruz yakında, yukarıda söylendiği gibi 3. kitap da yakında gelecekse eğer...

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #201 : 09 Aralık 2015, 19:49:13 »
Hocam şu dolar olayını anlayamadım kagıt türkiye içinde üreyiliyorsa dolardan etkilenmez anca enflasyondan etkilenir.İlk kitaba göre yüzde yirmi artmış sayfa sayısı ilk kitap 20 lira şuan.Olur 24 lira 2 lirada enflasyon desek 26 eder.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #202 : 09 Aralık 2015, 22:35:31 »
Kağıt Türkiye'ye dışarıdan geliyor diye biliyorum. Genelde dışarıdan alıyor matbaalar.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #203 : 09 Aralık 2015, 22:37:40 »
Sadece o şekilde düşünmemek lazım. Yayınevleri kitapları seçip basmıyor aynı zamanda kitapların telif haklarını almak için güzel bir para ödüyorlar. Bu yüzden dolardaki artış yayınevlerinin fiyat politikalarında belirleyici bir unsur. Tabi ben de cahilim bu konuda böyle konuştuğuma bakmayın :P Bu konularda tam bir bilgiye sahip olan varsa ben de söyleyeceklerini merak etmekteyim.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #204 : 10 Aralık 2015, 06:53:49 »
Bence sevilen kitaba verilen paranin sikayeti yapilmaz. O kadar parayi nelere vermiyoruz ki bir kitaba harcarken dusunelim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #205 : 10 Aralık 2015, 11:17:32 »
Elodin ve yafeshan haklı.

Bazı kitapların kâğıtları yurtdışından özel olarak getiriliyor. Bunu dokunduğunuzda elinizde bıraktığı histen anlayabilirsiniz. Bazı yayınevleri ikinci hamura, bazıları da saman kâğıda basar ve sonuç pek de iç acıcı olmaz.

İkincisi, doların artışı sadece kâğıt maliyetini değil, telif ücretlerini de doğrudan etkiliyor. Ek olarak büyük yazarlarla çalışıyorsanız belli bir baskı adedi yapma zorunluluğunuz oluyor. Atıyorum, her baskı 3000 adet olacak diye şart konuyor. Bu da maliyete direkt etki eden faktörlerden biri.

Kapak çizimi, yabancı ajans, matbaa, dağıtım... Daha bir sürü şey var. O yüzden yeter gari bu kadar fiyat muhabbeti :) Nelere ne paralar veriyoruz, kitaba gelince biraz müsriflik yapmanın hiçbir zararı olmaz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #206 : 10 Aralık 2015, 13:46:43 »
ben de MİT'i destekleyen bir açıklama yapayım nacizane   ;D

SIRLARI İFŞA EDİYORUM  :ne

Yayıncıların dolarla olan ilişkisi şu şekildedir (yaklaşık)
NOT: BURADA YAZACAĞIM MİKTARLAR SALLAMASYONDUR ÖRNEK OLMASI İÇİN YAZILIYOR.

BRANDON SANDERSON 'IN telifi alındığında  ajansla anlaşılır sissoylu için 5000 dolar (11250 tl) telif verilir artı ajans payı verilir sözleşme 2014 te imzalandıysa o zamanın kuru 2.25 kitap çıkmadan önce aradaki hazırlık dönemi uzun ise zaten ödeme zamanı gelir kitap çıkmadan önce bir bakmışsın dolar 2.85 5000 dolar olur sana 14250 tl ajans veya yabancı yayıncı senden yine ödeme olarak 5000 dolar artı ajans payı alır ama senin ödediğin miktar 11250 den 14250 ye çıkar aynı şey kağıt için de geçerlidir tabi kapak için alınan çizim orjinal kapaksa veya dışarıdan alınmışsa aynı şey onun için de geçerlidir

ŞİMDİLİK SIRLARIN İFŞASI BU KADAR  ;D

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #207 : 10 Aralık 2015, 23:16:02 »
Zaten 50 lira da olsa alırım sorun o deilde fırtınaışıgında çok beklettiler ondan fiyat artışı sinirlendiriyor yayınevinden kaynaklı yani

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #208 : 17 Aralık 2015, 22:36:35 »
Kitabı bitirdim efendim. :) Açık konuşmak gerekirse bunu ilkine göre daha hareketli ve heyecanlı buldum.
Spoiler: Göster

Öncelikle şu var, kitapta kuşatma oldukça yer kaplayan bir tema, sanırım biraz ilgi çekmesi açısından bu isim uygun görüldü; ama elbette, bu Miraç Kuyusu'nun daha görkemli bir ism olduğu ve hikâyedeki gizemli konumunu bastıramıyor. Vin'in kafa karışıklığı, kafasının içinde sürekli onun gümlemelerini duyması, Sazed ve Tindwyl'ın araştırmaları... Bunlar aslında basit kuşatma karşısında eriyip gidebilecek şeyler gibi duruyor; ancak işler hiç de öyle olmuyor.

Açıkçası kafam çok karışık, hangi ayrıntıdan nasıl bahsetsem bilemedim fakat kitapta, her ne kadar serinin sadece ilk altı kitabını okumuş olsam da Zaman Çarkı esintileri hissettim. Üstelik bölüm başlarındaki, çelik pilaka üzerine yazıldığını sonradan öğrendiğimiz yazılar da bize pek çok şey anlatıyor; ancak bu kitabın bize çok daha fazla soru getirdiği aşikar diye düşünüyorum ben.

Ancak aklıma birkaç şey takıldı. Gerçekten, kitapta Vin'in de merak ettiği gibi, Demoux Kelsier'in zamanında Vin'e gösterdiği resmi nereden biliyor olabilir? Bunun sanırım Kralların Yolu'nda ortaya çıkmasıyla bir ilgisi var. Nedense bu tür yolculuklar yapanların farklı zamanlarda farklı kimliklerle insanların arasına karıştığını düşündürttü bana, ki Hoid bunu kanıtlıyor bana kalırsa. Ama elbette, bu sadece bir teori.

İkincisi, nedense Miraç Kuyusu bana Elantris'teki havuzu hatırlattı. Gerçi buradaki kuyu ve oradaki havuzun tasfirleri çok farklı; oradaki berrak bir su gibiydi yanlış hatırlamıyorsam. Yine de Kozmer içindeki gezegenlerde bu tür bağlantılar gezegenlere göre şekil alıyor olabilir düşüncesindeyim. Bu Kozmer'e bir kapı açar mı bilemedim; ama her şey düşünüldüğünde... Bilemedim...

Sonuç olarak güzel bir kitaptı; ama kafamda üçüncü kitap için bayağı soru işareti bırakarak bitti. Dolayısıyla, üçüncü kitabı merakla bekliyorum. Umıarm o da yakın zamanda bizlerle olur. :)

Çevrimdışı demiray68

• *
  • 22
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #209 : 18 Aralık 2015, 13:56:33 »
Fiyat konusu kitap satış sitelerinin ve bankaların yaptığı kampanyalar takip edilerek ve internet üzerinden alış veriş yapılarak rahatlıkla çözülebilir. Aldığım bütün kitaplarda olduğu gibi bu Kuşatma'yı da bu yolla alarak 43 liralık kitabı (Kitapyurdu'nun %25 indirimi ve BKM Ekspresin 20TL para iadesi ile) 12.25 TL ye malettim. (Bu mesajı yazdığım sırada HB den aynı yöntemle 10.10 TL'ye alınabilecek durumdaydı.)
Kitaplarınızı biraz araştırarak çok uygun şartlarda internet üzerinden alabilirsiniz...