Kayıt Ol

Dark Tranquillity

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Dark Tranquillity
« : 29 Mart 2008, 12:57:22 »
Ülke : İsveç
Tür : Death
Firma : Century Media Records
Resmi Sitesi: http://www.darktranquillity.com
Elemanlar :
Mikael Stanne: Vokal
Martin Henriksson: Gitar
Niklas Sundin: Gitar
Michael Nicklasson: Bas Gitar
Anders Jivarp: Bateri
Martin Brändström: Klavye

1989 yılının başlarında vokalist Anders Friden, gitarist Niklas Sundin, ritim gitarist Mikael Stanne, bas gitarist Martin Henriksson ve baterist Anders Jivarp bir araya gelip “Septic Broiler” adında bir thrash metal grubu kurdu. 1990 yılında “Enfeebled Earth” adlı bir demo kaset hazırladıkları sırada grup aninden fikir değiştirip demo çalışmasını bıraktı. Adını “Dark Tranquillity“ olarak değiştirdi ve death metale geçti.

1991 yılında grup ilk çalışmaları olan “Trail of Life Decayed”ı çıkardı. 1992’de ise “A Moonclad Reflection” adını verdikleri bir EP hazırlayıp bunu da çıkardı. Bu EP albüm 1500 sattı. Grubun müziği, her ne kadar death metal yapsalar da, 80’lerden gelen klasik thrash müziğinin öğeleriyle gitar harmonilerinin bir karışımı gibiydi.

1993 senesinde grup “Skydancer” albümünü hazırlayıp piyasaya sürdü. Bu albümde misafir sanatçı olarak Anna Kajsa Avehall vokalde gruba yardım etti. İki sene sonra yeni albüm “Of Chaos And Eternal Night” geldi. Albüm çıktıktan sonra Anders Friden gruptan ayrıldı ve Mikael Stanne vokalist rolünü üstlendi. Gitar boşluğunu da Friedrik Johansson’u gruplarına alarak kapattılar. Yeni kadroyla “The Gallery” albümünü yaptılar. Albüm beğeni topladı ve gruba büyük bir başarı kazandırdı.

Çıkışını sürdüren Dark Tranquillity 1996 senesinde yeni bir albüm için kolları sıvadı ve “The Mind’s I” isimli albümü yaptı. Bu albümde Andres Friden, Michael Nicklasson ve Sara Svensson misafir vokalist olarak yer aldı. Albüm özellikle güçlü vokal kadrosuyla gruba yine başarı getirdi. Üç senelik bir aradan sonra ise “Projector” isimli yeni albüm çıktı. Bu albümde grup tarzını biraz değiştirip sound’una elektronik müzikler kattı ve melodik death stilinden biraz uzaklaştı. Albüm, grubun hayranları tarafından biraz kuşkuyla karşılansa da yine istenilen başarıyı gösterdi ve dinleyenleri tatmin etti. Grup bu albümden yine bir kadro değişikliğine gitti. Johansson gruptan ayrıldı. Michael Nicklasson bas gitarist, Martin Brändström klavyeci olarak gruba katıldı. Martin Henriksson ise gitara geçti. Ve yepyeni kadroyla 2000’de “Haven” albümü çıktı. Bu albümde de grup elektronik öğeler kullanmaya ve klasik death metal tarzından uzaklaşmaya devam etti. Bu yeni albüm de rahat rahat hem basından hem dinleyenlerden geçer not aldı.

Bir sonraki albüm 2002 senesinde çıktı. Adı “Damage Done” olan bu albümde grup tam olarak köklü bir geri dönüş olmasa da eski müziklerini anımsatan bir tarz kullandı.

Grubun son çalışması ise 24 Mayıs 2004’te piyasaya çıkan “Exposures In Retrospect And Denial”. İlk dönemlerinde çıkardıkları demo ve EP parçalarının bulunduğu bu albümde grubun “Trail Of Life Decayed" (demo-1991) ve "A Moonclad Reflection" (EP-2002) gibi eski çalışmalarının yeni düzenlemeleri bulunuyor.

Albümler

1993 - Skydancer
1995 - Of Chaos And Eternal Night
1995 - The Gallery
1996 - Enter Suicidal Angels
1997 - The Mind's I
1999 - Projector
2000 - Haven
2000 - Skydancer & Of Chaos And Eternal Night
2002 - Damage Done
2004 - Exposures - In Retrospect And Denial
2004 - Lost To Apathy
2005 - Character

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dark Tranquillity !
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2008, 11:57:43 »
Lethe şarkısını dinLemiştim.Çok hoşuma gitmişti açıkçası.

Devamı da geLdi =)

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2008, 12:02:12 »
Lethe şarkısını dinLemiştim.Çok hoşuma gitmişti açıkçası.

Devamı da geLdi =)

bende lethe ıle bslamıstım :D
htta bı ara paso dnlıyodum her yerde you're my lethe flan yazıodu :P lethe ne dıyenlere acıklama yapmktan bıkmstm artk ;D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2008, 21:37:03 »
Aşık olunduunda lethe dinlenir, gaza gelindiğinde fabric dinlenir; kendine gelinir :D
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2008, 11:12:17 »
Sitenin tekinde gördüm. Lethe neymiş bi indiriym de bakiym dedim, Jejune'nin msn nickinde mi ne görmüştüm xD.. Ve şimdi bu kadar geç keşfettiğime yanarım =) Diğer şarkılarını da anında indirdim tabii. Ama lethe gibisi yok ya. Şu sıralar en çok dinlediğim şarkı.

Ben nerdeydim şimdiye kadar böyle?

Ayıp ayıp..

You're my letheeee...!!! ;D

Çevrimdışı Amèlie

• 531
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2008, 12:05:50 »
Şüphesiz en nefret ettiğim şarkı lethenin sahibi olarak antipatimi kazanırken sükunet kelimesinin ingilizcesini öğrenmemi sağlayarak biğnevi sempatimi kazanmış grup. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum, misal. Hıhı evet.

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2008, 15:09:43 »
Birkaç şarkısını bilirim kendilerinin ama iyidirler sanırım, yani Lethe'yi felam bi aralar feci şekilde dinlerdim ama artık ı ıh. :P

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2008, 20:53:01 »
Lethe'nin introdaki bas arpeji çalabildiğimi iftiharla duyurmak istedim :P Zamanımı çalmaya çalışmak, denemekten öte altı telli bası dört tele indirmeye harcadım. Baba ne zorun var altı tel kullanıyosun ya >.<
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

eniqmatic.

« Yanıtla #8 : 05 Temmuz 2008, 22:15:38 »
lethe dehşet şarkı, day to end de çok değişik geliyor bana ;D dt iyidir güzeldir dinlenesidir ;D

Çevrimdışı Gadd

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dark Tranquillity
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2016, 20:11:26 »
Bu grup deyince aklıma '' Insanity's Crescendo '' gelir   <3