Kayıt Ol

Yürüyen Kentler - Philip Reeve

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Yürüyen Kentler - Philip Reeve
« : 25 Mayıs 2013, 21:09:48 »

Yıllar önce Günışığı Kitaplığı ile okuduğumuz Yürüyen Kentler dizisi, yine aynı yayınevinin bir markası olan On8 Kitap’tan çıkan yeni baskılarıyla yeniden bizlerle! Üstelik bu sefer serinin devam kitapları da Türk okuyucularla buluşacak.

Dünya artık bildiğimiz yer değil. 60 Dakika Savaşları’yla kendini tüketmiş insanlık, yürüyen kentlerin üzerinde ürkütücü bir geleceğe doğru yol alıyor. Kentler birbirinin peşinde, kentler birbirinin besini. Çünkü hayatta kalmanın tek yolu, kendinden zayıf olan kenti ele geçirmek ve sindirmek. Avcının her an av olabileceği bu yolculuğun dişlilerini ise siyaset ve aşk döndürüyor. Dünyanın tüm kaynaklarını ele geçirme hırsıyla yanıp tutuşan liderlerin, özgürlüklerini korumak için direnenlerin, aşkı için ölüme gitmeyi ve ölüme göndermeyi göze alanların yaşadığı ya da savaştığı, kimi masalsı, kimi cehennemi kentlerin büyük yolculuğu başlıyor. İnsanlar ve kentler, karanlıkla aydınlığın birbirine karıştığı bu yolda, belki sonlarına yürüyecekler, belki de umudu yoktan var etmeyi başaracaklar…

Dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip İngiliz yazar ve çizer Philip Reeve, olağandışı bir yaratıcılıkla ve zekâyla kaleme aldığı bol ödüllü bilimkurgu dizisinde, insanın bütün yüzlerine, geçmişine ve geleceğine cesaretle bakıyor. "Yürüyen Kentler" dizisi okurunu, sıradışı karakterlerin, makinelerin, insanlığı sorgulayan insanların, korkan ve korkutan kentlerin cirit attığı benzersiz bir evrende soluksuz bir varoluş mücadelesine ortak ediyor.

Serinin ilk iki kitabı Yürüyen Kentler ve İhanet Altını raflardaki yerini aldı. Kitap çevirilerini Ali Ünal, Fulya Yavuz ve Müren Beykan üstleniyor. Yayın koordinatörü ise Aslı Tohumcu. Seri sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Serinin üçüncü kitabı Cehennem Makineleri haziranda, dördüncü kitap Karanlık Düzlük de temmuz ayında raflardaki yerini alacak.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Yürüyen Kentler”le Yeniden
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2013, 21:16:24 »
Hakkında güzel yorumlar okuduğum bir seri. Yeniden basılmış olması da yayınevine karşı benden bir takdir kazandı :). Kapakları da beğendim açıkçası. Yalnız aklıma takılan en büyük şey, amazon.com'da okuduğum bir yorum oldu. Gençlik serisi olarak adlandırılsa da çocuk kitabına daha yatkın olduğunu yazmış biri. O biraz kafamı karıştırdı doğrusu, fakat kitaba gerçekten bir şans vermek istiyorum. Özellikle "yürüyen" kentler fikri çok hoşuma gitti.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2013, 21:28:37 »
Kişisel fikrim ilk baskı kapaklarının daha iyi olduğu yönünde. Ne bileyim daha bir hoş geldi gözüme. Bilimkurgu denince o tip kapaklar olması daha iyi oluyor. Yeni kapakları sevmedim, evet.

Ha bir de kitap haberlerini foruma taşırken haberi mecbur okuyorum ve konu hoşuma gidiyor. Kitap listem kabarıyor. Editörlük kolay değil arkadaşlar bütçem sarsılıyor sonra. Her yeni kitap için bunu da okumak istiyorum mu diyeceğim? Hadi onu geçtim, bu kadar kitap için ömür yetecek mi? İşte bu gibi sorularla başım belada.

Spoiler: Göster
Özet: Dertliyim.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2013, 17:19:22 »
Herkesin Buz Ve Ateşin Şarkısı'na odaklandığı şu günlerde arada kaynadı galiba ama serinin 3. kitabı çıktı. (CEHENNEM MAKİNELERİ) Forumda kitap tanıtımı yapamayacak kadar amatör olduğumu düşünüyorum. Editörlerimizden rica ediyorum tanıtımını yapabilirler mi? :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yürüyen Kentler // Philip Reeve
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2013, 18:09:55 »
Tanıtımı hazırlıyorduk zaten, sorun yok ^^. Yine de forumdaki arkadaşları haberdar etmen iyi olmuş.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
“Cehennem Makineleri” Raflarda
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2013, 20:47:38 »

Makineler diriliyor, anılar canlanıyor… Yürüyen Kentler’in palet izlerinde hesaplaşma vakti yakın!

Distopik dörtleme Yürüyen Kentler’in üçüncü kitabında yeni nesil kendini göstermeye başlıyor. Kentlerin sürekli yer değiştirip birbirlerini avladıkları karanlık gelecek, makinelerin görkemiyle sarsılırken, alışıldık siyasi yapılanmalar, ittifak ve itilaflar, entrikalar ve gerilla hareketleri arasında sıkışan bireylerin derdi yine, hayatta kalmak.

Alıntı
“Vineland’i terk etmeye karar verdim. Bir grup Yitik Oğlan buraya geldi. Meraklanmayın, amaçları zarar vermek değil. Beni de yanlarına alacaklar. Sal-kentler’i ve Av Alanı’nı, tüm dünyayı göreceğim ve tıpkı sizler gibi maceralara atılacağım… Söyleseydim beni engellemeye çalışırdınız. Kendime iyi bakacağım ve… en kısa zamanda döneceğim. Sevgiler, Wren”

Doğu ile Batı’nın savaşı dünyayı zifiri karanlığa sürüklüyor. Savaşın zihinleri altüst ettiği bir dünyada, uğruna yola çıkılan idealler bulanıklaşıyor ve kutuplaşma derinleşiyor. İnsan, toprağı canlandırmaktan aciz; yarattığı makinelerle ezip geçtiği ve çoraklaştırdığı dünyada verdiği yaşam mücadelesi her adımda daha ağır. Bir yanda Yürüyen Kentler, bir yanda Mobillik Karşıtları. Herkes, kadim dünyadan kalma Teneke Kitap’ın peşinde. Teneke Kitap hangi sırrı saklıyor?

Modern çağın Jules Verne’i İngiliz yazar ve çizer Philip Reeve, sıradışı buluşlarla, çevre meselelerine, politikaya, insana ve sevgiye dair derin bir duyarlıkla yazdığı bol ödüllü bilimkurgu dizisinin 3. kitabında, savaşlarla tükenen dünyanın ve vahşiliği son raddesine ulaşan insanın son dönemece giriş yolculuğunu anlatıyor.

Yürüyen Kentler dizisinin 3. kitabı "Cehennem Makineleri" okurunu, gerilim ve heyecan dolu yolculuğun sondan bir önceki durağına davet ediyor.

Çevirisini Ali Ünal’ın, yayın koordinatörlüğünü ise Aslı Tohumcu’nun üstlendiği kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
“Karanlık Düzlük” Ön Siparişte
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2013, 18:20:30 »

Philip Reeve’ın çok tutulan bilimkurgu dizisi "Yürüyen Kentler" 4. kitap "Karanlık Düzlük" ile sonlanıyor!

Kıyamete yürüyen dünya son dönemeçte!

Yok oluş ya da yeniden doğuş…

Alıntı
“Theo düşe kalka telsize doğru gitti ve sallanan mikrofonu yakaladı. Hâlâ çalışıp çalışmadığını bilmiyordu, ama yine de mikrofona bağırdı; bitkinlik, korku ve kan kaybına yeni düşene kadar bağırdı. Kayarak güverteye düştüğü sırada son duyduğu şey, yardımın yolda olduğunu söyleyen seslerdi. Hisardan ikiz dumanlar yükseliyordu. Onların hemen üstünde, yusufçuklar kadar mavi Zagwa Hava Kolordusu, altın gökyüzüne yükseliyordu.”

Kalpler kırık, ittifaklar paramparça… Karanlığa ve sessizliğe gömüldüğü düşünülen topraklardaki hareket dikkat çekiyor. Yakın tarihin tozları, yeniden doğuşun küllerine mi dönüşüyor? Yeni bir yaşam umuduyla omuz omuza verenler, dünyanın tek kurtuluşunun “insansızlaşmak” olduğu düşüncesi karşısında nereye kadar direnebilir? Büyük acılar çekmiş bir dünyanın pamuk ipliğine bağlı dengesi korunabilir, insanlık kara talihi yenebilir mi?..

Modern çağın Jules Verne’i İngiliz yazar ve çizer Philip Reeve’in, tüm kaynakları ve insanı tüketmeden yaşanabilir bir dünya yaratma olasılığını sorguladığı, sağlam politik kavrayışı ve insan doğasını tüm çıplaklığıyla sergileme becerisiyle okuruna karanlıkla aydınlığı yan yana sunduğu ödüllü bilimkurgu dizisi 4. kitapla sonlanıyor.

Yürüyen Kentler dizisinin 4. kitabı "Karanlık Düzlük", ihtişamla kendi sonuna ya da başlangıcına yürüyor…

On8 Kitap’tan çıkacak romanın çevirisini Ali Ünal, yayın koordinatörlüğünü ise Aslı Tohumcu üstleniyor. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2013, 12:01:18 »
İlginç bir seriye benziyor. Hatta Peter Jakcson'nın seri ile ilgilendiğine dair dedikodular var ama halihazırda Hobbit ve Tenten gibi projelerle uğraşırken aynı çapta bir filme de zaman ayırıp ayıramayacağı tartışılır. Kaldı ki netteki haberlere göre Peter Jackson neredeyse 2009'dan beri seriyle ilgileniyormuş şu zamana kadar somut bir şeylerin ortaya konmamış olması ilginç doğrusu. Ama ne diyelim umut fakirin ekmeği ;D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı SpyPrince

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Kurgusal Medya
« Yanıtla #8 : 07 Ocak 2014, 19:29:26 »
Serinin ilk kitabına dün başladım. Henüz 70 sayfasını okudum. Yani gerçekten ilk sayfasından itibaren okuyucuyu saran bir kitap. Her an beklenmedik şeyler olabiliyor, zira 2-3 defa ağzım açık öyle kitaba bakakaldığım oldu. Eğer kitabın kalanı da bu şekilde devam eder, bozmazsa ben de herkese tavsiye ederim. Bu arada hiç çocuk kitabı gibi de gelmedi bana, yetişkinlerin de okuyabileceği bir gençlik romanı gibi görünüyor (şimdilik).

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yürüyen Kentler - Philip Reeve
« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2016, 19:45:09 »
Sinemaya aktarılması kesinleşmiş. Peter Jackson'ın senaryo yazarı ve yapımcı olarak, en yakın zamanda serinin ilk kitabını sinema perdesine aktaracağı haberleri geldi. Yönetmen koltuğunda Hobbit'in sinema macerasında görsel efekt sorumlusu Christian Rivers'ın olacağı belirtilmiş.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Ekim 2016, 19:56:19 »
İnanılmaz saçma olsa da sürükleyici bir konusu var. Okurken eğlenmiştim. Arkasında Peter Jackson varsa güzel bir film bekliyor bizi anlaşılan.

Çevrimdışı Duke

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Ekim 2016, 23:15:31 »
Ben şahsen ilk iki kitabı beğenmiştim yani akıyordu kitaplar. Üçüncü kitap diğerlerine göre daha kötüydü. Son kitabı ise çok sıkılarak okumuştum. Filme gelirsek eğer bence iyi olabilir. Merakla bekliyoruz.
"I pledge my service and my loyalty, body and soul, to my Lord.

When the clarion call is sounded, I will ride out and fight in the name of liege and Lady.

Whilst I draw breath, the lands bequeathed unto me will remain untainted by evil.

Honour is all. Chivalry is all. This I swear on my blood and my breath."

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2017, 21:05:38 »
İlk filmin teaser trailerı yayınlanmış:

Mortal Engines Official Teaser Trailer