Kayıt Ol

K2rik ve Gece - Kadınca Bilimkurgu Öyküleri - Sadık Yemni

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle

"Önümüzdeki yirmi-otuz yıl içinde hayatımız şu anlara oranla bayağı bilimkurguvari bir kıvama gelecek. Bu nedenle de edebiyatımızda kadın okuyucuları daha çok saran, onlara daha etkin rol veren, aşırı erkeksi bakıştan sıyrılmış öykülerin daha sık yazılması gerekmektedir.

Türk edebiyatında K2rik ve Gece kadın kahramanların bilimkurgu ve fantezi türünde başat rol oynadığı bir öykü seçkisi olarak bir yeniliktir. Hoş bir esintidir. Bu seçkinin dünyamızda insan bekasını üstlenmiş olan kadınları giderek hem okuyucu hem de yazar olarak bilimkurgu-fantastik alanına davet edecek mütevazı bir örnek olacağını düşünmekteyim."

Sadık Yemni

EDİTÖR: Ozancan Demirışık
KAPAK TASARIMI: Gökcan Şahin
SAYFA SAYISI: 73

Söz konusu e-kitaba http://buzuldunya.blogspot.com adresinden ulaşabilir; isterseniz internet üzerinden okuyabilir, dilerseniz de bilgisayarınıza PDF formatında indirebilirsiniz.

Eser hakkında değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Her erkek yazar kadınları baş role koyup bir kitap yazamaz bence. Bu toplumsal ön yargılarla ya da bazı egosal durumlarla kısıtlanmış bir gerçek.

Sadık Yemni'yi bu bakımdan takdir ettim.

Tek eleştirim ise şu yönde olacaktır, Sadık Yemni bu e-kitap'ı yazarken kadınları incelemiş midir? Mesela kadın karakterlerin olaylara kadınsal yaklaşabilmesi için çevresindeki eşinden-dostundan, kısaca bayan olan tanıdıklarından fikir almış ya da onları incelemiş midir?

Eğer bunu yapmadıysa bu bir eksiktir benim için. Yaptıysa o zaman ayakta alkışlıyorum kendisini. Çünkü, bunu yaptıysa eseri çok sağlam temellere oturtulmuştur.

Bu eleştirim dışında fikir güzel geldi bana. Türe uzak kalan bayanların ön yargılarını da yıkabilir sonuçta.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
En yakın zamanda senden bir inceleme bekliyoruz o zaman Fırtınakıran :D Merak ettim ben de.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Her erkek yazar kadınları baş role koyup bir kitap yazamaz bence. Bu toplumsal ön yargılarla ya da bazı egosal durumlarla kısıtlanmış bir gerçek.

Katılıyorum...

Alıntı
Nedense bayan yazarlar herzaman için kitaplarda bayanlarla dolu bir dünya yaratıyorlar. Ana karakterleri olmasa bile her zaman hikayaye güç timsali karizma bayanları adapte ediyorlar. Kitap yazımına yardım eden bayanlar ise erkekleri etkileyip yine bu durumu ortaya çıkarıyorlar. ( Örnek: Tamuli Üçlmesi, Zaman Çarkı Serisi, RA Salvatore un dişi drowları, Margeret Weis in tek başına yazdığı ejderhalarla ilgili kitap serisi, Althalus'un Dönüşümü)

Bir bayanda çıkıp bir kaygı gütmeden Hayalet Kentin Adamları gibi bir kitap yazarsa gerçekten alnından öpeceğim, saygılarımı sunacağım.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Bir tık uzağınızda kitap. İndirip okumak o kadar da zor olmasa gerek. Bence okuyup bu eleştirleri ona göre şekillendirseniz daha doğru olurdu. :)

Şahsen Sadık Yemni'nin yazdığı "her" şeyin büyük bir keyifle okunulabilir olduğunu düşünüyorum. Kadınca ya da erkekçe öyküler olması beni pek ilgilendirmiyor. :P

Tabii yapılmaya çalışılan şey de oldukça önemli bir adım, bunu da ayrı olarak takdir etmek gerek. :)

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
    • Profili Görüntüle
Sadık Abi'nin altmış yıllık hayat deneyimi var; üstelik uzun yıllardır evli ve kız babası. :) Yani kadınları anlatmak bakımından herhangi bir zorluk çektiğini/çekeceğini veya bu konuda bir yanlış yansıtmanın söz konusu olacağını düşünmüyorum.

Güzel bir çalışma oldu bence. Yazar erkek, editör erkek, kapak tasarımcısı erkek... Ve "Kadınca Bilimkurgu Öyküleri". Umarım böyle çalışmaların artmasına vesile oluruz.

Herkese iyi okumalar. :)

Ayrıca...

Bizim e-kitaplarla tanıyanlara veya yıllardır raflarda yer alan kitaplarıyla takipçisi olup, Sadık Yemni'yi görmek isteyenlere güzel bir haber: Dördüncü Sarp Sapmaz romanı olan Ağrıyan bir aksilik olmazsa Tüyap Fuarı'na yetişecek ve Sadık Abi'nin 6-7-8 Kasım civarında fuarda imza günü olacak. Amsterdam'da yaşıyor normalde ama bunun için İstanbul'a gelecek.

Ağrıyan'ın da, günümüzde geçen ilk Sarp Sapmaz romanı olduğunu belirteyim. Diğerleri en fazla 1968'de geçiyordu. Yani Sarp artık yazarıyla aynı yaşta. Sarp Sapmaz'ı takip edenler için ilgi çekici bir roman. Ben heyecanla bekliyorum. (Sarp Sapmaz kitapları Muska-Öte Yer-Yatır sırasıyla okunabilir. Dediğim gibi yenisi de Ağrıyan olacak. Tavsiye ederim.)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Sadık Yemni'den "K2rik ve Gece - Kadınca Bilimkurgu Öyküleri"
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2009, 16:40:24 »
Biraz boş vaktim vardı, okuyayım dedim. Çok da iyi etmişim. :)

Her öykü Sadık Yemni farkına yakışır nitelikteydi. Hepsinin ayrı ayrı özgün, çekici ve sürükleyici yanları vardı. Ben özellikle "Filmvari Hayatlar"daki 'G Film' denen olayı sevdim. "Öte Yer Fotoğrafçısı"nı zaten daha önce okumuştum, o da çok sağlam bir öykü. "Birinci Reklameş Cinayeti"ndeki 'Reklameş' fikrinin de çok hoşuma gittiğini belirtmeliyim. "Cepcepniler" öyküsü için de bu yorumum aynen geçerli. :) "Endişeciler"i de ilk üç yapsam, mutlaka listeme eklerdim.

Güzel bir öykü derlemesiydi. Şu "Muska"ya bir an önce başlamalıyım. :D

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sadık Yemni'den "K2rik ve Gece - Kadınca Bilimkurgu Öyküleri"
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2009, 17:01:12 »
İlk öykü olan G film meselesini epey beğendim, çok iyiydi. Onun dışında iyi bir kitap. Reklameş de süper göndermeymiş anlayana :D
try again fail again fail better