Kayıt Ol

Anket

Kitabın adı ne olsun?

Silo Serisi 1 - Yün
3 (15.8%)
Wool Serisi 1 - Yün
11 (57.9%)
Wool Serisi 1 - Silo
3 (15.8%)
Wool Günlükleri 1 - Silo
0 (0%)
Yün Serisi 1 - Silo
2 (10.5%)

Toplam Oy Verenler: 17

Oylama kapandı: 15 Şubat 2014, 19:35:05

WOOL Serisi - Hugh Howey

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: WOOL Serisi - Hugh Howey
« Yanıtla #45 : 21 Ekim 2015, 11:27:48 »
https://twitter.com/Holybreath/status/655829599264317440

Sonra gelmiş :).

Fuara yetişecek sanırım.

(Bu arada Kayıp Rıhtım Öneriyor listemizde sırasını bekliyor kendisi :))

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 21 Ekim 2015, 16:34:29 »
Seri kaç kitap? İnternette üçleme diye geçiyor ama beş kitaplık bir seri diye yazanda olmuş. Bu arada İlk kitabın kapak tasarımı hoşuma gitti.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #47 : 21 Ekim 2015, 18:45:41 »
Seri toplamda üç ciltten oluşuyor, ama öncesinde e-kitap olarak yayınlandığı için böyle bir kafa karışıklığı meydana gelebiliyor. Şöyle özetleyeyim.

1. cilt Silo - 5 e-kitabın toplanmasıyla oluşturuldu.
2. cilt Vardiya -  3 e-kitabın toplanmasıyla oluşturuldu.
3. cilt "Dust" - Direkt tek kitap olarak çıktı.

Ayrıca bir de seriden bağımsız 3 hikayenin toplandığı bir kısa öykü kitabı var.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 21 Ekim 2015, 19:30:55 »
Son kitap ne zaman yayınlanır belirlenmiş bir tarih var mı? Serinin adını ilk bu sitede duymuştum baya merak ediyordum ama seri bitmeden de almak istemiyorum. Bu seriyle başka serilerde varmış sanırım eğer internette yanlış görmediysem, onlarla ilgili de bir çalışma var mı?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 22 Ekim 2015, 08:20:36 »
Son kitabın çevirisine henüz başlamadım. Bu yıl bitmeden çalışmayı planlıyoruz ama elimdeki diğer işler uzun sürdüğünden daha ona başlayamadım. Rasim yine bir kısmını önden çevirebilir, yine ortak bir işe imza atabiliriz.

Yalnız şunu söylememe izin verin (çevirmen olarak değil, bir okur olarak konuşuyorum) MonokL küçük bir yayınevi. Sattığı kitap kadar var. Serinin bitmesini beklemek demek bastıkları kitapların satılmaması = üçüncü kitabı basacak maddi durumu elde edememeleri demek. Bu çoğu yayınevi için geçerli.

Bizim okur olarak yaptığımız en büyük yanlışlardan biri bu aslında. Seri tamamalanana kadar beklemek... "Satılmayan bir seriyi niye basayım?" deyip vazgeçiyorlar onlar da doğal olarak. Buna büyük yayınevleri de dahil, inanın bana. İşin içinde olunca daha iyi görüyor insan bazı şeyleri :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 22 Ekim 2015, 08:40:58 »
İhsan abi çok haklısın. Okur olarak yaptığımız en büyük yanlışlardan biride bu. Ama ilk kitabı alıp okuyup,sevdikten sonra 2. Kitabı beklemek bizleri heyecanlandırıyor. O yüzden Set olarak almak bir okura göre daha mantıklı gelebiliyor.

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 22 Ekim 2015, 13:24:47 »
Özellikle fantastik kurgu serilerinde çoğu seri yarım kaldığı için artık tamamlanmadan almak mantıklı gelmiyor, özellikle İthaki bunu çok yapıyor mesela, şuan aklıma gelen 3 serinin devam kitapları basılmadığından hikayenin son bulmaması hoş olmuyor. Bu yüzden artık seri tamamlana kadar almamaya karar verdim. Üstelik arkadaşında bahsettiği gibi bazen kitaplar arası basım süresi uzadıkça olaylar ve karakterler unutuluyor, hele bir de heyecanlı yerde bittiyse beklemek azap oluyor. Dediğiniz gibi bir de madalyonun öteki yüzü var, haklısınız, yayınevleri için bu durum sıkıntı oluşturuyor.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 22 Ekim 2015, 14:41:36 »
Siz yine de alın da okumayın, bekletin. Nasılsa tamamlanmasını beklerken başka kitaplar da okuyabilirsiniz.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 22 Ekim 2015, 14:58:24 »
Seri kitap okumanın güzel yanlarından biri de devamını heyecanla beklemektir benim için :) ama madem beklemek çok can sıkıcı bir hal alıyor, o halde kahlan amnell'in dediği gibi alın, koyun kenara, sonra okuyun. Böylece her iki taraf da kazanmış olur. En mantıklı çözüm bu gibi görünüyor.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 22 Ekim 2015, 15:13:34 »
Yalnız şunu söylememe izin verin (çevirmen olarak değil, bir okur olarak konuşuyorum) MonokL küçük bir yayınevi. Sattığı kitap kadar var. Serinin bitmesini beklemek demek bastıkları kitapların satılmaması = üçüncü kitabı basacak maddi durumu elde edememeleri demek. Bu çoğu yayınevi için geçerli.

Bizim okur olarak yaptığımız en büyük yanlışlardan biri bu aslında. Seri tamamalanana kadar beklemek... "Satılmayan bir seriyi niye basayım?" deyip vazgeçiyorlar onlar da doğal olarak. Buna büyük yayınevleri de dahil, inanın bana. İşin içinde olunca daha iyi görüyor insan bazı şeyleri :)

Kesin bilgi, yayalım.

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 22 Ekim 2015, 15:49:42 »
Yayınevi açısından bakarsak ben de alın beklemeyin derim sonuçta oradan gelecek parayla iş dönüyor. Kendi açımdan bakacak olursam her ay kitap için ayırdığım için belli bir bütçe var, dört kitap alıyorum ortalama. Hangi yayınevini desteklemek için öncelik vermek gerekecek, İthaki, pegasus, Delidolu, bir sürü yayınevi var, hangi birini desteklemek için okumayacağım kitabı alıp bekleteyim ki? Ha maddi durum daha iyi olsa ben de dediğiniz gibi yaparım en azından sonra tükenmiş baskı gibi sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalmam. Konuyu çok dağıttım sanırım, özetle serinin namını çok duydum, internette çeviri için de gayet güzel yorumlar var, alışveriş sepetinde önceliğe aldığım serilerden oldu.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 22 Ekim 2015, 21:44:25 »
Ah Dresden ah, geç buldum, erken kaybettim. Pardon, yanlış yerdeyim. Çıktım :)
Not: Serilerin bitmesini beklemek, sonra sonsuza kadar bekleyipte kavuşamamak anlamına geliyormuş a dostlar... (Repliklere vurdum kendimi: "Beniiimmm yüzümdeeeen!!!")
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 24 Ekim 2015, 18:15:27 »
Açıkçası çeviri konusunda ben yayınevlerinin o kadar da masum olduklarını düşünmüyorum. Ülke profilini de da göz önüne almak da fayda var. Zaten çok kitap okuyan bir ülke değiliz bir  de böylesine sebeplerden dolayı soğuyor okuyucu. Benim farklı yayınevlerinden aldığım kitaplar var, bekliyorlar yıllardır, belki de gelmeyecek hiç bir zaman devamları. İşin doğasında bu var, kitap satmayabilir ama çok iyi de satabilir. Yine de kaliteli iş yapan yayınevlerine saygım var. Bu serinin ilk kitabı kaliteli basım ve çevirisiyle o krediyi hak ediyor bir çoğuna göre.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 11 Kasım 2015, 15:16:53 »
İkinci kitap Vardiya bugün elime ulaştı. Baskı şahane olmuş. Kapağa küçük atraksiyonlar eklemişler ayrıca. Arka kapaksa aşınmış gibi bir hale sokulmuş ki, post-apokaliptik bir seriye yakışır. Ön kapaktaki fayanslar da oldukça gerçekçi duruyor :).

Dikkatimi çekti de, kitapta 2 tane son okumacı ismi var. Fuarda yayınevi yetkililerinden Rasim (kitabın da çevirmenlerinden biri, diğeri İhsan abi tabii ki) "Bizde kitaplar 3 kez okunuyor" demişti. Monokl küçük ama bu konuda hassas bir yayınevi. Helal valla. İlk kitap da okura tertemiz bir okuma sunuyordu.

İlk kitabı sevmiş olanlara duyurulur. Silo'yu hala okumamışlar ne bekliyor peki :D?

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 12 Kasım 2015, 09:56:25 »
Fantastik serilerin en büyük sorunu bu sanırım. Büyük yayınevleri nice güzel ama eski seriyi ya satmaz diye kafadan eliyor ya da ilk kitap satmadı diye vazgeçiyor.
İhsan Bey'in de dediği gibi maddi güç olarak küçük yayınevleri bu işi daha hevesle ve şevkle yapıyor ama serinin bitmesini beklerseniz en büyük zararı okur olarak kendinize verirsiniz Kahlan Amnell'in bu konudaki fikri tam orta yol sayılabilir seri ilginizi çektiyse ama devamının gelmeyeceğinden endişeliyseniz alın ve bekletin. Böylece yeni yayınevleri hem dağıtımcılar hem de kitabevleri açısından daha fazla tanınır hale gelsin ve yayınladıkları serinin diğer kitaplarını çıkartmak istesinler.