Kayıt Ol

Dune - Frank Herbert

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dune - Frank Herbert
« Yanıtla #150 : 31 Ocak 2017, 20:35:24 »
@Garabet: Kitabı birirdikten sonra ben de benzer hissiyatlar içerisindeydim. Kitap sizin de belirttiğiniz gibi bilimkurgu diyince aklımda oluşan tanıma ve beklentilerime uymuyordu. Üstüne düşünüp birazda başkaları ne demiş diye araştırınca, kitabı, yazıldığı ve kitabın geçtiği zaman dilimine göre değerlendirmeye karar verdim.

Kitabın yazıldığı dönemlerde, insan beyninin sınırları aşılarak kişinin üstün yetenekler kazanması kimisi için bilimsel olasılık dahilindeydi bile. Evrimle veya LSD gibi uyuşturucular aracılığıyla yetenekler kazanan insanların hikayeleri bu yönden de popülerdiler. Dune'daki melanj etkisi, yazıldığı dönemin bilimsel anlayışında "uçuk ama ya olusa"sı gibi. Ekoloji-ekonomi-sosyoloji-politika-inanç ekseninde verilen yığınlarca dikkate değer ayrıntının yanında, uyuşturucuyla bilincin sınırlarını aşması fikri bana da tuhaf geliyor. Bu tuhaflığın zamanı için küçükte olsa ulaşılabilecek bilimse bir olasılık olduğunu düşünülünceyse kanıksıyorum.

Dune'un hikayesinin zaman aralığı da bu melanj etkilerş ve buna dayanan zamanının bilimsel mantığıyla alakalı. Hikayenin zaman aralığı, akıllı makinelerin uzun yıllar önce yasaklandığı ve onların yerine yeni alternatif yöntemlere geçildiği bir dönem. İnsana yardımcı olan süper bilgisayarlarlar yapmak yerine, insan potansiyelini arttırmaya gidilmiş. Bu durumda genetik bilimi ve melanj gibi, elektroniğe değil organiğinin potansiyelini arttırmaya yönelik teknoloji üst seviyede. Bize çok uç ve inanılmaz gelen icat ve yöntemler olağan şeyler. Yüzyıl önce yaşamış biri için şimdiki zamanımızın inanılmaz gelmesi gibi bir durum. Algısal olarak, onun için bu zaman nasıl fantastikse, bizim için de Dune evreni öyle bir fantastikliğe sahip. İnsan beyninin potansiyelini uyuşturucu sayesinde üst seviyeye çıkarması gibi teorileri de olabilir diye bu uzak geleceğin bilimi olarak katarsak tabii ki. Yazıldığı dönemin bilimkurgusal trendlerine göre kabul edince durum böyle.

50li yıllarda yazılsalarda, Yıkıma Giden Adam ve Kaplan! Kaplan! gibi örnekler insanın keşfedilemeyen potansiyeli üzerine kurulu döneminin bilimkurgu anlayışları açısından örnek gösterilebilir. Önümüze bilimsel olarak koydukları temaların şimdi fantastik gelmesi normal. Yazıldıkları dönemin popüler manada bilime ve bilimkurguya bakışıyla da alakalı biraz da.

Bazen, eserleri yayınlandıkları döneme göre mi, yoksa, onlarla tanıştığımız döneme göre mi değerlendirmek güçleşebiliyor.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 01 Şubat 2017, 13:42:20 »
Denis Villeneuve yönetmenliği almış gibi duruyor. Denis çok iyi bir yönetmen ama çektiği en yüksek bütçeli film - Arrival- bile 40 milyon dolar küsürken zor olacak gibi duruyor. Yine tarzına uyar mı bilmiyorum ama uymasa bile iyi bir film olacağı konusunda güvenim tam.

http://m.imdb.com/title/tt1160419/

Brian Herbert'ın paylaştığı mesaj:
It's official -- Legendary Pictures has signed the very talented Denis Villeneuve to direct the exciting new DUNE series film project.

Çevrimdışı Garabet

• *
  • 4
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : 01 Şubat 2017, 23:03:36 »
@Bay_Karamsar: Sürekli belirtilen "eseri dönemine göre yargılayın!" sözünün tekrar altını çizdiğiniz için teşekkür ediyorum. Belli ki bunu başaramamışım. Açıklamanız tatmin etti. Şimdi, ben de tekrar böyle düşünmeye başlıycam.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #153 : 02 Şubat 2017, 09:17:56 »

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : 09 Şubat 2017, 09:36:44 »
Üçüncü kitap Dune Çocukları'nı yeni bitirdim. Dune serisi hakkındaki duygularım biraz karışık.

İlk kitap çok güzeldi, ikinci kitap güzeldi, üçüncü kitap içinse ortalama üstü diyebilirim. Ama bilim kurgudan gittikçe uzaklaşıyormuşuz gibi hissediyorum. Kitaptaki din/politika/entrika kısmı o kadar ön planda ki; bilimsel her şeyi kaldırıp büyüyle değiştirseniz, olay uzayda değil de fantastik bir dünyada geçse işlenen senaryo aynı şekilde, anlamından hiçbir şey kaybetmeden var olabilir. Gezegendeki iklim değişikliği ve bunun yarattığı etkiler dışında gerçekten bilimsel diyebileceğimiz pek bir şey yok kitapta maalesef. Dune Çocukları için uzayda geçen, dini bol Game of Thrones bile diyebiliriz :D

Kitapta bir süre sonra beni sıkan bir mistisizm, gizemcilik havası var. Karakterlerin hepsi çok büyük öngörülere sahip, bazıları resmen geleceği görebiliyor ve buna göre bir şeyler yapıyor. Karakterlerin bu üstün yetenekleri, okuyucunun - ya da sadece benim, bilemiyorum - sebebini anlayamadığı işler yapmalarına sebep oluyor. Yapılan işlerin neden o şekilde yapıldığı ya hiç anlatılmıyor ya da çok uzun süre sonra dolaylı olarak anlatılıyor. Bir de herkes karşısına çıkan bir sorunun üstünde sadece kendi kendine düşünerek sonunda doğru cevaba ulaşıyor; ama cevap yine çoğu zaman bize söylenmiyor. Bölüm başlıyor, karakter birileriyle ya da kendi kendine konuşuyor. Sonra onun düşünce akışını görüyoruz ve sonunda işte böyle olmalı diyor; ama bu bize anlatılmadan cart diye bölüm bitiyor. Özetle karakterlerin karar verme süreçlerine, düşünce akışlarına bu kadar önem verilip vardıkları sonucun açıklanmaması beni kitap boyunca rahatsız eden bir tercih oldu.

Kitapta yöneticilerin yapması gerekenler, liderlerin alması gereken zor kararlar, halkı yönetmek için din nasıl kullanılır vb. kısımlar genellikle başarılı işlenmiş ve gerçek dünyada da şu anda benzeri yaşanan şeyler mevcut. Halkı kontrol etmek için dini kullanan yozlaşmış rahiplerden tutun zenginliğini korumaktan başka bir şey düşünmeyen CHOAM şirketine ve etliye sütlüye karışmayız deyip her şeye burunlarını sokan Uzay Loncasına kadar bu evrendeki pek çok kurum ve kuruluş gerçek dünyada da karşılık bulabilen şeyler. Ayrıca Dune serisinin önceki kitaplarından alışkın olduğumuz her bölümün başında bir alıntı/özlü söz/kıssa vs. bulunması geleneği bu kitapta da devam ediyor. Burada yazan şeyler de kitabın hem kendi evreni için hem de gerçek dünya için geçerli olabilecek şeyler, okuması çoğu zaman keyifli. Bazı kısımlar kutsal kitaplardan alınan ayetleri de andırmıyor değil.

Dune serisine başladıysanız ve devam etmek istiyorsanız okuyun, sizin için güzel bir kitap. Zaten serinin üçüncü kitabı olması nedeniyle bilim kurguya yeni başlayanlara bu kitabı değil ilk kitap olan Dune'u önermek lazım. Puanım 6/10, çünkü "bilim" kurgu yönü biraz zayıf ve benim damak tadıma göre biraz fazla mistisizm içeriyor; ancak işlediği politik konular hakkında 76 yılına göre oldukça başarılı ve Game of Thrones'la yarışabilecek bir entrikalar ağına sahip.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : 05 Nisan 2017, 21:46:27 »
Yönetmen koltuğuna geçen Denis Villeneuve'den sonra senaryo yazarı da netleşmiş. Senaryo Eric Roth'a emanet. Kendisi, Forrest Gump, Atlara Fısıldayan Adam, Münih, Benjamin Button'in Tuhaf Hikayesi filmlerinin de senaryo yazarlığını yapmış bir isim.

IMDB Haber linki

Çevrimdışı aOnn1453

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #156 : 03 Ağustos 2017, 14:43:30 »
Ben Dune serisinin ilk 3 kitabını ithakiden aldım ve 4.kitap da yakında çıkacağı için bekleyeceğim. 5 ve 6. kitaplar 2018de çıkacağı için beklemek istemiyorum. Acaba bu 2 kitap kabalcı basımı internette bulunabiliyor mu? Baskısı bitti bu kitaplar bulunmuyor tarzı duyumlar almıştım. İnternet sitelerinin stok bilgilerine güvenebilir miyim bu konuda?

Çevrimdışı tleilaxu

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : 07 Ağustos 2017, 04:39:55 »
Ben Dune serisinin ilk 3 kitabını ithakiden aldım ve 4.kitap da yakında çıkacağı için bekleyeceğim. 5 ve 6. kitaplar 2018de çıkacağı için beklemek istemiyorum. Acaba bu 2 kitap kabalcı basımı internette bulunabiliyor mu? Baskısı bitti bu kitaplar bulunmuyor tarzı duyumlar almıştım. İnternet sitelerinin stok bilgilerine güvenebilir miyim bu konuda?

İlk 3 kitabı 3 haftada okuduktan sonra bekleyecek bir durumda olmadığım için seriye kabalcı'nın yayınladığı kitaplarla devam ettim. Çeviri olarak bir sıkıntı yok zaten onları da dost körpe çevirmiş. Ama özellikle 5. Kitapta inanılmaz editöryel hatalar var. Bana kalırsa oku derim ama, fazla rahatsız etmiyor. Bu arada 4. Kitap inanılmaz gerçekten. Yerinde olmayı, o şaheseri baştan okumayı çok isterdim. Ama kötü bir haberim var; 6. Kitap çok kötü bir yerde bitiyor, serinin devamı Türkçe'ye çevrilmemiş ve çevirmeyi düşünen bir yayınevi yok. Kendini hazırla ona göre :) ingilizcen varsa okuyabilirsin tabi :) eğer istanbuldaysan beşiktaştaki rebooklika'da (eski kabalcı kitabevi) serinin tamamı var ve %50 indirimli satılıyor.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #158 : 07 Ağustos 2017, 09:36:59 »
Aslında 6. kitabın bir de devamı olacak. Frank Herbert tamamlayamadan ölünce oğlu 7. ve 8. kitapları tamamlamış. Yani oğlunun yazdığı diğer kitaplardan farklı olarak spinoff değil. İthaki sadece Frank Herbert'ın yazdığı 6 kitabı çevirme düşüncesinde ama bence bir istisna yapıp seriyi tamamlamak açısından bu iki kitabı da yayınlamalı.

Kitapların isimleri: Hunters of Dune ve Sandworms of Dune

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
“Dune Tanrı İmparatoru” Ön Siparişe Açıldı!
« Yanıtla #159 : 27 Eylül 2017, 14:41:21 »
Müjdemizi isteriz! Bilimkurgu Klasikleri kapsamında yayınlanan Dune Serisi'nin çok beklenen dördüncü kitabı ufukta göründü :) Detaylar elcağızlarımızla hazırladığımız haberimizde:

http://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/dune-tanri-imparatoru/
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #160 : 27 Eylül 2017, 20:31:05 »
Altın Yol! Altın Yol!

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #161 : 28 Eylül 2017, 13:58:40 »
Müjdemizi isteriz! Bilimkurgu Klasikleri kapsamında yayınlanan Dune Serisi'nin çok beklenen dördüncü kitabı ufukta göründü :) Detaylar elcağızlarımızla hazırladığımız haberimizde:

http://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/dune-tanri-imparatoru/

Kitaplığa eklenecek kitaplar serisi böylelikle 11'e yükseldi;

1- Dune (Frank Herbert)
2- Dune Mesihi (Frank Herbert)
3- Dune Çocukları (Frank Herbert)
4- Dune Tanrı İmparatoru (Frank Hebert)
5- Maymunlar Cehennemi (Pierre Boulle)
6- Pazartesi Cumartesiden Başlar (Arkadi ve Boris Strugatski)
7- Arcturus'a Yolculuk (David Lindsay)
8- Tılsımlı Yüzük (Friedrich de la Motte Fouque )
9- Otostopçunun Galaksi Rehberi / Beşi Bir Yerde (Ciltli) (Douglas Adams)
10- Serafina ve Siyah Pelerin (Ciltli) (Robert Beatty )
11- Şikeste (Dorris Lessing)

İthaki Bilimkurgu Serisini tamamlamaya çalışıyorum, öncelikle tekli kitaplara ağırlık veriyorum, böylelikle Dune serisi de tamamlanmış olacak ben diğerlerini bitirene kadar (: