Kayıt Ol

Anket

Kitabın adı ne olsun?

Silo Serisi 1 - Yün
3 (15.8%)
Wool Serisi 1 - Yün
11 (57.9%)
Wool Serisi 1 - Silo
3 (15.8%)
Wool Günlükleri 1 - Silo
0 (0%)
Yün Serisi 1 - Silo
2 (10.5%)

Toplam Oy Verenler: 17

Oylama kapandı: 15 Şubat 2014, 19:35:05

WOOL Serisi - Hugh Howey

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: WOOL // Hugh Howey
« Yanıtla #15 : 14 Şubat 2014, 23:36:26 »
Silo Serisi 1 - Yün dedim ben. Seri "Silo Series" olarak geçiyor araştırdığım kadarıyla, Wool da ilk kitabın adıymış. Türkçeleştirilebilen her şeyi Türkçeleştirmek taraftarıyım.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Şubat 2014, 19:54:40 »
Alıntı
Otuz küsur dile çevrilmiş, dünyaca ünlü Wool Serisi'nin ilk kitabı Silo çok yakında ön satışta.

Yani yayınevi diyor ki, siz anket falan takılın biz hiç oralı değiliz.

İhsan abi sen sakın alınma. Yayınevinin saçmalığı bu. Sen nereden bilecektin.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #17 : 15 Şubat 2014, 21:33:28 »
Ya aslında burada kabahatli olan biraz benim. Yayınevi "Silo Serisi - Yün" koymayı planlıyordu başta. Ben biraz bastırdım, "Yün adıyla satmaz bu kitap" minvalinde bir şeyler söyledim ve "Wool Serisi - Silo" olması konusunda ısrarcı oldum. Sonra da anket fikrini ortaya attım, bir de size sorayım dedim. Ortalığı karıştıran şahıs benim anlayacağınız :) Verdiğim sıkıntıdan dolayı hepinizden şahsım adına özür dilerim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 15 Şubat 2014, 21:42:50 »
Sen anketi önermişsin de abi onlar anketi takmamış. Bu durumda suç yine sana kalmıyor, ne özrü :).

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 17 Şubat 2014, 09:53:55 »
Kitabın ismi ankette hiç oy almamış olan "Wool Günlükleri 1 - Silo" oldu.
Hayırlı uğurlu olsun. :-\

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 17 Şubat 2014, 12:09:37 »
Kitabın ismi ankette hiç oy almamış olan "Wool Günlükleri 1 - Silo" oldu.
Hayırlı uğurlu olsun. :-\

Evet , şu vakitten sonra gelsin de artık ismi önemli değil :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Sonunda WOOL’un Kapağı Belli Oldu
« Yanıtla #21 : 20 Şubat 2014, 14:51:03 »

Hiçbir yayınevine bağlı olmadan, tamamen kendi emekleriyle e-kitap olarak WOOL adlı eserini eserini okurlarla buluşturan Hugh Howey öyle bir başarı elde etmişti ki, bir e-kitap ve yayınevine bile ait olmayan bu eser dünya çapında bağırlara basıldı. Ancak yayınevleri de geri durmadı ve seri 2012 yılında basılı hale dönüştürüldü.

WOOL’un Türkiye yayın haklarını MonoKL’un aldığından bahsetmiş, serinin önemini, neden bu kadar heyecanlı olduğumuzu ve bilimkurgu edebiyatının titanyum kaplamalarına nasıl düştüğünü önceki haberimizde aktarmıştık. Hatta bununla da yetinmemiş, ön okumasını da sizler için çevirmiştik.

Oysa tüm bunlardan sonra kitaba dair derin bir sessizlik olmuştu. Ta ki düne kadar… Şimdi MonoKL bu seriyi bir kenara atmadığını göstermek istercesine, hem Türkiye’deki adını hem de çıkış kapağını yayınladı! Wool Serisi #1: Silo adıyla raflardaki yerini alacağı taze haberler arasında. İsim sizi yanıltmasın, dünyanın başka yerlerinde de bu isimle yayınlandığı için yayınevinin tercihi bu yönde olmuş.

İşte ilk kitabımızın ön ve arka kapak görseli:

Spoiler: Göster

Wool için destansı oyun serisi Fallout benzetmeleri yapan hayranları selamlarcasına bir kapak tasarlanmış, aynı zamanda. Açıkçası karanlık ancak bir o kadar da merak uyandırıcı bulduk. Siz ne dersiniz?

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sonunda WOOL’un Kapağı Belli Oldu
« Yanıtla #22 : 20 Şubat 2014, 18:01:19 »
Sonunda geldi demek :) Çok beğendim , çok çekici ve hatta heyecan verici bir kapak olmuş.

Paylaşım için teşekkürler :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Mart 2014, 15:54:38 »
Kitap cuma günü çıkıyormuş... :hömm:

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
“Silo” Ön Siparişte
« Yanıtla #24 : 08 Mart 2014, 21:05:57 »

Çıktığı günden bu yana dünyayı kasıp kavuran, Hugh Howey'in bilimkurgu ile distopya türlerini ustalıkla harmanlandığı Silo'nun sürükleyici ve “yanıltıcı” dünyasına hazır mısınız?

Diri diri gömüldüler,
Ama ölmediler,
Bazılarına yetmedi bağışlanan hayatları,
Çünkü yalanlarla kaplı bir hayatı yaşamaktansa,
Gerçekler uğruna ölmeyi seçtiler.

Yakın bir gelecekte, yeryüzü zehirli gazlardan yaşanmaz hâldedir. İnsanlar dünyanın hayli sınırlı bir bölümünü, yaşadıkları çok katlı yeraltı silosunun en üst katındaki ekranlardan seyretmektedirler. Yasalar gereği bu tek görüntüyle yetinip yeryüzü hakkında hiçbir meraka kapılmaksızın yeraltına gömülü olarak, âdeta kapana kısılmış hâlde yaşamlarını sürdürürler. Zaten silodaki hayat da ancak sorgusuz ve sualsiz yaşandığında katlanılabilirdir.

Ama bir de yaşadıkları hayatın gerçekliğinden şüphe duyup dışarısı hakkında sorgulamalar yapanlar vardır ki onlar bir daha asla uyanamayacakları bir kâbusun ortasında bulurlar kendilerini.

Alıntı
Yalanlardan sağ çıkarsanız, bir de gerçekleri deneyin.

Uzun süredir bekledik ve nihayet birkaç gün itibarıyla Wool serisinin ilk kitabı "Silo" raflardaki yerini alıyor. Kitabın ön okumasını daha önceden kendi çevirimizle yayınlamıştık fakat bu sefer kitap için yapılan çevirinin ilk üç bölümü de yayınlıyoruz. Ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

MonokL Yayınları etiketiyle çıkacak kitabın çevirisini M. Rasim Emirosmanoğlu ve Gökhan Sarı beraber üstleniyor. Yayına hazırlığı ise M. İhsan Tatari’ye ait. Kapak tasarımını da Sancar Dalman yapmış. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: WOOL Serisi - Hugh Howey
« Yanıtla #25 : 08 Mart 2014, 21:37:00 »
Bu seri için e-kitap olarakta çıkarmayı düşünürler mi? Pek umutlu değilim ama bilen vardır belki...

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 23 Mart 2014, 17:01:37 »
Silo, çok başarılı bir bilimkurgu/distopya.

Kitabı okumadan önce gerek tanıtımlardan, gerek yabancı okurların yorumlarından neyle karşılaşacağımı az çok tahmin ediyordum, öyle de oldu. Hikaye çok ilgi çekici bir şekilde başlıyor ve (kendi adıma)tatmin edici bir son ile noktalanıyor. Karakterler çok gerçekçi ve kısa sürede her birini benimseyip, sevebiliyorsunuz. Kitap'ta sevdiğim ve çok özgün bir fikir olduğunu düşündüğüm şeylerden biri de "Temizlik" olayı, yazar bu konuda yaratıcılığını konuşturmuş.

Öte yandan, kitabın beklediğimden de çok karanlık ve boğucu bir atmosferi var açıkçası, okurken çoğu zaman daralmalar yaşadığımı itiraf etmeliyim. Bu durum özellikle sonlara doğru tavan yapıyor, bu yüzden kitabı bitirince rahat bir nefes aldım diyebilirim. Rahatsız olduğum bir diğer şey ise yazar kitap boyunca bu silo'lar ve insanlar hakkında ufak ipuçları vermesine rağmen, okuyucunun kafasında oluşan bir çok soruyu cevapsız bırakıyor oluşu. Ama sanırım bu soruların cevabını serinin diğer kitaplarında öğreneceğiz, umarım onlar da en kısa sürede dilimize kazandırılır.

Bu arada kitap hakkında dikkatimi çeken bir şey de roman'ın kısa süre önce dilimize kazandırılan Philip K. Dick'in toplu öykülerinde ki bir öykü ile (bahsettiğim öykünün adı "Savunmacılar") çok benzer oluşu. Acaba yazar PKD'nin bu öyküsünden esinlenmiş olabillir mi diye merak ettim açıkçası.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 23 Mart 2014, 18:25:38 »
Kitabı temin ettim, Leibowitz İçin Bir İlahi'den sonra okumayı düşünüyorum. Büyük beklentilerim var, hayırlısı.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #28 : 23 Mart 2014, 23:09:18 »
Bu arada kitap hakkında dikkatimi çeken bir şey de roman'ın kısa süre önce dilimize kazandırılan Philip K. Dick'in toplu öykülerinde ki bir öykü ile (bahsettiğim öykünün adı "Savunmacılar") çok benzer oluşu. Acaba yazar PKD'nin bu öyküsünden esinlenmiş olabillir mi diye merak ettim açıkçası.

Bunu birkaç yerde daha okudum ve açıkçası biraz şüphelendim. Merak ettiğim bir kitap Silo ve çok yakın bir zamanda da okumayı düşünüyorum ama bu gibi yorumlardan sonra "acaba?" dedim kendime. Dick'in öyküsünü de merak ettim bu sayede. Ama ön yargım falan yok şu an, hala aynı merak içerisindeyim. Öykü ve kitabı okuduğum bir vakit konu hakkında bir şeyler söyleyebilecek konuma gelebilirim anca.

Yine de bu konu hakkında daha detaylı bilgi verebilecek olan varsa iyi olabilir.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 26 Mart 2014, 15:02:21 »
Kitabı aldım, yüzüncü sayfada falanım. Güzel başladı, karakterler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Arkada büyük planların döndüğünü hissediyorum, daha fazla şey söylemeyeceğim ki spoiler olmasın okuyacak olanlar için. Bakalım ucu nereye çıkacak diyorum sadece.

Okuduğum yere kadar da bir yazım hatasına rastlamadım, eline sağlık İhsan abi :D

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.