Kayıt Ol

Anket

Kitabın adı ne olsun?

Silo Serisi 1 - Yün
3 (15.8%)
Wool Serisi 1 - Yün
11 (57.9%)
Wool Serisi 1 - Silo
3 (15.8%)
Wool Günlükleri 1 - Silo
0 (0%)
Yün Serisi 1 - Silo
2 (10.5%)

Toplam Oy Verenler: 17

Oylama kapandı: 15 Şubat 2014, 19:35:05

WOOL Serisi - Hugh Howey

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
WOOL Serisi - Hugh Howey
« : 16 Mayıs 2013, 17:39:12 »

Sizi bilemeyiz ama dünya şu sıralar ondan söz ediyor.

Hugh Howey’nin ilk olarak, hiçbir yayınevine bastırmayıp, e-kitap halinde yayınladığı WOOL’un (Yün), bu kadar büyük bir ses getireceğini kimse beklemiyordu. Howey, kendi emeğiyle dünyaya adını duyurdu ve ancak 2012’de kitap basılı olarak raflardaki yerini aldı. Bu sırada serinin devam kitapları çıkmıştı bile.

The Guardian gazetesi onun başarısı için, Grinin Elli Tonu Serisi’nin başarısına hicivli bir gönderme yaparak, “kaliteli eserlerin de çoksatanlara girebildiği”ne dair bir incelemeyi sayfalarında bile paylaşmıştı. Hatta öyle ki, şimdilerde Ridley Scott’ın yönetmenliğinde bir filminin çekileceği de WOOL’a dair gündemde olan haberlerden. Şu sıralar haklarının 20th Century Fox tarafından alındığı da gelen haberler arasında.

İşte böyle ilginç ve cesaretlendirici bir geçmişe sahip olan WOOL (Yün), artık MonokL Yayınları tarafından ülkemiz okurlarına sunulmaya hazır. Rasim Emirosmanoğlu ve Gökhan Sarı tarafından çevirisi yapılmış ve çok yakında bizler de bu esere kavuşmuş olacağız.

Peki bunca anlattığımız WOOL nedir, ne anlatır?

Post-apokaliptik türünün en güzel örneklerinden sayılan eser, dünyada nefes alacak temiz hava bile kalmamışken hayatta kalan ve bir siloda gündelik hayatlarını sürdüren insanların hikâyesini konu alır. Silodan çıkmanın ölüm demek olduğu bu düzende, silo şerifi Holston’un eşinin ölümünün ardından geçen 3 yılla nasıl fikirlerinin değiştiğine ve dünyadaki bu yıpranmaya duyduğu merakı görüyoruz. Öyle ki, bu şerifin artık sorumluluklarından öte çürümüş bir dünyaya karşı bir ilgisi vardır.

Bir dünya düşünün ki, yerin altında sayısız can barındırsın. Bir dünya düşünün ki, insanlar çocuk sahibi olabilmek için bir piyangonun onlara çıkmasını beklesin ve o bebeğe kavuşabilmek için süreleri sadece 1 sene olsun. Sonra haklarını kaybetsin…

Ancak WOOL sadece bunlardan oluşuyor da değil. Onu böyle önemli yapan şeyi görmek için önce elimize almalı ve tamamını okumalıyız.

İşte biz de MonoKL’un kitabı basmasını beklerken sizler için bir ÖN OKUMA hazırladık.

Dileriz keyifle okursunuz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: WOOL’u Hiç Duydunuz Mu?
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2013, 17:40:13 »
Hani Cem Yılmaz'ın son gösterisindeki açık büfe esprisi var ya: "Bitecek, biteceeeeek!" diyen insan manzaraları... Heh, şu an ben de o moddayım. "Gelsin! Gelsiiiin!" diye diye bekliyorum.

bkz. aynı durum artık yıl olmuş Mistborn ve Way of Kings için de geçerli.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2013, 18:13:55 »
Konusu zaten epey ilginç bir eser, ön okumadan da belli ediyor kalitesini. Ama yetmedi ne yalan söyleyeyim. Şimdi büyük bir hevesle kitabın çıkmasını beklemeye koyulabilirim.

İhsan ağbi ve Hazal abla, ellerinize, emeğinize sağlık. Teşekkürler.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2014, 17:51:00 »
Ocak ayında çıkacak deniyordu, hala bir haber yok sanırım. :-\

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2014, 19:24:14 »
Kitabın redaksiyonunu an itibariyle tamamlamış bulunuyorum arkadaşlar. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun. Gerçekten de çok güzel ve kaliteli bir romandı. Soluksuz "okudum" desem yeridir. Özellikle Fallout, Mad Max vb tarzı post-apokaliptik eserleri seviyorsanız gayet memnun kalacaksınız kanımca.

Şimdi...

Bildiğiniz gibi Wool (Yün) aslında bir seri ve hala yazılmaya devam ediyor. MonoKL'dan çıkacak olan serinin ilk kitabı. Devamı da gelecek inşallah. Yalnız isim konusunda bir kararsızlık var: Kitabın adı ne olmalı?

* Silo Serisi 1 - Yün
* Wool Serisi 1 - Yün
* Wool Günlükleri 1 - Yün
* Yün Serisi 1 - Silo
* Wool Günlükleri 1 - Silo

Böyle böyle seçenekler var. Size bir soralım dedik biz de. Onun için buraya küçük bir anket açıyorum. Yalnız 15'inde kapatmam gerekiyor, bilginize...

Şimdiden teşekkürler :)

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2014, 20:12:48 »
* Silo Serisi 1 - Yün

* Wool Serisi 1 - Yün

Oyumu bunlara veriyorum *-*.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2014, 22:44:30 »
Uzun süredir sabırsızlıkla beklediğim bir kitaptı.

Wool Serisi 1 - Yün  olarak oyumu kullanıyorum :) Orjinal isminin bozulmaması ve isminin okuyucunun mantığıyla ortaya çıkarması taraftarıyım.
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2014, 23:56:14 »
Bence en uygunu;  "Wool Serisi 1 - Yün"... :hömm:

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2014, 00:43:18 »
Şimdiden hayırlı olsun. Ben de oyumu Wool Serisi 1 - Yün'e verdim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: WOOL // Hugh Howey
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2014, 01:20:55 »
Wool Serisi 1 - Silo dedim ben de. Yün'ü itici bulacağınızı düşünmüştüm, ama yanılmışım anlaşılan :) Peki sizce Yün gibi bir ad kitaptan bihaber olan insanların ilgisini çeker mi? Yoksa tam tersine iter mi? Diğer tüm ülkelerde Silo adıyla basılmış mesela...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Şubat 2014, 08:06:23 »
O da doğru aslında. Biz bildiğimiz için Yün şu an itici gelmiyor olabilir, ama ben de ilk olarak WOOL'un Yün diye çevrileceğini duyduğumda garipsemiştim. Pek de hoşuma gitmemişti.

Yalnız "Silo" ismi de sempatik değil. Çünkü silo kelimesini söylenişi itibariyle yadırgıyorum. Komik bir kelime bile diyebilirim :D, ama bunu tamamen söylenişi için diyorum.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Şubat 2014, 08:28:03 »
Evet, ben de Wool Serisi 1 - Yün diyenlerden oldum. "Silo" adlı bir çizim programı var, bilmem bilir misiniz? Tabii konumuzla hiç alakası yok.

Yün deyişimin sebebi ise baştan beri haber yaparken de seriye Türkçe olarak bu şekilde seslenmemizdendir. Silo da olursa çok yadırgamam ama.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Okidoki

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Şubat 2014, 14:03:04 »
Arkadaşlar selamlar,

Ben kitabın çevirmenlerinden biriyim. Yün ismi bize de başlangıçta çok cazip gelmişti. Ama daha sonradan kitabın yünle alakasını kurmak bizi oldukça zorladı. MonoKL Yayınları'ndan çıkacak kitap bir Omnibus Edition'dır. Hugh Howey başlangıçta tek tek bastığı 5 kitabı bu kitapta birleştirmiş ve adını Wool koymuştur. Ben başlarda kitabın içinde bir araya getirilmiş 5 kitaptan 4ünün adının yün ve örgü işleri ile bağlantılı olduğunu hissetmiştim. Şöyle ki,
ikinci kitabın adı Proper Gauge, (Doğru Ölçü olarak çevirdik, zaten bu kitap doğrudan örgü tasvirleriyle başlar)
üçüncünün adı Casting Off(Örgüye başlamak anlamı vardır),
dördüncünün adı The Unravelling(unravelling sözcüğünün örgü sökmek anlamı vardır),
beşincinin adı The Stranded(bu da bükülü tel, bükülü ip gibi kullanımları var)

Ama gelgelelim bu başlıkların her birinin o bölümdeki kurguya göre farklı anlamlar kazanabildiğini de fark ettik. Ve aslında asıl kastedilenler de o anlamları. Dolayısıyla kitabın adının Yün olması, oldukça büyük bir şaşırtmaca olarak karşımıza çıkıyor.
Kitap dünyada 30 küsur dile çevrildiği için, o ülkelerde ne gibi tercihler yapılmış onlara da baktık. Bu çevirilerin birçoğunda Silo isminin ağır bastığını fark ettik. O sebeple kitabın adını büyük oranda Silo olarak çevirmeyi planlıyoruz biz de. Okuru orijinalinden uzaklaştırmamak için de serinin adını Wool Serisi olarak düşünüyoruz. Siz yine de oylarınızı eksik etmeyin :)

Kayıp Rıhtım takipçilerine şimdiden keyifli bir okuma diliyorum :)

Mehmet Rasim Emirosmanoğlu

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Şubat 2014, 14:11:28 »
O sebeple kitabın adını büyük oranda Silo olarak çevirmeyi planlıyoruz biz de. Okuru orijinalinden uzaklaştırmamak için de serinin adını Wool Serisi olarak düşünüyoruz. Siz yine de oylarınızı eksik etmeyin :)

Bu cevaptan sonra gideyim mi kalayım mı bilemedim :D.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Şubat 2014, 19:01:04 »
Wool Serisi 1 - Silo dedim ben de. Yün'ü itici bulacağınızı düşünmüştüm, ama yanılmışım anlaşılan :) Peki sizce Yün gibi bir ad kitaptan bihaber olan insanların ilgisini çeker mi? Yoksa tam tersine iter mi? Diğer tüm ülkelerde Silo adıyla basılmış mesela...

Kitabın içeriğini bilmiyorum, ön okumayı yapmadım. Kitapçıda karşıma çıksaydı hangi isim ilgimi çekerdi diye baktım sadece.

Yün Serisi 1 - Silo, ismine oy kullandım.

Bilimkurgunun çeşitli alt türleri olsa da, film endüstrisinde öne çıkan eserlerde genelde uzay ve teknoloji temaları ön planda olduğu için kırılamayan bir önyargı var. Bilimkurgunun insanlarda çağrışım yaptığı kelimeler çoğunlukla şöyle sanırım: gri, metal, uzay gemisi, çelik, makine, soğuk vs.

Yün kelime olarak bunlardan farklı şeyler çağrıştırıyor ve bu nedenle ilginç bir şeylerin olacağı beklentisini yaratıyor. Serinin adı Yün olsaydı benim oldukça hoşuma giderdi. Wool, aynı etkiyi yaratmıyor bence, bir sistem vb. için kullanılan bir özel isim olabilir gibi geliyor ve bu pek de heyecanlı değil.