Kayıt Ol

Alfred Bester ve Kitapları

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Alfred Bester ve Kitapları
« : 13 Nisan 2011, 07:44:39 »
En sevdiğim yazar ülkemizde çok az tanınıyor ama usta bilimkurgu yazarları tarafından 'Büyük Usta' olarak kabul görüyor.
Cyberpunk'ın ilk örneklerinden Yıkım'a Giden Adam ve Kaplan! Kaplan! romanları dilimize çevrildi.

The Demolished Man kitabı:
Yıkıma Giden Adam (Altıkırkbeş -2000)
24. Yüzyılda Cinayet (Deniz Kitaplar - 1983)
Anarşist (Okat - 1971) isimleriyle yayınlandı.

The Stars My Destination kitabı: Kaplan! Kaplan! ismiyle yayınlandı...
Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi 1 (Atılgan - 1999)da kısa bir hikayesi yayınlandı.*

Kitaplar genelde tek bir adamın çevresinde döner, intikam, polisiye tarzı vardır. Konuları basit bile kaçabilir. Ama anlatım tarzı ve birikimi çok büyük övgülere layıktır! Toplum, sistem ve sosyoloji konuları ağırlıktadır.  

*Başka yazarlar tarafından akıl okuma, ışınlanma, zaman yolculuğu gibi konularına değinilse kesinlikle bayat, taklit, sıkıcı görüleceği halde Bester bunları orjinal hale getirmeyi başarmıştır ve önünde eğilme nedenidir.

İyi bilimkurgu iyi edebiyattır. Gerçek bilimkurgu budur. Aslında bu kitapları belli bir türe sokmak ayıp olur. Bester ilahtır :)

Kitapların 1950'lerde yazıldığını hatırlatır, daha fazla kitabının çevrilmesini dilerim.
"Rebellions are built on hope"

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ynt: Alfred Bester ve kitapları
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2013, 00:05:59 »

Büyük usta Alfred Bester, Türkçe'deki iki muhteşem eserinde de(Kaplan Kaplan! ve Yıkıma Giden Adam) benzer bir izleği takip ediyor aslında:
- Üstün özelliklerin (ışınlanma, akıl okuma vb.) belirli bir zümre tarafından değil, toplumun büyük bir kısmı tarafından kulanılması ve bunun sosyal etkileri.
- Bir intikam ve cinayet öyküsü.
- Ana karakterin yoğun hırsı, buna bağlı isyanı ve topluma karşı çıkışı.
- Ana karakterin kendine dair sırları farkedişiyle birlikte gelişimi.

Ustanın Türkçe'deki öykülerinde ise ("Muhammed'i Öldüren Adam" ve "Kaybolma Numarası") zaman yolculuğunun farklı işlenişleri göze çarpar. Fakat, bana göre usta, öykülerinde inandırıcılığı önemsemez, komik bir biçimde pat diye konuya dalıp asıl anlatmak istediği öze yönelir.
"Muhammed'i Öldüren Adam"ı buradan okuyabilirsiniz.
"Kaybolma Numarası"nı ise bu kitabı edinerek okuyabilirsiniz: http://www.kayiprihtim.org/portal/kitap/asker-kacagi-savasa-karsi-bilimkurgu-oykuleri/

Cesaret edebilsem bir öyküsünü Türkçe'ye çevirmeye yelteneceğim ama zor...

Çevrimdışı obispo

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Alfred Bester ve kitapları
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2014, 17:45:58 »
sadece "kaplan kaplan!" kitabını övmek için bu foruma üye oldum dersem sanırım açıklayıcı olur. "yıkıma giden adam"ı da "kaplan kaplan!"ı da üni yıllarımda okumuştum. (10+ sene öncesi yani). geçenlerde "kaplan kaplan!"ı yeniden okudum. iki kez okuduğum nadir kitaplardan biridir. yeniden okurken şunu düşündüm, acaba o zaman mı bana bu kadar muhteşem geldi yoksa hala aynı tadı verecek mi. inanın bu sefer daha çok keyif aldım.

bu kitabı okumamış bir bilim-kurgu okuyucusu olmaması gerektiğine inanıyorum. kitabın kurgusu tek kelime ile muhteşem.