Kayıt Ol

Marslı - Andy Weir

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Andy Weir’ın “Marslı”sına Biz De Kavuşuyoruz!
« Yanıtla #15 : 12 Aralık 2014, 15:24:10 »
Kitap bugün çıkıyor, şu an okumuş birinin çıkması çok zor :D.
2 Gün önce d&r mağazasında gördüm 0.o

Kitap duyurulduğundan beri ayın 12'si diyorlar çıkışına. Hatta İthaki Yayınları ile görüştüm dün, Cuma günü ellerine geçeceklerini söylediler.

Acaba İngilizcesini mi gördünüz? Ya da belki de oraya topril geçtiler, bilemedim :).

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 12 Aralık 2014, 15:28:24 »
Kitap bugün çıkıyor, şu an okumuş birinin çıkması çok zor :D.
2 Gün önce d&r mağazasında gördüm 0.o

Kitap duyurulduğundan beri ayın 12'si diyorlar çıkışına. Hatta İthaki Yayınları ile görüştüm dün, Cuma günü ellerine geçeceklerini söylediler.

Acaba İngilizcesini mi gördünüz? Ya da belki de oraya topril geçtiler, bilemedim :).

Yok yok her zaman baktığım fantastik/bilimkurgu rafındaydı . İngilizce romanlar ayrı bir bölümde  . Hatta yeni çıkacak olan  sınırdaki ev'i de gördüm . Galiba bir kıyak yapmışlar buraya :D

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Aralık 2014, 23:07:12 »
Kitap elime bugün ulaştı, kapağı farklı basılmış sanırım. Çok güzel olmuş ve daha kapağa dokunurken bile Marsın o toz topraklı dokusuna dokunuyormuşum gibi oluyor. Ya da bana baskı hatalısı geldi ki öyle geldiyse iyi ki öyle geldi. :)

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 16 Aralık 2014, 23:18:33 »
Benim kargo da ne hikmetse bugün geldi halbuki 3 gün oldu kargoya verileli:/
Tasarımı beğendim. İthaki ayraç koymuyordu bunda ayraç da var

Çevrimdışı u.aslan

• **
  • 101
    • Profili Görüntüle
Ynt: Marslı - Andy Weir
« Yanıtla #19 : 17 Aralık 2014, 09:19:14 »
Benimde dün geldi sınırdaki ev kitabında da bunda da ayraç gördüm. Kapaklar gerçekten hoş olmuş

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 17 Aralık 2014, 12:24:20 »
Okuma listemin ilk sırasına terfi etti bu kitap. Ne yapıp edip bu yıl bitmeden okumak istiyorum.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 17 Aralık 2014, 14:04:53 »
Kitaba dün itibariyle başladım. Henüz 60 sayfa kadar okudum ama gerçekten çok iyi gözüküyor. Sabahtan beri her fırsatta açıp okuyorum, otobüste durağı falan kaçıracaktım neredeyse. :D Bitirince daha ayrıntılı bir şeyler yazarım belki buraya, bu kadarından bile  çok beğendiğim için bekleyemedim bitirmeyi.

Ayrıca ayraç güzel olmuş hakikaten. Hiçbir zaman ayraç kullanan biri olmadım, arka kapağın arasına koyuyorum ve orada kalıyor genelde ama yine de kitapların içinden çıktığında hoşuma gidiyor. :D

Edit: Okuldaki dev sıkıcı derslerin de yardımıyla bugün itibariyle kitabı bitirdim. Hakikaten de Mars'ta geçen bir Robinson Crusoe denebilir, fakat daha heyecanlı, daha eğlenceli ve daha zekice. Tek başına, 2 yıla yakın süre Mars'ta hayatta kalan bir adam var ortada. Mars'ta diyorum yahu. Nasıl eğlenceli olmaz ki bu kitap, özellikle de bu kadar iyi yazılmışken? Teknik ayrıntılar da öyle doyurucu ki, yarısını anlayamadığım için yazardan özür dileyeceğim neredeyse. Bir de çoğu bilimkurgu romanından farklı olması var tabii, zira pek kurgu denebilecek bir durum yok bunda.

Yok, bu biraz yanlış oldu. Elbette her roman gibi kurgusal bir eser. Bilimkurgunun kurgu kısmının taşıdığı olağanüstülük ve çoğu zaman spekülasyon anlamından bahsediyorum. Evet, biraz ileri bir zamandan bahsediyor ama gerçek dışı denecek hiçbir şey yok, günümüz teknolojisinin bir miktar ilerlemiş hali var yalnızca. Bilimsel yanı çok güçlü. Bunu ne kadar seversiniz? Bilmiyorum. Ben bayıldım. Kendinizi evvel zaman içinde bir gün birisi Mars'ta mahsur kalmışı değil, bir astronot Mars'ta mahsur kalsa ne olurduyu okuyormuş gibi hissedebiliyorsunuz bu sayede. Elbette gerçekte muhtemelen olacağı kadar fazla felaket olmuyor, ama roman bu sonuçta. 3. günde ölen birinin hikayesini kimse okumaz. :D

Kısacası, gerçekten bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip. Yani, belki bu sonuncusu tam doğru değildir. Benim bir bilimkurgu romanından istediğim her şeye sahip. Dolayısıyla alın ve okuyun derim.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 21 Aralık 2014, 17:44:51 »
Özet yorum: Beğenmedim.

Andy Weir bir yazılım mühendisi ve bu kitabı bir mühendisin yazdığı çok belli. Biliyorum, çünkü bunu bir bilgisayar mühendisi olarak söylüyorum.

Mars'ta hayatta kalmaya çalışan bir adam. E hani gerilim? Hani aksiyon? Sayısal detaylarla bezeli hayatta kalma derslerinin ötesi nerede? Bu kitaptan çok güzel bir "Mars'ta hayatta kalma 101" rehberi olur. Ama bir bilimkurgu eseri olarak vasat benim gözümde.

Bilimsel yanı güçlü bilimkurguya asla hayır demedim. Ama Andy Weir bir Asimov, Carl Sagan ya da Arthur Clarke'ın yapabildiği şeyi yapamıyor. Rakamlarla boğdu beni. Bu kitabın başları bir ders kitabı mı Weir? Clarke'ın, Sagan'ın veya Asimov'un bilimi son raddesine kadar eserlerine yedirirken, kurgu ve yazarlıklarını da  göz önünde tutması nerede? Tamam, bunlar büyük adamlar. Kimse onlar gibi olmak zorunda değil. Ama işte, bu kitapta bazı şeyler benim gözümde eksik. Neyse ki bu dediklerim kitabın başları için geçerli.

Andy Weir heyecanlı bir bilimkurgu okuru muhtemelen. Ancak ben kendisini başarılı bir yazar olarak göremedim bu kitapta. Kitabın arkasındaki övgü dolu sözlere bakıyorum, sonra yine "Nerede bahsedilen gerilim?" diyorum.

Mark Watney ekibindeki herkes gibi çift anadal sahibi olan biri. Şansa bakın ki hem makine mühendisi hem de botanist. Yani hayatta kalmak için iki temel şeye sahip. Hadi orayı geçtim. Watney yaşadığı onca sorunu hooop çözüveriyor. Hiçbir heyecan duymadım okurken. Her şey zaten belli olan şekilde ilerliyor. Ayrıca Watney şen şakrak bir insan. Mars'ta tek başına kalışının herhangi bir duygusal travmasını yaşamıyor. En ufak umutsuzluk bile hızlıca geçip gidiyor. Üzülerek söylüyorum, espri anlayışı benim gözümde herhangi bir liseli ile aynı düzeydeydi.

Okurken sık sık Ben Efsane geldi aklıma. Orada da işlenen hayatta kalmaya çalışan tek bir insan teması boyunca nasıl derinden sarsıldığımı hatırladım. Sonra Marslı'da bunun nasıl yapılmadığına baktım. Andy Weir'in tercihi bu olabilir. Ona lafım yok. Bari her şey böyle kolay gitmeseydi. Mark tüm sorunlardan bu kadar kolay kurtulmasaydı. Hayatta kalacak tüm özelliklere daha baştan sahip olmasaydı. Bir de yaşaması gereken ruhsal travmaların bari bir dozunu yaşasaydı.

Weir güzel araştırmalar yapmış ve kitabın bilimsel yanını oldukça güçlü tutmuş. Bu kısmı takdir etmek gerek. Hakkını yiyemem. Ancak bu özverisi oldukça bilindik bir konu olan "hayatta kalmaya çalışan tek adam" konusunu klişelerden arındırma kısmında yeterince kullanmadığını düşünüyorum. Her şey bilinen bir yolda bu derece gitmeseydi keşke. Azıcık şaşırmak isterdim. Hayal kırıklığı oldu benim için.

Seven herkese saygım sonsuz. Kim niye sevdi diye sorgulamıyorum. O nedenle siz de beni sorgulamayın. Bu olumsuz yorumuma, "İşte ama şöyle çok iyiydi" diye bana cevap verme amaçlı yorumlar gelmesin lütfen :). Çünkü çıkmaz bir yola gireriz. Ama elbette herkes neden beğendiğini benim yorumumdan bağımsız olarak yazar, o ayrı :).

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #23 : 21 Aralık 2014, 18:18:03 »
Hazal ablanın bu yorumundan sonra sanki biraz hevesim kaçtı gibi. O halde şöyle bir kıstas yapabilir miyiz abla: İyi bir bilimkurgu okuyucusu daha iyilerini gördüğü için Marslı'yı sevmez fakat arada sırada, ilgisini çeken bilimkurgu kitapları okuyan bir okur ise hakkında övgü dolu sözler sarf eder?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 21 Aralık 2014, 18:33:20 »
Bence böyle demekte bir yanlışlık yok. Okurken açıkçası ben de böyle düşündüm. Ama kimseye kitabı alma da diyemem. Sonuçta bu bir genelleme. Ayrıca zevk meselesi. Şevkin kırılmasın, okuyup kendin görmen en doğrusu olur.

Çevrimdışı Adroid

• *
  • 31
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 21 Aralık 2014, 20:04:19 »
Bu aralar bu kitabın çok bahsedildiğini görüyorum.Bende heveslenmiştim ve ilk siparişimle almaya niyetlendim.Ama Hazal abla uzun uzadıya bir yorum atınca biraz duraksadım.Ama ben zaten bilim-kurgu okuyan bir tip değilim yani henüz başlamadım onun için okumamın bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.( Bu arada ilk yorumum :D )

Çevrimdışı irbis

• *
  • 179
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 22 Aralık 2014, 22:11:42 »
Merhabalar arkadaşlar,

Ben Marslı'nın çevirmeniyim. 1-2 gündür misafir olarak arada uğruyordum fakat nedense üye de olmadım buraya. Fantastik edebiyatla bilim kurguyu çok severim ama pek takılmadım buralara.

Her neyse, fazla uzatmadan; kitap hakkında yapacağınız her türlü yorum makbuldür. :D Aynı şey çeviri konusunda da geçerli tabii ki. Soracağınız herhangi bir soruyu cevaplayabilirim.

Çevrimdışı sun wukong

• *
  • 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 22 Aralık 2014, 23:37:39 »
Mark Watney ekibindeki herkes gibi çift anadal sahibi olan biri. Şansa bakın ki hem makine mühendisi hem de botanist. Yani hayatta kalmak için iki temel şeye sahip. Hadi orayı geçtim. Watney yaşadığı onca sorunu hooop çözüveriyor.

şu değinilen kısımda kurgusal olarak bir sıkıntı göremedim. çünki uzaya gönderilen insanların birden çok disipline hakim olması şartlar arasında. hatta öyle söyleyeyim ki polymath sıfatında adam arıyorlar.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 22 Aralık 2014, 23:43:42 »
Mark Watney ekibindeki herkes gibi çift anadal sahibi olan biri. Şansa bakın ki hem makine mühendisi hem de botanist. Yani hayatta kalmak için iki temel şeye sahip. Hadi orayı geçtim. Watney yaşadığı onca sorunu hooop çözüveriyor.

şu değinilen kısımda kurgusal olarak bir sıkıntı göremedim. çünki uzaya gönderilen insanların birden çok disipline hakim olması şartlar arasında. hatta öyle söyleyeyim ki polymath sıfatında adam arıyorlar.

Fırtınakıran'ın bahsettiği sorun çift anadal değilde , özellikle o çift anadal. Makine mühendisliği ve botanist sanki , hani , marsta hayatta kalması gereken ideal bir insan olsaydı bu özelliklere sahip olması beklenirdi . Yani yazar sanki karakteri biraz karakterini hayatta kaldı çünkü tam da bu gereken özelliklere sahipti dermişçesine yazmış ve birazda zorlama olmuş gibi geldi bana. Ama belkide astronotlar özellikle " böyle " seçilmiş iki anadal üzerinde yoğunlaşıyorlardır , yazarda ordan bir ilham almıştır belki , o konuda bir bilgim yok .

Çevrimdışı sun wukong

• *
  • 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 22 Aralık 2014, 23:49:42 »

Fırtınakıran'ın bahsettiği sorun çift anadal değilde , özellikle o çift anadal. Makine mühendisliği ve botanist sanki , hani , marsta hayatta kalması gereken ideal bir insan olsaydı bu özelliklere sahip olması beklenirdi . Yani yazar sanki karakteri biraz karakterini hayatta kaldı çünkü tam da bu gereken özelliklere sahipti dermişçesine yazmış ve birazda zorlama olmuş gibi geldi bana. Ama belkide astronotlar özellikle " böyle " seçilmiş iki anadal üzerinde yoğunlaşıyorlardır , yazarda ordan bir ilham almıştır belki , o konuda bir bilgim yok .

keşke sadece çift anadalla kalsalar hocam. belki 7-8 dal uzmanlıkları dahi oluyor.

ekleme:

daha az elit bir seçim olayından bahsedeyim: mesela deniz kuvvetleri için yetiştirilen bir endüstri mühendisi düşün. bu adam hem mühendislik diploması, hem subay diploması hemde kaptanlık diploması alıyor. bunu bir de level atlatarak uzay gemisi idare edecek ve bilimsel araştırma yapacak adamlara verdiklerini düşün çok daha fazla beklenti olacaktır. bunların yanında bu adamlardan deneyler yapmaları istenecek, yayın yapmaları istenecek... vs. ötesinde hayatta kalmaları için en küçük detaylara kadar disiplinler ve uzmanlıklar gözetilecektir.