Kayıt Ol

"Metro 2033" ve "Metro 2034" - Dmitry Glukhovsky

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
"Metro 2033" ve "Metro 2034" - Dmitry Glukhovsky
« : 22 Mayıs 2010, 18:21:48 »

"Yıl 2033...Nükleer savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş ve radyasyon yüzünden kentler neredeyse yaşanmaz bir halde. Hayatta kalan bir kaç bin kişi yer altına, dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Moskova Metrosu'na sığınıyor. İstasyon mini devletlere bölünmüş. Tek bir amaç var, o da ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak.

Genç Artyom'a yaklaşmakta olan karanlık tehlikeye karşı halkı uyarması için Metro'nun kalbi, "Polis" istasyonuna gitme görevi verilir. Metro'nun belki de tüm insanlığın kaderi Artyom'un elindedir artık..."

---Bilenler vardır belki. Aynı adlı bu yılın şok yaratan oyunu bu kitaptan uyarlanma. Kitabın Türkçe'ye çevrildiğini duyunca çok şaşırdım ve paylaşayım dedim. Ben mutlaka alıp okuyacağım. Oyunu çok beğendim, umarım kitabı daha güzeldir!
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
Ynt: Metro 2033
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2010, 18:31:30 »
İNANAMIYORUM !
Başlığı okur okumaz kitap alış-verişi yaptığım siteden aldım. Şahane, olağanüstü. Oyunundan biliyoruz tabii. Ağır bir şiddetle tavsiye ederim. Teşekkürler Marius.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2010, 18:33:59 »
Oyuunu da var bunun tavsiye ediyoruz...
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2010, 18:37:29 »
Benim hemen almam söz konusu değil malesef! Pazartesi günü alabileceğim...

Oyunu herşeyiyle mükemmeldi! Kurgu, atmosfer, grafik... Hele kurgusu bazı yerlerde öyle heyecan verici oluyorduki oyunda bir kaç göze batan bug ı bile görmezden gelebiliyordunuz!

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2010, 18:42:48 »
Özellikle Khan ile oynadığımız bölümleri anlatan yerleri çok merak ettim açıkçası. Heyecanlandım yahu. Orada kalmış insanlar, ruhları. Aaahhh süper.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2010, 16:53:56 »
Çok sevindirici bir haber. Oyununu oynamıştım bayağı güzeldi. Bunu da okurum.

Bu arada bu kitabın devamı Metro 2034'tür...

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2010, 17:07:04 »
Kitaba bugün başladım. Ve ilk 20 sayfasından sonra "aman tanrım" dedim ve oyununu indirmeye başladım. Fallout 3'ten aldığım tat bu kitapta da var. Okunmalı diyorum. Henüz bitirmedim gerçi ^^

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 05 Ağustos 2010, 11:59:37 »
Oyunu müthiş azizim, müthiş! ;D Atmosferi buram buram soluyorsun resmen. Yalnız çok iyi bir sistem istiyor haberin olsun.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #8 : 05 Ağustos 2010, 19:17:49 »
Oyunu müthiş azizim, müthiş! ;D Atmosferi buram buram soluyorsun resmen. Yalnız çok iyi bir sistem istiyor haberin olsun.

Konsolda oynuyorum. İndirmesi bitti de dvd'ye çekme işi kaldı şimdi. Onun içinde kadıköylere gitmem lazım boş dl-dvd'im kalmamış. Oyun için çekilen çile kutsaldır diyorum ama.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Ağustos 2010, 15:18:08 »
İyi bir sistemden ziyade iyi bir ekran kartı istiyor. :)

Metro 2034'ün çevrileceği haberi dolanıyor ortalıklarda ama doğru bir bilgi değil sanırım. Yinede bekliyoruz bakalım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2011, 14:56:39 »
Çok büyük bir beklentiyle başladığım ama aradığımı tam manasıyla bulamadığım bir kitap oldu.

Evet, yazar gerçekten de çok ayrıntılı, çok muazzam bir dünya yaratmış. İnsanların nükleer bir felaket sonrası Rus Metro hattı gibi devasa bir yapılaşmayı yaşamak için kullanmaları ilginç bir fikir. Lakin yazar oluşturduğu bu yapıyı anlatmaya kendini o kadar kaptırmış ki 560 sayfanın 300 sayfalık kısmında sürekli bir tarih kitabı okuyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi ve olaylar çok ağır ilerliyor. Aksiyon sahneleri ise tam tersine çok hareketli ve sizi heyecandan soluk soluğa bırakacak cinsten. Ama dediğim gibi bunlar çok az.

Kitabın hemen başında Rusça isimler arasında kendinizi kaybediyorsunuz. Yazar, kitabı kaleme alırken okurlarının belirli bir seviyeye kadar Rus kültürüne aşina olacak kişilerden oluştuğunu düşünerek yazmış. Rus tarihine, Rusya'nın belirli mekanlarına ve önemli oalylara göndermeler yapmış. Ama bunlar benim gibi Rusya'yı sadece harita üzerindeki yerinden tanıyan biri için çok manasız kalıyor. Tüm bunların üzerine çevirideki bariz aksaklık ve eksiklikleri de kattığımızda ortaya pek de hoş bir tablo çıkmıyor. Hoş, burada çevirmene suç bulmak istemiyorum. Rusça oldukça zor bir dil olmalı.

Kitabın zirve yaptığı nokta kesinlikle Kütüphane ile ilgili kısımlar. Gerek Kütüphane içinde yaşananlar, gerek Kütüphaneciler gerekse de Kütüphane sonrası caddelerde yaşanan olaylar harika yazılmış. Zaten bunlar da olmasaymış kitabın yarattığı hayal kırıklığı daha büyük olacaktı.

Kısacası; sevmedim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı queen

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2011, 20:53:12 »
Kitabın özetide olsa sevdim:)

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
"Metro 2034" Raflarda
« Yanıtla #12 : 22 Haziran 2012, 14:30:00 »

Artyom'un kara derililer ile geçirdiği güzel günlerin ardından 1 yıl, ölümcül füzelerin Moskova üzerine ateşlenip Büyük Metro girişinden son kez insan alınarak kapıların mühürlenmesinin ardından 21 yıl geçti...

Bir çok efsaneye malzeme olmuş Moskova metroları çoğu kişinin kulağına uzanmıştır. Büyüklüğü ve mimari yapısı ile herkesi şaşırtmıştır. Adeta bir yer altı şehri olabilecek durumdadır ki Metro 2033'ü oynamış veya okumuş olanlar bilir ki Dmitry bu düşünceyi gayet güzel bir şekilde kaleme almıştır.

Apocalyptic ve mutant kelimelerini bir arada duymak artık bir çok kişinin yüzünü buruştursa da Metro serisine önyargı ile bakılmaması gerektiğini belirtmek isteriz. Benzerlerine göre Metro serisi saf aksiyon içermek yerine çoğunlukla kıyamet sonrası istasyonlarda yaşayan bireylerin sosyolojik durumlarına odaklanıyor. Oyunda bu pek belli olmasa da kitaplarında açıkça görülebiliyor. Hatta bu tür karşılaştırmalara pek sıcak bakmasak da Dmitry Glukhovsky için apokaliptiğin Asimov'u olmaya çalıştığını ve nerdeyse büyük usta kadar güzel bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Metro 2034 ise uzun sürenin ardından sonunda raflarda. Hikaye Aslı Uluşahin editörlüğünde ve Deniz Banoğlu çevirisiyle kaldığı yerden devam ediyor!

Artyom'un uğraşlarına ve feda ettiklerine rağmen metronun mağaralarında gezinen kötülük yok edilmiş değil. Metro'nun öbür yakasındaki Sevastopolskaya İstasyonu yardım bekliyor. Oraya giden kervanlara ne olduğunu kimse bilmiyor. Yardıma gönderilen, genç Ahmet, kimliğini bilmeyen acımasız avcı Hunter, ölümsüzlüğü hikâyesinde arayan ihtiyar tarihçi Homer'den oluşan küçük bir birlik. Ve onlara yolda katılan Saşa... Metro, onların kaderini bir araya getirdi.

Onlar insanlığı kurtarabilecek mi?

Yolculuk devam ediyor.

Gürer Yayınları'ndan çıkan kitabın künye ve tanıtım bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Ağustos 2012, 00:41:24 »
Arkadaşım tarafından  ittirilerek hakkında bilgi sahibi olduğum ve kendi içindek zombidiyarıvari kapalı dünyayı beğendim ayrıca oyunundaki yaratıkların karşımıza çıkma sıklığı ile kitaptakıi seyrekliği bağdaştıramadım.
Ama hakkında tam olarak bilgi sahibi değilim az çok  bilgim var ama sonunda sanırsam bu siyahderilileri yok etmek için atılan roketi engelleme sahnesi bana hüzünlü geldi.

Çevrimdışı Apoc

• *
  • 4
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 07 Ağustos 2014, 22:37:52 »
Önce Metro: Last Light'ı oynadım. Daha sonra "Aa kitabı da varmış!" deyip hemen iki kitabı da sipariş ettim. Gayet sürükleyici bir hikaye işlenişi var.

Uzun süredir bir kitap okuma isteği olmayan benim ilgimi çekiverdi. Tavsiye ederim herkese.

Kayıp Rıhtım'daki ilk mesajımdır. :P
Teşekkürler,
İyi Çalışmalarrlrorlololo